VAN IJPEREN EN IET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws», Handels- en Annoncenblad. VADER EN SCHOONZOON Elfde jaar. Zaterdag 25" April 1896. Nummer 17. De Behoudende partij in België. Overal gestreden. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: i fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand; 5, centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 AHe berichten van verknopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Niet zonder angst zien de ware vrienden des vaderlands de toekomst te gemoet. Onmachtig op elk gebied, is ons clericaal Staatsbestuur, vooral on machtig tegen de revolutionnaire gebaren, die uit den hoek der socia listen dreigen. Herhaalde malen werden het mi nisterie en de rechterzijde inde kamer geklopt door de oproerige welspre kendheid van Anseele, Van der Velde en Cle. De oude talentvolle leiders der katholieken, als Beernaert en De Landtsheere, houden zich in die de batten zorgvuldig buiten scheut. De anders zoo vinnige en behendige Woeste is tegenover de socialisten bijzonder zwak en hij schijnt al zijne gal te sparen om ze te gebruiken tegen pastoor Daens. En wie blijft er over om de orde en de wettelijkheid te verdedigen in eene kamer, waarde groote liberale leiders uit verbannen werden Mannen als de Burlet met zijne koningsgezinde onhandige parade van Vive le Rotof als de Smet-de Naeyer, die maar goed is om in eene katten- coleere te schieten of zijne amenden- ten als Saturnus op te slokken. Maar erger nog is de blinde on voorzichtigheid, waarmede de groote behoudende partij het gezag en de wettelijkheid schokt in zake van kie- zingen. In dat werk zijn declericale besten dige deputaties van Oost- en West Vlaanderen, alsook van Antwerpen, Ren verhaal uit Bluchers tijd. (96 Vervolg. De schielijk opbruischende woede van den overste was reeds weder aan het minderen eerst glimlachte hij onwillekeurig over Kas pers iever, toen echter werd hij nadenkend, zag strak voor zich, en poogde den woesten stroom zijner gedachten meester te worden. Het gaat niethet gaat niet! sprak hij ten slotte meer tot zich zei ven dan tot Kas- per, die licht aanstak en nu bezig was bet eenvoudige nachtleger voor zijnen meester op te maken. Ja, als ik een zoon had, die mijn naam verder zou voortplanten, dan zou ik mij zeiven geweld aandoen en deze verbintenis zegenen, maar kan ik het roemrijk geslacht zoo roemloos laten uitstervenkan ik den laatsten der Hohneggs aan een burger ge ven! Een man met ridderlijke hoedanig heden begiftigd ja, dat is hij, maar geen edelman! Het gaat nietl Het gaat wel I sprak Kasper op vasten toon. Waldenburg is een edel man en mijn heer de overste kan hem gemakkelijk tot edelman maken, door hem als zoon aan te op echt revolutionnaire wijze op getreden. Zooals men weet, is aan die onver antwoordelijke provinciale bestuurs- organismen de zending opgedragen, om de processen verbaal der gemeen- tekiezingen te onderzoeken en goed te keuren. Daaruit spruit ook het recht om, na vaststelling van onregelma tigheden, de kiezingen te verbreken en op nieuw te laten herbeginnen. Wraakroepend is de wijze, waarop de drie hooger gemelde bestendige deputaties van hunne macht hebben misbruik gemaakt. Die van West-Vlaanderen keurde aanstonds en zonder ernstig onder zoek de kiezing van Ieperen en Dik- smude goed, waar hare cleridale vrienden met eene geringe meerder heid en na veel kiesbedrog gezege praald hadden. Maar, na wekenlange konkelarijen verbrak ze de kiezing van Oostende, waar de liberalen met de ongekende meerderheid van 600 stemmen boven lagen en waar geen enkele ernstige klacht wegens onre gelmatigheden tijdens de kiezing van clerikale zijde was geopperd ge worden. De bestendige deputatie van Oost- Vlaanderen verhaastte zich evénzoo de kiezing van Aalst goed te keuren, waar het ergste kiesbedrog in 't open baar en op groote schaal was gepleegd geworden en waar de zegepralende clericale lijst slechts 3505 stemmen behaalde tegen 3167 der lijsten van de oppositie. Alle aanklachten baatten niets; evenmin de geruchtmakende en verpletterende interpellatie van pastoor Daens in de kamer. nemen,'t geen hij trouwens wel verdient, en als gij hem dan de lieve genadige freule tot vrouw geeft, kunnen alle adelijke bloed verwanten er niets tegen zeggen! Eene plotselijke gedachte vloog door het brein van den overste, het stormde geweldig in zijn binnenste, dat verried de afwisselen de uitdrukding op zijn gelaat. Eindelijk moest hij tot een besluit gekomen zijnop vrien delijken ernstigen toon zegde hij tot Kasper; Heeft Waldenburg u herkend? Weet bij dat wij in zijne nabijheid zijn, dat ik bij Wavre licht gewond werd, en hier gebleven ben, weet hij dat gij hem gisteren bij het transport der gekwetsten gevonden hebt? Om u te dienen, mijnheer de overste! als bij dat ten minste in zijne smart niet heeft vergeten. Het zal zijn toestand dus niet vererge ren als hij mij aan zijn ziekbed vindt, ik hoop dat gij mij morgen avond naar hem toe zult kunnen geleiden, want ik zal niet rusten voor dat ik den redder van mijn leven bedankt heb! Morgen heel vroeg stuurt gij de ge- neesheeren bij mij, ik wil ze de grootste zorgvuldigheid aanbevelen; dan wijkt ge niet van zijne zijde, en mocht hij, als ik uit Namen vertrek, nog niet in staat zijn ver- Doch het gerecht was niet zoo gemakkelijk te paaien als declericale heeren der bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen. De procureur-gene raal bevool een onderzoek en reeds zijn 500 getuigen gehoord! Men zegt dat eene heele verzameling clericale kiesdravers van Aalst ten gevolge van dit onderzoek vóór de correc- tioneele rechtbank van Dendermonde zullen moeten verschijnen. Maar in- tusschen blijft die walgelijke kiezing van Aalst goedgekeurd en behouden de clericalen er het stadhuis. En voor 't leste t beste, nu komt de bestendige deputatie van Antwerpen aan de beurt met de verbreking der kiezing van Mechelen, waar onze liberale vrienden eene ongehoorde meerderheid van 700 stem men hadden behaald en waar, evenmin als te Oostende, de proces-verbalen der kie- zing eenig gewag maakten van cleri cale klachten. Zoodra de beslissing der bestendige deputatie te Mechelen gekend was, grepen er onlusten plaaats.Het oloed stroomde in de straatgevechten en reeds is een der gekwetsten aan zijne wonden overleden. Om niet ten achter te blijven bij zijne vrienden der bestendige deputa ties, weigert ministre Schollaert de benoeming van den zoo hooggechten als populairen Jan Van Rijswijck als burgemeester van Antwerpen, of schoon de liberalen de meerderheid in de raad bezitten, en benoemt hij te Hoboken, waar ook de raad in meer derheid liberaal is, eenen klerikalen burgemeester, bij uitsluiting van zij nen populairen en hooggeachten libe- voerd te worden, dan blijft gij bij hem en komt later langzaam met hem achterop. En nu nog iets? Met geen enkel woord noemt ge ooit in uwe brieven naar huis den naam van mijnen redder, wij weten en hooren volstrekt niets van luitenant Waldenburg: hebt gij mij begrepen? Zeker, mijnbeer de overste'! antwoord de Kasper met stralende oogen. Toen de overste er nu ook bijvoegde: ook tusschen ons kome het zoo even behandelde niet meer ter sprake, ik zal nauwgezet al het noodige doen om de zaak tot een gewenscht einde te brengen toen kon Kasper niet nalaten bin- nen's monds te fluisterenGod zij geloofd en gedankt, alles zal zich nog ten beste schikken! Weder waren er maanden verloopen; Napoleon was voor altijd van het schouw- tooneel der wereldgeschiedenis afgetreden, en de tweede vrede van Parijs vervulde het menschdom met de hoop, dat de uiteenge rukte toestanden eindelijk weêr geregeld, de wonden die zoowel in 't openbaar als in 't familieleven waren geslagen, geheeld zou den worden, rust en vertrouwen in alle gemoederen wederkeeren. Of die rechtmatige verwachtingen, belof- ralen voorganger, hetgeen ook op onlusten, straatgevechten en uit- jouwing van den nieuwen burge meester is uitgeloopen. In zeer gematigde, doch verplette rende woorden waarschuwde de lieer Bara onze klerikale regeering in eene der laatste zittingen van den Senaat. Aldus regeeren, is haat en twee dracht zaaien en het onontbeerlijk geloof aan de wettelijkheid aan 't wankelen brengen. Dit is niet het werk van eene be houdende partij, maar van dweepende revolutiemannen, van kortzichtige ultra montaansche anarchisten. Bravo, Brugge!.. Wij zegden het reeds, onze Brugsche vrienden ver dienen de gelukwenschingen van ganseh het liberale land om hun kra nig besluit. Rust roest.., Er moet overal in de eerstkomende kiezingen, zoo voor de provintie als Kamer gestreden wor den. De strijd wakkert de onverschil ligen aan, onderhoudt 't heilig vuur in de gemoederen, belet de partijen in slaap te vallen. De vergadering te Brugge der af gevaardigden der Liberale Associatie, van den Vlaamschen Bond, der ge meente, onder voorzitterschap van M. A. Meynne gehouden, heeft beslist, na de aanwakkerende redevoeringen van MM. Seresia en Thooris, hard nekkig den strijd aan te gaan. Onbetwisbaar is het dat de liberale geest in West-Vlaanderen sedert een paar jaren is ontwaakt. ten en troostreden in vervulling zouden komen, daarover peinsde zeker niet dat lieve meisjes-kopje, dat ginds bij de vallende avondschemering tegen de licht bevrozen vensterruiten leunde, en met kennelijk onge duld naar den steil afdalenden eenzamen weg tuurde, dil van het kasteel Hohnegg naar het dorp van dienzelfden naam geleidt. Bel om licht, lieve liet zich nu eu dan uit den achtergrond van het vertrek, waar reeds diepe duisternis heerschte, eene wel wat scherp klinkende vrouwenstem hooren. Gij weet, ik houd niet van den schemerdon ker en ik verlang daarboven zoo spoedig mogelijk naar ons boek terug te keeren. Gij hebt onze lezing bij eene zeer boeiende plaats afgebroken Leonare scheen slechts onwillig hare plaats aan 't venster te verlatenzuchtend keerde zij het hoofd om en antwoordde le vendig: Wil mijne genadige tante mij van de verdere lezing verschoonen. Ik vrees dat de onrust van mijn hart mij vandaag zeer on geschikt maakt voor de taak van voorleze resAch, lieve tante, wanneer zal dat ver langen eindelijk worden bevredigd [Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1