PAARDEN Vrijzinnige Volkshond. STADNIEUWS. Iets over het tooneel, Oud-Pompiers. Benoeming. Burgerstand der Stad Poperinghe. Roeselare. Stad Gent. Sterfgeval. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. laaide arrondissement: Rousselare Dixmuide, Yperen, Oostende, moeten de liberalen het voorbeeld van Brug ge volgen. Bekroont de zegepraal ditmaal nog de verwachtingen niet, ten minste is er nieuw leven aan de partij ge geven en het voorbeeld van Meche- len, van Geeraardstergen en van Ninove is daar om te bewijzen, wat eene hardnekkige doorgedreven pro paganda vermag. In Brugge zelve is de liberale geest, die een tijdje ingesluimerd lag, nog levendig. De omliggende dorpen zijn liberaal van kop tot teen, ondanks de druk king van pastoor en kasteelheer. De laatste kiezingen hebben dit bewezen. Te Moerbeke, Damme, Jab- beke, Nieuwmunster, Oostcamp, Lis- seweghe, overal werden liberalen gekozen en katholieke gemeentebe sturen omgeworpen. En in die voorwaarden zou men den strijd niet aangaan Het ware niet te verschoonen geweest Nooit heeft zich schooner gelegen heid aangeboden om den strijd aan te gaan. De geldverspillingen voor Congo moeten overal aan de kaak worden gesteld en de volksvertegenwoor digers die ons duurgewonnen centen in de Congodraaikolk werpen, aan de vermaledijding ven het volk blootge steld. De schandige remplacantdienst moet overal bestreden, het moet uit zijn met ons leger van arme boeren jongens, die de plaats der nobiljons, fils a papa, geldbezitters en klerikale gepommadeerde fiskens, te lui om te dienen, komen innemen. Het Bestuur heeft de eer kenbaar te ma ken dat de vrienden, die begeeren deel te nemen aan den stoet die zal plaats hebben, te Gent, op Zondag 3 Mei 1896 ter gelegen heid der Meifeest (feest van den arbeid), zich kunnen inschrijven in de herbergen, De Maan, Groote Markt, 3, en in 't Zilveren Hoofd, Rijselstraat, 55. Prijs per persoon, en reiskaart, 3 fir. gaan en keeren, geldig 2 dagen. De inschrijvingslijsten zullen gesloten worden aen Dinsdag 28 April 1896. In zijn nummer van zaterdag 11. geeft het Journal dYpres een verslag over het feest dat gegeven is geweest in het Volkshuis. Na over het concert en de turners gespro ken te hebben, handelt het over de tooneel- vertooning welke gegeven werd door de heringerichte tooneel maatschappij Willen is kunnen. Wij bekennen volgeerne dat wij bij het eerste zicht het stuk niet kenden waarvan de verslaggever gewag maakt; maar weldra bemerkten wij dat Op Ribote niets anders is dan het lieve blijspelTamboer Janssens door H. Van Peene, en wij vragen ons met verbazing af wat aanleiding mag gegeven hebben om den titel te veranderen welken de weergalooze schrijver aan zijn blijspel gegeven heeft. Volgens dien titel zou het stuk slechts de vertooning eener slemperij voor doel hebben en, zeggen wij het rechtuit, Van Peene heeft iets belangrijker willen ten tooneele voeren. Het verwondert ons dat M,. de Jaegher, de bevoegde tooneelmeester der maatschap pij zulks niet begrepen heeft of het niet heeft doen opmerken aan hem die het stuk wilde herdoopen. Tamboer Janssens is hier wel degelijk de hoofdpersonnaadje van het blijspel, Roffel, Pompoen en Bierbui/ck zijn maar bijrollen die aan de verwikkeling door den Baron van Ravenstein en den markies van Pie- felberghe te weeg gebracht, om hunne heb zucht te voldoen, eenige afleiding geven. Wat de tooneelisten betreft, wij willen ge- looven dat zij op de hoogte hunner taak waren, want met eenen goeden tooneel meester en wat goeden wil kan men het verre brengen. Doch er valt nog iets aan te stippen; Tamboer Janssens is een blijspel in twee bedrijven, waarvan het eerste plaats heeft vóór de herberg van Baas Bierbuyck en het tweede in het salon der baronnes van Ra venstein. Dus twee verschillige decors. Waarom heeft de maatschappij Willen is kunnen deze twee bedrijven in een enkel versmolten en alzoo alle afwisseling over 't hoofd gezien? Men zegge niet dat het was om het stuk te verbeteren, wij kunnen dit niet aanne men. De schrijver wist te wel wat hij wilde en wat hij deed om zijn doel te bereiken cn het zijn de vertolkers van zijn gewrocht niet, hoe goed zij ook zijn mogen, die er verbete ringen zullen aanbrengen. Doch de verslaggever schijnt niet goed op de hoogte te zijn van het vlaamsch tooneel, want hij zegt: De verschillige zangen van dit blijspel, een weinig langs alle kanten genomen, gelijk het de gewoonte is voor de vlaamsche blijspelen, waren getoonzet door eenen onzer medeburgers en deze muziek heeft niet weinig bijgedragen aan den bijval van het stuk. Welnu, dit i§ onwaar. De zang is uitslui- telijk gemaakt geweest voor het stuk en de muziek, door K. Miry van Gent gecompo neerd, hoefde geene verandering te onder gaan om aantrekkelijk en schoon te zijn. Die medeburger heeft dus der maatschapbij j eenen slechten dienst bewezen met het ge- j wrocht van K. Miry te veranderen, en hij I zou meer eerbied hebben moeten toonen voor eenen meester Kon men iets schooner hooren, bij voor- beeld, dan de muziek van den tweezang van Roffel en Pampoen, wanneer zij, door de S kracht der champagne insluimeren en zeg- j gen; De dooden zouden dronken zijn? En de ronde der tamboers? en de coupiet- i ten van den markies? en het dranklied der soldaten? Zeggen wij het rechtuit, die medeburger moet niet weinig verwaandheid hebben om zulks te durven wagen en wij zijn zeker dat alle tooneelisten van ons gedacht zijn. Deze regelen zijn niet geschreven om de opvoering van het stuk te hekelen, verre i van daar, want wij stellen te veel belang in alwie zich met het vlaamsch tooneel bezig houdt, hij zij wie hij wil, om hairklieverij te plegen. Doch wij zullen ons veroorlooven der jonge maatschappij eenen goeden raad te geven en M. De Jaegher zal dit verstaan; Men spele stukken die voor bijzondere ge nootschappen als Willen is kunnen ge schreven zijn en wanneer men een drama een tooneel- of blijspel van het gewone re pertorium wil vertolken, men wachte zich wel er veranderingen aan te brengen die stro ken met de gedachten van den schrijver. De verwikkeling van het stuk lijdt er door, de schoonheid en de oorspronkelijkheid ver dwijnen en van een meesterlijk gewrocht maakt men soms een paljassenspel. Men duide ons deze opmerking niet ten kwade, wij herhalen het, 't is slechts in het belang der vlaamschgezinde maatschappij dat wij hier spreken. Een looneelliefhebber Morgen Zondag is het weeral feest in het lokaal der Oud-Pompiers, een schoon mooi CONCERT gevolgd van DANSFEEST. Ziehier het programma DANSFEEST. Geen twijfel of de ruime zaal zal nog eens als gewoonte te klein zijn. Wij vernemen met genoegen dat de heer Arthur Maegerman, leeraar van teekenkunde in het Vereenigings collegie onzer stad, met veel bijval zijn examen van bouwkundige heeft afgelegd en met algemeene stemmen benoemd is als architekt van de naamlooze Maatschappij der Steenovens der Samber. Wij bieden den Jeudigen architekt onze beste gelukwenschen aan. BURGERSTAND van den 17 tot den 24 April 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 5. ISu weli j ken Vancayseele Louis, dienstknecht en Bos- saert Marie, zonder beroep. Polley Julien, vleeschhouwer, en Bubbe Elisa, zonder beroep. överlij ilens. Carpentier Emma, 60 jaren, zonder be roep, echtgenoote van Lagrange Emile; Jansseniusstraat. Tremery Virginie, 72jaren, kantwerkster, echtgenoote van Tegethoff Henri, Mond- straat. Baratto Marie, 55 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Stuersstraat. Bastin Jan Nikolaas, 65 jaren, agent van policie, weduwenaar van Bartholomeus Ide, j Neerstad. David Augustin, 64 jaren, herbergier, echtgenoot van Derancé Amélie, St. Niko laas buiten. Van den Bulcke Augustin, 85 jaren, zon der beroep, weduwenaar van Scherpereel Scholastique, Luikstraat. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 1. Vrouwelijk 2. vart den 16 tot den 23 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 3. Vroüwelijk 5. HUWELIJKEN. Jules Capoen, beenhouwer ta Roubaix en Eugenie Caenen, zonder beroep te Pope ringhe. Emile Dezegher, schoenmaker, en Eveline Liebert, naaister, beide te Poperin ghe. Pieter Eeckhout, winkelier te Oost- vleteren en Virginie Seys, modewerkster, te Poperinghe. Jules Carron fabriekwer ker, en Maria Patlyn, kantwerkster, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Deweerdt Irma, oud 22 jaren, ongehuwd kleermaakster, Groote markt. Deausy Joseph, 59 jaar, landbouwer, echtgenoot van Leonie Gesquiere, WijkD. Priem Sidonie 46 jaar, winkelierster, echtgenoote van Aloise Delbaere, Dunkerkstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 0 Zaterdagavond noodigde een werkman alhier zijn meester op eene geheime bijeen komst, om, zegde hij, hem iets zeer belang rijks mede te deelen. Zoodra de meester op de afgesproken plaats kwam, trok de werk man een dolkmes uit den zak en dreigde hem met de dood, indien hij niet aanstonds twee schuldbekentenissen van 5000 fr. ieder tee- kende. De meester teekende de schuldbeken tenissen, doch maakte aanstonds de policie met het feit bekend. De adjunkt-policiekommissaris Hoet onder- t zocht de zaak en de werkman werd maandag avond op bevel van den procureur des konings aangehouden en dinsdag gevankelijk naar Kortrijk overgebracht. Gouden Leeuwplaals. De Tentoonstelling der Spijstafel wordt in gehuldigd Donderdag 30 April, te 3 uren namiddag in bijzijn der overheden. Zij zal alle dagen open blijven tot 16 Mei van 10 tot 6 uren. Concerten zullen gegeven worden van 3 tot 5 uren. Deze Tentoonstelling is alleszins merk waardig en men kan er een aangenaam uur ken doorbrengen. Ingangprijs 50centimen. M. Paul Stroobant, notaris te Brussel eerevoorzitter der Rederijkerskamer De Wijngaard, is woensdag overleden. M. Stroobant was een zeer geacht man, die anders niet dan vrienden telde. De grootste rijken. In Pruisen be staat, zooals men weet, eene belasting op het inkomen en jaarlijks moeten de hegoede lie den, onder eed, opgave doen van het totaal hunner inkomsten. Hieruit is gebleken, dat de rijkste man van Pruisen op dit oogenblik M. Krupp is, de kauonnenkoning van Essen, die een inkomen heeft opgegeven van 7.140.000 mark, waar voor hij 285.000 mark belasting betaald. Achter hem komt Rotschild van Francfort, met een jaarlijks inkomen van 6.115.000 mark, terwijl hij in 1893-94 maar getakseerd was voor 5.840 000 mark. Met werken en sparen is de man dus in een jaar tijd negen miljoen mark rijker geworden als men den intrest aan 3 p. h. berekend. De derde graaf Hutten Czapski, kapetien bij het 14e huzaren te Cassel, met eene be lasting van 123.000 mark voor een inkomen van 3.185.000 mark. Een Berlijner komt de vierde in rang, met een jaarlijks inkomen van 2.995,000 mark, waarvoor hij 119.000 mark betaald. Vervolgens komen 3 inwoners van Oppeln; daarna een inwoner van Bresloo met 2.4800.000 mark en dan een van Trier met 2.465.000 mark. Is het te verwonderen dat al deze lieden de maatschappelijke inrichting volmaakt vinden? Zeker niet, maar wel is het te verwonde ren dat niet al degenen, die deze renten moeten opbrengen, van een tegenovergesteld gevoelen zijn. Zachte winters. Sedert den 21 is de de winter uit, en de lente is begonnen, volgens al de almanakken groot en klein. De winter van het jaar 1895-96 zal zeker onder de zachtste mogen gerekend worden; maar ten zal voorzeker nog de zachtste niet zijn die men beleefd heeft. Immer men leest dat het ten jare 1172 zoo warm was dat de boomen in 't blad stonden in vollen winter, en dat de vogels in Februari nest mieken en jongskens hadden. In 1421 bloeiden de boomen in Maart en de wijngaards in April. Er waren ten Apriltijde reeds rijpe krieken en te Mei rijpe druiven, niet in de broeikassen, maar in de open lucht. In 1Ö72 ging het gelijk in 1172. In 1582 stond het koorn reeds in de auwe als het Paschen was. In 1659 en heeft het noch gevrozen, noch gesneeuwd. In 1692 was het zoo warm in Duitschland dat men van geheel den winter geen vuur en miek. In deze eeuwe zijn de winters van 1807, 1823, 1866 en 1883 van de zachtste geweest. 1896 zal er mogen bijgevoegd worden. ST^AID BRHSSBL. GROOTE JAARMARKT welke zal plaats hebben den Woensdag 29 April 1896, op de Zuid- en Slachthuislanen. Het College van Burgemeester en Sche penen der stad Brussel brengt ter kennis van paardenfokkers en kooplieden dat de tweedepaardenjaarmarkt aangekondigd voor het loopende jaar zal plaats hebben den WOENSDAG 29 APRIL naastkomende, van 9 ure 's morgens tot 3 ure nanoen. Al de paarden ter markt aangeboden, zullen moeten vastgemaakt worden aan de koorden langs de dreef der voetgangers ge spannen. Men zal de paarden niet mogen doen loo- pen of galoperen elders dan in de daartoe bestemde plaats op den berijdbaren weg. .*x?H«ThgS«g»ggaB>Q' PROGRA M M A. DEEL 1. A VHippodrome, marche 2. Macbeth, fantaisie 3. Polonaise de Concours 4. Schiller-Marsch 5. Sapho-Polka 2dB DEEL Les Barres Parallèles, par les Gymnastes Les Infatigables 2. Romance chantée par M. A. Rabau. 3. Duo pour Saxophones, exécuté par MM. V. et G. Lamote. 4. Kluchtlied door een Ottentot. 5. Fantaisie pour Hautbois exécuté par M. V. Wakkers. 6. Romance chantée par M. E. Bartier. 7.La Boxe frangaise, par les Gymnastes «Les Infatigables *m n— NiTi.1 iKtfr' ail VAN H. Moerman. Buot. L. Montagne Meyerbeer. Kokosky.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2