STADNlÉüWS. Het vooruitstrevend Kongres. Koersen. Vredegerecht. Notariaat. Ons garnizoen. Val. Brielen. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Sagen uit Brugge. XXIIIe Taal-en Letterkundig Congres. De zegepraal der republikeinen is ver zekerd. Te Tourcoing, insgelijks balloteering tusscben republikeinen en socialisten. Te Hallewyn zegepraal t de liberale lijst. Te Parijs blijven de socialisten eene overgroote meerderheid bezitten. Te Armentières en te Duinkerke liberale lijst gekozen. Te Pas-de-Galais 26 socialisten en 7 liberalen gekozen. De socialisten zegepralen te Marseille met overgroote meerderheid27000 stemmen op 38.000 kiezers. Insgelijks te St. Ouen, Carmaux, St. Gaudens, Calais, St. Denis zegepralen de socialisten. Te Lyon, de tweede stad van Frankrijk, is er balotteering tusschen republikienen en socialisten. Te Bordeaux, socialistische zegepraal. Dit Kongres is bijeengeroepen op Zondag 31 Mei aanstaande om het kiesplatform voor de kamerkiezin- gen vast te stellen en den strijd te bereiden. De voorstaanders van het pro gramma der vooruitstrevende fede ratie van het arrondissement zijn bij eengeroepen te Ieperen op Zondag 10 Mei in het Zilveren HoofdRijsel- straat om 11 uren 's morgends, om hunne afgevaardigden te benoemen. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat de Koersen geen plaats zul len hebben!! en om welke rede? Ah! Ah!! onze stadhuismannen met Mijnheer Surmont aan 't hoofd! be loofden tijdens de laatste kiezingen de neeringdoeners rijk te maken, en bij d'eerste gelegenheid schaffen zij een feest af dat aan de Ypersche neeringdoeners zooveel profijt bij bracht zij weigeren geene subsidié van 1000 fr. maar langs eenen an deren kant trekken zij 1800 fr. af, en stellen zij deze maatschappij in de onmogelijkheid Koersen te geven. Zaterdag, komen wij op deze zaak terug! Yperen 6 Mei 1896. Heer Uitgever, In het nummer van Zaterdag 2 Mei 1896 van het Weekblad onder het opschrift Rechtbank van Yperen geeft gij aan uwe lezers te kennen dat ik tot eene boete van dertig franken, de proceskosten en tot tien dagen gevang veroordeeld ben geweest uit hoofde van slagen en wonden aan den Heer Tremery Valeer toegebracht te hebben. Deze laatste melding is gansch onwaar er is geene gevangenisstraf uitgesproken ge weest. Wie zulks zou willen doen geloven ofwel vergist zich, ofwel het is vrijwillig en met inzicht van mij aan de openbare ver achting bloot te stellen dat hij valsch gelijk de uitgesprokene straf op eene onjuiste ma nier heeft doen kennen. In beide gevallen dient de waarheid aan geduid en de lastertaal openbaarlijk ook ge logenstraft to worden. Het is hiertoe dat de tegenwoordige brief strekt. Ik verzoek u dezen in uw naastkomend nummer op dezelfde plaats en bladz. waar het hierboven gemeld artikel verschenen heeft, in te lasschen. Vriendelijke groetenissen. Emile Debaere. *M. ALFRED LAHEYNE advokaat, is bij gevoegde rechter genaamd bij het vrede gerecht te Yperen. M. Begerem notaris te Passchendaele, is notaris genaamd te Boom. M. Camerlynck, is notaris genaamd te Passchendaele. Het 2de Bataljon van het 3ds Linieregiment isjl. dinsdag morgend naar 't kamp van Beverloo vertrokken, waar de jongens eene maand lang zand zullen mogen veroberen. Maandag j.l. viel de genaemde Maerten, ticheldekker alhier, te Komen van een dak, een 8 meters hoog, op de straatsteenen. Hij werd opgeraapt met wonden aan het hoofd en klagende aan inwendige pijnen. Heden echter is hij op goeden voet van beternis. Zaterdag- 9 mei Ieperen. Om 8 ure 's avonds, bij gezel D. Baekeland, A la cloche, Rijselstraat. Spreker Gezel E. Vinck, advocaat en re dacteur aan De Peuple. Spreker zal handelen (in 't fransch) over Coöperatie. Zondag 10 mei Waasten. Om 3 ure, bij Leplat, esta- minet Aux Armes de France. Spreker E. Vinck (in 't fransch). Dagorde Pour qui faut-il voter Meesen. Om 5 ure, bij R. Vande- moortel, Au Café Beige. Zelfde spreker en zelfde dagorde. Maandag 11 mei Leuven. Om 8 ure, voor de schoen makers, bij Bernard Van Hoeyvelt, Burge meesterstraat. Dagorde De vakvereeniging. Schoenmakers komt talrijk op. Een boer en zijn dienstknecht kregen het te Brielen maar moeilijk gedeeld en troefden er bovenarms op. De knecht kwam er heel gehavend van af. Zijn hoofd was afzichtelijk om zien. De politie heeft er haren moeialsneus in gestoken en proces-verbaal opgemaakt. BURGERSTAND van den 1 tot den 8 Mei 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 5. Hu well j ken Verbist Constant, kapitein adjudant-major van 't bataljon bij 6da linieregiment, en Du- mord Bertha, zonder beroep. Coene Polydore, daglooner, en Barbez Pharaïlde, kantwerkster. Declercq Henri, mekaniekwerker, en Van- laere Marie, dienstmeid. Over-lij dens. Duplacie Henri, 34 jaar, landbouwer, on gehuwd, St. Jacobs-buiten. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk 2. Na langen tijd stilzwijgend te zijn geble ven, is Het Nieuwsblad van Yperen kortelings met een artikeltje over Poperin ghe verschenen. Dit doet ons den tijd herdenken, God dank reeds lang voorbij, dat dit blad wekelijks Poperingsche corres- pondentiën bevatte, zoodanig snork en snij dend opgesteld dat ze van n'en Stouten Ka- rel op een uur afstand stonken Al wat def tig was en tot de liberale partij behoorde wierd wekelijks in dit vuilbladjs over den hekel getrokken, zooverre dat de schrijvers zelve in het Nieuwsblad zich durfden roe men alwie den schrik aan te jagen die van hunne zijde niet was. Waarlijk het was zoo verre te wege, toen wij voor de eerste maal opvatten in 't Weekblad de laffe aanvallers van 't Nieuwsblad te antwoorden en te ontmas keren. Wij herinneren ons nog heden het succes welke onze eerste correspondentien verwierven't geen wij alsdan over zekere mollenvangers en dank n'heertjes wisten te vertellen bekwam zooveel bijval dat weke lijks boven de zes honderd nummers van het Weekblad in onze stad uitverkocht werden. In een twee drij was het spel gekeerd, de schrijvers van het Nieuwsblad waren gemuilband, en geheel 't klerikaal boeltje lag overhoop zoodanig dat het trot- sche Nieuwsblad over Poperinghe van dan af niet een woordje meer durfde reppen! lijk alsof het aan een hooger bevel had ge hoorzaamd. Dit geschiedde in 't jaar 1889, men bemerke goed den datum want 't is met dit jaar dat de politiek in PoqeriDgbe, waar ze sedert lang dood w as, verrezen is, dank aan de klerikale domme gazetschrijvers Stouten Karei en Cla. Het gevolg heeft be wezen hoe dat deze verrijzenis op verre niet voordeelig voor de klerikale partij is ge weest. Inderdaad van dan af begint de herin richting der vrijgezinde partij, de bijeen komsten in» den Haande kiezing van confrater Baes en d'heer René Benoot; de herziening der kiezerslijsten, de leergangen voor bekwaamheidskiezers waarmee wij meer kiezers hebben gewonnen dan onze tegenstrevers enz. enz. en eindelijk in de laatste gemeentekiezing den zegepraal der onafhankelijke kandidaten die het klerikaal stadsbestuur op een duim van zijnen val heb ben gebracht. Ziedaar wat Stouten Karei met het ga- zetschrijven gewonnen heeft en ziedaar ook wat de klerikale partij aan StouteiPKarel te danken heeft. De nieuw gekozene raadsheeren behoeven zich dus weinig te bekommeren met hetgeen in het Nieuwsblad kortelings over hen werd geschreven. Dit blaffen kan niemand kwetsen; indien zij maar immer hun kie- zingsprogramma getrouw blijven mogen zij verzekerd wezen dat de kiezers hun in het toekomende met dubbele meerderheid het bestuur der stad in handen zullen geven. Wat is immers dit artikel, dat van leugens spreekt, anders dan een leugeneen groeve leugen om de nieuw gekozen minderachtig te maken. Over de klacht door de minderheid aan gaande de fr. 0,50 daags voor eten en in woon welke oude mans en weezen kosten buiten frs. 2500 voor kleeding, zegt Karei in zijn artikel: 't slaat in d'oogen dat 50 centiemen daags volstrekt ontoereikend zijn om iemand behoorlijk te onderhouden, daarom moeten de oude mans 't een of 't ander werk doen dat opbrengt om de broe ders de twee eindekens te kunnen aaneen- knoopen Jamaar, dewijl men het elders kan doen voor fr. 0.50 kleeding inbegrepen, waarom zou men het hier niet kunnen doente Oedelen kost het maar fr. 0,33 daags boven de kleeding en in Poperinghe zelfs worden ouderlingen bij bijzonderen geplaatst voor 0,50 per dag alles inbegrepen en min. Daar bij de broeders van ons oudemannengesticht gebruiken de ouden als knechten in hunne boerderij waarvan al de profijten naar hun hoofdklooster te Sl Nicolaas vertrekken, in plaats dat de ouden daarvoor vergeld wor den moet de stad voor ieder nog fr. 0,50 daags betalen buiten frs. 2500 voor klee ding, dit maakt omtrent 1 fr. per dag en per man. Op zulke voorwaarden zouden al onze boe ren de oude mans willen onderhouden. Over de geneesmiddelen (5000 fr. 's jaars!) geeft Karei veel min uitleg, daarover zegt hij kan ik niet oordeelen. 'k Geloof het wel aangezien zij maar 500 ten honderd boven waarde gerekend worden 1 Verder vindt men in 't Nieuwsblad ge heel natuurlijk dat al de kolen voor't We- duwhof door M. Delbare geleverd worden omdat hij ze aan 20 fr. per duizend kilos levert. Dat noemt het bestkcopst, terwijl al de kooplieden der stad kolen verkoopen van 10 of 12 fr. opperwaarts Eindelijk 't besluit van het artikel is dat al de beknibbelingen der minderheid enkel zagerij is. En op Kareis woord van eer is dat zijn gedacht niet alleen maar 't alge- gemeen gedacht der Poperingnaars. Hola jongen! een weinig geduld bij vier jaar zult gij 't algemeen gedacht beter wijs zijn. van den 1 tot den 7 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 4. Vrouwelijk 2. HUWELIJKEN. Achille Lefever, kleermaker, en Eugenie Peutevinck, kantwerkster, beide te Pope ringhe. Sterfgevallen. Cordenier Franciscus, ongehuwd, 71 jaar, Wijk D. Bonduelle Aloïse, 66 jaar, werk man, echtgenoot van Sophie Baes, Wijk D. Van Cayseele Sophie, 81 jaar, weduwe van Pieter Houwen, Wijk C. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 1. i. De Ryve (t) van Sinte Ursula. 't Was gedurende de Fransche Omwente ling De Sans-culotten hielden in ons land op de ergerlijkste wijze huis en trokken naar Sl Janshospitaal te Brugge, om er het reli- quieënkastje der H. Ursula te stelen; want zij wisten dat het kostbare voorwerp, door Memlinc's penseel wereldberoemd gemaakt aldaar berustte. Ze stormden het gebouw binnen en riepen luidkeels La chasse! La chassetot de kloosterzusters, die op het ge rucht toegeloopen waren.Deze, geen Fransch verstaande, begrepen natuurlijk de soldaten niet en keken hen gansch beteuterd aan. Op dit zicht meenden de Sans-culotten zich vergist te hebben en gingen heen met de overtuiging dat de vermaarde chasse daar niet geborgen was. II. De kroon op den schoorsteen van 't Stadhuis. Op eene der schoorsteenpijpen van het Brugsche stadhuis prijkt er, onder den wind wijzer, eene gesmede ijzeren kroon. Als tegenhanger stond er vroeger ook eene op den anderen geveltop des gebouwsmaar een stormwind rukte ze naar beneden en ze werd niet meer herplaatst of vervangen. Volgens eene overlevering werden beide kronen daar geplaatst naar aanleiding van het volgende feit In 't jaar 1434 werd voor zekere vier schaar, ergens in Frankrijk, eene zeer ver warde zaak opgeworpen en wel zóódanig duister, dat de rechters aldaar het op eigen kennis en gezag niet wagen durfden, een oordeel uit te spreken. De Fransche koning, die de wijsheid der Vlaamsche rechtsgeleerden kende en deze vroede mannen hoogschatte, besloot de zaak door het Brugsch Magistraat te laten onder zoeken. Het vonnis der Vlaamsche juristen scheen den vorst zoo degelijk en wijs, dat hij in bewondering uitriep: Zulk oordeel is wel eene kroon waard De Bruggelingen namen het letterlijk op en plaatsten op het Raadhuis, waar hunne Salomo's zetelden, twee vergulde gesmede kronen. III. De Hellewagen. Den eersten Meiuacht klinkt er in de Ka- thelijnestraat (2) eene wondere muziek van fluiten en kinderstemmen; maar niemand zou het durven bestaan op straat te kijken, want met den eersten klokslag van midder nacht vertrekt de Vuur- of Hellewagen van de Kathelijnepoort (3). Hij is volgeladen met in 't wit gekleede kinderen en bespannen met vier paarden, die vuur uit de neusgaten blazen en in dolle vaart over de straatstee nen voorthollen. Hij rijdt tot aan S4 Jans hospitaal, keert terug en zinkt met een don derend gerucht in den grond, juist op den twaalfden klokslag. (Wordt voortgezet) Med. Verkest. In zijne laatste zitting heeft het bureel van het aanstaande Nederlandsch Taal- en Let terkundig Congres van Antwerpen bepaald besloten Gudrun, het werk van Rodenbach, dat in 1874 in den stadsprijskamp van Too- neel- en Letterkunde bekroond werd, te doen cpvoeren. Wegens onvoorziene omstandig heden zal waarschijnlijk de Herbergprin- ses van Jan Blocks niet kunnen doorgaan; men zou dan de Congresleden, benevens op de vertooning .van Gudrun, ook op eene uitvoering van Tanhauser, door het Neder landsch Lyrisch Tooneel, uitnoodigen. De belangstelling in het Congres wordt te Antwerpen van dag tot dag levendiger wij gelooven te kunnen verzekeren dat de ontvangst der Congresleden feestelijk en grootsch zal wezen. Ook buiten Antwerpen ontmoet deze plech tigheid meer en meer bijval. Niet alleen Gent, maar ook Brugge en Brussel beloven talrijk vertegenwoordigd te zijn. Wat Noord- Nederland aangaat, dat treedt op loffelijke wijze toe. Niet alleen in gehalte, maar ook in hoeveelheid zijn die bijtredingen bij- (1) Reiiquieënkastje. (2j Sfe Oatharinastraat, leidende naar de S,e Ca- tharinapoort, (3) Eene andere sage doet den Hellewagen van den Vijfhoek, op S'Gillis, vertrekken naar de Ka thelijnepoort, I*1 i - T i" «ca .-i-l-T-TT! kK&O TTPiTTMi»

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2