Het feest van den Volksbond. Oud Pompiers. De priester in de stadsscholen. Overreden. Tot Ridder benoemd. Société Photographique Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Meenen. Moescroen. 4. van het Journal d'Ypres, zoowel als de langgerekte schrijvelaar van het Nieuws blad hebben al hun verstand bijeen gelegd om te protesteeren tegen de beschuldiging die wij het stadsbestuur ten laste legden. Volgens hen is het geen waar dat er eene subsidie werd geweigerd, wij hebben het immers ook niet gezegd) maar het stadsbe stuur wil dat de werkman kosteloos de koersen mag bijwonen, 't Is uit volksliefde dat het zulke voorwaarden heeft gesteld, en patati, patata. Welnu, wij bewonderen onze stadhuis mannen met hunne volksliefde, zij geven er groote bewijzen van en het is eene welge- vondene verontschuldiging. Doch wij blij ven ia onze beschuldiging volharden en zeg gen dat onze meesters slechts die voorwaar den bezonnen hebben om de koersen onmo gelijk te maken. Het Journal d'Ypres gaat nog verder, het zegt dat de katholieken te naaste jare koersen zullen inrichten. Is dit geen klaar bewijs dat al wat van de liberalen komt moet tegengekant worden om later door de kaloten te worden nageaapt? Wij hebben het zoo dikwijls gezien en heden hebben wij er een nieuw bewijs van. Welnu, dat zij hunnen wil maar opdrin gen ten nadeele der neeringdoeners, dat zij maar stoefen met hunne volksliefde, dat zij maar al hunne beloften over 't hoofd zien, eenmaal zal er een dag komen dat zij loon naar werken zullen ontvangen. Zij wanen zich nu sterk genoeg om alles te durven doen, maar dat zij zich niet be driegen, eene terugwerking is onvermijde lijk en zij zullen vroeg of laat het bitter ondervinden. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Het leest door de leden van het Comiteit van den Volksbond ingericht heeft aller verwachting overtroffen. De zaal was prop- pensvol en zooals wij het voorzeid hebben was er geene plaats over. Het muzikaal gedeelte van dit feest was al wat men wenschen kon, aangenaam en zelfs verrukkelijk. Ook is het niet te verwonde ren als men weet dat Mej, Z. Devers, A. Delmolte, K. Deweerdt en G. Maillard hunne medewerking verleend hebben en nogmaals een staaltje hebben gegeven van hun talent. De muziekstukken door een twintigtal muzikanten der Oud-Pompiers gegeven, en het mooie stukje voor bandonium en fluit, welk deheeren A. Igodten J. Trans hebben uitgevoerd, mogen ook als echte perels aan zien worden. Maar wat vooral een grooten indruk maakte, was het Meiliedkoorzang uitge voerd idoor de Werkerslïer, eenige leden der Vlaamsche Ster en bijna al de leden van den Bond. De geestdrift was zoo groot bij het hooren van dit lied dat een groot ge tal genoodigden niet konden nalaten hunne stem bij deze der koorzangers te voegen. Wij bieden hier al de heeren uitvoerders onzen innigste dank voor het zoet genot dat zij ons schonken. Het bal dat op het concert volgde was le vendig en aangenaam, de broederlijkheid die onder al de aanwezigen hterschte bracht veel bij om het dansfeest grooten bijval te geven. Niemand mocht blijven zittenen men flikkerde en danste dat het stof tot bij de geburen vloog. Wij bieden de heeren inrichters van dit volksfeest onze beste gelukwenschen voor de moeite die zij zich getroost hebben zulk aan genaam en vermakelijk feest op touw te zetten, Maandag aanstaande 2de Sinxendag gaat onze beroemde muziekmaatschappij der Oud Pompiers, een uitstapje doen naar Dicke- busch vijver. Vertrek uit het lokaal De Zalm ten 2 ure juist. Op den vijver zal 't muziek daar een mooi Concert geven samengesteld uit de schoon ste stukken harer repertorium. Bericht aan de liefhebbers van schoon muziek. Ongetwijfeld zal er daar plaats te kort zijn, zooals het geval is, telkenmale er feesten zijn bij de Oud Pompiers. Als wij vernemen zal er in d'herberg Het Vijverhuis bij Mev. Lemahieu, ver- verschingen te bekomen zijn aan geringe prijzen,- 't is een goed gedacht van Mev. Pauline, zij zal er niet bij verliezen. 's Avonds komt het muziek al spelende j terug. Deze week heeft de priester in al de stads scholen zijne intrede gedaan. De gakruinden die vroeger in hunne leugenkuipen zoo ge donderd en gebanbliksemd hebben tegen die geuzenscholen en die meesters zonder geloof, zijn dus daar binnengeslopen, 't Heeft nog al tijd gekost, maar 't is er toch van geko men. De genaamde H. Rubben, peerdenknecht bij den heer G. Angloo, kwam Dinsdag na middag te Wervik, Kruiseecke, met een voer dakpannen op een wagen met drie paar den bespannen; hij sprong op den wagen, mistrapte, viel en werd overreden. De onge lukkige was oogenblikkelijk dood. Hij laat eene weduwe en vier kinderen achter. Hij was tegen ongevallen verzekerd. In het Staatsblad van 17 dezer lezen wij met genoegen dat onze vriend en stadsge noot M. Edmond Lefever, beeldhouwer te Schaerbeek tot ridder van de Leopoldsorde komt benoemd te worden. Wij wenschen onzen vriend en stadsge noot hartelijke geluk. Dinsdag 25n Mei e. k. om 8 1/2 ure 's avonds in de Schouwburgzaal, zal door de zorgen der Société Photographique» eene voordracht gegeven worden. Een zijner le den heeft de taak op zich willen nemen om het publiek van Yperen de Proefnemingen van Profr Röntgen over de onzichtbare X lichtstralen te leeren kennen. Door uitmuntende lichtbeelden zullen er gedurende de voordracht zeer merkwaardige afbeeldingen te zien zijn die bij middel van bovengemelde proeven dooreen ondoorzicht- bare voorwerpen genomen worden Men zal 0,50 fr. ingangsprys eischen om de kosten te dekken. Plaatsen zullen voorbehouden zijn, voor de leden der maatschappij en hun gezin als ook voor de personen die eene toelage van 0,50 fr. betalen ten voordeele der ontdek kingsreis van den Zuidpool door M. de Gerlache. Honoré Ruyssen. Bon Alfred de Posch. BURGERSTAND van den 15 tot den 22 Mei 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken Bozet Appolinaire, schrijver in het gevang te Verviers, en Ebner Marie, kamermeid. Goffyn Henri, schilder, en Bartier Rosalie zonder beroep. Overll.j dens. Haverland Emile, 37 jaren, decoratieschil der, echtgenoot van Leroy Marie, Thourout- straat. Verschaeve Edmond, 56 jaren, koopman, echtgenoot van Bossaert Felicie, Rijselstraat. Herreman Auguste, 56 jaren, zonder be roep, weduwenaar van Suffls Jeanne, Rij selstraat. Dewitte Bibiane, 66 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Demarteau Simon, Tem pelstraat. Philips Sophie, 93 jaren, zonder beroep, weduwe van Lauwers Jean St. Janshospi- taalstraat. Vermander Augustin, 70 jaren, gepension- neerde Luitenant echtgenoot van Couchen Reine, St. Jan buiten. Priem Henri, 51 jaren, huurhouder, echt genoot van Leclercq Marie, Oude Houtmarkt straat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 1. God dank, Karei is vertrokken Het bisdom komt eindelijk een besluit te nemen welk op weinige uitzondering in ge- heel Poperinghe vreugde en genoegen ver wekt, nainentlijk de verplaatsing van ka pelhaan Proot of te Stouten Karei. De hoo- gere geestelijkheid heeft eindelijk begrepen dat zijn verblijf alhier voor hunne zaken nadeelig werd en dat zijne scheefsprongen en zijne fanatieke overdrevenheid den in vloed der priesters bij velen deed dalen, daarom wordt hij verplaatst en nog wel naar de bosschenstreek, waar hij een hand vol boeren zal te behoeden hebben. Voor al deze die Karei gekend hebben zal zijn verblijf in Poperinghe niets dan eene jammerlijke herinnering blijven, want zoo wel zijne vrienden als zijne vijanden waren overtuigd van zijne volkomene onbètiuiden- heid onder verstandelijk opzicht; hij was eigentlijk niet boos, daartoe was hij te dwaas 1 't was ne soort van onbeschofte boe- renlummel, met zekere geleerdheid mis schien, doch zonder de minste opvoeding. Zooals het Weekblad die zijn perso- naadje zoo dikwijls met tegenzin gedwon gen werd te bespreken, van hem zegdehij was veel dwazer dan boos! Toen hij alhier over omtrent acht jaren uit Oudenburg toekwam waar hij een spoel bak op het lijf en den spotnaam van Stou ten Karei gekregen had, om dezelfde re den die hem dien naam hier hebben doen behouden, was hij op verre na geen poot speler lijk nu, hij was alsdan soort naast simpel luitenant of poesjenel van Baas Ooghe, maar weldra ging hij zijn meester te boven. 'T was tijdens de Carnaval of Weldadig heidsfeesten dat hij zich meest onderscheid de. In platte brutale sermoenen viel hij uit tegen deze liefdadige onderneming welk nog- tans rond de 3000 frs. voor den arme op bracht en gaf uit voor crapuul alwie er aan deel namdaarna was het op de con certen in den stadsschouwburg gegeven ten voordeele van den armein een woord alle edele ondernemingen buiten deze van den K. K. Kring vonden in hem een tegenstre ver, niet een gewone tegenstrever welke men kan eerbiedigen alhoewel tot ander ge zinde behooren, maar een man die alle mid delen goed vond wanneer zij maar zijn doel konnen bevoordeeligen. Zoo werd hij in de laatste kiezing op straat betrapt de afflchen der nieuwe kandidaten af te rukken, zoo werd hij beticht de opsteller te zijn van al de roode en witte lasterbriefjes die tijdens de kiezing de nieuwe kandidaten door de modder sleepten en pooten en ooren voor den dag brachten, enz. Volgens openbare meening was hij over eenige jaren ook al vervaard in het proper gazettjeschrijven, waarvan het Nieuwsblad alsdan de specialiteit had, maar daar was hij van 't huis gekomen en hij weet goed waarom 1 In een woord ziehier wat Poperinghe aan Karei te danken heeft: l9 de arme menschen, een verlies van 2000 frs. 'sjaars door het achterblijven der weldadigheidsfeesten, 2° de gansche stad, het herleven der po- litieken twist, 3° de klerikale partij, eene kolossale klop ping in de laatste gemeentekiezing en vijf demokraten op stadhuis. Het groot nieuws 'T groot nieuws welke wij over acht da gen mededeelden aangaande de nieuwe re presentanten welke de klerikale kopstukken aan ons arrondissement willen opdringen was echt voor zooveel, maar er is een maar bij, 't schijnt dat men in den K. K. Kring nog niet geheel en gansch akkoord is over de kandidatuur van M. Felix Van Merris in vervanging van burgemeester Berten. 'T schijnt dat er ernstig kwestie is van de kan didatuur van M. Maurits Dewulf, professor bij de hoogeschool van Leuven, zoon van M. Dewulf gemeenteraadslid en neef van onzen burgemeester Berten. Aangezien Poperinghe vertegenwoordigt moet worden zijn er verschilligen onder de klerikale kop stukken die deze kandidatuur voorstaan omdat zij vinden dat M. Dewulf met meer kennis en gezag in de kamers zou zetelen dan M. Felix Van Merris die alleenlijk niet bekwaam was zijn exaam van advokaat af te leggen. Indien dit nieuws zich moet verwezentlijken zou de klerikale lijst voor den kamer aldus samengesteld zijn als volgt MM. Colaert voor Yper Dewulf voor Poperinghe Verhaeghe voor Wervik. De zitting van den gemeenteraad. De zitting van onzen gemeenteraad had verleden Zaterdag van vier tot vijf honderd nieuwsgierigen naar het stadhuis gelokt, de zaal was proppensvol. Men heeft vooral bemerkt onzen talent vollen conseiller M. Alphonse Schabaliie die in alle punten van het dagorde bewezen heeft dat hij op de hoogte zijner taak is, hij is het die déél nam aan meest al de discus sies dezer vergadering. Hij heeft verschil- lige maatregelen voorgesteld tot het verbe- f teren der jaarfeesten, ook gespreken over het leggen der twee keizeis welke hij niet wil beginnen hebben zonder dat den raad voorafgaandelijk daartoe zijne toelating ge stemd heeft, ook heeft hij gesproken opdat alle werklieden zonder onderscheid van po litieke denkwijze aan dit werk zouden ge- bezigt worden en niet alleenlijk deze die van het Volkshuis deelmaken zooals in stad reeds gezegd werd. Ook heeft hij de ver pachting van zeker goed van de godshuizen met veel recht en reden beknibbeld. M. Verscheure heeft verschillige wijzigin gen aan het proces-verbaal der vorige zit ting gevraagd, dat volgens het schijnt op verschillige punten onnauwkeurig was op gemaakt. D'heer doktoor Devos vraagde ook wan neer men recht zal geven aan de observaties en veranderingen door de minderheid in de vorige zitting gedaan, en inderdaad wat baat het aan de minderheid te vragen wan neer de meerderheid haar niets toestaan wil. De zitting was zeer belangwekkend en op zekere oogenblikken was de bespreking zeer hevig, bijzonderlijk wanneer het oude raads lid René Devos lijk zekere kinders uitriep: Ken 't ik eerst evraagt en 't ga nog ne keer zider zin Jammer dat hier de plaats ontbreekt om deze zitting breedvoeriger uit te te leggen. Het leggen van een tram werd goedge keurd tusschen de gemeenten Rousbrugge, Proven, Watou en Poperinghe met verbin ding langs Westvleceren en Oostvleteren aan den tram Yper-Veurne. van den 14 tot den 21 dezer maand. G E B OOR T E N. Mannelijk 5. Vrouwelijk 7. HUWELIJKEN. Victor Duthoo, wagenmaker en Marie Prinsie zonder beroep te Poperinghe. Cy- rille Verdonck, bakker en Justine Lobeau, zonder beroep beide te Poperinghe. Désiré Ryckeboer, koetsier en Celina Verleene, dienstmeid, beide te Poperinghe. Cyrille Sohier, plafonneu-rsgast en Helene Legrand, werkster, beiue te Poperinghe. Jules De- schodt, schoenmaker en Romanie Vande- voorde, kantwerkster, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Marie Vande Casteele, 47 jaar, herber gierster, echtgenoote van René Lermyte, Garenstraat. Catherine Mattons, 86 jaar, zonder beroep, weduwe van Joannes Six, St. Michielstraat. Orbie Louis, 69 jaar, werkman echtgenoot van Euphonie Bafcop, Wijk A. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 1. Vrouwelijk 3. Af'troggelaar aangehouden. De 5(f jarige Felix Omez, geboren in de omstreken van Kortrijk en welke te Meenen en op de Baraques talrijke aftroggelarijen pleegde, werd aangehouden over een paar dagen. Daar hij geene vaste woonst meer had, werd Omez door de politierechtbank veroor deeld om vier jaar door te brengen in de landbouwkolonie van Merxplas. Drama op de grenzen. Hen mes steken. In eene herberg van Herseaux, gehouden door de echtgenooten Duvillers kregen drie werklieden twist met elkander. De genaamde Ivo Balcaens, welke een zijner twee tegenstrevers een slag met een stoel had toegebracht, werd door dezen getroffen met een tiental messteken. De daders werden weldra aangehouden. Zij verklaarden in staat van wettige verde diging te zijn. VA.IV YPERE1V. De Schrijver, De Voorzitter, N. B. Eene de voordracht begonnen zullen de deuren der zaal gesloten blijven. i i> ij ia bi Mn WBEmmBKUBMBWH llliMIIMIFHHl—l ii i>

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2