VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Kasteel van Beauvoorde. Elfde jaar. Zaterdag 30" Mei 1896. Nummer 22. Wetgevende kiezingen. De regen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 —Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 j^jle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. In Juli a. s. zal de kamer van volksverte genwoordigers, bij de helft, vernieuwd wor den. Moeten herkozen worden de afgevaardig den der arrondissementen Antwerpen, Me- chelen, Turnhout, Brussel, Leuven, Nijvel, Brugge, Kortrijk, Dixmude, Veurne, Oost ende, Roeselaere, Thielt, Ieperen, Arlon, Bastogne, Marche, Neufchateau, Virton, Di- nant, Namen en Philippeville. Het zijn dus de provinciën Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, Luxemburg en Namen welke deelnemen aan de kiezing. De kamer bestaat uit 152 leden, waarvan er 77 in Juli a. s. aan herkiezin zijn onder worpen 66 katholieken, 10 liberalen en 1 socialist. De overige 75 blijven lid der kamer tot in 1898, zijnde 39 katholieken, 8 liberalen en 28 socialisten. Ziehier de namen van de 77 volksvertegen woordigers over wier politiek lot de kiezers korpsen in Juli a. s. uitspraak zullen doen AntwerpenMM. Biart, Coremans, Del- beke, de Ramaix, de Winter, Heuvelmans, Koch, Meeus. Ullens, Van den Broeck, ka tholieken. Mechelen Broers, Fris, Lefebvre, Van Cauwenbergh, katholieken. Turnhout Coomans, de Broqueville, Dierkx, katholieken. BrusselBilaut, Colfs, Debontridder, de Borchgrave. DeJaar, de Mérode-Westerloo. De Vriend, d'Ursel, Fichefet, Giliaux, Heme- leers, Lauters, Le Sergeant d'Hendecourt, Mesens. Mousset, Nerincx, Theodor, Van der Linden, katholieken. Leuven Beeckman, De Neeff, De Trooz, Nijssens, Roseeuw, Schollaert, katholieken. NijvelBoucher, Henricot, Jourez, lïbe- HET Langs eene eiken gemeenschapsdeur, ge raakt men uit de slaapkamer des Heeren van Bryarde in die zijner gemalin, alwaar een acht-of negental spruiten van dit adelijk geslacht geboren werdenthans is 't de werkkamer of studeervertrek van den Heer Burgemeester. Veel dient hier bezichtigd te worden: eene ladekast met schilderijtjes op doek, door Gysbrechtvier oude eiken kas sen de op marmeren kolommen rustende schoorsteenmantel in eiken- en notelaren- hout; de balksleutels met de geslachtswa pens der Bryardenoude portrettentwee onlangs nieuwe, doch in ouden stijl vervaar digde, boekenkasten. Doch het pronkjuweel van Beauvoorde is de groote zaalde hier overgebleven ardui nen schoorsteen van 1617, met het wapen schild van Bryarde, werd vervaardigd door Hieronymus Stalpaert. Brugsch beeldhou wer (1). Gansch de lijst- en behangwerk is van echt leder. Overschoen zijn het gebeeld houwd portaal (1631) en de lambrizeering (1656), met hare talrijke nissen, waarin hei ligenbeeldjes, en hare festoenen, engelen kopjes en allen van elkander verschillende caryatiden of steunfiguurtjes. Drie groote oude eiken tafels trachten de ruimte dezer ralen, Snoy, katholiek. Brugge Declercq, Ronse Visart de Bo- carmé (Amedée). katholieken. Kortrijk Liebaert, Reynaert, Tack, Vandenpeereboom, katholieken. Dixmuide De Lantsheere, katholiek. Veurne Visart de Bocarmé (Léon), ka tholiek. Oostende Carbon, Hamman, katho lieken. Roeselaere de Jonghe d'Ardoye, Spil - lebout, katholieken. Thielt Beernaert, Van der Bruggen, katholieken. IeperenBerten, Colaert, Iweins d'Eeck- houtte, katholieken. Arlon Ozeray, liberaal. Bastogne Van Hoorde, katholiek. Marche de Favereau, katholiek. Neufchateau Heynen, katholiek. Virton. Lorand, liberaal. Dinantde Montpellier, De\va.xix,katho lieken Namen Defnet, socialist, Gillard, Ham- bursin, Ronvaux, liberalen. Philippeville Mineur, Palante, libe ralen. Zooals men ziet. moeten vier ministers herkozen worden Nijssens en Schollaert, te Leuven Vandenpeereboom, te Kortrijk en de Favereau, te Marche. Thans laten wij de namen volgen van de 75 volksvertegenwoordigers die nog twee jaren, tot in 1898, op hunnen post blijven, alvorens zich ook opnieuw voor het kiezers korps te moeten aanbieden AalstMM. Daens, De Sadeleer, Diericx, Woeste, katholieken. Oudenaarde De Malander, Raepsaet, Thienpont, katholieken. Gent Begerem, De Guchtenaere, de Hemptinne, De Smet de Nayer, Eeman, zaal te vullende twee zetels en de negen stoelen zijn van de XVII eeuw. Een paar portretten van bloedverwanten der beeren Bryarde hangen nog aan den wand. In het rookvertrek is er eene eiken schoor steenfries, met zes episoden uit het leven van Jesus en Maria (gedagteekend 1553 en herkomstig uit het reeds genoemd kasteel van Zuntpune, te Westvleteren), een aantal portretten, mitsgaders gravuren of teeke- ningen, van oude huizen of kasteelen uit den omtrek en vier blazoenen, welke vroeger behoorden aan de rethoricagilden van Isen- berghe(1539) en O. L. V. van Alsenberghe, te Ieperen, en aan de corporatiën der ser vetwevers en boterdragers dezer stad. Deze plaats paalt aan eene kleine slaap kamer, waar een prachtig oud bed staat, dragend dè geslachtswapens der familiën van Dixmude, en van den Broucke, alsook de inscriptie Heden my, merghen gy, 1642; verder treft men er aan eene oude tafel en bank, een halflevensgroot standbeeld van St-Christoffel en de twee luiken van het tryptiek, dat tot grafschrift diende van Joris de Graeve, deken van 't St. Niclaasgild, te Ieperen, overleden den 9n September 1607. Menverzuime niet, langs de torentrap, een blik te gunnen aan de fraaie engelen- hoofden en een oud plan van Ieperen in 't jaar 1500. In de groote slaapkamer valt er veel te bewonderen en allermeest eene heerlijke ge beeldhouwde gothische eiken kas met tien paneelen, van 1640; eene oude tafel; een Huyshouwer, Ligy, Maenhout, Van Cleem- putte, katholieken. Eecloo t' Kint de Roodenbeke, katho liek. Sint-Nikolaas Janssens, Raemdonck, Van Naemen, Verwilgbem, katholieken. Dendermonde De Bruyn, De Kepper. Van den Steen, katholieken. Ath Cambier, de Rouillé, katholieken. Charleroi Caelewaeft, Cavrot, Destrée, Fagnart, Furnémont Lambilotte, Léonard, Vandervelde, socialisten. Bergen Bastien, Brenez, De FuRseaux (Alfred), De Fuisseaux (Léon), Maroille, Ro ger, socialisten. Soignies Bertrand, Mansart, Paquay, socialisten. ThuinBailly, katholiek, Berloz, so cialist, Warocque, liberaal. Doornik Duquesne, Hecq, Hoyois, Moyart, katholieken. Hoei Mouton, Warnant, liberalen. Luik: Anseele, Demblon, Denis, Schinler, Smeets, Wettinck, socialisten, Brouwier, Fléchet, Heuze, Jeanne, Magnette, liberalen. Verviers Dauvister, Gierkens, Malem- pré, Niezette, socialist. Waremme Ancion, Cartuyvels (Hya- cinthe) katholieken. HasseltCartuyvels (Clément) de Cors- warem, de Theux de Meyland, katholieken. Maaseyk Helleputte, Desmaisières, In dekeu, katholieken. Het mandaat der ministers Begerem, De Smet de Naeyer en De Bruyn eindigt dus slechts binnen twee jaren. Onder het woord liberaal, begrijpen wij de gematigde liberalen en de progressisten zooals wij de klerikalen en de christene de- mokraten rangschikken onder de katholie ken Indien onze lezers bovenstaande goed in drieluik uit de eerste helft der 16e eeuw, O. L. V. van Tuine voorstellend, met de stad Ieperen op den achtergrond: een paar luiken; Ste Barbara ën Ste Agnes een eiken standbeeldje der H. Maagd, uit de XIII0 eeuw, en het lijkblazoen van Louiza de l'Espinoy, abdis ter abdij der Nonnenbos- schen, te Ieperen. Dit blazoen, van 1559 en geschilderd door Karei van Ipre, is een rebus die de volgende oplossing geeft Alleen de twee tentvormige ledekanten, zijn van moderne fabriceering, alhoewel ouderwetsch van vorm. De groote zaal der eerste verdieping, juist gelegen boven die des gelijkvloers, bevat niet1 minder merkwaardige kunststukken, zooals een dyptiek door Karei van Ipre; en De opdracht in den Tempel, door Jaak van Oost, vader; drie schoone schoorsteen mantels, waaronder een gepolychromeerde van het begin der 16e eeuw twee oude ei ken tafels; een dito communiebank; twee fraaie Hollandsche kasten van ebben- en pa lissanderhout? eene kerkkast (1) of bahut van 1674 en de oude doopvont, in romaan- schen stijl, uit de kerk van Wulveringhem. Tegenover deze zaal liggen drie achter eenvolgende slaapkamers. De eerste bevat, onder meer, eene oude schouw in eikenen marmer, met, daarboven, eene ongeteeken- de doch lieve schilderij, de voorstelling van hun geheugen houden, of, tijdens de kiezin gen van Juli, dit artikel raadplegen zullen zij zich een denkbeeld kunnen vormen van de uitslagen dier kiezingen en van de samen stelling der nieuwe kamer. Maanden en maanden lang had het niet geregend. De droogte werd dreigend, vol ge vaar voor den aanstaanden oogst. Bij dui zenden van millioenen mag de schade gere kend worden, welke daardoor over het alge meen werd veroorzaakt, aan den landbouw. In het noorden zooals men het in ons arrondissement noemt was de grond nog nimmer zoo diep gekloven, zoo zeer ver hard. Lange dagen zal het moeten regenen en aanhoudend overtrokken, vochtig weder blijven, om de landbouwprodukten te red den van geheelen ondergang, want moest nu, wat zeer wel mogelijk is, wat hitte vol gen, alles ware verlorenWij zouden bijna eenen hongersnood beleven als in Jozef den droomers tijd. Waar bleven nu de mirakelfabrikanten met ai hunnen machtigen invloed op den hemel en zijne groote sluizen gedurende die maanden en maanden lange droogte? Nu dat het weder gebroken schijnt en de regen eindelijk komen zal, nu zal men zeker weer missen doen om den zegen ofwel den regen? over de vruchten der aarde af te smeeken De zwartjes zullen zeker toch zoo stout niet zijn te beweren dat die vreeselijke droog te eene straffe des Heeren was! Immers, moeten wij hen langs eenen anderen kant gelooven, dan leven wij thans onder het meest aan God behagelijke bestuur, dat ooit over ons land den scepter zwaaide. Worden door het tegenwoordige staatsbestier niet twee bedden, eene gothische kast, eene oude tafel (alles van eikenhout), het portret van Joos Vander Beke, Heer van Neuf-rue en de schilderij welke diende tot grafschrift van Antoon van Langhermeerscb en Jesus in den Hof aan Oliveten, mitsgaders De Ver loochening van Petrus, voorstelt. In de twee laatste slaapkamers zijn weeral voorhanden oude tafels, bedien, schouw- friezen, bahqts, waaronder een met Amphi- trite en Neptunus in half verheven beeld werk, eene bidbank en een portret door I. van Oost, oudste. Men ziet het; dit artikel lijkt meer eene droge opsomming dan eene beschrijving; maar 't kan ook moeilijk anders: zonder nog stil te blijven, bij honderden kleine voor werpen, als kandelaars, lantarens, bor duur- en stikwerk, oude speeltuigen, pot ten, vazen, tellooren en schotels, tafelgerief, juweelen, enz, bevat het kasteel van Beau voorde te veel kunstwerken, van innerlijke waarde, om het te durven wagen dezelve in luttel woorden, heel en gansch aan den le zer te doen kennen, of door hem te doen waardeeren. Daartoe hoefde er, voor méér dan één stuk, eene uitgebreide, omstandige beschrijving, het speciaal werk van oud heidskenners en kunstcritici, en dan eerst zcu de belangstellende lezer beamen, wat bij den aanvang dezes voorgehouden werd: Beauvoorde is een museum. Medard VERKEST. HET WEEKBLAD (Vervolg en slot). (1) Hij overleed omstreeks 1659. Van hem kent men nog eene-schouw, in de zaal der Pas-Perdus van het Justiciepaleis, te Veurne en het snijwerk der koorstoelen, in O. L. V.-kerk, te Brugge. Gelyk die lelye tusschen die doornen groeyt, Soo onder die dogters mynen vercooren bloeyt. Hier is de vogel, daar is de visch, En daar is het meisje dat bedrieglijk is (1) In West-Vlaanderen zegt men troonkas. W-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1