VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Hotel-Museum Merghelynck Elfde jaar. Zaterdag 13" Juni 1896. Nummer 24. Aan de liberalen aan de boeren en aan de demokraten Kerken en kloosters in België. Priester Daens. De wet op de stokerijen. STADNIEUWS. De groote invloed onzer volksver tegenwoordigers. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voorden buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncea: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Zij zijn dus gekend de onbeduidende nulli teiten welke de klerikalen van 't arrondis sement naar de kamers willen zenden. COLAERT IWEINS VAN MERRIS Een geheele en twee halve alvokaten De eerste is 'n en geheelen, daarvan heeft hij menige bewijzen gegeven zelfs nog on langs in'tprocesGodtschalkde tweeandere, integendeel, bezitten te zamen niet het ver stand van eenen halven en geen enkel van de drij heeft kennis om de belaDgen van den landbouw te verdedigen De landbouwers die sedert jaren verlangen dat men hen een vertegenwoordiger geve, worden alweer gefopt, nu dat M. Berten zijn ontslag geeft en dat men in zijne plaats een vertegenwoordiger van den landbouw had kunnen noemen, is 't weêrom eene nulliteit, een lieveling der pastoors dien men voorstelt. De boeren kunnen wachten zij zullen nogmaals gepaaid worden met beloften en rotte appelen. Wel zeker zijn er velen onder hen mistevreden, maar de geestelijken zullen hen een bezoek afleggen, en de kandidaten zullen zich gewaardigen een tochtje op de buitendorpen te doen en alles zal in den ouden wimpel terug keeren. Lees maar de rcode plakbrieven welke men overal op den buiten heeft rond gezonden, 't is maar altijd met 't zelfde liedje, geloof en godsdienst dat men voor den dag komt om de boeren de oogenuit testeken, terwijl geen woord over stoffelijke belangen voorkomt! Ja maar, ons dunkens zou dit spel wel eens kunnen anders eindigen, zullen de boeren dom blij ven daar is de kwestie. Wie weet of er geene verrassing zou uitspruiten indien er eene ernstige demokratische kandidatuur uit den landbouw tegen de drij klerikale kleppers moest opstaan. De klerikale partij HET Te midden der binnenplaats of koer, staat eene fraaie vaas, voortkomend uit de kerk van O. L. V. ter Kapelle, te Brusselzij is in Carrarisch marmer, gebeeldhouwd door Lucas Fayd'herbe van Mechelen (1617-1694), naar eene teekening van P. P. Rubens en stond vroeger op een altaar, uit dezelfde kerk herkomstig, dat zich thans in de S'-Joost- kerk te Sl-Joost ten Oode bevindt. De vaas, die eene groote waarde vertegenwoordigt, werd op gemeld altaar door het standbeeld van den patroon der parochie vervangen. Het voetstuk, waarop zij rust, draagt eene marmeren plaat met Latijnscli opschrift, dat in hoofdzaak deze détails vermeldt. Links van de ingangpoort liggen slechts een paar kleine vertrekken een zij- of spreekkamertje, met marmeren schouw en meubels in den stijl van Lodewijk XV en XVI en De Wijnoogst, eene schilderij op paneel van Karei Fournier (21n Febr. 1730 i 28" Aug. 1803), Ieperscb tooneeldicbtei' en fijn schilder; en het vroeger ontvangstkantoor der stad, met winket en kleine tafel, langs bekwam in de laatste kamerkiezing 24000 stemmen, en de liberalen 10000, welnu in dien de volkspartij die in de gemeentekiezing overal in 't arrondissement heeft gestreden en in vele plaatsen overwonnen heeft dit maal ook een of meer kandidaten moest voorstellen, zou zij zonder twijfel zeven of acht duizend stemmen bekomen; met de tien duizend liberale stemmen die voorzeker hen zouden.toekomen maakt dit meer dan genoeg om over de klerikalen te zegepralen. Allo dan demokraten van Poperinghe, Zillebeke, Passcbendaele en elders, de han den uit de mouwen, laat de baat niet ver loren gaan, stelt een of twee uwer mannen op rang al ware het maar een boer en M. Felix zal nog niet representant gekozen worden. Kerkelijk is België in zes diocessen ver deeld Mechelen, Brugge, Gent, Luik, Namen, Doornik. Ieder bisdom heeft rechtspersoonlijkheid, en zijne eigene seminariën, conventen en scholen. In deze zes kerspelen arbeiden vrij en opgehinderd nevens een' bisschop, zijne vicarissen en domkapittel, 6,562 geestelijken in 184 dekanaten, 230 pastorijen, 2,787 suc cursalen, 188 kapellen, 1855 vicariaten, 84 kaadjutoren, 26 annexen en 695 kerken aan inrichtingen verbonden. Zoo komen wij tot het getal van 3,510 gemeenten met 5,855 kerken en kapellen. Volgens de Annuaire complet du Clergé Beige vindt men in België: Trappisten, Augustijnen, Franziskanen, Dominikanen, Kapuzijnen, Jesuiten, Premonstratensen, Re demptoristen, Benikditijnen, Karmeliten, Serviten, Passionisten, Josephisten, Sale- sianen, Oblaten, Barnabiten, Lazaristen, Schoolbroeders. Vrouwelijke orden zijn te veel om te noemen. In 't jaar 1846 waren er in België 779 kloosters met 11,958 bewoners; in 1866, waar de belastingschuldigen kwamen beta len aan den klerk van Jonker Francis-Ignaas- Jozef Merghelynck, Heer van der Camere, in leven raad-trezorier van Ieperen. Thans is dit kamerkijn gansch ingenomen door belangrijke archieven, betreffende de familie Merghelynck. Deze is herkomstig van de parochie S'-Georges, tusschen Bourbourg en Grevelingen, waar zij deel uitmaakte van eene Engelsche kolonie, welke zich aldaar in de XIVs eeuw nedergezet had. In 1502 gingen de Merghelynck's zich te Ieperen ves tigen, alwaar de eerste, Joris, den 2n No vember van dat jaar in den echt trad met Jacquemina van Courcelles, dochter van Jan, Magistraatsraad der stad in 1478, 1479, 1481 en 1485. De ornamenten en weinige meubelen de zer plaats zijn in stijl Lodewijk XVI. Het grootste deel des Hötels, ligt rechts van de vestibuul. De rechtervleugel des hotels is in alle op zichten merkwaardig. Treden wij den gang binnen. Wat vooral de opmerkzaamheid treft zijn de fraaie trap leuning (stijl Lodewijk XV) in harden olm, gebeeldhouwd door den Ieperling Jaak Beer- naert. bet pleisterwerk bovenaan het trap penhuis door Gr. Joz. Adam van Valencijn en twee tafereelen door Theodoor van Tul- 1,314 kloosters en 18,163 bawoners; in 1890, 1784 kloosters met 30,098 bewoners. Van deze 1,784 kloosters met 30,098 bewoners zijn 214 in 142 plaatsen door mannen, en 1,570 in 1,129 plaatsen door vrouwen be woond. In 1890 kwam op iedere 250e bewoner een ordenspersoon, en op iedere 1 2/3 ge meente een klooster. Antwerpen (240,343 inwoners) heeft 38 kloostersLuik (155,898) 35 kloosters Brug ge (48,246) 32 kloosters; Gent (151,811) 27 kloosters; Brussel (183,833) 28 kloosters; Mechelen (52,001) 23 kloosters Doornik (34,521) 19 kloosters; Bergen (24,955) 15 kloosters; Namen (31,090) 15 kloosters; Yperen (16.000) 10 kloosters. De Jezuiten tellen tusschen de 900 en 1,000 leden; de Kapuzijnen en Franziska nen 514de Dominikanen 100, de Redemp toristen tusschen de 200 en 300; de School broeders 637 In enkele steden zooals: Antwerpen,Luik, Gent, Namen, Brugge beslaat de oppervlakte der kloosters gansche kwartieren.De waarde van den grondeigendom in Luik bedroeg in 1875 3,280,000 fr. het roerend eigendom en het vermogen in baargeld niet medegerekend. Een klerikaal blad meldt dat priester Daens volksvertegenwoordiger van Aalst, een brief gekregen heeft van den bisschop van Gent, die hem streng verbiedt het woord te voeren in openbare vergaderingen gedu rende den kiestijd. Het Staatsblad kondigt de nieuwe wet op de stokerijen af. Zij beslaat niet minder dan 23 kolommen van den Moniteur en is sa mengesteld uit 161 artikelen. Om het bedrijf van stoker uit te oefenen en zijne plichten te kennen, zal men lange studiën moeten doen, ten einde zich deze 161 artikels in het den, 1606-1676 Rubens' leerling De pleisteren versierselen, met de hand en het tempermes ter plaats uitgevoerd, zijn on gemeen keurig en verdienen met den dubbel- kijker bewonderd te worden. De twee schil derijen, waarschijnlijk besteld voor reke ning van Cornelis Jansenius (1585 1638), bisschop van Ieperen, verbeelden De Vijf Zinnen en De ijdelheden der Weretd. Volgens de overlevering werd het hoofdfi guur van dit laatste doek, eene welgedane vrouw, door Rubens zeiven hertoest en afgewerkt. De allegorische figuren, boven een drietal deuren die in den gang uitgeven, zijn kopijen naar teruggevonden teekeningen van Lod. Joz. Beke (1730-1771), feen Ieper- schen fijnschilder, en stellen de beeldhouw-, schilder- en bouwkunst voor. Aan den gang paalt een dameskabinetje in den zuiversten en sierlijksten stijl Lode wijk XVI: de kransen, strikken en mandjes van 't in hout gesneden paneelwerk, ver dienen evenzeer de aandacht als een paar gekleurde en in Engeland vervaardigde gra vuren van Cypriani Bartolozzi: Offer aan Cupido en De overwinning der Schoon heid en der Liefde. Op een stoel liggen steek en degen, alsof een edelman zoo even hetpruilkamertje verlaten had. Van hier komt men in de groote eetzaal, hoofd te printen. Dit zal niet beletten dat de boeren overal stokerijen zullen oprichten, dat het gehalte van den genever zal vermin deren en dat de dronkenschap de plaag der dorpen zich nog zal uitbieiden. Nu, dat is 't minsten, als er maar veel geld in leege Staatskas komt Eiken keer dat wij den grooten invloed onzer volksvertegenwoordigers in de Ka mers in twijfel trekken, stelt het Journal d' Ypres zich in eene heilige kattenkolerie volgens hem is alles wat zij vragen onmid- delijk toegestaan. Wij betreuren het op deze zaak te moe ten terug komen, die toch zoo bitter onaan genaam is voor onze windmakers; het is klaar en duidelijk bewezen, wat er het Journal d'Ypres moge van zeggen, dat zij bij het gouvernement weinig gezag hebben. Verlelene week nog, in de zitting van den 3n, heeft onze driftige en schitterende volksvertegenwoordiger, Henritje, eenige on beduidende zinsneden gewaagd ten voor- deele der voltrekking der vaart; hij had nauwelijks geëindigd of de minister Debruin verklaarde dat de vaart niet zal opgemaakt worden. Onze volksvertegenwoordigers, die zich sinds lang er op voorbereidden met het in zicht zich te onderscheiden in dit vraag stuk, dat van een allergrootste belang is voor onze stad, stonden met hunnen mond vol tanden, omdat zij de kwestie niet ern- stiglijk bestudeerd hadden. In plaats van uit al hunnen invloed te wegen, wanneer het ministerie bedreigd is, gelijk dit reeds meermalen is gebeurd, ver kiezen zij millioenen te stemmen voor den Congo, om een gouvernement te redden dat hen het noodige kapitaal niet wil geven om het pronkjuweel des hotels. De lambrizee- ring in hout, door Ant. Joz. Roussel van Ieperen, maakt deze plaats tot eene zeld zaamheid in hare soort; maar de pastoralen boven de deuren zijn allerfijnst en het werk van Antoon Joz. Deledicque van Rijsel en stellen de zinnebeelden voor van den hof bouw, de duivenkweek, het herdersleven, de jacht, den oogst, den landbouw en de neerhofkweek, terwijl de twee médaillons wederzijds de jacht in de vlakte en de jacht op het grof wild vertoonen. De marmeren schouw dezer plaats komt van Besangon; zij wordt, gelijk overigens in al de pronkkamers dezer woning, waar vuur gestookt wordt, door eene koperen haard plaat of foyer volledigd, opzettelijk door het huis Monnaie, van Brussel, naar model ge goten en gedreven. De versierselen der foyenleuren komen gansch overeen met het lambrizeerwerk eiker plaats en verschillen dus allen onder elkaar. In den eigenlijken haard staat, voor het oog des bezoekers verborgen, een modern kacheltje duivel tje geheeten en zulks om te gemakkelij ker de vertrekken te kunnen verwarmen doch men kan het ook wegnemen en een houtvuur aanleggen, zooals dit op het einde der 18' eeuw algemeen het geval was. Wordt vervolgd). HET WEEKBLAD XE IEPEREN. (le Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1