Üe vrienden der vrijheid. Een dubbel ongeluk. Oud-Pompiers. Prijsschieting te Rousselaere. Tombola. Prijskamp voor lijnvisschen te Oostende. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Voormezeele. Schrikkelijk familiedrama te Boendael. rïe vaart te voltrekken die reeds voor de drie vierden is opgemaakt. Al de verstandige personen der stad zijn het nochtans eens om te bekennen dat, zon der de vaart, de ontwikkeling van onzen handel en onzer nijverheid onmogelijk is. Is dat niet beklagenswaardig. En niettegenstaande dit schrijft het Jour nal d'Ypres geheele kolommen vol om de welsprekendheid van Henritje te doen uit schijnen, de kiezers appels voor citroenen te verkoopen en ze fijn in slaap te wiegen met beloften, die juist gedaan worden om hunne stem af te bedelen voor de aanstaan de kiezing. Wie in God's naam kan nog geloof hech ten aan den prietpraat der volksbedriegers? Al wie een greintje gezond oordeel heeft zal beseffen dat die gewaande verdedigers der belangen van 't arrondissement niets dan marionnetten zijn, die dansen gelijk de papen fluiten, en dit alles tot meerdere eer en glorie Gods en ten nadeele der gefopte kiezers. Wij bestatigen dat Burgemeester Surmont een besluit heeft doen aanplakken bij het welk hij alle meetingen in opene lucht ver biedt. Zondag heeft gezel Ernest op de Groote Markt eene aanspraak gericht tot een vijf honderdtal personen die zich rond hem had den geschaardhij deed hen zien hoe volks gezind onze volksvertegenwoordigers zijn, die millioenen stemmen voor den Congo om het land uit te putten en rechten op de le vensmiddelen helpen leggen om het volk uit te hongeren. Hij sprak ook over het militarisme en de wraakroepende onrechtvaardigheid die ge pleegd wordt met het kind van den werk man naar de kazerne te zenden, om tegen wil en dank soldaatje te spelen, terwijl de fils d papa zich kan vrijkoopen van allen soldatendienst, mits eene betrekkelijk ge ringe som voor een millionnair in de kas van het gouvernement te storten. Twee of drie onnoozelaars, die te dom zijn om hooi te eten, wilden de gezegden van flen socialitischen redenaar tegenspre ken, maar het duurde niet lang eer zij op hunne plaats gesteld werden en al drup neuzen weg leekten gelijk natte zakken. Niet een van die drie leeuwen durfde het tegen den spreker volhouden en hielden zich schuil achter den rug der menigte. Welnu de kaloten moeten niet weinig met de poepers zitten om de meetings in opene lucht te verbieden. Die mannen van verlichting, die in hunne krochten, kerken en kapellen peroreeren over vrijheid en volksliefde schuwen het licht gelijk de nacht vogels en zij willen niet dat de landbou wer, de werkman, de kleine burger, klaar zien en den waren toestand leeren kennen. Bedrog, en altijd bedrog, dit is de leus van onze nachtvlinders. Zij beweeren wel dat het besluit slechts genomen wordt om alle onlusten te vermij den, maar dit is een voorwendsel, want niemand dan een fanatieke kaloot zal er aan denken om der waarheid wille de rust te stooren. Zij zijn benauwd, en anders niet. Ook het is niet to verwonderen, want zij gevoelen dat zij al stillekens naar de klunders gaan. En 't ware wel besteed. Donderdag morgend rond 9 ure kwam de genaamde A. Wyckaert, landbouwer buiten de Rijselpoort, in zijne kar met muil be spannen de Rijselstraat op, toen hij aan de Lombaardstraat kwam verschrikte de muil en Wyckaert, zijn beest willende inhouden werd omver onder de wielen van de kar geworpen. De muil nam de vlucht en ver oorzaakte een tweede ongeluk. In de Lom baardstraat was Const. Samoy, metser, op het bovenste zijner ladder bezig het huis van M. Pondeville te witten, de ladder werd om ver geworpen en de ongelukkige werkman botste op den grond. Hij bekwam eene groo te wonde aan het hoofd waardoor hij veel bloed verloor, later toen bij tot bewustzijn was gekomen, klaagde hij van inwendige pijnen. Spoedig waren er doktoor ter plaats, die hem de eerste zorgen toebrachten, daar na werd hij naar het gasthuis gedragen, tot heden is zijn toestand noch buiten gevaar, niets is gebroken. Wat boer Wyckaert betreft, hij ook had kneuzingen aan het gezicht, en klaagde van inwendige pijnen. A. Wyckaert is weduwnaar, Constant Samoy is getrouwd en vader van 4 kinderen. Morgen Zondag om 5 ure 's avonds geeft onze uitgelezen muziekmaatschappij der Oud-Pompiers onder 't bestuur van den heer H. Moerman, een luisterrijk Concert gevolgd van Bal, aan hare leden en huisge zin, in het park van haar zomerlokaal De Citadelle Alwie eenigszins liefhebber is van mooi muziek zal daar zijn en allen zul len het hun niet beklagen ook. Ziehier het programma: EERSTE DEEL. 1. Sonnez trompeltes, X.... 2. La grande Duchesse de Gérolstein, ouverture, Offenbach. 3. Polonaise de Concours, L. Montagne 4. Sapho-Polha, Koko'sky. TWEEDE DEEL. 1Marche Lor) aine, Ganne. 2. Mazurka, caprice pour flüte, Vandewalle. 3. Macbeth, fantaisie, Buot. 4Valse des Amoureuses, H. Moerman. Om 8 uren REDOUTE. Met genoegen vernemen wij dat de heeren Yandevyver Arthur, Froidure Robert en Masschelein Alfons, leden der maatschappij Burgerwacht, in de prijsschieting van Rous selaere, zich komen te onderscheiden met de volgende prijzen te behalen PRIJSKAMP A. vaste schijf. voor 't schoonste wit 4d* prijs. M. Froidure Robert. PRIJSKAMP C. vrije schijf. voor de punten. 5de prijs. M. Vandevyver Arthur. 18d* prijs. M. Masschelein Alfons. Wij bieden hun onze beste gelukwenschen aan. Wij vernemen dat de trekking der tom bola, voor de twee kunstvoorwerpen ge maakt door M. Emiel Coffyn-Coutrez voor 8 dagen uitgesteld is en zal plaats hebben op Zondag 21 Juni om 1 ure, in de groote halle zaal. Wij kunnen de liefhebbers van kunstwer ken niet genoeg aanwakkeren deze twee voorwerpen te gaan bezichtigen, en eenige loten te nemen, daar zulke occasis maar zelden aanbieden. Naar alle waarschijnelijkheid zal het con cert, op de halle plaats hebben, en seffens na 't Concert de trekking, de twee voorwerpen zullen op de halle ten toongesteld worden. BURGERSTAND van den 5 tot den 12 Juni 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk id. 2. Hu well j ken Verfaillie Jules, daglooner en Notebaert Marie, huishoudster. Over lij deus. Wicart Sidonie, 62 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Joseph Lernould, Boesing- straat. Vankemmel Marie, 16 jaren, kantwerk ster, ongehuwd, Paddewingstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 1. Het is op Zondag 21n Juni dat er alhier een groote internationale prijskamp voor lijnvisschers zal worden gegeven. Voorzeker zal deze heel belangrijk zijn daar er reeds een 20tal deelnemers zijn in geschreven en een 20tal maatschappijen, •waaronder verscheidene van Frankrijk. Benevens de 600 fr. premien worden er nog een tiental schoone vergulde medallien uitgeloofd voor de maatschappijen het meest in getal; het verstkomende; de schoonste kostumen; het schoonste vaandel, bannier, en kartel, ook voor de schoonste verkleede cantinière. Alle de inschrijvingen moeten gedaan wor den voor den 15 Juni aan M. R. Van Loo, schepen van schoone kunsten, (Stadhuis) te Oostende. Onze nieuwe representant. Eindelijk de klerikale kandidaten zijn aan geduid, de heerdn geestelijken, de wezen lijke kiezers, hebben het geraadzaam ge oordeeld dat de zwijger bij uitmuntendheid, de heer Berten, zich terugtrok en zij hebben hem vervangen door den heer Felix Van Merris, Schepene, Provintie-raadsheer en Brandweer-bevelhebber te Poperinghe. Do klerikale lijst bevat dus de heeren Colaert en Iweins d'Eeckhoutte, uittredende leden en Van Merris, een splinternieuwe. Het politieke verleden des heeren Berten is waarlijk niet zwaar. Hij is een kruis brave man, oud-notaris, rijk als een Ameri- kaansche oom, maar heel spaarzaam met zijne kolossale renten. Zijne redevoeringen in de kamer, gedurende de vele jaren die bij er zetelde, bepalen zich tot het zeggen Doe de deur toe, er is een trekgat of tot het aflezen van een papiertje tegen de con versie der staatsrenten, iets dat hem nauv^' aan 't harte gaat, omdat hij er volle koffers bezit en men daarmede leelijk in zijne rapen zit. Het arrondissement zal bitter weinig aan hem verliezen. Zijne schitterendste hoe danigheid bestaat hierin dat hij in de ka mer, 'lijk op 't stadhuis te Poperinghe, altijd de anderen uoen liet, zonder ooit zelf iets te doen uit vrees iemand te misdoen. Goede lezers, lieve lezeressen, wij stellen u den nieuwen kandidaat-volksvertegen woordiger, den beer Felix Van Merris, voor, vroeger totaal onbekend in bet arrondisse ment Yperen en elders. De man is de zoon van zijn vader en voor al de neef van zijn oom, den beer Julius Van Merris, den alomgekenden Mecenus, voor zitter der wijdvermaarde Philharmonie en hoofdman der liberale partij te Poperinghe. Onze Felix is fier gelijk eene kat, die een eindje worst sleept, maar of hij het poeier uitgevonden beeft, zie, dat is een an der paar mouwen. Hij zelf is een oud-liberaal, die zijue kazak met de voering langs buiten aanspeelde bij het vaarwel zeggen aan de Hoogeschool, wanneer de heerschzucht on de liefde... voor plaatsjes, hem de mogelijkheid deden inzien op het stadhuis binnen te dringen en aan de begrooting te knagen. Hij legde zich plat op den buik voor de zwartjes, likte de botten van al wat maar van bij of van ver aan het heilig goedje raakte en troefde bovenarms op hen allen die als liberaal geboekt stonden. Hij speelde zijne rol zeer goed, dat bij op- volgentlij k schepene en provintieraadsheer werd uitgeroepen om nu, tot overmaat van kans, als kandidaat-wetsmeder voorgesteld te worden, altijd door den wil der groote kiezers, de heeren hemelventers, de andere kiezers en de katholieke partij voor bitter weinig tellende en enkel te knikken hebben de als de gekruinden spreken. Onze kandidaat is eene droge vrucht der Alma Materhij versleet jaren lang een groot getal broeken op de banken, zwoegde er en zweette om het minste diplomatje van advokaat te kunnen loshaken, maar daar de examens veel te geleerd, en Felix het bijlange niet genoeg was, moest hij ten slotte wel druipneuzend naar Poperinghe terugkeeren. Wat zal hij in de kamer nu doen? lijk M. Berten zal hij stipt alle jaren de 4000 fr. opstrijken en daar hij het inkomen van M. Berten niet heeft zullen zij hem beter te pas komen. Ziedaar den arend, het groot licht, den schranderen bol, dien men aan het arron dissement wil opdringen. Hij zal een goed figuur maken nevens Henri/je, les deux font la paire, twee electrische gloeilampen te midden der Kamer. Zoo zal het zijn 1 van den 4 tot den si dezer maand. GE BOORT E N. Mannelijk 4. Vrouwelijk 1. HUWELIJKEN. Camille Gouwy dienstbode en Felicie Van- dromme dienstmeid, beide te Poperinghe. Achille Leuwers, pottebakkersgast en Marie Gauquie, zonder beroep, beide te Poperin ghe. Sterfgevallen. Virginie Vandenameele, ongehuwd, 88 jaar, St. Jans Kruisstraat. Euphemie Brysbaert 73 jaar, weduwe van Benoit Heusele, Wijk J. Valentine Liebert, 0n gehuwd, 20 jaar, naaister, Hondstraat -1 Marie Delbaere, 16 jaar, Dunkerkstraat Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 2 Zondag laatst was ik op het dorp denken de van mij wat te vermaken en bezig zijnde met de programma te lezen van den^katho- lieken bond van Yperen, hoorde ik het vol gende vertellen en vroeg als het waar was en het antwoord luidde ja, ja. Woensdag den 3 Juni waren al de leden van den zieken troost vermaand om te vergaderen op zon- den 7n Juni na de hoogmis om 2 leden uit te schrabben en waarlijk 't was zoo. Karei den grooten man opende de verga dering en zegde: er zijn 2 leden, Snick én Cappoen die uit de gilde moeten omdat zij socialisten zijn en wij zullen aanstonds stemmen; J. Bvraagde, most dat zoo zeer gaan, Karei antwoorde het moet aan stonds zijn, nu zijne bevelen waren uitge voerd en Snick is aan de deur gezet en de beslissing van Cappoen is uitgesteld tot den 21 dezer. Men zou willen weten als het reglement zulke uitschrabbing toelaat aan meester Ka- rel uit te voeren? Als hij zijn betaald inleg- geld 15 centiemen per week van den beginne tot lieden zal terug hebben? Snick is eenen fraaien boerenwerkman die met zijne winst, 80 centiemen daags' moet voorzien tot onderhoud van vrouw &en 3 kinderen; O ja dat is nog te veel voor meester Karei den werkman moet uitge hongerd v/orden maar bij die al de fonctiën heeft in kerk en elders, ja 10 of 12 en die bij duizende franken trekt, en dit al van de inwoners van Voormezeele om ze te ver drukken en te beschadigen: wacht maar Karei tzal later ook zijn, loon naar werken, gij hebt de afwezigheid van d'heer Burge meester te baat genomen om uw plan uit te voeren anders het zou een belet geweest zijn. Nu Karei het zal in ons geheugen blij ven en tot later. Wordt voortgezet). Een vader die zijne vrouw en zijne 7 kinderen vergiftigt. Zondagnamiddag had een schrikkelijk familiedrama plaats die bijna liet leven aan acht personen heeft gekost en op treurige wijze is afgeloopen. De genaamde Felix Jacobs, bijgenaamd de Witter wonende Diewegh te Boendael-El- sene kwam zaterdagavond van zijn werk te huis en overhandigde aan zijne vrouw zijn weekloon. Den Zondagmorgen ging hij wandelen en keerde rond den middag naar huis. Niets deed het schrikkelijk drama vermoeden dat ging plaats hebben. Jacobs zette zich aan tafel met vrouw en kinderen en de soep werd opgediend De vergiftiging. Vooraleer die te nemen haalde hij een pakje met groen poeier uit zijnen zak en wierp de inhoud in de soepkom. Daar zijne vrouw hem vroeg wat hij deed, zegde hij dat het een pakje was, hem door zijnen baas overhandigd om de soep beter te maken. Daar Jacobs zelf twee, drie telloeren soep at met goeden smaak, stelden de huisgenoo- ton zich gerust en namen er ook van. Het eetmaal eens geëindigd scheen Jacobs aan eene koortsige aandoening ten prooi, hij wandelde driftig heen en weer en verliet eindelijk de kamer. Daar hij weg bleef, werd zijne vrouw on gerust en zij ging naar hem op zoek. Opgehangen. In een der nevenkamers vond vrouw Ja cobs haren man opgehangen. Op het hulpgeroep der moeder kwamen de kinderen toegesneld. De oudste zoon greep een mes en sneed de koord door... Het lijk van den vader viel met een doffen slag ten gronde. De eerste zorgen werden den ongelukkige door zijne kinderen toegediend, terwijl de politie verwittigd werd en men een genees heer ontbood. Ui»O.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2