VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoneenblad. I Hêtel- Museum Mergheljnek Algemeene Vergadering Elfde jaar. Zaterdag 20" Juni 1896. Nummer 25. Het klerikaal leger. Te Oostende. De Socialisten kandidaten in West- Vlaanderen. STADNIEUWS. Liberale Associatie. Bespreking van 't Programma. Onze Volksvertegenwoordigers. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per O maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. >Annoneea: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand, 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr. per 100 Alle berichten van verkopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle lioegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Meer dan eens hooren wij spreken over de machtige klerikale partij die in tijd van kiesstrijd oprukt als een man. Oppervlakkig beschouwt, schijnt deze partij wonderwel afgericht en men kan er zich geen beter gedacht van maken, dan ze te vergelijken aan een reusachtig leger, het land door verspreid. In den algemeenen zin genomen, is deze vergelijking zeer juistdoch van naderbij gezien, wanneer men de samengevoegde krachten ontleedt, verliezen deze veel van hunne waarde. Een goed leger moet niet alleenlijk wel afgericht zijn onder het opzicht van krijgsoefeningen, orde en tucht, het moet een vast princiep als grond slag hebben. Om onverwinnelijk te zijn, moet het vooral steunen op recht en waardigheid. Bestaan dit recht en deze waardigheid, dan kan men ze samenvatten in eenen enkelen vorm de vaderlandsliefde. In dezen zin begrepen, brengt de vaderlandsliefde helden teweeg. De machtigste en talrijkste legers, welke er gemis aan hebben, worden door veel mindere strijdkrachten verbrok keld en vernield. Het klerikaal leger, dat vooral zou moeten steunen op het geloof, steunt slechts op de onwetendheid. Zijne soldatenwaarvan het mee- rendeel uit buitenlieden bestaat, zijn zeer talrijk doch zij zijn onwetend en strijden slechts omdat zij er toe ge dwongen zijn. De korporalen en onder-officieren waaronder men soms ook al een tamboer-majoor of een adjudant aan treft, weten er al iets meer afdocli HET Eene andere algemeene bemerkingin de voornaamste vertrekken is de stijl van stoe len, zetels, sofa's, tafels, bijtafeltjes, kassen, enz. in volledige overeenkomst met de plaats waar zij zich bevinden, evenals er ook sa- menstemming van kleur bestaat tusscken de wandschildering of het behangsel en de vloertapijten, ook tusschen de stof waarmede zetels, praatstoelen, enz. overtrokken zijn die overeenstemming vindt men eindelijk nog in de patronen van weefsels, hang- en rolgordijnen, tapijten, enz. zoodat er alge- heele harmonie heersekt tusschen stijl, vorm, kleur en teekening der meubileering van elke plaats. Daarop zijn hoogstens een paar uitzonderingen, namelijk ten klave cimbel en een koppel lampen in style empire. In het eerste salon zijn het schotwerk boven de deuren, de kroorikandelaar (in stijl daar men hun een been te knagen werpt strijden zij met vuur voor de goede zaak. Zij worden meestal gere kruteerd, onder de kosters, ongedi plomeerde schoolmeesters en verder eenige kleine burgers, vooral nering doeners, aan wien men den penning jont. De officieren^an minderen graad de ware strijders zijn de pastoors. Opperbazen in de landelijke gemeen ten, weten zij zeer wel hoe er alles waait en draait. Zij hebben er hunne spioenen, hunne verklikkers Van den vroegen morgend tot den laten avond zijn ze te been. Alle mid delen zijn hun goed. Zonder genade, broodrooven, vervolgen zij ad ma- joren dei gloriam» wel wetende dat hunne diensten later ruimschoots zullen beloond worden. Deze kan men van geene onwetendheid be schuldigen. Zij zijn alleenlijk de speel ballen in de handen der hoogere geestelijkheid. Eenigen onder hen zelfs, zooals de priesters Daens, Pot tier, enz. hebben reeds bewezen dat zij moede waren de rol van volksver drukkers te spelen... De opper-offlcieren van het kleri kaal leger volbrengen gedwee de bevelen der hooge oversten in af wachting dat zij dezer plaatsen inne men. Het zijn meestal kantonale of provinciale overheden, kasteelheeren vetbetaalde fonctionnarissen welke als Majoor, Luitenant-Kolonel in het klerikale leger optreden, in afwach ting dat hunne beurt gekomen zij tot eenen hoogeren graad op te klimmen. Onder de generaals zijn er twee soorten: De eigentlijke opperbevelheb bers zijn de bisschoppen, doch in schijn staan zij hun kommandement af aan de Ministers en aan de poli- Lodewijk XV) en het plafond even merk waardig. De tropeeën der muziek en siera den boven de deuren werden door A. J. Dele- dicque in hout gesneden maar de vazen, festoenen en médaillons, op de 4 paneelen, werden geschilderd door Jac. Alb. Senave (Loo 1758 f Parijs 1829) en hersteld door wij len Em. Haverland. De oude schouw en een schoon cartel (hangend horloge) mogen niet ongezien blijven, evenmin als een klavecim bel van Joz. Zimmerman (stijl keizerrijk 1806) en enkele oude meubelen, waarop Ita- liaanscheen Vlaamsche standbeeldjes in el penbeen en in palmhout (buksboom) prijken. In het groot salon, licht roomkleurigwit geschilderd, krijgt men prachtige deuren vau liet overgangstijdperk Lodewijk XV en Lodewijk XVI le bewonderen, met, daar boven de in verschillende tinten vergulde attributen der lyrische en dramatische kun sten, verder vier médaillons, in den trant van Boucher, de jaargetijden verbeeldend, oude b ehangsels en gordijnen in rood damast, een kristalen kroonkandelaar en eene fraaie tieke kopstukken hunner partij Don- nant, donnant. De opperbevelhebbers behouden het mandaat hunner poli tieke vrienden, mits deze de verde diging op zich nemen van de belangen der H. Kerk. Onnoodig te zeggen dat er boven dit alles een minister van Oorlog is die... te Mechelen woont. Alles wel ingezien, zijn deze tal rijke machten nog zoo zeer niet te vreezen, Trouwens, hun eenige steun is kunne onwetende soldaten Geeft aan dezen eenig onderricht, onttrekt hen een oogenblik aan het zware juk dat op hen weegt en gij zult ze beschaamd hunne vaandels zien verlaten. Had het liberaal ministerie in 1879 begonnen met de onafhankelijkheid zijner onderwijzers te verzekeren en de te veel opgeblazen onderpastoor- kens, de jonge offlcierkens wat ingetoomd, dan was het klerikaal leger nooit overwinnaar geweest! En nu nog, indien de verschillende gezindheden der liberale partij, eeni ge heethoofden over boord werpend, de handen ineenlegden om gezament- lijk op te trekken tegen den vijand van licht en beschaving, dan zoudt gij dit machtig klerikaal leger, bij den eersten oorlogskreet der ver- eenigde liberalen, zien in duigen storten, zooals de muren van Jéricho bij het trompettengeschal der troepen van Josuë. Die dag is misschien meer nabij, dan men het wel denkt. De Liberale Associatie heeft hare voor- loopige kandidaten aangeduid voor de wet gevende kiezing: MM. Serruys, Thorna, en Louis Van tseghem. oude schouw, met, hooger op, de ingewerkte portretten van Voltaire, den schrijver der Henriade, links Hendrik IV en rechts dezes minister, Max. de Béthune, baron van Ros- ny, hertog van Sully. Dit vertrek is wel het kostbaarste en weelderigste des hotels. Klimmen wij thans naar het eerste ver diep, waar wij in den gang, die langs de slaapplaatsen loopt, een drietal schoone kasten te zien krijgen. De eerste, in eiken hout, op het laatst der vorige eeuw te Luik vervaardigd, wedijvert met de schoonste Parijzer meubelen diens tijds; eene tweede bergt niet onaardige stukken Chineesch en Japansch porselein. In de groote slaapkamer, waar de over grootouders van den huidigeneigenaar over leden, is de houtenlambrizeering heelschoon. A. J. Deledicque leverde het beeldhouw werk. In het kapkamertje, rechts, staat eene lade kast, stijl Lodewijk XVterwijl de kleine slaapkamer, links, een paar meubels, waar onder een schrijflessenaar, in stijl Lodewijk XVI bevat, alsmede een portret van Lode- Te Brugge. Citoyens Lestienne, her bergier te Beernem en Stautemas, opsteller van Vooruit te Gent. Te Oostende. Citoyens De Puysseleire, bloemenkweeker te Oudenburg en F. Har- dijns, opsteller van Vooruit te Gent. Te Veurne. Citoyen Ed. Van Beveren, schilder en gemeenteraadslid te Gent. TeKortrijk. Citoyen Seffers, letter zetter te Gent. Te Yperen. - Citoyens Jan Lampens schrijnwerker en gemeenteraadslid te Gent;, Spitaeis, landbouwer te Geeraardsbergen Em. Vinck, advokaat te Brussel. Te Rousselare. Citoyen de Brouckere rentenier te Brussel. DER STAD YPEREN. der leden, op heden Zaterdag 20 Juni ten 8 ure 's avonds in 't lokaal der Oud- Pompiers, Seminariestraat te Yperen. DAGORDE: Meermaals reeds wezen wij er op dat onze godzalige wijwaterkwispels bij het staats bestuur voor niemendalle telden en er eenen invloed hadden verre beneden O. De gebene dijde voddeblaadjes waren vol heilige ver ontwaardiging en zonder blozen hielden zij staan dat el de wenschen onzer volksverte genwoordigers immer onmiddellijk door het ministerie vervuld werden. Doch wij hadden dan schoon te zoeken met eenen lantaarn op klaren dag om maar iets te ontdekken, dat die felle jannen bekomen hadden, het was al te vergeefs. Al wat zij ter Kamer eens vraagden werd door al de ministers met eene wonderbare eenparigheid wijk XIV, den Groote. Al de gipsornamen- ten zijn het werk van Gr. J. Adam. Het salon daarnevens gezegd der médail lons, is versierd met de ingewerkte por tretten in gips van Hendrik IV, Lodewijk XIV, Lodewijk XV en dezes vrouw Maria Leczinska (1703-1768), weeral een pracht werk van den kundigen G. J Adam. Als meubelen en versierend huisraad bemerken wij: een Jansenistisch kruisbeeld (i) ujt de eerste helft der 17e eeuw, een kerselaren buffet, eene horlogekas, een staand horloge op de schouw en een overgroot pastel, den Luiker prinsbisschop Jozef Clemens de Ba- vière (1672-1723) voorstellend, alles in stijl Lodewijk XVI, alsmede twee lampen, st. Keizerrijk. (Gansch het hotel door, zijn al de pendulen in st. Lodewijk XVI). (Wordt vervolgd HET WEEKBLAD XE IEPEREK. (3e Vervolg). (1) Op een Jansenistisch kruisbeeld zijn de ar men van Christus in de hoogte uitgestrekt en ma ken, om zoo te zeggen, eenen rechten hoek met het dwarshout des kruises: terwij] bij meest al de andere kruisbeelden de armen des lijders ofwel schuins ofwel zijdelings vastgehecht zijn.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1