VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. 1 2 1 BI O BB H Hl Oolaert Iweins d'Eeckhoutte Van Merris 1 1 Q Lampens i Lefevre Spitaels Vinek KIEZERS Elfde jaar. Zaterdag 4n Juli 1896. Nummer 27. Zij liegen om verzinken. Kiezers, -Lhoudt het wel Klerikale rechtzinnigheid. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor deji buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen15 cent per drukregel. Rechterlijke.eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of permaand". 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 AUe berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnalitêiten bevattende worden niet opgenomen. R Wij vernemen uit goede bron dat sommi ge katholieken er op uit zijn do kiezers te misleiden^ door allerhande leugens en val- sche inlichtingen. Zij trachten de eenvoudige en ongeleerde menschen wijs te maken dat men maar boven ééne lijst mag teekenen of dat hun bulletijn van geener waarde zou zijn. Indien zij bijvoorbeeld boven den naam, nevens nr 3, van Boer Lefevre teekenden, zij maar het recht hebben een enkelen kan didaat te kiezen, terwijl zij, die boven de katholieke lijst stemmen, er drie mogen kiezen. Welnu, dit is onwaar. Wie boven den naam van M. Lefevre stemt heeft nog het recht voor twee andere kandidaten te stem men, maar zij moeten wel opletten nevens en niet boven) den naam der andere twee kandidaten hun zwart teeken te zetten, zoo niet zou hun bulletijn vernietigd worden omdat zij, dusdoende, voor vier in plaats van voor drie kandidaten zouden gestemd hebben. De kaloten beweeren van een anderen kant dat men verplicht is boven de lijsten te stemmen op straf van vernietiging. Nog eene leugen. Op de klerikale en op de sociale lijst heeft elke kandidaat een zwart vierkant met een wit puntje nevens zijnen naam. En het is dit wit puntje nevens den naam van den kandidaat dat moet zwart ge maakt worden. Kiezers, let dus goed op Wilt gij voor drie socialisten stemmen, maakt het wit puntje zwart boven de lijst nummer 2. Wilt gij voor M. Lefevre stemmen, stemt ook boven zijnen naam en geeft dan een zwart teeken nevens den naam der twee kandidaten voor wien gij stemmen wilt. Wie het u anders wijsmaakt liegt wetens en willens, om u te bedriegen en uw bulle tijn ongeldig te maken. Want onder ons gezegd de kaloten zitten fij11 zweet en zij zijn tot alles bekwaam om hun. jjjst ^oen zegepralen. Ziehier wat ^^Heken gedaan heb- Zij hebben negen scho_ Ai. Ien en vijftien honderd scholen voor volwassenen afgeschaft, en nu verklaren zij zich de voorstanders van het onderwijs Zij hebben de militaire lasten bezwaard door het scheppen der reserve en de ver lenging van den diensttijd, die nu op jaren is gebracht in plaats van op 10. En dat zijn toen de mannen die beloofden de militaire lasten merkelijk te vermin deren. Zij hebben de belastingen verhoogd in de evenredigheid van 12 fr. per inwoner. En zij willen doen gelooven dal zij Illl de lasten zullen verminderen. Die valsch- aards Zij hebben inkomrechten gestemd op het vleesch, op de boter, op de margarine, op de suikerij, op de haver, op het meel. En zij noemen zich volksvrienden, die alles voor het volk zouden opofferen, terwijl zij het uithongeren. Zij hebben Sl01iciei*d Illil- ltoenen geworpen in de nuttelooze versterkingen van de Maas, die nu zonder soldaten blijven om ze te verdedigen. Ja, Kiezers, honderd 11111 - lloeiieil, en zij beloofden vóór de kiezing van 1884 geen cent, geen man, geen kanon meer te stemmen. Zij hebben de openbare schatkist ver kwist ten voordeele der kloosters, die aan genomen werden om de subsidiën te deelen voor het lager onderwijs. En zij riepen Bar abas op Minister Van Humbeeck die zoovele schoone scholen stichtte. Zij hebben millioenen en millioenen voor den Congo gestemd terwijl de Belgen lijden aan gebrek. Twintig millioenen lasten hebben zij gestemd op den genever, die door den werk man verbruikt wordt, maar zij wachten zich wel eenen cent verhooging te stemmen op de champagne, die door de rijken wordt gedronken. Ziedaar, Kiezers, waartoe de heeren Iweins en Colaert hebben medegeholpen door op eene lafhartige wijze te stemmen met de uitbuiters van den werkman. En die mannen schamen zich niet nog maals uwe stem te komen afbedelen en be loften op beloften te doen. Maar laat u niet misleiden, werpt ben aan de deur der Kamers en geeft uwe stem aan menschen die vrij zijn, die weten wat den weikman hebben moet en niet af hangen van bisschop pen en jezuieten. Roept allen te gelijkWeg met de uit hongeraars weg met de geldverkwisters I weg met de volksbedriegers Vóór dat M. Lefevre zich als kandidaat voorstelde van don landbouw, wisten de kaloten hem te flikflooien en telamoezen; het was hun beste vriend en zij brachten hem veel achting toemaar sedert hij in het katholiek Volkshuis heeft durven het woord nemen om de klerikalen leugenach tig te maken, en vooral sedert hij zich als kandidaat voordroeg, zijn er geen scheld woorden, geen laster, geen leugens genoeg meer in hun katholiek woordenboek om hem te bezwadderen. Neen, roepen zij verwoed, Lefevre is geen katholiek, hij is het nooit geweest, 't Is een man die zich heeft laten uitkoopen van de liberalen en zelfs van de socialisten. Wij hebben hem nooit onder onze vrienden ge rekend omdat wij wisten wat hij was. Lefevre is een boer zonder verstand, een hoogmoedige kerel, die zich niet schaamt te stellen tegen eenen uitmuntenden advo- kaat en een schatrijken grondeigenaar. Ware 't mogelijk zij zouden M. Lefevre in een zothuis doen opsluiten (tot na de kie zing) want zij willen dat de landbouw ver dedigd wordt door advokaten die er niet meer van kennen dan een zwijn van peper te eten, en door rijke grondeigenaars die er alle belang bij hebben om den landbouwer en den werkman uit te buiten en op strooi te helpen. Ziedaar hoe rechtzinnig, hoe logiek de ka loten zijn, kiezers, maar laat u niet foppen, geeft hen loon naar werken. Slaat de Klerikale bladen open en let op hoe ze schreeuwen en roepen over dak en huis, dat de Liberalen niets gedaan hebben voor den werk man Als antwoord sommen wij eenige schoone hervormingen en wetten op, door de Liberalen inge voerd le Schrapping uit het Burgerijk wetboek van het gehaat artikel 1782 dat uitriep dat het woord van den baas, voor de rechtbanken, voldoende was dat als de patroon Wit zegde, de rechtbank hem gelijk gaf, niette genstaande de werklieden met getui gen konden bewijzen dat het Zwaart was 2e Afschaffing der Octrooirechten, de schoonste hervorming dezer eeuw, die den prijs der eetwaren der levens middelen van ons volk deed vermin deren met de helft. 3e Oprichting der Spaar- en Lijfrent- kas, waar de werkman en kleine burgers hun spaarpenningen kunnen plaatsen, met bijvoeging der intres ten en verzekering. 4e De wet op de Oooperatieven die nogmaals den prijs der levensmid delen deed dalen, in het belang van den werkman. 5e De vrijheid van vereeniging ins gelijks ten voordeele voor den werk man 6e De gevangenzitting voor schulden afgeschaft, geen klein voordeel voor den werkman, die meermalen tegen armoede te kampen heeft, en soms wel genoodzaakt is in tijd van nood, schulden te maken 7e Een half miljsan frank gestemd voor de vergoeding van afgemaakt vee 8e IVliijoenen gestemd voor de buurt wegen enz... enz... enz, Wat hebben daartegen de klerika len zooal gedaan le De klerikalen hebben den onder gang van het land bewerkt en hon derden miljoenen verteerd aan de nut telooze Maasforten. 2e Sedert 1884- hebben zij niet min der dan voor 70 miljoen belastingen ingevoerd op de verbruikingsmidde- len die allen op de werkende klas drukken zij, die zich nogthans uit geven voor de ware vrienden van het volk 3e Zij schaften 2500 goede scholen af, en broodroofde duizenden onder wijzer en onderwijzeressen. 4e Nu betalen we 28 miljoen fr. belastingen meer, onder het vorig liberaal bestuur om van de inkom rechten niet te spreken. 5e Ze hebben de hatelijke school wet gestemd, waardoor de vrijheid van geweten, gekrenkt werd en de kinderen schoolgeld moeten betalen. 6e Ze hebben zware bsschermings- rechten gestemd op het voedsel van den werkman. En nu de bouquetMet de gauwte hebben ze daar 20 miljoen frank ac cijnsrechten gestemd ten nadeele van "C- r- HET WEEKBLAD v - Cv,:: A

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1