Oud-Pompiers Recht voor allen. De vaart Leie-Yperlée, en onze volksvertegenwoordigers!! Ruiterfeest. REPETITIE- CONCERT Maatschappij Les Infatigables Wedstrijd der honden rattenvangers Poperinghe. Yreeselijk ongeluk te Brussel. Staatsblad. Boekbeschouwing. Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 9 tot den dezer 16 maand. De klerikalen gingen recht en rechtvaar digheid doen heerschen voor allen. Ja. ge zijt er wel mede, dit waren slechts kies- beloften. Sedert een jaar hebben de stad, de hos- picen en de bureelen van weldadigheid, die allen klerikale besturen van het roodste rood zijn, meer dan een half millioen ver teerd in werken en leveringen, en weet gij voor hoeveel zij in aanbesteding hebben ge geven? t Voor 5000 (zegge vijfduizend franken) al het overige is gegeven geweest aan de poli tieke vrienden. Yperen is de eenige stad van België waar zulke dingen nog gebeurenelders is alles aanbesteed leveringen, onderhoud der ge bouwen, werken, enz. De onrechtvaardigheid in alles wordt zoo groot dat de klerikale partij zelf het niet meer verdragen kan en dat men mannen als boer Lefevre ziet opdagen. En dan zijn onze bestuurders verwonderd, zij spreken van scheurmakers, en zij willen niet eens bekennen dat zij het zijn die de scheurmakers in 't leven roepen. De verklaring van minister De Bruyn aan ons grootste licht, dat de vaart Leie-Yperlée niet meer voltooid zou zijn, had hier zulken slechten indruk gemaakt dat de jappers lee- lijk er mede in hunne enge schoentjes zaten. Zij hebben zulk den minister doen verstaan en deze heeft wel zoo goed willen zijn te be loven in de kamer eene belofte af te leggen, die hem tot niet veel verbindt. Daarop kwam de heer Colaert met zijne redevoering van vroegere jaren, herzien en verbeterd, voor de pinne om die voltooiing te vragen eii de minister zeide heel flegma tiek dat die kwestie te studie ligt. Nu als de Ypersche handelaars, nijveraars en landbou wers daarmede niet tevreden en in den zeven den hemel zijn, 't is dat zij heel moeilijk om voldoen zijn. Is dat nu zulk een kolossaal, zulk een on uitvoerbaar werk, die voltooiing, om ze zoo op de lange baan te schuiven Wij denken het nietwant een staatsbouwkundige werd gezonden naar den vreemde om nagenoeg een dergelijk te bestudeeren en zijne ge- dabaten zijn heel en al gekend en der vol tooiing gunstig. Dus als die werken niet seffens aangevangen en uitgevoerd worden, dan moet men dat %vel toeschrijven aan den kwaden wil onzer volksvertegenwoordigers en senateurs, die niet hooren willen van daarvoor eenige ernstige pogingen aan te wenden of voetstappen te doen ook nog aan het uitzuigen van onzen laatsten cent voor den zwarten Congo en voor de uitzinnige en nuttelooze krijgsuitgaven. Niets dus voor ons schoon arrondissement. Dat is eene echte schande, die op den knikker terecht komen moet, niet alleen van ons godzalig staatsbestuur, maar ook en vooral op hen, die last hebben onze belangen in de Kamers te verdedigen en die er fijntjes hunne godgewijde hielen aan vagen. Ja, het ware voor ons arrondissement een waar geluk geweest, het door een landbouwer of een handelaar in de Kamer vertegenwoor digd geweest. Hij zon er wat beter werk verrichten dan een heeie en twee halve ad vocaten, die zooveel van onze noodwendig heden schijnen te kennen als een aap van sterrekunde. Het mag een prachtig, vermakelijk en welgeluktfeest heeten dat jï. zondag ^de zer op het polygoneveld, door de heeren Officieren en onderofficieren der Rijschool gegeven werd. Onnoodig te zeggen dat het feest nog prachtiger was en nog meer bijval had dan de andere jaren. De harmonie van Zonne- beke, onder 't bestuur van den onvermoei- baren heer Eug. iweins, luisterde het feest op, en speelde een acht;;al der schoonste stukken harer repertoriums. Het uitgestrekt veld was met eene dichte menigte bezet; het krioelde van volk. Min stens een 200ral rijtuigen, met heeren en lieve dames opgepropt, reden er rond. In een woord, nooit woondeQ wij eene feest bij, dat zooveel bijval genoot. Het onderwijzend per- soneel, met den heer Colonel Courtin aan't hoofd hebben weeral en eens te meer laten blijken dat zij er een handje van hebben om ons volk op iets puiks te onthalen, alles was er op eene uitmuntende wijze beredderd. Geen enkel ongeval werd er te betreureD. Een gul en hartelijk bravo! voor de heer bevelhebber en zijn onderwijzend personeel, en voor de heele schaar knappe en flinke ruiters die aan het feest deelnamen. Ziehier den uitslag lstB Course. le Prijs: M. L4 Crabbe. 2e Prijs: Pluys. 2e Coursele groep. le Prijs, de heeren onderofficieren: Dewilde. Everaerts. Goetinckx. Verdussen, 2ds Prijs: de Moreau. Maertens. Schuermans. Eloy. 3eCourse. le Prijs: L' Salkin. 2de Prijs' L4 Haegeman. 4e Course. le Prijs: L4 Haegeman Ryckx. Semet. Rothermel. 28 Prijs: L4 Mamet. Tainsy. Carrèz. Theunis. 5e Course, voor de heeren onder-officieren le PrijsMaertens. 6e Coerse voor de heeren officieren. le Prijs: L4 Snoeck. 2e M. Dugniotte. 3e M. Yelge. Het was een echt, mooi en aantrekkelijk feest, dat op allen een aangenamen indruk teweeggebracht heeft en dat ook door die tallooze volksmenigte met groot belang ge volgd en innige zelfvoldoenicg gen®ten werd. Eere en dank ook aan hen, die alles gere geld, geschikt en beredderd hebben. Zij ken nen het en zij halen eere van hun werk. Woensdag morgen is de Rijschool vertrok ken, de eene naar 't kamp, de andere naar hunne wederzijdsche bezettingen. ls4e BERICHT. Vrijdag S4n dezer, om 8 1/2 ure 's avonds, Prijs voor reiskaart 3de klas (gaan-keeren) 2 fr. 20 tot Oostende. 2de 3 fr. 25 De reiskaart voor Middelkerke, moet door de leden te Oostende genomen worden. De leden die begeeren deel te nemen aan deze reis zijn verzocht zich te doen inschrij ven bij M. A. Salomé, herberg den Zalm, tot 14Augusti 1896. De reiskaarten zullen aan de inschrijvers Zaterdag avond 15 Augusti in de herberg Café de Commerce overhandigd worden. Morgen Zondag om 4 ure namiddag biedt deze maatschappij, onder 't bestuur van M. G. Houzé, hare leden en hun huisgezin een mooi feest aan in de hooingen der Citadelle, buiten de Meenenpoortmet de medewer king der twee gekende maatschappijen Les Morins van Roeselaere en Pro- grès par le Travail van Meesen, geen twijfel of er zal plaats te kort zijn. 1Mouvements d'ensemble mains libres par les Infatigables 2. Mouvements a la petite barre par Les Morins 3. Exercices d'ensemble aux Massues par Progrès par le Travail 4. Exercices a la Canne Royale par Les In fatigables 5. Exercices d'ensemble spéciaux parProgrès par le Travail 6. Mouvements d'ensemble libre par Les Morins 7. Legon d'ensemble a mains libres par Pro grès par le Travail 8. Travail artistique aux appareils par les diffèrentes sociètès. Om 8 ure, REDOUTE. K. Achille Bollengier 21 jaar, ongehuwd, soldaat, Wijk J. overleden 't Ixelles. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 1. Op Zondag 26n Juli 1896 zal het muziek dezer maatschappij naar Ostende vertrekken om deel aan het festival te nemen. Vertrek uit Yperen 's morgends ten 6.54. Aankomst te Ostende ten 8.51. Concert van 12 tot 1 ure. Vertrek uit Ostende ten 8.11 u. 's avonds. Aankomst in Yperen ten 10.05 u. id. Prijs voor reiskaart 3de klas (gaan-keeren) fr. 2.20 2de klas id. 3.25 De leden die begeeren deel te nemen aan deze reis zijn verzocht zich te doen inschrij ven bij M. A. SALOMÈ, herberg Den Zalm, tot Vrijdag 24n dezer. De reiskaartjes zullen aan de inschrijvers Zaterdag avond, 25 Juli, in de herberg Café de Commerce overhandigd worden. 2de BERICHT. Het muziek der maatschappij zal op Zon dag 16 Augusti 1896 naar Middelkerke ver trekken om er een luisterrijk Concert te geven. Vertrek uit Yperen, ten 6 u. 54 's morgens. Aankomst te Oostende, 8 u. 51 Vertrek uit Oostende naar Middelkerke, ten 10 u. 55 's morgens. Aankomst te Middelkerke, 11 u. 35's m. Concert ten 4 1/2 ure. Vertrek uit Middelkerke 7 u. 23. 's av. Aankomst te Oostende 7 u. 52 Vertrek uit Oostende 8 u. 11 's avonds. Aankomst in Yperen 10 u. 5 te Oostende. Met genoegen vernemen wij dat onzen vriend en stadsgenoot. M. A. Criem, eenen 3den prijs behaald heeft in den wedstrijd te Oostende met zijnen hond Myra die in 71/2 secenden 5 ratten gedoodigd heeft. Profitiat. BURGERSTAND van den 10 tot den 17 Juli 1896. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 2. Overlijden». Macverson Prudence, 83 jaar, zonder be roep, weduwe van Delaere Ferdinand, St. Jans-Hospitaalstraat. Carlier Marie, 23 jaar, strijkster, echtge- noote van Hullaert Camille, Meenenstraat. Deconinck Leon, 13 jaar, scholierster, Meenenstraat. Gentillie Marie, 64 jaar, zonder beroep, echtgenoote van Bryxis Gust&af, Meenenstr. Leterme Alois, 56 jaar, daglooner, echtge noot van Derommelaere Julie, Brielen-buiten. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 1. Vrouwelijk 0. Twee menschen levend verbrand. Op den Auderghemschen steenweg in het huis nummer 5, wonen de echtgenooten De Jaeger, welke niet lang getrouwd zijn. Mev. de Jaeger ontstak Vrijdagmorgen rond 7 uur bet vuur); doch daar dit niet ras genoeg ging naar haren zin, goot zij er eene groote hoeveelheid petrool op. De vlam sloeg met geweld langs den aschbak uit en op een oogwenk zag de arme vrouw zich door vlammen omringd. Verschrikkelijk tooneel. Mev. De Jaeger slaakte hartverscheurende kreten, waarop haar echtgenoot, welke zich in eene aanpalende plaats bevond, toesnelde en trachtte de vlammen te dooven. Hij zelve werd weldra door de vlammen omringd en vluchtte huilend op de straat. Voorbijgangers snelden toe en rukten de brandende kleederen van het lichaam van M. de Jaeger welke gedurig riep: Mijne vrouw red mijne vrouw Eenige personen snelden de woning bin nen en vonden de ongelukkige vrouw te midden van een vuurpoel, zich huilend over den grond wentelend. Men bracht haar op de straat waar men de vlammen doofde. De woning in brand. In de keuken stonden de plankenvloer en de meubels in brand en de pompiers der 5de wijk werden verwittigd. De heer commissaris Gilta en zijn adjunkt Van de Velde kwamen even ras op het too neel der ramp aan en deden de slachtoffers van dit vreeselijk ongeval naar St-Jans gasthuis overbrengen. De Slachtoffers. Mevr. de Jaegher heeft den buik en de borst gansch verkoold. Haar toestand laat geene de minste hoop op redding over. De man is vreeseiijk verbrand aan de ar men en het gelaat, en indien hij geneest zal hij blind blijven. van 16 Juli Antwerpen. M.Jan Van Rijs^ijck wordt burgemeester benoemd. Botanisch Jaarboek, uitgegeven door het kruidkundig genootschap Dodonaeate Gent. Zevende jaargg. 358 blaz. met 5 platen en vele tekstfig. Gent: Jul. Vuylsteke, uitgever, koe straat, 15. Woensdag morgen, ten 4 ure klom Henri Gevaert in een boom om krieken te plukken. De ongelukkige viel er af en bekwam eene gapende wonde aan het hoofd, waaruit hij veel bloed verloor. Zijn toestand is zeer be denkelijk. GEBOORTEN. Mannelijk 0. Vrouwelijk 1. HUWELIJKEN. René Deroo, landwerker en Maria Vande- wiere, dienstmeid, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Franciscus Vanhee, 86 jaar, zonder be roep, weduwenaar van Juliana Verlynde, WijkK. Fidelia Techel 74 jaar, kant werkster, weduwe van Livin Bugin, Wijk Geboorten. De eerste bladzijden des boeks maken ons bekend met de werkzaamheden der maatschappij, welke reeds 217 leden telt, die als volgt verdeeld worden Gent (105), Antwerpen (43), Turnhout (46) en Lier (23). De eerste dier afdeelingen richtte 26 verga deringen en uitstapjes in en opende leergangen van plantenkunde te Gent en te AalstLier was ook bijzonder werkzaam en hield 17 bijeenkomsten, terwijl Antwerpen en Turnhout zich vooral toe legden op het inrichten van openbare voordrachten, planten- en bloemententoonstellingen. Het wetenschappelijk gedeelte des Jaarboeks be slaat over de 300 bladz. en bevat zeer gewaardeerde bijdragen, vooral op het gebied der theoretische botanie. Aldus zijn de Hloemenbiologische icaarnetnmgen in Thuringhen, gedurende de maand Juli 189L door DL P. Knuth in het klein, wat Dl JMac Leod in het groot deed, voor het Kempische gedeelte van Vlaanderen.DeDuitsche geleerde stelt vast, dat bloemen drukker bezocht worden,naarmate zij meer in 't oog springen en dat aldus roode, blauwe en violette kleuren,meer dan gele en witte, de insecten aantrekken mitsgaders dat, hoe moeilijker de ho nig eener bloem bereikt wordt, des te hooger ont wikkeld de kerfdieren zijn, die hem opzoeken. L. Vuyck, van Leiden, handelt Over het bloeien van Lemna en denkt dat gemeld bloeien zijn grond vindt in climatologische invloeden. Zoo merkte U o. a. op, dat Lemna het sterkst bloeit in *W« water, dat bloeiende exemplaren eene rooda g of gele tint vertoonen en weelderige doorgaa vruchtbaar zijn. Daar deze plaat nimmer de man nelijke en vrouwelijlyjAorganen te ge jj moet zelfbevrucwy^ondering wezen; terwu integendeel, yrf®Bctarafscheiding bewijst, hare bloeiwijzIKvereenkomt met die der insecte bloemen, en insecten dienvolgens de bevruchtiging bewerken kunnen. Niettemin wordt Lemna mees langs vegetatieven weg vermenigvuldigd. Halve Galton-curven, als teeken van sprongvarta tie, door Hugo de Vries, bewijst dat e curve in eene symetrische kan verander woi

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2