VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad Elfde jaar. Zaterdag .8" Augustus 1896. Nummer 32. Politiek het grootste schelmstuk De Congokwestie. Het ministerie veroordeeld. STADHIEUWS. BERICHT. Eene lafhartigheid. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncan15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor hot buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Een gewoon burgersmensch kan tegenwoordig geen grooter schelm stuk bedrijven dar?zich met politiek in te laten. Noch mossel, noch visch noch vogel, noch zoogdier zijn is thans te klerikale boodschap. De politiek moet dus verafschuwd worden als de pest, zij bederft de gemoederen, zij verbreekt de ge woonten.... op klerikaal gebied. Wat beoogt de politiek eigenlijk 1 De studie der middelen om het land, de geheele maatschappij zedelijk en stoffelijk welvaart te verschaffen. Welnu voor de klerikalen is men een nietdeug als men 't over die mid delen met hen niet eens is, dat wil zeggen als men hunne klerikale denk wijze niet deelt. Nooit is men in ons land zoo ver gegaan als de klerikale ministers het thans doen. Geen onderwijzer, geen bediende, geen werkman, waar ze gezag kunnen op uitoefenen, mag nog eene eigene denkwijze hebben of ze in 't openbaar bekend maken. Als men door dien willekeurigen maatregel alle karakter zal gesmoord hebben zal het klerikalismus onver deeld in Belgie regeeren en den scep ter zwaaien over eene bevolking zonder kracht, zonder moed, zonder menschen waarde Niets vernedert meer den mensch dan hem door dwang zijn karakter, zijne overtuiging en zijne rede te doen onderdrukken en dat willen nochtans de klerikalen. Als men de klerikale bazen voor orakels neemt is politiek en schel merij synoniem, waarom geven zij dan het voorbeeld niet van deugd zaamheid Als 't beoefenen de po litiek een schelmstuk is zijn de mi nisters de grootste schelmen want geheel hunne zending en werking is politiek. Misschien is 't juist daarom, dat ze niet willen van politieke karak tervolle mannen in hunne besturen. De minister van IJzerwegen, de minister van rechtswezen, de mini ster van openbare werken, de mi nister van financien, de minister van onderwijs willen van niemand onder hunne onderhoorigen die zich met politiek bezig houdt. Politiek is eene slechte zaak en de ministers houden er het monopolium van voor zich. Ze willen van geene karaktervolle mannen omdat hunne karakterloos heid des te meer zou uitschijnen. Maar als de politiek zoo slecht is wat denken de heeren dan over hun eigen zeiven. Dat alles is nochtans maar toe passelijk op de liberalen die zich met politiek inlaten. Hoe meer ze op 't voorplan worden geschoven, hoe meer gewezen liberalen hunne vroe gere princiepen verloochenen hoe meer ze bevoordeeligd worden. De liberalen mogen geen karakter bezitten zij zouden moeten kruipen wij verafschuwen degenen, die aan dat ordewoord gehoor geven. De waarde van een land ligt niet zoozeer in den stoffelijken rijkdom als in den vasten geest der bevolking en die kan slechts verkregen worden door vrij veropenbaring der innerlijke over tuigingen. Er zijn nog zoo weinig mannen van karakter in ons land, dat men alleen nog mosselministers vindt in ons land. De mannen van karakter worden terzij geschoven, zij die tot werktuigen kunnen dienen van hoo- gere invloeden worden op 't voorplan geschovendat is een teeken van verval, een gevolg der ongelukkige kiezingen van 1884. Eenieder die de debatten der Ka mer van de laatste dagen heeft ge volgd, zal bestatigd hebben dat er zelfs in dit wetgevend lichaam zeer weinig voorstanders zijn van de ko loniale politiek, waar wii, kleine Belgen, zachtekens naartoe gevoerd worden door den drang der zaken zelve. Millioenen op millioenen, bij tien tallen, zijn reeds door onze schatkist aan de Congozaak voorgeschoten, wij willen niet zeggen weg geworpen, daar laten wij elk het zijne over den ken. Hoe zouden wij, bij eenen slechten afloop der ondernemingen door ons ondersteund eenige vergoe dingen, al ware 't ook maar schijn bare, bekomen Zou 't niet zijn met de zaken zelve in handen en gansch geheel voor ons te nemen Dat er daarbij een aardig kooltje te blazen zoude blijver^ lijdt geen den minsten twijfel. Nu, nu nog met eenen Van- denpeereboom erbij, die zich even vaderlijk zou aanstellen als de onze, en die ook de Zondagrust zoude invoe ren om den zegen des hemels met eenige rampen per jaar—over zijn be heer in te roepen, ware er misschien mogelijk bonisgenoeg te maken, om den put, dien men een afgrond noemt, te vullen?!? Gedurende de besprekingen in de Kamer heeft het ministerie over deze netelige zaak harde waarheden moe ten hooren zijne goede vrienden zelve hebben het allerminst gespaard zoude zulks geen teeken zijn dat het van die waaghalzerij zoo verdient de Congokwestie op zijn minste te heeten in het geheel niet houdt? De Belgen hadden nooit veel op met nieuwigheden, met het onbe kende, en de deerlijke manier waarop het ministerie zich tegen de geeseling, welke men hem toediende heeft ver dedigd, zal het getal aanhangers van de coloniale politiek erg hebben doen smelten. Het ministerie heeft de kabinets kwestie moeten stellen, heeft zijne porte-feuilles in de waagschaal moe ten werpen om deze naar zijne zijde te doen overhellenen hoe dan nog 61 stemmen voor, 57 tegen en 20 ont houdingen! Dus eene schijnbare meer derheid van 4 stemmekens Ware de kabinetskwestie niet ge steld geworden, dan zouden zelfs de slaven der rechterzijde de nieuwe vijftien millioenen voor den ijzeren- weg in de Congo met eene verplette rende meerderheid hebben doen ver werpen. Eene zaak, aldus beslist, mag zon der zedelijke waarde geheeten wor den. Nog zulk een overwinning van het ministerie en het is reddeloos verlo ren. Nu behoudt het zijne porte-feuil les, maar zedelijk, voor de oogen van het geheele land, is het ministerie veroordeeld en met hem de geheele klerikale partijdie eens te meer hare politiek boven de duurbaarste belan gen des lands heeft geplaatstdie niet geaarzeld heeft hare goedkeurende stem te .schenken aan eene hoogst betwistbare zaak, welke zij eerst zelve tegengestreefd en bevochten had, zulks alleen, omdat de algemeene kiezingen nakend zijn en de val van het huidig ministerie wellicht met tal van moeièlijkheden ook den knak voor hare meerderheid zou kunnen medebrengen. Het land zal^er ongetwijfeld reke ning van houden Ter gelegenheid 'van O. L. V. he melvaart, zal de wekelijksche markt plaats hebben Vrijdag 14 Oogst, in plaats van Zaterdag 15 Oogst. In ons nummer van Zaterdag 11. hebben wij het schrikkelijk ongelujk medegedeeld, dat een eerlijk en deugdzaaxn huisgezin in den bittersten rouw komt dompelen. Wij bedoelen den noodlottigen val van Julius Tanghe, dit nieuw slachtoffer van den arbeid. Wilt gij nu weten hoe de katholieke gazetten, Nieuwsblad en Journal d* Ypres dit ongeluk aan hunne lezers mededeelen? Ziehier: wij vertalen letterlijk uit het eerlijk en deftig Journal Een metser, Julius Tanghe, vaandrig van het muziek der Oud-Pompiers, was zondag met deze maatschappij naar Oostende geweest. Herberg houdende, hij was verplicht geweest, zegt men, een groot deel van den nacht tusschen zondag en maandag op te blijven, en het was om zoo te zeggen zonder te bed gegaan te hebben dat hij zich naar zijn werk had begeven. De aannemer had hem zelfs, zegt men nog, gezien het gevaar van het werk en zijne vermoeidheid bemerkende, aangera- den eenige uren te gaan slapen; hetgeen de werkman zou geweigerd hebben te doen. Bemerkt eens, lezers, hoe jezuitiesch, hoe lafhartig die men zegt hier voor de pinne komt. Bij middel van die jezuietieke han delwijze kan men straffeloos dingen ver tellen die men weet volkomen valsch te zijn. Overigens, men ziet klaarlijk wat het Journal wil doen gelooven: Tanghe is naar Oostende geweest.... Tanghe heeft den nacht in zijne herberg overgebracht... Tang he heeft niet geslapen.... zijn aan nemer, zijne vermoeidheid bemerkende, heeft hem aangeraden slapen te gaan.... Zijne vermoeidheid bemerkendeAh! wat is het Journal voorzichtig De opsteller, na zijne lafhartigheid ge schreven te hebben heeft moeten zeggen De lezers zullen wel verstaan wat wij zeggen willen en wij stellen ons niet bloot aan vervolging. Odie lafaard De daad door het Journal d' Ypres ge pleegd is waarachtig onnoemelijk! Wij zeg den hooger dat al wat het Journal geschre ven had valsch was. En ziehier de bewijzen: 1° Tanghe heeft zijn laatste glas geledigd inde herberg het Halletje ten 11 ure 's avonds; van daar is hij naar huis gegaan en is ten 11 1/2 ure gaan slapen. Zijne vrouw heeft d'het'berg gesloten ten 1 ure. En dit is gemakkelijk te onderzoeken. 2° Hij is volgens gewoonte ten 5 ure 's morgens opgestaan en verschillende perso nen hebben hem zien zijn pijp rooken aan zijne deur. Nadien is hij naar zijn werk gegaan en rond 7 ure is hij eene kom koffie en een klein druppeltje gaan drinken in De nieuwe stad Thouroid, met den zoon van den aan nemer. 3° Al dezen die bij hem zijn geweest, zoo wel de aannemer M. Roose, als 't is gelijk wien, bevestigen dat Jules Tanghe geens zins vermoeid was(l) volgens de uitdruk king van het Journal d' Ypres. Gelijk men ziet vallen de beschuldigingen van het katholiek lasterblad geheel en gansch in duigen. In den persoon van Jules Tanghe hebben de klerikalen de Maatschappij der Oud-Pom piers willen treffen. De politieke haat heeft den eerbied voor de dood overtroffen en heeft den rouw der familie gehoond. Vroeger hebben de klerikalen eenen slag willen toebrengen aan het wereldlijk onder- HET WEEKBLAD -Ö

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1