Wervick. Dixmude. Poperinghe. Stad Poperinghe. GROOT FEEST Burgerstand der Stad Poperinghe. Tentoonstelling van Bloemen YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Geneeskundig Gesticht RAADPLEGINGEN in 't gesticht. Behandeling Allerlei. Boekbeschouwing. De reiskaart voor Middelkerke, moet door de leden te Oostende genomen worden. De reiskaarten zullen aan de inschrijvers Zaterdag avond 15 Augusti in de herberg Café de Commerce overhandigd worden. Doodelijke val. Een werkman gedood. H. Deealuwe, metser, gehuwd en vader van verscheidene kinderen, is maandagmorgen in het gesticht van MM. Hennlon en Cle, door het uitschuiven eener leer, zoo erg gevallen, dat hij een uur nadien overleed. Zaterdag morgen, rond 1 uur, ontstond er brand in de stalling van de herberg Truweeltje, gelegen langs den Woumenka- zijde, nabij het kerkhof. Toen de pompiers ter plaatse kwamen stond gansch de stalling in vuur en vlam. De woning is kunnen gered worden. Het is docr het gonuil van den band hond, wiens haar brandde, dat de inwoners gewekt worden. De oorzaak is onbekend. Er bestaat verzekering. Twee vliegen met een lap Er was onlangs alweer een boterham uit Poperinghe in 't Nieuwsblad van Yper. Degenen die het artikeltje gelezen heb ben zeggen dat het nog dwazer is dan dit van veertien dagen er vorenWat ons betreft wij kunnen 't ditmaal moeilijk oordeelen daar wij het niet gelezen hebben; wij vin den schier nergens in stad het Nieuwsblad te lezen, en wij zwichten ons de sloor te koopen daar wij geen papier noodig hebben voor de mand. Niettemin als wanneer nog artikeltjes moesten verschijnen dan zul len wij ons best doen om er kennis van te nemen en als 't de moeite weerd is onze mee ning aan de lezers van 't Weekblad te laten kennen. Voor wie twee vliegen met een lap kan slaan is 't plaisier zooveel te grooterl Het nieuwsblad zal niets verliezen met te wachten Hoe de leveringen voor den disch te Poperinghe geschieden! Sedert langen tijd krijgen de dischheeren van Poperinghe de eene beschuldiging achter de andere, maar toch doen ze maar altijd hunne goesting voort zonder er zich het minste mee te bekommeren! Zonderlinge handelwijze niet waar voor iemand die zich niets te verwijten heeft? Ten is toch niet dat de beschuldigingen ongegrond zijn, in tegendeel, zij zijn maar al te billijk tegeno ver de schreeuwende onrechtvaardige ambts misbruiken waarvan de dischmeesters zich plichtig maken. Nemen wij maar bij voorbeeld de leveringen van het brood voor don disch. Van rechtswège zouden al de bakkers der stad in deze leveringen hun aandeel moeten hebben, want aangezien zij allen contribu tion moeten betalen helpen zij allen het geld geven dat voor den arme bestemd is. Dit alleen ware rechtvaardig tenzij deleveringen voor den disch in openbare aanbestedingen gebracht worden. Dit is onbetwistbaar voor alwie gezond wil oordeelen 1 Jamaar in Poperinghe in onze stad waar wij het geluk hebben zulke kruisbrave en zuiver katholieke dischmeesters te hebben is het toch geheel anders. Uitgezonderd één of misschien twee zorgen die heeren eerst voor hunnen winkel want zij geven het brood te bakken aan deze die naar hunnen winkel' komen of hun profijt jeunen en aan geene andere. Zoo is het altijd geweest en zoo doen zij maar altijd voort 'T is tegen dit schandelijk misbruik dat ook sedert jaren reeds onze medeburgers protesteeren. 'T is daarom dat iedereen juichte bij de zegepraal der nieuwe raads- heeren in de laatste gemeentekiezing omdat men dacht dat aan dezen ongeoorloofden tra- fic in het edelste ambt een einde zou komen. Reeds acht maanden is de gemeentekie- zing voorbij en wij zijn maar altijd even verre. Wel is waar onze nieuwe con eillers zijn hevig in den raad daartegen opgekomen, maar de oude conseillors of te meerderheid die in dit geval lijk in zooveel andere de misbruiken moeten bekennen aangezien zij ze niet kunnen of niet willen rechtveerdigen laten maar alles in den ouden wimpel varen. Zij schijnen voor leus genomen te heb ben: laten zeggen maar niets toe geven. Welnu alleen stijfhoofdige jesuiten kunnen zoo handelen, zij denken misschien de open bare denkwijze of de kiezers lijk als voren niet te vreezen te hebben omdat zij meerder heid zijn, omdat hunne macht dank aan de geestelijken ongehoord is en omdat het volks huis, het slavenhuis, van den werkman tot stand is gekomen. Maar zij zouden zich wel kunnen bedriegen want wanneer de maat vol is moet zij overloopen La roche tarpéenne est prés du capitole! PHILHARMONIE. den leden der Philharmonie en Oud-Pompiers aangeboden door hun Voorzitter, den Heer Julius Van Merris, op Woensdag IS11 Augusti 1896, in het Kasteel: de Lovie. Eene plaats zal voorbehouden worden voor de leden der maatschappij Het park zal toegankelijk zijn voor het publiek. Om 2 uren: Cibelschieting. Om 3 uren: Concert, onder 't bestuur van M. Van Elslande. Om 5 urenDagvuurwerk. Japaneesche bomben. Om 5 1/2 uren: Oefeningen op een ijzer- draad door M. Ciriaque, bijgenaamd de Brus- selsche Blondin. Om 6 urenOpstijging van een ballon met parachute. Muziekaal intermedo. Om 8 uren: oefeningen door M. Ciriaque verlicht door het electriciteit. Ballon Om 8 1/2 uren: Venitiaansch feest op het water. Om 9 1/2 uren: Groot Vuurwerk. Bombardement en Bouquet. van den 6 tot den 13 dszer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 2. Vrouwelijk 3. HUWELIJKEN. Louis De Bysër, pl'afonneursgast en Hor- tense Lefever kantwerkster, beide te Pope ringhe. Theopliile Pareyn, landbouwer en Marie Synave bijzondere, beide te Pope ringhe. Sterfgevallen. Hinders beneden de 7 jaar. Mannelijk 1. vrouwelijk. 1. te Rousselare. Eene luisterlijke Tentoonstelling van Bloe men en Sieraadplanten, Fruit en Groenten, Nijverheidsplanten en Bieënteelt, wordt te Rousselare ingericht door den Westvlaam- schen Bond Moes-, Fruit- en Bieënteelt op Zondag 30, Maandag 31 Augusti, Dins dag 1 en Woensdag 2 September, in de Gemeenteschool, Leenstraat. Schoone eermetalen en geldpremien zul len er te winnen zijn benevens eenen bij zon deren Eereprijs voor elk vak. Voor het programma wende men zich tot den Voorzitter? M. J. Dubuisson, Rousse lare. Voor de verzendingen naar de expositie per ijzerweg of tram zal er eene verminde ring op den vervoerkost toegestaan worden. 17, Duiischlandstraat, Brussel-Zuid GENEZING ZONDER OPERATIE Geneeskundig gesticht Windelincx. Consultatie: alle dage van 10 tot 12 lk u. GENEZING ZONDER OPERATIE van kankers, gezwellen, klieren,won den van allen aard aan uitwendige organen, vooral aan de borst, lip, aangezicht, tong, hals, beenen en baarmoeder. Irupus, invretende wonden. Beenziekte, knie- en heupziekte, verkromingen en verzwerin gen. Fitsel. Speen. Polypen in den neus. Kropgezwel en klieren in den hals. Vetgezwel en verzwering op het hoofd. Velziekte van allen aard. Ziekten der waterorganen, vooral steen ziekte. Verzwering in de keel en der mangelen. Breuken en dergelijke kwa len waartegen de bloedige operatie aange raden wordt, hoewel meestal onvoldoende en gevaarlijk. GENT: Raadplegingen Café Suisse, S' Laurentiusplaats, ten 4 ure, ln en 3" Don derdag der maand. Scheiden der oude planten. Het scheiden der oude planten is maar gebruikt als men planten te kort heeft, of als men zooveel planten mogelijk wil hebben van eene ongemeene soort. Dit middel geeft de zelfde uitslag als het planten der ranken waarover wij reeds gesproken hebben, het is te zeggen dat zij dezelfde soort weder opbreDgt; door dit middel blijven de planten nog min straf maar ook vruchtbaarder en brengen min afloopers op; wij kennen tuinbouwers die nooit geen andere middels gebruiken, zelf voor vervroegde kweeking en zeggen dat zij zoo de beste uitslagen bekomen hebben. Indien men dit wilde beproeven zou men terstond na de oogsting moeten te werk gaan, het wasdom ondergaat dan eenen gunstigen stand tot het scheiden; men doet dan de planten uit, men scheid ze in zooveel planten of dat er botten zijn van eenige vezel wortelkens voorzien, men kuischt zorgvuldiglijk iedere bot, al de toppen van uitgedroogde bladstelen wegnemende, men snijd geheel de oude hiel uit en men be waard slechts het boveneinde met jonge bla deren dit gedaan zijnde, zal men op voor hand in eene half geschaduwde plaats een bed met veel mestaarde en diep omgespit gereed gemaakt hebbenmen plant er deze botten op een afstand van twaalf centimetert vierkant en zoo dat de bladeren alleen bo ven den grond uitsteken, men begiet ze dan overvloediglijk en als de zon te straf is legt men er eenige takken op en men neemt ze weg vijf of zes dagen later als de planten goed hunnen groei hernomen hebbenindien men eenige klokken of ramen hadde om ze op die jonge planten te zetten, het zou veel voordeeiiger zijn voor de herneming der groei; zoohaast zij geplant zijn, zal men het glas afwitten met kalkwater, na eenige da gen geeft men wat lucht en langzamerhand wascht men het glas om de plant aan licht en lucht gewoon te maken als het wasdom goed getoonteekend-is neemt men de ramen geheel weg en men kweekt deze planten in kweekerij gelijk de afloopers. Het steken der bouturen. Men kan de aardbezie vermenigvuldigen door het steken der jonge bloemstengels maar dit middel geeft geen voordeel en verdient niet uitgelegd te zijn. Het kan gedaan zijn, maar het is al. La SOGIÉTÉ NATIONALE POUR LA PROTECTION DES SITES ET MONU MENTS EN BELGIQUE prie instament les touristes et personnes actuellement en villé- giature de lui signaler tous les cas oh son intervention pourrait ètre efficace pour em- pêcher la détérioration ou la destruction d'un paysage renommé ou d'un specimen in téressant de l'art national. Ces actes de vandalisme ne s'accomplissent d'ordinaire qu'a cause de l'ignorance oh l'on est de leur préparation. C'est done rendre un véritable service au pays entier que de per- mettre a la Société des Sites d'user en connaissance de cause de toute son influence sur les autorités et l'opinion publique. Adresser les communications au Secreta riat, rue de l'Errnitage, 76, a Bruxelles. Gedachten over het huwelijk. Huwelijken worden in den hemel gesloten. Daarom moet 'nen mensch zoo'n hemelsch geduld hebben, om ze op de aarde te verdra gen. I .der huwelijk is een kruistocht, waarbij, helaas!de minderheid in 't heilig land ge raakt I Het huwelijk is het graf der liefde, en de vrouw is het kruis daar boven op, Een goed huwelijk is nog een straftijd. Wie voor den tweeden keer trouwt is niet waard dat zijn eerste vrouw gestorven is. Vrijagies zijn gras; huwelijken zijn hooi en trouwers zijn de ezels die dat eten... Trouwen is de eerste ezelarij die men be gaat, als men begint verstandig te worden. De vrouwen weten een verstandig man niet eerder te wardeeren, dan nadat zij met 'nen ezel getrouwd zijn. Het gelukkigste huisgezin is dat van eenen weduwenaar zonder kinderen. Wat is een weduwenaar? Een veroordeelde die zijnen tijd heeft uitgedaan. Verliefde menschen zijn blind, en als de eene blinde de anderen den weg wijst, dan vallen zij alle twee in... het huwelijk. Het huwelijk heet heilig... misschien wel omdat het zooveel martelaren telt. Het huwelijk is een kiekenkot, waar de haan zijn bek moet houden waar het kie ken kakelt. (Dees gedacht zou wel van den Zot van Trien kunnen zijn, maar ik neem het toch voor mijn rekening). Trouwen is het verstandigste wat 'nen domkop doen kan. 't Is ook het domste wat 'nen verstandiger! mensch kan aanvangen. II IjlMIIHillllllHMUWIWB—MM—a—BWM—MBWB—EB—MB—MOMtgyO g.O GescweSIoES, SGsiiilsers van allen aard, der borst, lip, neus, tong, baarmoeder en uitwen dige organen. Klieren, gezwollen Aders, Speen, Fistels. Ziekten der beenderen, been- ineting, misvorming. HluiditïeUten, wonden, invretende zwe ren, brand. Kiekten der klaas en waterlei ders, geheime ziekten. Bijzondere behandeling van EtHmmatïsm en Jïichl. per correspondentie. (8) Voor alle consiiltatiën in pro vincie vraagt inlichtingen. (gesticht in 1860), 122, Gallaitstraat, Brussel «ijiuMIlMiii Leiddraad tot de studie van de (Geschiedenis der Nederlandsche Letterkundedoor Alb. Bielen, lee- raar aan het konninklijk athenaeum van Tongeren. Tongeren A. Demarteau, uitgever. Dit werk, hoofdzakelijk voor leerlingen der hoo- gere klassen van athenaea en colleges geschreven, komt eene leemte aanvullen in de reeks der hier te lande gebruikte schoolboeken. Dit wil nu echter niet beduiden, dat het slechts voor jonge lui ge nietbaar zij en dat ouderen van jaren er hunne ga ding niet zouden in vinden I Heusch neen de geschiedenis der Fraaie Letteren maakt deel uit van de algemeene kennis, welke een ontwikkeld mensch dient te bezitten en wie ze op de school^ banken niet verwerven mocht, moet ze zich later trachten toe te eigenen op pene buiten de geestes beweging zijns tijds te blijven. Doch, in werken voor profane lezers geschreven, komt het er op aan, zich vooral bij het hoofdzakelijke te bepalen en niet in bijhoorigheden te verzeilen en zulks heeft de hr. Bielen zeer gelukkig gedaan Overvloed van stof, talrijke literarische bijzonderheden, klei nere historische feiten en langdradige aesthetische beschouwingen heeft hij in lijviger vakwerken on aangeroerd laten liggen, om er slechts datgene uit te putten, wat hem dienen moest om de kern eener letterkundige geschiedenis uit te maken. En dit is wel met één woord, denken wij, de beoordeeling van zijn boek. Na de lezing heeft men zelfs de oningewijde een duidelijk begrip over de ontwikkeling der Ne derlandsche letterkunde en de twee eerste tijd vakken, bij voorbeeld, heeft de auteur met bijzon dere helderheid en beknoptheid behandeld. Het werk laat zich dus gemakkelijk lezen, wijl het eene interessante leerstof onder vorm van uitspannings- lectuur aan den belangstellenden lezer biedt. Het spreekt dan ook van zelf, dat de hr. Bielen zich niet in lange en versierde volzinnen mocht vermeien, wilde hij zijne uitgebreide stof in luttel bladzijden samen duwen; en daarom zag hij zich meermaals verplicht een toestand, een schrijver, een feit, met enkele woorden schetsen, echter zon der tekortkoming aan volledigheid en duide lijkheid. Wij zijn hem nog blonderen dank verschuldigd, omdat hij aan de meeste Vlaamsche letterkundigen de bescheiden plaats heeft ingeraimd, welke zij in het gemeenschappelijk Pantheon van Noord en

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2