VAN IJPEREN EN EET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. 1 Elfde jaar. Zaterdag 22" Augustus 1896. Nummer 34. Hoe zal dit eindigen I Landbouwers en Veekooplieden STADNIEUWS. Nog het Concert van 2" dezer. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden i fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers yoor artikels, enz 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Wat wij voorzegden valt letterlijk uit het Gouvernement zit in nesten. Het is op zoek naar nieuwe belastin gen. Onze klerikale ministers hebben eene politiek van geldverkwisting ingevoerd, en alzoo de schatkist in een droevigen toestand gebracht. Waar zijn ze nu de klerikale schreeuwers die vroeger aan de libe rale regeering verweten 322 millioen te besteden, per jaar, voor het natio naal huishouden t In plaats van deze uitgave te ver minderen, zooals zij het beloofden, deden de klerikale volksbedriegers ze aangroeien tot 360 millioen. En is 't daarmee gedaan? Gij zijt er wel meeOnze devote bestuurders weten niet meer van wat hout pijlen maken en zien naar middelen uit om de uitgaven welke altoos vermeer deren te dekken. Nieuwe belastingen in het ver schiet dus "Geen politieke maatregel werd gestemd of er werd tevens eene groote opening gemaakt in het budjet. Denkt slechts aan de schoolwet. Om er de uitgaven, welke men ten laste van het gewoon budjet hadde moeten leggen, van te kunnen doen, zijn onze ministers genoodzaakt ge weest voor dertien millioen inko mende rechten te heffen. Uit eerlijke schaamte beweeren zij dat het cijfer zoo hoog niet was. Wij zeggen dat het, in tegendeel, hooger is, want de opbrengst der nieuwe douanerechten, als men er de accijns rechten op de inlandsche margarine bijvoegt, brachten gedurende de eer ste zes maanden van 1896 de verba zende som op van 7,250,000 fr. zijnde 14 1/2 millioen voor geheel het jaar. Vruchteloos zou men pogen deze cijfers te lochenen, want het Staats blad heeft ze meegedeeld. Onze klerikale ministers, om poeier in de oogen der volksklas te strooien vóór de laatste wetgevende kie zing hebben de schadeloosstelling der milicianen verhoogd, hetgeen eene nieuwe uitgave daarstelt van 12 mil lioen frank per jaar. Welnu, onze regeering bevond zich ook in dit geval in de onmogelijkheid deze som op het gewoon budjet te brengen. Er werden alweer 20 millioen nieuwe belastingen op den alkool ingevoerd. Hoe zal dit alles eindigen De toekomst van ons land ziet er hoegenaamd niet rooskleurig uit. lederen keer dat onze tegenstrevers eene nieuwe partij wet zullen stem men, zullen zij ook nieuwe belastin gen heffen. Zij moeten toupet hebben, onze meesters op den hoop toe nog te durven stoeffen omdat zij aan het Belgisch volk zoovele voordeelen toe staan. Elk voordeel gaat met een nadeel gepaard, want onze ministers beste den hunnen tijd met in den zak der burgerij het bedrag hunner zooge zegde weldaden te putten. En men verlieze niet uit het oog dat het volk altijd meer betaalt dan de som welke men van hem eischt, want als het, bij voorbeeld, douane rechten geldt, moet het altoos de ge peperde rekening van de vetbetaalde ambtenaars vriendjes van 't Gou vernementop den hoop toe betalen. Bekommerd vraagt elk weldenkend mensch zich dus af Waar gaan wij naar toe Hoe zal dit eindigen 1 Wij kunnen de aandacht van onze landbouwers niet genoegzaam ves tigen op het volgende Krachtens koninklijk besluit van 15 juli is alle eigenaar of houder van runddieren verplicht, voor 25 Oogst 1896 aan den burgemeester der ge meente van zulke dieren verklaring te doen met aanwijzing der plaats, alwaar deze gewoonlijk verblijven. Na de verklaring moet hij den burgemeester wegens alle verande ring onderrichten binnen de 24 uren en binnen de 15 dagen wanneer het andere runderen betreft. Alle veekooplieden moeten boek houden te rekenen van 15 October. Aan alle eigenaar of houder van runddieren zal men een bulletijn afle veren dat hij moet invullen. Alle runddier zal van een merk- teeken voorzien worden. Het Journal d' Ypres en het Nieuwsblad zijn overgelukkig omdnt het Weekblad een onpartijdig verslag over de muzikale plech tigheid van 2n Augustus geschreven heeft. Dit zij voor onze twee katholieke confraters een schoon lesje van onpartijdigheid en rechtvaardigheid: wij loven het goede, waar wij het ook vinden; zij, integendeel, hebben nooit anders over gehad dan spot, minachting of kleineering voor hetgeen de liberalen deden gedurende al den tijd, dat onze vrienden de stad bestuurden. Het Nieuwsblad gaat nog verder zelfs wanneer het ons looft, om hetgeen wij ge daan hebben, duidt het ons blad onder eenen schimp- of scheldnaam aan. Daaruit blijkt, dat zelfs ter wille der kunst, op een onzijdig terrein, de politieke driften bij dien katho lieken confrater niet kunnen zwijgen en dat de christelijke liefde hem zoo onbekend is, als de gave van eeuwige zuiverheid aan een vurig onderpastoortje. Het Nieuwsblad neemt de grootste helft van ons artikel over; maar, zegt het, daarin kunnen wij eenige punten niet bijtreden. Daar het echter die punten niet vermeldt, kunnen wij ook niet oordeelen welke waarde zijne .tegenwerpingen hebben en kunnen dus met hem niet verder redeneeren. Wij hadden ook gaarne het kritisch gedeelte van ons artikel zien overdrukke'n, ,al ware het maar geweest om zijne lezers te laten oordeelen, in hoeverre onze kritiek gegrondswaseene eerlijke polemiek vereischte zulks. V Iets heeft ons getroffen, in de verslagen van Journal en Nieuwsblad over het con cert: beiden hebben alles opperbest, over heerlijk en prachtig gevonden, zonder de minste voorbehouding of de minste kritiek. Dat is stellig overdreven en komt ook met de eischeneener rechtvaardige en onpartijdige kritiek niet overeen. Wij weten wel, dat het in Ieperen het gebruik is, in het liefheb beren met schilder-, tooneel- en muziekkunst alles volmaakt te vinden, en lauweren en rozen,met volle grepen naar het hoofd van kunstenaars en pseudo-kunstenaars te gooien; want anders zijn ze niet voldaan en zouden de naaste maal hunne medewerking weige ren; doch men moet ook den moed hebben, met die onwaardige gewoonte af te breken, en het is onze innige overtuiging dat men door eene gegronde en gezonde kritiek veel meer nut kan stichten, bij het publiek en bij de kunstenaars, dan met deze altijd letterlijk ondes loftuigingen en bloemen te verstikken. Overigens, als het concert van 2n dezer in alles volmaakt was, dan kunnen de lieden, die er niet tegenwoordig waren en alléén de verslagen der katholieke bladen onder de oogen kregen, niets anders denken, dan dat het orkest uit de Kursaal van Oostende of uit den Muntschouwburg van Brussel hier ge speeld heeft, en dat de koren uitgevoerd wer den door de sterkste maatschappijen van ons landGretry's Discipels van Luik of de Melomanen van Gent Alles is relatief in dergelijke zaken. Het Journal d' Ypres zegt dat Meester Blockx de uitvoerders gefeliciteerd heeft. Daarin heeft hij groot gelijk gehad en 't waro onbehendig geweest,het niet te doen: quand on ré a pas ce qu'on désire, on doit se con- tentev de ce qu'on a! Als ik op een goed diner genoodigd ben, en dat er een of zelfs twee schotels niet te best gelukt zijn in't bereiden, dan laat ik niets blijken en bij het heengaan maak ik nog een complimentje aan de kokin en stop haar een drinkpenning in de vuist! Hetgeen men in het concert bekomen heeft, is, voor een stadje gelijk leperen, zeer voldoende, doch niet volmaakt, zooals on ze katholieke confraters het mordicus ei- schen 1 Het Weekblad heeft daarover, zon der vooringenomenheid, het pour en het contre gezegd en heeft daarvoor de instem ming ontvangen van verscheidene uitvoer ders, ja zelfs van een der inrichters, die aldus sprak Ce compte-rendu est fait pa,r un homme sincère et loyal, qui ne loue pas tout, mats qui considère le concert comme un essai trés heureux et qui espère que, la fois prochaine, on échappera d cer- taines critiques, qu'il a formulées d'ail- leurs avec beaucoup de bienveillance. Die woorden zijn geen geheim; ze worden uitgesproken in eene openbare plaats, in te genwoordigheid van verscheidene personen en namelijk van schrijver dezes. Wij gelooven dat het Journal lust heeft, om ons van chauvinisme of exclusivisme inzake muziek te beschuldigen, 't Is iets, dat we niet zouden verdienen en wij bidden onzen confrater onze beschouwingen eens te willen herlezen, om ons niet te doen zeggen wat we niet dachten. Wij beminnen de muziek der Zuiderlanden, die zich in het algemeen kenmerkt door zoete en zachte melodij, die men hooren moet onder den schooner, blauwen zuider- hemel. Wij beminnen nog meer de Duitsche muziek, die zich in het algemeen kenmerkt door grondige, diepe, polyphonische bewer king en daarin nog eens het beeld is van het kalme, wijsgeerige en diepdenkende Duit sche volk. Wij beminnen, als Vlaming, de Vlaamsche muziek boven al, omdat zij eene vrucht is van eigen bodem, eene manifesta tie van nationaliteit voor de Vlamingen, eene getuigenis van ons kunstgevoel. Derhalve zullen wij het talent van Waal- sche componisten als Radoux, of Dupuis, of Lekeu, of Soubre niet loochenen; maar, of zij op hunne plaats zijn, in een nationaal Vlaamsch concert in eene Vlaamsche stad, blijft eene heel andere vraag; want, in kunst, is nationaal voor ons geen synoniem van Belgisch, zooals in geschiedenis of staat kunde. In vorige eeuwen hoort men nooit gewagen van Belgische kunst maar wel van Vlaamsche Meesters in schilder-, bouw- en muziekkunst; en dat hoeft zóó te blijven, ondanks de wanhopige pogingen van Franschgezinde journalisten, die heelder da gen zeeveren van Ecole beige, Maitres beiges, QJuvres beiges, Musique beige, en wat dies meer. De versmelting der twee ras sen Vlamingen en Walen zal, wat de kunst betreft, nooit geschieden en is onmo gelijk door het verschil van volksaard. En wat is de kunst anders dan eene uiting van het volkskarakter, van het innig gevoel des volks? Er zijn dus Vlaamsche musici, er zijn Waalsche musici; er zijn geen Belgische. Hierover zouden wij nog veel verder kunngn uitweiden; doch wij verkiezen het kortheids halve niet te doen en den belangstellenden lezer te verwijzen, voor de ware beteesenis en strekking van het nationalismus in de kunst, alsmede voor het verschil tusschen schijn en blijk immers, het zijn niet alle maal Vlaamsche kunstenaars, die op Vlaamsche teksten componeeren, naar Peter Benoits schriften in De Vlaam sche kunstbode van Antwerpen, namelijk zijne talrijke artikels Over Nationale toonkunde en over Het nationaliteits begrip in de Kunst. Als het Journal bewuste artikels eens grondig besludeeren wil, zal het toegeven dat wij het rechte eindje vast hebben. Onze confrater zegt dat Benoit zijn Roi des Aulnes op Franschen tekst gemaakt heeft. HET WEEKBLAD ui, ii s^iaa

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1