VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Liberale Associatie van leperen. Elfde jaar. Zaterdag 5n September 1896. Nummer 36. Herziening der Kiezerslijsten. Onpartijdigheid. De klerikale partij. STADNÏEUWS. Proper werk. Tentoonstelling van bloemen, fruiten en groensels te Roeselaere. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Do annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicüé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Het bureel der Liberale Associatie doet eenen dringenden oproep aan de kiezers die, tijdens de laatste kiestijd- perk, bestatigd hebben dat zij op de kiezerslijst niet waren ingeschreven of het niet waren met het getal stemmen, waarop zij recht hebben het moedigt ze aan bij hunne onder linge gemeentebesturen hunne rech ten te doen gelden. De kiezers die van wege een ge meentebestuur melding zouden ont vangen van hunne naamuitschrab- bing of van de vermindering hunner getal stemmen worden verzocht, van hunne bewijsstukken voorzien, zich te wenden tot het bureel der Liberale Associatie, Seminariestraat, de Zon dagen van 11 ure vóór- tot 1 ure nanoen en al de dagen der week van 5 tot 7 ure 's avonds. Het laatste verwijl om voor de ge meente overheid te reklameeren ein digt met 31 October aanstaande. Schoon woordIndien er maar on partijdige menschen warenHelaas wij hebben het reeds meermalen ge zegd de uiterste partijen doen hun best om onpartijdig te schijnen zij spreken over niets dan onpartijdig heid, en velen onder ons laten zich daaraan beetnemen. Doch hoe kan het anders'? Een liberaal is niet alleen een vrijzinnig man maar bovenal verdraagzaam. De verdraagzaamheid gepaard met een weinig onverschil ligheid is oorzaak dat hij zich door de zoogezegde onpartijdigen laat paloeteren. Tijdens de laatste kiezingen hebben wij er nog het bewijs van gehad. Waar wij liberalen altoos te goeder trouw zijn, daar handelen de kleri- kalen onder dekmantel van onpar tijdigheid, ten voordeele hunner par- tij, dus te onzen nadeele, Een voorbeeld onder vele Eene maatschappij wordt gesticht en is zoogezegd onpartijdig. Vele liberalen laten er zich leden van maken, doch bekommeren zich niet om de bestuur lijke zaken. De klerikalen daaren tegen wedijveren om het bestuur in handen te nemen. Eenigen tijd gaat alles goed. Doch men weet weldra een of ander punt aan de dagorde te brengen die in schijn voor iedereen rechtvaardig is. De liberale leden laten maar begaan en ontwaren te laat dat zij gefopt waren of betersoms gebeurt het wel dat in die maatschappijen het bestuur de leden niet kent en handelt op eigen hand in dergelijke zaken. Wat is er dan het gevolg van Nadat de liberalen ondervinden dat zij gepaloeterd werde, worden zij kwaad en willen alles omkeeren, De anderen daarentegen laten niet los, en zoo gebeurt het dat die onpartij dige maatschappijen, eindelijk ont maskerd, ontaarden in vereenigingen waar men elkander mistrouwt. De eenen noch de anderen geven gaarne hun ontslag, omdat men te veel denkt aan het reeds gestorte geld, en zoo komt het ook dat de leden der eene altoos tot speelbal gebruikt wordt der andere partij. En 't gebeurd niet zelden dat in dergelijke vereenigingen demokraten met leden van gekende klerikale stokslagerskringen samenspannen te gen de liberalen om het bestuur te veroveren. Schoone onpartijdigheid Wanneer toch zullen de vrijzin nigen eens en voor goed aannemen dat ze geen lid meer mogen worden van maatschappijen met een zooge zegd onpartijdig uithangbord Wanneer De klerikalen droomen alleen maar van verslaving, onderwerping en volkomene gehoorzaamheidze wil len het werktuig zijn van de kerk om dezer opperheerschappij over de geheele wereld terug te brengen en hen zoo machtig te maken als ten tijde der middeleeuwen, toen de pau zen de wereld onder de mot hen bevriende koningen verdeelden. De klerikalen zijn overal dezelfde 't zij ze protestanten, evangelisten of katholieken heeten. De klerikalen vragen de vrijheid, als ze verdrukt worden, maar noemen als in Belgie de vrijheid en de grondwet eene vuilniskar omdat zij hen belet er ge heel hunnen zin te doen. In het Britsche rijk b. v. zijn de klerikalen, fanatieke protestanten, terwijl de verdrukte katholieke Ieren er de bondgenoten zijn der wighs of liberalen; die daar gelijk elders de vrijheid van alle burgers verdedigen. En juist omdat de klerikalen voor eenig doel hebben de vrijheid te dwarsboomen, juist omdat zij het eeuwig geluk als het loon van stom me onderwerping aan heur volge lingen voorspiegelt, juist daarom zal heure macht verminderen, omdat door de ontwikkeling van het on derwijs, al zij het zelfs het klerikaal onderwijs, het volk meer en meer zal verlicht worden, meer en meer vrij- gezind, omdat het meer redeneeren zal. Omdat het eindelijk begrijpen zal, dat klerikale beloften op de eeuwig heid, zoowel als de socialistische be loften op den collectivischen staat, valsche wissels zijn die nooit zullen uitbetaald worden, maar het voordeel hebben voor beide partijen vette ren ten af te werpen. Wat meer is, de laatste kie zingen hebben aangetoond, dat het volk langzamerhand de rechtzin nigheid der gelukbelovende kleri kalen begint te kennen De klerikale bestendige deputatie van Brabant is omvergeworpen. Overal hebben de klerikalen stemmen verloren en te Ronse zijn ze gedwongen geweest zetels af te staan aan de liberalen om niet door de socialisten verpletterd te worden. De klerikale partij is eene kliek van achteruitkruipers. Het Belgische volk streeft naar vooruitgang en 't zij in het kort, 't zij in 'tlang, zal het den klerikalen van 't bestuur van 's lands zaken verjagen. Een oogenblik kan het schijnen, dat het volk terug wil treden op den afgelegden weg, doch dit is slechts eene aarzeling en voort, immer voort zal men streven, ten zij de klerikale partij door hare reac- tionnaire handelwijze het land recht streeks tot de revolutie en het verderf wil voeren. M. Woeste, heeft het gezegd, de klerikale partij te midden van heure zegepralen doorworstelt eene crisis, die door de hoofden der partij met veel ongerustheid wordt gade gesla gen. In zijn nummer van verleden Donderdag schiet het Progrès een venijnig artikeltje af op een onzer medewerkers. Wij zien de noodzakelijkheid niet in, eene discussie, wel ke uitsluitend op beginselen en feiten zou die nen te dragen, zoo maar kleingeestig weg op bet eng terrein der personaliteiten te bren gen immers personen hebben in dergelijke zaken niets te zien. Vooreerst moeten wij verklaren dat de medewerker, door het Progrès gejudast, zich in ons blad met geene politiek bezig houdt: zijne artikels, welke wij overigens zeer gaarne overnemen en die meer dan eens door kenners gewaardeerd worden, behooren uitsluitend tot het gebied der kunst, der folklore en der bibliographiehet behan delen der lokale politiek, in ons blad, is uit sluitend aan Iepersche medeweraers voor behouden. Wij raden het Progrès aan, den zelfden moed te hebben, als onze medewer ker, met ook zijne artikels te teekenen, dan zou eene schandalige denonciatie, ge lijk die van verleden Donderdag, wel in de pen gebleven zijn Het Progrès zou zich overigens deerlijk vergissen, moest het meenen dat zijne po ging tot verklikking hier algemeene in stemming gevonden heeft; integendeel: algemeene afkeuring ware beter. Wij hebben het zelfs une mauvaise action, une vilénie hooren brandmerken, door de gematigdste liberalen onzer stad, zelfs vrienden van het Progrès. Want, eene slechte daad is het stellig, iemand iets aan te wrijven, waaraan hij geen schuld heett. Eene slechte daad is het ook iemand aan te vallen, die aan onze zaak zekerlijk niet te ontkennen diensten bewezen heeft. Eene slechte daad is het nog, iemand stank voor dank te geven en zoo gauw bewezene diensten te vergeten. A bon entendeur Doch vooral eene morsigheid, eene laf heid, is het slot, in het giftig artikeltje van het Progrèsniet te begrijpen zinspelingen, verdachtmakingenlichtzinnige beschuldigin gen, waaraan zelfs de bedoelde belangheb bende kop noch staart vindt, om hem door zijne vrienden te doen mistrouwen! Het demi-mot is hier geheel onvoldoende; en, •wil het Progrès door iedereen begrepen worden, dan zal het moeten zijne beschul digingen of verdachtmakingen met namen feiten en datums steunen. Zoolang dit niet gebeurt, zijn wij gerechtigd te zeggen dat het zijne kregeligheid achter een woorden vuurwerk verbergt en zijne inkt aaneen laag werkje verkletst, Wij zullen nu zien hoever het Progrès zich op het glibberbaantje der personaliteiten zal durven wagen en hoelang het duren zal, eer het overtuigd wordt - van de spreuk Zwijgen is goud waard want, als pas toor en koster kijven, dan hangen de sacri- stijgeheimen algauw aan het klokzeel en sommige vriendjes van 't Progrès zouden er veel van hun pluimen kunnen lacen. Dat zegt Het Weekblad. Met genoegen vernemen wij dat onze tuin en hofbouwkundige zich niet alleen onder scheiden, door hunne aanbrengsten, in onze stad, maar ook op de vreemden gewaardeerd en bekroond worden. De heeren Van Winsen, Cram, Demeule- naere enDonche, komen op de tentoonstelling van Roeselaere met de volgende lauweren bekroond te worden. Aan M. Van Winsen tuinbouwer Yper 1° prijs, groot verguld eermetaal en premie van 5 fr. voor de schoonste vergadering Perziken, Abrikosen, pruimen enz.. 1' prijs, groot verguld eermetaal en premie van 5 fr. voor de schoonste vergadering Meloenen. I8 prijs, groot verguld eermetaal voor de ver gadering rijpe druiven in volle lucht gekweekt. le prijs, verguld eermetaal vooor de schoon ste vergedering Tomaten. M. Gram, hovenier bij Mr den Baron Surmont de Volsberghe le prijs, groot verguld eermetaal en premie van 5 fr. voor de schoonste vergadering Groensels. le prijs, verguld eermetaal voor de zwaarste knol Celery. 2e prijs, zilver eermetaal voor vergadering Meloenen. M. Demeulenaere, hovenier bij den Baron de Yinck op 't Hooghe HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1