I I i I Groote Openbare Meeting. U 1 f II Ons waterkasteel of liever ons Geldkasteeï. Collége de 1'Union. Volksbond van Ieperen. Championnat de 50 kilometres. Burgerstand der Stad Poperinghe. Roeselaere. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Geneeskundig Gesticht is! Doch iedereen zegt nu, dat het veel moe- 1 digerzou wezen, zijne beschuldigingen en verdachtmakingen, van vóór acht dagen, i met bewijzen te staven, in plaats van thans onzen medewerker op eens los te laten en bovenarms op liet Weekblad te troeven; want, het Progrès is toch zeker ook wel slim genoeg om te weten, dat een medewer ker die teekent, toch niet aansprakelijk kan gemaakt worden vóór geheel een blad, en vooral niet voor hetgeen, waarin hij niets te zien heeft? Overigens het Weekblad werd nooit voor personaliteiten veroordeeld en er zijn er, die zóóveel niet mogen zeggen Hebt ge dat ook verstaan? Toen de werken van ons waterkasteel voor die kolossale som aanbesteed en, aan eene godgewijde firma toegewezen werd voorzegden wij dat er nog al stertjes gingen volgen. De heilige lui sprongen daarvoor uit hunne schoenen en vielen boven arms op ons geuzenlijf. Doch dat lawijt duurde hoegenaamd niet lang, want.de eerste steert beliep maar tot 35 duizend fr. een bagatellehe, dat dan nog heel gauw opdaagde, als om die schreeuwers den bek te snoeren. Dat maakte op de heilige zeeve. raars effekt van een ijskoud stortbad. Doch daarbij bleef het niet. Een tweede steert volgde en beliep maar tot de nietige som van 5 duizend ballekens en in de laat ste raadzitting kwam het derde steertje voor den dag; weeral 3000 franken. Wij zullen algauw de 50 duizend frs. be reiken, als wij er daarmede maar af gera ken. En zoo gooit men met volle roefels onze zoo moeilijk gewonnen schijven door het venster en breekt men ons geld met hamers. God betere 't Een vreemdeling kwam in de nabijheid van het waterkasteel en vroeg aan eenen voorbijganger is het hier het nieuw water kasteel. Jaantwoorde de man Ehwel 't ge lijkt veel aan ons kerkhof daar is ook een muur rondom om niet te zien wat er daar gebeure. Waarom geene ijzeren grilje ron dom geplaats, dan zouden ten minste de nee- ringdoeners voldoening hebben te zien wat er daar omgaat. Welnu antwoordeden voor bijganger, zien zij het niet, zij zullen het ge voelen in hunne portemonnaie. Tableau.. Met genoegen deelen wij den uitslag mede behaald door 3 leerlingen van het Vereeni- gings-kollegie, inden algemeenen prijskamp van het middelbaar onderwijs, van den eer sten graad, in 1896. Tweede klas der oudere humaniora. (103 ingeschreven medekampers). Mijnheer Lemahieu Maurice bekomt do 2e plaats met 80 punten op 100. Derde klas der nieuwere humaniora. (90 ingeschreven medekampers). Mijnheer Vandendriessche Alfons, bekomt de eerste plaats met 80 punten op 100. Derde klas der oudere humaniora. (112 ingeschreven medekampers. Mijnheer Glinckemaille Josef bekomt de 14° plaats met 67 punten op 100. Bijzondere prijkamp van neder- landsclie taal. Rhetorica der oudere humaniora. 3e accessit Mijnheer Joye Auguste van Vfcurne oud-leerling van het Vrij Collége (l'Union), Eene eer mag het genoemd worden voor het onderwijzend persooneel van het Union College. Wij bieden deze heeren en jonge bekroon de ons hartelijkste gelukwenschen aan. Morgen Zondag; 13 September, om 3 ure namiddag in Het Zilveren Hoofd, Dagorde: De werkstaking der Brussel - sche schrijnwerkers. Spreker: Jan Lam- pens, uit Gent. WERKLIEDEN! Stroomt allen zonder politiek onderscheid naar de meeting, want het geldt hier geen partijbelang, maar wel een algemeen belang. Woord en ingang vrij. 's Avonds om 8 ure, algemeene vergade ring. Le championnat de 50 kilomètres sur rou te se courra a Ypres, le Dimanche 20 Sep- tembre, sous le patronage de laigue Véloci- pédique Beige a Ypres. II est organisé par M. Eug. Creton, con sul de la L. VB. Le Rapid-Club Yprois, se chargera des controles. Le Départ aura lieu a 2 1/2 heures a 1'Hó- tel de la Cbatellenie, Grand'Place. BURGERSTAND van den 4 tot den 11 September 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 9. Vrouwelijk id. 6. SI ii we lij kei» Declein Fracqois, blikslager en Deswarte Emma, kleermaakster. Vanloot Emile, handelsreiziger en Masscho Marie, huisvrouw. Overlijden». Lin Charles, 68 jaren, daglooner echtge noot van Bouckeljoen Julie, St. Jansbuiten. Lauwyck Marie, 95 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Beestemarkt. Vallaeys Cathérine, 80 jaren, zonder be roep, weduwe van Verbaegbe Charles, Diksmudestraat. Collard Fernand, 42 jaren, gepension- neerde onderofficier, ongehuwd, Boomgaard straat. Derho Emérence, 62 jaren, zonder beroep, ongehuwd Rijselstraat. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk 0. I vrouwelijk. 1. Poperinghe. Lees jaar zijn alhier 3160 vreemde werklieden, zonder de kinde ren, di6 hoppe plukken. Verleden jaar beliep dit getal 3400. Brand Zaterdag werd eene hoppemijt, gelegen bij de zandputten, dooreenen brand vernield. Daar men de ramp aan kwaadwil ligheid toeschrijft, heeft het parnet een on derzoek ter plaats ingesteld. Messteek. Twee jongens van Zarren, oud 15 en 11 jaren, naar onze stad gekomen om hop te plukken, kregen hier zondag twist ten gevolge van het spel. De jongste bracht zijnen tegenstrever een geweldigen messteek toe en nam vervolgens de vlucht. Dokter Devos verzorgde den gekwetste en verklaarde dat de wonde niet doodelijk is. van den 3 tot den 10 dezer maand. GEBOORT EN. Mannelijk 1. Vrouwelijk 7. Sterfgevallen. Vandercruysse Pieter, 77 jaar, zonder beroep, weduwaar van Virginie Benoot, Boescheepstraat. Decroocq Barbara, 76 jaar, zonder beroep, weduwe van Charles Pottié, Hagebaarthoek. Vansieleghem Juliana, 25 jaar, Religieuse in het Gasthuis, Gasthuisstraat. Dinsdag 11. rond middag waren er eenige kinderen langs achter op eenen wagen ge kropen. Een hunner, door eenen kameraad gesto ken, viel onder een wiel dat hem het hoofd letterlijk vermorzelde. Brugge. Nog het spoorwegongeval Men heeft het ongeval toegeschreven aan de kromming der baan op het punt waar het ongeval plaats had en aan de al te groo te snelheid door den machinist aan zijnen trein gegeven. De kromming welke M. Vandenpeereboom weigerde te doen verdwijnen ondanks al de verslagen zijner ambtenaars, is wel voor iets in het ongeval, doch de locomotief zelf is er de hoofdzaak van. De machien was eene van die oude mo dellen, welke men zorgvuldig verbergt in het dépot van Dendermonde en welke totaal buiten gebruik zijn. Ee trein liep, na de ontrjggeling, slechts een lOtal meters voort, hetgeen bewijst dat de snelheid uiet te groot was. De machinist was dezelfde die den trein 625 bestierde, tijdens het verschrikkelijk ongeval van Landeghem. Verschrikkelijk oirweder Don derdag is een vreeselijk onweder boven de ze stad en de omstreken losgebersten. De verwoesting op de velden aangericht is aan zienlijk. De bliksem is gevallen op de kerk van Varssenaere en de toren werd zeer bescha digd. Werklieden die zich in een hangar bevon den nevens de kerk werden eenige meters ver geslingerd, doch bekwamen geen letsel. In dezelfde gemeente, werd een ouderling door den bliksem getroffen. Zijne kleederen werden verschroeid en de linkerkant van zijn lichaam werd met lamheid geslagen. De bliksem viel ook op het gesticht der Josephieten, te Brugge; op eenen molen, in het St-Andrieskwartier en op eene gemeen teschool in de St-Michielswijk. Oostende. Aanhouding in zee. Een kerel stool den porte-monnaie en de horloge van M. Vbankier te Luik, die alhier een zeebad nam, Een andere bader, een politieagent, had den kwaaddoener uit de kabien van M. V.... zien komen en verwittigde den bestolene. Deze en de agent achtervolgden den dief door de baren been en hielden hem aan. Een tweede agent legde de hand op den mede plichtige van den schelm. De dieven werden betast. De eene had de horloge; de andere, den porte-monnaie, doch ledig. In de schoenen van den kerel, vond men echter twee goudstukken. Men kon een bankbriefje van 100 frank niet te rugvinden. Meenen. Door een trein gedood. Op de riggels van den ijzerenweg alhier heeft men het lijk gevonden van Jozef Caret- te, oud 23 jaren. Het werd naar het dood- huis overgebracht. Men gelooft dat er een zelfmoord in het spel is. Kortrijk. Groote brand. Een he vige brand heeft verleden nacht de pacht hoeve van M. H. Echevin, ,op het gehucht Cohem, in asch gelegd. M. Echevin, zijne vrouw en zijne dochters hadden nauwelijks den tijd te vluchten. Het hoornvee en de paarden konden gered worden. De schade beloopt 30,000 frank. In- en uitvoer van paarden en vee. 'Onder onze staldieren zijn het de werk paarden die bij voortduur veel aftrek in den vreemde vinden, vooral in Duitschland. 't Is ook waar dat België sedert eenige jaren veel paarden intrekt voor den dienst van 't leger, den tram, enz., alsook voor de... slachterij. Engeland, in 't bijzonder Londen, zenden ons eene overgroote menigte oude, afgewerk te paarden over om er worst van te maken ofwel om ze als.... ingelegd rundvleesch te verwerken en te verkoopen. Zoo was onze invoer in 1890 19,127 tegen 19,814 uitgevoerde paarden; in 1895 bedroeg onze invoer 24,635 en onze uitvoer 28,015. Dus wordt langs weerzijden eene aanzien lijke vermeerdering van handelsbeweging in paarden bewezen. Onze invoer van rundbeesten is vrij wat grooter. Holland is onze grootste, schier onze eenige leverancier. In 1892 zijn 69,607; in 1893, 120,810 en in 1894, 55,653 stuks vee aan België gele verd, terwijl Belgie er slechts 3248 stuks in 1892, 1102 in 1893 en 1184 in 1894 aan den vreemde leverde; men weet dat verschei dene maanden langs onze grens voor het hollandsch vee is gesloten geweest. In 1895 was de beweging uit dien hoofde nog flauwer. In dat jaar heeft Belgie niet meer dan 45,211 stuks vee (buiten de bin- nengesmokkelden) uit den vreemde ingetrok ken en er slechts 104 uitgevoerd. Varkens zijn er ingevoerdin 1890,108,615 en uitgevoerd 94; in 1895 uitgevoerd 355 en ingevoerd 184, wel verstaande de inge- smokkelde niet begrepen de belanghebben den wachten zich wel, dat cijfer van hunne zaken te doen kennen. De keuken der toekomst. Een der nieuwigheden der tentoonstelling van Genè_ vp, op dit oogenblik geopend, is vooral sa mengesteld uit braad- en verwarmingstoe stellen mei electriciteit. Natuurlijk kosten deze toestellen veel geld; doch alles is zoo kunstig uitgevonden dat men binnen eenige jaren slechts eenige minuten zal noodig heb ben nm het grootste aantal voedsel, wiens bereiding nu veel tijd vergt, gereed te ma ken. Zoo ziet men in eene pasteibakkerij ovens ingericht met de eüectriciteit. Koeken en allerlei gebak zijn gereed op eenige minuten. De oven is binnen verlicht zoodat de pas teibakker alles door een ruitje kan nagaan en de noodige warmte geven met op een knopje te drukken. En zoo kan men er de bereiding zien van allerlei spijzen en eetwaren. Uit dit alles blijkt dat de keuken die eer tijds eene kunst was, dreigt eene kennis te worden van electriciteitsleer enz. Men zal nog andere zaken belooven, en om voortaan pasteibakker of kok te worden, zal men misschien eerst een examen moeten onder gaan over de natuur- en electriciteitskunde. Er zijn nog geen gediplomeerden genoeg Het nieuwste middel tegen brand wonden. Als een uitstekend middel tegen brandwonden wordt tegenwoordig aange wendeen oplossing van tannine (looizuur) in ether. De oplossing, die zoo dik mag wezen alssiroop, wordt, evenals het vroeger gebruik te collodium, op de wonden gepenseeld. Zij vormt daar eveneens een huidje, dat echter boven de collodiumdekking te prefe- reeren is daar het niet samentrekt en stijf wordt. Dit middel moet onmiddellijk de he vigste pijn stillen en een droog en buigzaam vlies over de wond geven. Iemand moest getuigenis afleggen in een jachtaffaire. Hebt ge gezien dat de man schoot? vroeg de president. Neen, mijnheer, maar ik heb het ge hoord. Die verklaring is niet voldoende, klonk het ernstig: begeef u naar uw plaats. De getuige deed het, maar zoodra hij zich had omgekeerd begon hij luid te lachen. De president, verontwaardigd over dit on eerbiedig gedrag, riep den man terug en vroeg hem hoe hij durfde wagen hier te lachen. Heeft u mij zien lachen, M. riep de man. Neen, maar ik heb het gehoord, klonk het vertoond. Die verklaring is niet voldoende, zei de ander met een zóó grappigen blik, dat zelfs het openbaar ministerie moeite had zich goed te houden. Geneeskundig gesticht Windelincx. (gesticht in I860), 122, Gallaitstraat, Brussel Consultatie: alle dage van 10 Vs tot 12 lk u. GENEZING ZONDER OPERATIE van kankers, gezwellen, klieren, won- den van allen aard aan uitwendige organen, vooral aan de borst, lip, aangezicht, tong, hals, beenen en baarmoeder. Lupus, invretende wonden. Beenziekte, knie- en heupziekte, verkromingen en verzwerin gen. Fitsel. Speen. Polypen in den neus. Kropgezwel en klieren in den hals. Vetgezwel en verzwering op het hoofd. Velziekte van allen aard. Ziekten der waterorganen, vooral steen ziekte. Verzwering in de keel en der mangelen. Breuken en dergelijke kwa len waartegen de bloedige operatie aange raden wordt, hoewel meestal onvoldoende en gevaarlijk. GENT: Raadplegingen Café Suisse, S' Laurentiusplaats, ten 4 ure, in en 3n Don derdag der maand. 17, Duitschlandstraat, Brussel-Zuid GENEZING ZONDER OPERATIE Gezwellen, Kankers van allen aard, der borst, lip, neus, tong, baarmoeder en uitwen dige organen. Klier en, gezwollen Ader«, Speen, Fistel». Ziel.len der beenderen, been- ineting, misvorming. Huidziekten, wonden, invretende zwe ren, brand. Kiekten der blaas en waterlek der», geheime ziekten. Bijzondere behandeling van Rhumatism en Jicht. RAftHPi rPÜÜPCfcl al!e dagen van 11 tot 1 uur nMHUrLtlïIRIrtri in 'tgesticht. Behandeling per correspondentie. (12) "Voor alle consultatiën in pro» vineie vraagt inlichtingen. W\J «a (- ■««MB.HPWMOUOM J

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2