YAN IJPEREN EK HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Liberale Associatie van Xeperen. Elfde jaar. Zaterdag 19" September 1896. Nummer 38. Herziening der Kiezerslijsten. Kieswetten. Scholen afgeschaft. Scholen met God. STAÜNIEÜWS. Hoe gedaan om wel te doen Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoneen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoneen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle lioegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Het bureel der Liberale Associatie doet eenen dringenden oproep aan de kiezers die, tijdens de laatste kiestijd- perk, bestatigd hebben dat zij op de kiezerslijst niet waren ingeschreven of het niet waren met het getal stemmen, waarop zij recht hebben het moedigt ze aan bij hunne onder linge gemeentebesturen hunne rech ten te doen gelden. De kiezers die van wege een ge meentebestuur melding zouden ont vangen van hunne naamuitschrab- bing of van de vermindering hunner getal stemmen worden verzocht, van hunne bewijsstukken voorzien, zich te wenden tot het bureel der Liberale Associatie, Seminariestraat, de Zon dagen van 11 ure vóór- tot 1 ure nanoen en al de dagen der week van 5 tot 7 ure 's avonds. Het laatste verwijl om voor de ge meente overheid te reklameeren ein digt met 31 October aanstaande. Niemand is het onbekend hoe de uitslagen onzer kiezingen meestal de verloochening zijn van de openbare opinie, door de duizenden middelen van vervalsching, welke aangewend worden om toch maar eenige stem- mekens boven te geraken. Iedereen weet ook hoe onnauw keurig soms die uitslagen en den eerste gekend zijn, en soms wel eens slecht geproklameerd worden. Men heeft zich alleen te herinneren wat al veranderingen naderhand zijn moeten gebracht worden aan de uit slagen der laatste gemeentekiezingen, met de toepassing van het beruchte quorum ofte evenredige vertegen woordiging, in schijn. Men ga eens de uitslagen na dqr algemeene verkiezingen op 5 Juli en zegge dan in hoeverre de tegen woordige Kamer de uitdrukking is van den wil des lands. Wij laten de onzedelijke, monsterachtige ballotee ringen van 12 Juli daar. Ook de uitslag der laatste provin ciale kiezingen toont aan dat onze kiesstelsels gansch en geheel opstaan tegen het recht en den wezenlijken toestand in ons land. Na zoovele proeven zou men toch tot de overtuiging moeten gekomen zijn, dat het stelsel der volstrekte meerderheid met de overgroote ar rondissementen zijnen tijd heeft ge had dat het niet meer te vroeg is, wil men erge gevaren te keer gaan, gaan, om tot de werkelijke vertegen woordiging des lands te komen. Zijn de gekozene van Antwerpen, Brussel, Gent, enz., deze dier mach tigste centers, ofwel zijn zij aan het verlichtste deel van het land opge drongen door eene geringe meer derheid van landlieden die zich zoo veel om den gang van zaken en de toekomst des lands bekommeren als een kieken om een goudstuk De splitsing der groote arrondis sementen in kleinere omschrijvingen is het eenige middel om daaraan te verhelpen. Men werpt op dat men alsdan eigenlijke vertegenwoordigers der groote steden en socialistische afgevaardigden der nijverheidscen trums in de kamer zou zien. Zulks bespraken wij hier reeds. Dan zou men alle de belangen ge- kelijk zien opreizen, en uit de botsing derzelve zou misschien wel het licht kunnen ontstaan. Met het stelsel der één-of twee- namige lijsten zouden de vertegen woordigers ook met veel meer kennis van zaken kunnen gekozen worden de waarde der kandidaten zou beter gekend zijn dan nu, daar meestal een groot getal nulliteiten op eene groote lijst voorkomen. Zoo het stelsel der eennamige lijsten moest toegepast worden zouden de kantons Oostende, Kortrijk en Yperen ongetwijfeld liberalen be noemen. De regeering gaat voort zijne be zorgdheid te toonen voor het openbaar onderwijs met, een voor een, de ge meentescholen af te schaffen, vooral meisjesscholen, daar waar de ge meentebesturen een handje toesteken om dit vaderlandsch werk te ver richten. Sedert vijf dagen heeft het Staats blad niet min dan vijf koninklijke besluiten afgekondigd waarbij zooveel gemeentescholen werden afgeschaft, waaronder vier meisjes- en eene jongenschool. Te weten Den 9 september, afschaffing der jongenschool te Zuidschote. D?r. 11 id., afschaffing de meisjes school te Callerelle (Henegouwen). Den 12 id., afschaffing der meisjes school te Archennes (Brabant). Den 13 id., afschaffing der meisjes- j school te Opitter (Brabant) en te Ruette (Luxemburg). De redenen die worden ingeroepen om die afschaffingen te wettigen zijn natuurlijk altijd dezelfde, eenerzijds de weinige leerlingen die de school telt, anderzijds de slechte toestand der gemeentelijke finanties. Doch de doorslaande reden, deze die in de meening van het hooger bestuur aan alle andere beweegre denen den pas afsnijdt, is hier spreekt de Moniteur «dat er in die gemeente eene private school bestaat, die ondersteund wordt en er bijgevolg op voldoende wijze aan de vereischten van het onderwijs is voldaan». Dus, het is goed begrepen. Telkens dat in eene gemeente de eerwaarde zusterkens eene school zullen openen om concurrentie te maken aan de gemeenteschool, en zoo de eerste te veel te lijden heeft door de tweede, zal het gemeentebe stuur gemachtigd worden de aan vraag tot afschaffing te doen en de regeering zal gereedelijk die vraag inwilligen: Is het dan te verwonderen, dat dit princiep tot wet verheven zijnde, de gemeentescholen verdwijnen in al He dorpen waar de pastoor heer en meester is. Wat nu de vrijheid der vaders van familie betreft, wat aangaat de vrij heid van geweten, waarmede door de katholieke minderheid ten tijde der ongelukswet danig werd ge schermd, daarmede wordt nu fijntjes gelachen, sedert die minderheid de meerderheid is geworden. Ook ten slotte, indien de vaders van famillie hunne kinderen niet naar de nonnenkensschool willen sturen, zal niemand hen dwingen. Zij mogen de kleuters gerust te huis houden. De kalot is voor de vrijheid, ziet ge Daar zijn nu de uitslagen zulke boom, zulke vrucht en zulke school, zulke leerlingen. De Brugsche Beiaard herinnert dat er te Brugge, in anderhalve maand tijds, twee moorden en twee moord pogingen plaats hadden. Had onze confrater nog vier dagen gewacht met de afkondiging zijns artikels, hij had er nog vier moorden en moord pogingen rond Brugge kunnen bijvoe gen, namelijk Stalhille, te Knocke, te Uytkerke en te Zuyenkerke. Bijna al de daders dier gruwelen zijn nog geen dertig jaar; zij werden geboren in het begin der jaren zeven tig en gingen ter school in 1880, 't is te zeggen, in vollen schooloorlog, bij broertjes enkoeiwachters.t.t. zeggen, meesters met God, maar zonder diploma en zonder vakkennis. Waarachtig Gods! men zou zeggen dat iedereen het op 't Weekblad gemunt heeft liberalen en socialisten werpen het den steen toe en zouden het vernielen, ware 't in hunne macht. En waarom Iedereen kent de snoode aanvallen van le Progrès omdat wij ons veroorloofden een onpartijdig verslag te geven over het Concert van 2 Augusti. Iedereen weet dat le Progrès woedend was omdat wij zijne zienswijze niet deelden en hij ons dreigde een maalslot aan den mond te leggen. Doch het geblaf van dat keffertje kon ons niet bang maken, wij stelden den franschen confrater op zijne plaats en wij dachten dat het daarbij blijven zou. Maar helaas!... Verleden zondag lazen wij aan de hoeken der straten eenen plakbrief, waarin eenige burgersbladen uitgescholden werden als rotte visch, en doorgingen alsjudassen, ver raders en lafaards. Ziehier het meesterstuk dat wij bedoelen. Aan de werklieden, schrijnwerkers en timmerlieden. Kameraden Eenige burgersbladen der stad die zich nog wel eer.s volksgezind durven noemen doen een oproep tot u om uwe werkbroers welke te Brussel sedert 5 weken in werk- staking zijn, voor beter loon te gaan on- derkruipen. In naam der eerlijkheid protesteeren wij tegen de handelwijze dier zoogezegde volksgezinde bladen. Timmerlieden van IJperen Gij zult die MISDAAD niet begaan van uwe STIELGENOTEN TE ONDERKRUI- PEN, gij zult met verachting weigeren de rol van Judas te spelen in de beweging tot verbetering in uw lot. Kameraden De werkbazen van alle politieke kleur geven elkaar de hand om de werklieden in hunne strijd te doen mislukken; toonen wij ook zonder onderscheid van politieke denkwijze solidair te zijn voor onze moe- dige makkers van Brussel .en in plaats van hun te onderkruipen, ondersteunen wij hen zooveel wij kunnen. Aldus handelende, zult gij toonen meer waardigheid te bezitten dan al de uitbuiters te samen en dan deze welke zich de hand leenen in hun uithongeraarswerk. Namens den Vrijzinnigen Volksbond 'van IJperen. Bij het lezen van dezen naamloozen plak brief bekreunden wij ons weinig om deze beschuldiging, maar hoe groot was onze ver wondering toen wij vernamen dat in de meeting, door gezel Lampens in den Volks bond gegeven, deze spreker hevig protest had aangeteekend tegen het schrijven van een vlaamsch liberaal blad dezer stad. Er was geen twijfel meer, de beschuldiging was te gen hel Weekblad gericht en de verwen- schingen die de spreker tegen ons uitbraakte waren schrikkelijk! HET WEEKBLA

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1