Een leerrijk uitstapje. Ghampionaat van 50 kilometers. De scholen. Vlaamsche Ster. Onweder. Burgerstand der Stad Poperinghe. HET CONGRES De kiezing van Doornik. ons niet uitgevallen met de verontwaardi ging van een bezetene! Gij noemt den plakbrief naamlooszie nu mag men de ladder wegtrekken. I rekt de ladder weg zoo gij wilt, maar past op dat gij niet valt, want gij zoudt u kunnen de beenen breken. Een bmef geteekend Namens den Vrij zinnigen Volksbond van Yperen naamloos namen, een bond waarvan schrijver van het artikel misschien deelmaakt en wiens bestuurleden algemeen gekend zijn, dat is nu toch een comble. Een brief geteekendNamens den vrijzin nigenvolksbond van Yperen, en zonder naam van personen, is voor ons en voor iedereen een naamloozen brief. En ware de brief dien wij beden overnemen op die wijze geteekend, gij ziet van hier dat wij niet zouden voldaan hebben aan het verzoek van een onbekenden persoon. Waarom hebt gij ook uwen plak brief op dezelfde wijze niet geteekend? Moeten wij misschien zooals voor de affichen voor prijskampen van visschen of toptafel teek^nende voorzitter, onder voorzitter, sekretaris, gouverneur, ho ning, commissaris, vaandrig, baljuw enz. kom kom, 't is kinderachtig't en ware een van ons beiden het woord naam loos niet begrijptet, wij laten het publiek oordeelen wie. Indien er ierhand is die niet weet wat naamloos zeggen wil, 't is toch zeker het Weekblad niet. Gij zegt ook nog dat gij ons misschien de toelating zoudt moeten vragen alvorens eene annonce in uw blad te plaatsen en dat gij alle aankondigingen zult overne men en ruchtbaar maken welke men u zal toevertrouwen. Zekerlijk? en de kwestie der aankondi gingen gaat in 't geheel de redactie niet aan. Het is de zaak van den uitgever, want 't zijn de aankondigingen die hem profijt bij brengen. Neen Heer opsteller ons moet gij geene toelating vragen, gij zijt vrij te plaatsen en ruchtbaar te maken wat gij wilt, maar waarvan wij ook vrij zijn dat is van ons gedacht te zeggen over de hou ding van een politiek blad en af of goed te keuren wat wij af of goed te keuren vinden, en het is hetgeen wat wij ge daan hebben. Keurt goed of slecht al wat gij wilt, onze derde en vierde bladzijden wijden wij aan onze aankondigingen, en met of zonder uwe permissie zullen wij het voortdoen. Het doel van den Volksbond is de ont voogding der werkende klas te bewer ken, de werklieden in hunnen politieken zoowel als stoffelijken strijd te onder steunen, Wij betwisten uw doel niet en hebben er nimmer over geschreven; het kan loffelijk zijn, maar bet moet u buiten de schreve niet doen loopen met valsche aantijgingen. daarom en daarom alleen hebben wij de Werklieden gewaarschuwd tegen den op roep in uw blad gedaan om hunne sliel- genooten te onderkruipen; Welnu, gij zijt zeer onbehendig geweest. Gij kondet zulks doen op eene wijze die niet strookte met de welvoegelijkheid, des te meer dat wij nooit een woord geschreven hebben noch voor noch tegen de werksta king der Timmerlieden. wij hebben afgekeurd dat een blad dat zich volksgezind noemt zulke oproepen in zijn blad plaatse, Ziet gij wel dat gij het op ons gemunt hadt en eenige regels hooger loochent gij zulks. f want gij hebt schoon te zeggen uw eigen meester te zijn en van niemand onder steuning noodig te hebben, Wij hebben gezegd dat wij meester zijn in ons blad op te nemen wat wij willen, dat .vij niemand daarover moeten raadplegen en ook niemands slaaf willen zijn. Wilt gij, bestuurleden van den Vrijzinnigen Volks bond, tot «Ie werklieden zeggen: luistert niet naar den oproep der brusselscbe werk bazen, dit is uw recht en wij hebben nooit gepoogd u dit recht te betwisten, maar nog eens dit is geen reden dat wij moeten wei geren ons akkoord te houden met onze kliënten van vroeger. wij zeggen u gij zijt uw eigen meester niet meer van het oogenblik dat gij een politiek kleur aanneemt, gij behoort aan de algemeene opinie, gij behoort aan het publiek, het publiek heeft het recht u te oordeelen't is hetgeen wij eerlijk en met open vizier gedaan hebben en niet naamloos. Wij zijn steeds getrouw gebleven aan de grondbeginsels die wij hebben aangenomen. Ons vaandel hebben wij nooit verloochend, en wij vreezen het oordeel van het publiek zoomin als het uwe. Gij zegt te strijden met open vizier en niet naamloosmaar uw plakbrief is daar om bet tegenstrijdige te bewijzen. Toont ons een enkel handteeken, en wij zullen be schaamd staan. Aanvaardt Heer opsteller onze recht zinnige groetenissen. Voor den Vrijzinnigen Volksbond van Yperen Op onze beurt, heeren, bieden wij u onze rechtzinnige groetenissen. De redaktie van het Weekblad. Zondag hebben de leden van Strijd naar Lauweren een uitstapje gedaan naar Kort- rijk en naar Roubaix om de tentoonstellingen van schilderijen te gaan bewonderen. Sedert het huidige stadsbestuur hen alle subsidiën weigert om zelf eene tentoonstelling te openen waar zij de gewrochten van verdienstvolle kunstenaars kunnen bestudeeren, zijn zij verplicht op eigene kosten te reizen om hunne leerzucht te voldoen. Maar, zal een schrijver van het Journal d'Ypres uitroepen, men weigert hen geene subsidie, het katholiek stadsbestuur heeft meermaals bewezen dat het de schoone kun sten aanmoedigt en niets verwaarloost om de leerzucht bij de liefhebbers fe doen ont staan. Dit is ijdel gezwets. Wanneer het bestuur van Strijd naar Lauweren over twee jaar eene subsidie vroeg, werd zij geweigerd onder voorwendsel dat men niet te dikwijls eene tentoonstelling mocht openen, en met belofte dat men deze vraag zou inwilligen. Dit jaar hebben zij nogmaals aan doovemans deur geklopt, want op hunne vraag om een hulpgeld en een lokaal te bekomen heeft men nooit gewaardigd te antwoorden. 't Is waar, dit is geene weigering, maar dit noemt men de eere van de zotten laten. 't Ware nochthans voordeelig voor onze jonge kunstliefhebbers zoo van tijd tot tijd meesterlijke gewrochten te bezitten om er hunnut uit tetrekken enin onderhandelingen te komen met kunstenaars die hen met raad en daad zouden vooruit helpen. Maar ons stadsbestuur schijnt zulks niet te begrijpen of te willen begrijpen. Wat baat hem keerselicht of bril Wanneer een uil niet kijken wil? Zondag laatst ten 3 ure gaf de belgischen velopedischenbond, gevestigd in het hotel de Kasselrije, Groote Markt, eenen loopstrijd voor wielrij iers onder het bestuur van M. Eug. Creton. Veel nieuwsgierigen waren ter plaatst bij het hotel Le Brasseur, om het vertrek bij te wonen. 9 liefhebbers waren ingeschre ven en 5 zijn om 3 ure juist vertrokken. Er moesten 50 kilometers afgelegd worden. Alles liep goed van stapel en de eerste aankomer was: M. Naert Amedée van vive St. Denys. 50 kilometers, in 1 ure 29 minuten. 2ae M. Hoflack Frangois in 1 u. 30 in. 3de M. de Posch Lionel 1 u. 54 m. 4de M. De Quéker van Pollinckhove, 1 u. 56m. De record van Oostvlaanderen werd ver slagen met 6 minuten. Voor de eerste maal dat wij in IJperen zulke loopstrijden mogen bijwonen, zijn ze zeer aantrekkelijk geweest en het is te ho pen dat wij nog het genoegen zullen hebben zulke koersen te mogen bijwonen. Dank aan den onvermoeibaren M. Eugeen Creton, die nog moeite, nog geld gespaard heeft om dees feest te doen gelukken. De vacantiën zijn nagenoeg voorbij en de scholen zullen hunne deuren heropenen. Er zijn, evenwel scholen en scholen. De ouders mogen dat siet uit het oog verliezen. Het heil en de toekomst hunner lievelingen hangt er van. In de school, immers, moeten de kinderen alzijdig opgevoed worden. Zij moe ten er een goed, geestontwikkelend onder- derricbt ontvangen, dat hun later alle mid delen aan de hand geeft om gelijk welk be roep of ambt te kunnen bekleeden; hun karakter, hun wil moeten er gevormd wor den en alle pogingen aangewend om hun zedelijk gevoel te louteren. Met genoegen vernemen wij dat de Maat schappij De Vlaamsche Ster moedig aan 't leeren is om den 11 October eene puike vertooning te geven op Stadsschouwburg. Reeds zijn de leden der Commissie op gang met de lijsten van inschrijving. De prijzen der plaatsen zijn als gewoonte. Beschermende leden 25 fr. Bijtredende id. 10 fr. Personneele kaarten 5 fr. Binnen 8 dagen zullen wij onze lezers het programma mededeelen. In den nacht tusschen Dinsdag en Woens dag blies een hevige wind in onze streek. Een in opbouwzijnde huis,Veurnesche steen weg, bij de statie van den tram, toebehoo- rende aan den heer Theodoor Cremer, is tot aan den gelijkvloers omgewaaid. De schade beloopt tot 2000 franken. BURGERSTAND van den 18 tot den 25 September 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht,2. Vrouwelijk id. 2. ESuwelij ken Vanhaelewyn Isidore, kleermaker, en Beun Silvie, kleermaakster. Pinte Emile, klakkenmaker, en Capoen Marie, dienstmeid. Overlijden®. Desodt Henri, 65 jaar, Meenenstraat,echt genoot van Ryckebusch Henriette, Meenen straat. Casier Xavier, 74 jaar, bakker, weduwe van Vandenbussche Hortense, St. Jans-buiten. Fiamey Barbe, 69 jaar, huisvrouw, wedu we van Goddeeris Vital, Schuttelaarstraat. Demoor Virginie, 86 jaar, zonder beroep, weduwe van Stekelorum Josef, Weninckstr. Notebaert Romain, 68 jaar, zonder beroep, weduwnaar van Marken Louise, Dixmude- straat. Einders beneden de 7 jaar. Mannelijk 1. vrouwelijk. 1. van den 17 tot den 24 dezer maand. GEBOORTEN. Mannelijk 3. Vrouwelijk 7. HUWELIJKEN. Camille Vuylsteke, bakker te Pollinchove en Louise Borttheu, winkelierster te Pope ringhe. Emile Heughebaert, pasteibakker te Yper en Elodie Lebbe, zonder beroep te Poperinghe. Joseph Techel, brouwers gast, en Clementine Swaels, werkster, heide te Poperinghe. Henri Verbouwe, schoen maker, en Helene Claeys, werkster, beide te Poperinghe. Henri Lietaert, rondleur der, en Valentine Blondeel, kantwerkster beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Denudt Auguste, 60 jaar, werkman, we- duwaar van Louise Bincket, woonende te Meenen. Moncarey Maurice, 7 jaar, Dun- kerkstraat. Vanhee Leontine, 41 jaar, kantwerkster, echtgenoote van Napoleon Staelen, Boeschepestraat. Dumolin Char les, 34 jaar,ongehuwd,schoenmaker,Doorn straat. Vanspranghe Engel, 72 jaar, ronleurder, echtgenoot van Fidelia Minot, Goudenhoofdstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 1. Uit Mechelen. der Liberale Voorwacht. In eene belangrijke bestuursvergadering, deze week (Dinsdag) gehouden, heeft de Liberale Voorwacht van Mechelen in groote trekken het programma ontworpen van 't Nationaal Congres der Liberale Werkmanskringen, hetwelk sedert verle- den jaar besloten was en, onder den drang der omstandigheden (herhaalde kiesstrijden), tot nog toe niet kon belegd worden. Dit Congres zal plaats grijpen te Paaschen, dat is te zeggen den 18 en 19 April van toe komend jaar. Het zal in verschillende secties gesplitst zijn en over al de groote maatschappelijke en politieke vraagstukken handelen, bene vens de organisatie van de partij. Ziehier de verschillende afdeelingen, zoo als ze voorloopig werden vastgesteld a. Werkmanskringen in 't algemeen; b. Ziekenbonden,, bonden van onderlingen bijstand, spaarmaa,(schappijen c. Vakvereenigingen; d. Inrichtingen, om de werkeloosheid te bestrijden, zooals werkbeurzen, werkhuizen, enz. e. Beroepsonderwijs; Oud-leerlingenbcnden en inrichtgen, voor doel hebbende het schoolbij wonen te vermeerderen- kleedingswerken, boekwer ken, schoolsoep, sckoolcoloniën, enz. Op de algemeene vergadering van al de afdeelingen zal de dagorde bedragenstich ting eener federatie tusschen al de Werk manskringen. Ook zal er te dier gelegenheid eene bijeen roeping plaats hebben van afgeveerdigden van alle kringen, welke 't Zuiver Algemeen Stemrecht en de Evenredige Vertegenwoordiging in hun programma staan hebben, om de middelen te beramen, in den loop van den zomer eene algemeene beweging ten voor- deele dezer twee rechtveerdige hervormin gen te doen ontstaan. Ter gelegenheid dier twee Congressen zal de Liberale Voorwacht eene tentoonstel ling inrichten, waarbij alleen werken, uit gevoerd door werklie, in dezer naam zullen tentoongesteld worden. De Mechelsche werkman zal op die wijze aan zijne broeders van andere steden kunnen toonen, waartoe hij in staat is. Tot die grootsche onderneming vraagt het bestuur der inrichtende maatschappij de me dehulp van alle partijgenooten. Raadgevingen, wijzigingen aan 't pro gramma, bijvoegingen, zullen in dank aan- veerd worden en met nauwgezetheid onder zocht. Ook verwachten wij van de vrienden, dat zij ons van nu af de namen en adressen zou den opgeven van de inrichtingen, waar hoo ger spraak over is en die in hunne gemeen ten bestaan, en er ons de reglementen zou den van sturen. Alle mededeelingen moeten gedaan wor den aan M. Victor Heymans, voorzitter van de Liberale voorwacht. Bruel,96, Mechelen Liberale meerderheid. Eindelijk is de kaart gekeerd. De liberalen, die jaren en jaren lang meester waren in 't arrondissement Doornik, dat zoolang M. Bara en zijne medekandidaten naar de Kamer zond en in 1894 klerikalen verkoos, hebben eindelijk opnieuw de plaats veroverd. De liberale kandidaat M. Huet is gekozen met 1347 stemmen meerderheid. De buitenkantons waarop de klerikalen vooral rekenden, hebben eene liberale meer derheid gegeven. Een teeken des tijds, voor waar. In 1894 bekwam M. Stiénon du Pré, vader 24.207 stemmen en M. Macau, liberaal, 20.889 stemmen. Nu wordt M. Stiénon du Pré, zoon, met 1348 stemmen geklopt. Is dus eene verplaatsing van over de 5000 stemmen. Wij zegden dat de boerenkantons slecht gestemd hebben voor de kalot. Ziehier de uitslagen Kanton Antoing: Huet 4.434Stiénon 4.147. Kanton Celles: Huet 2,864Stiénon 9.818. Daar verwachtten de klerikalen zich aan honderden stemmen meerderheid alsook in het kanton Leuze, waar zij 18 stemmen meerderheid bekomen. De kantons Celles en Peruwels geven eene groote meerderheid aan M. Huet. Dit weze eene les voor 't ministerie! «*•052040»'■•J-*.<-rtriflnl,|l mum i l,-M,|,,M nj Wi HM i nm De Secretaris, De Voorzitter, CH. BOÜDIN. A. CRIEM. _S m i c RiftWtasr-ij

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2