TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Liberale Associatie van leperen. Elfde jaar. Zaterdag 24" Octotber 1896. Nummer 43. Herziening der Kiezerslijsten. Schoone hulde aan de liberalen. Gelijkheid en broederlijkheid. Herziening. Onderwijzers, springt ons bij Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Het bureel der Liberale Associatie doet eenen dringenden oproep aan de kiezers die, tijdens de laatste kiestijd- perk, bestatigd hebben dat zij op de kiezerslijst niet waren ingeschreven of het niet waren met het getal stemmen, waarop zij recht hebben het moedigt ze aan bij hunne onder linge gemeentebesturen hunne rech ten te doen gelden. De kiezers die van wege een ge meentebestuur melding zouden ont vangen van hunne naamuitschrab- bing of van de vermindering hunner getal stemmen worden verzocht, van hunne bewijsstukken voorzien, zich te wenden tot het bureel der liberale Associatie, Seminariestraat, de Zon dagen van 11 ure vóór- tot 1 ure na noen en al de dagen der week van 5 tot 7 ure 's avonds. Het laatste verwijl om voor de ge meente overheid te reklameeren ein digt met 31 October aanstaande. Ontelbare malen hebben wij aan getoond, dat de liberale partij, den godsdienst eerbiedigt, omdat de reden van haar bestaan juist is, het stre ven naar vrijheid voor alle denk wijzen. Voddenbladen, als de zwarte las- tergazetten verzekeren hunne goed- sullige lezers dat de liberalen de vijanden zijn van den godsdienst, dat zij de priesters zouden vermoor den en veel meer andere dingen te lang om te melden. Ernstige katholieke dagbladen echter, aarzelen niet, nu en dan eens de waarheid te zeggen. Zoo lezen wij in den Journal de Bruxelles Conservateurs (hij bedoelt de ka tholieken) en liberalen hebben even veel eerbied voor de persoonlijke vrijheid. Conservateurs en liberalen verde digen met evenveel kracht den eigen dom, vrucht van den arbeid. Conservateurs en liberalen eerbie digen evenzeer, het grondbegin van huisgezin, oorsprong en verpersoon lijking van de huidige samenleving. Blijft de godsdienst, onvergelijke opvoedster, geestelijke en noodigste bekrachtiging der sociale noodwen digheden. Herleest over den godsdienst, de formeele verklaringen der Rogiers, der Frère-Orbans, derjjDe Laveleye's bij allen zult gij de bevestiging vinden van den godsdienst, welke Frère-Or- ban in eene redevoering te Luik uit gesproken op het einde zijner loop baan, beschouwde als het heil en de kracht der volkeren. Het grondbegin van den godsdienst wordt door geen enkele der hoogge plaatste leiders der liberale partij bestreden en de eerbied voor den godsdienst is het eerste artikel van het liberaal programma Zoo spreekt een ernstig katholiek dagblad. Wij willen de besluiselen die de Journal de Bruxelles daaruit trekt niet bespreken, zoomin als de vraag of de conservateurs de grond beginselen verdedigen zooals zij het zij het behooreu te doen. Wij willen alleen doen uitschijnen dat het orgaan van 't gouvernement herkent dat de liberalen zoowel het koningdom, het huisgezin en den godsdienst eerbiedigen als de katho lieken. Wij dragen dit artikel op aan onze fanatieke Ypersche polemiekers en politiekers, die voor specialiteit heb ben eenen godsdienst te verdedigen, die door niemand wordt bedreigd. Men zal daardoor te beter kunnen oordeelen over de rechtzinnigheid der propagande, door de klerikalen van Yperen bij elke kiezing tegen het liberalisme gevoerd. Is eene zwaardere plicht dan de de bloedplicht, de soldatendienst Alle Belgen zijn gelijk voor de wet zegt de Constitutie. Waarom is dat zoo niet in werkelijkheid Omdat de klerikale het niet willen De klerikalen willen niet hooren van gelijkheid voor den soldaten dienst Ze willen niet dat hunne toe komstige gezalfde kiesdravers en hunne fils a papa geweer en slakker- steker dragen of zich door de aanra king met de jongens uit het volk ver nederen of bevuilen. Daarom wordt de schandelijken zedelooze plaatsvervanging behou den, daarom trachten de klerikalen nu tegen de kiezing aan het volk de schreeuwende ongelijkheid de wraak roepende onrechtvaardigheid van de tegenwoordige legerwerving nog eens te doen slikken met eene nieuwe maandelijkse,he verhooging van scha deloosstelling te beloven, misschien te geven aan de milicianen. Bij hoe- velen gaat die schadeloostelling naar de ouders, voor wie de klerikale voorgeven ze te schenken Bij 5 op 100. Het zullen 10 fr. meer drinkgeld, verbeestingsgeld zijn voor onze'volks jongens. Elk soldaat voor zich zelf, rijk en arm; iedereen gelijk voor de bloed wet Ziedaar de wensch des volks Ziedaar wat zelf de meest gematigde liberalen verdedigen en zich verbin den te zullen bewerken. Het volk zal voor de vrijzinnige kiezen, die alle voorrechten willen doen verdwijnen en het woord der Constitutie ledereen gelijk voor de wet willen verwezenlijken. Weg met de klerikale foppers Onloochenbaar is het dat de ge dachte der herziening der Grond wet ten bate van 't zuiver Algemeen Stemrecht, met reuzenstappen is voor uit gegaan in de laatste tijden. Elk burger, die ia eeniger mate het begrip van rechtvaardigheid be zit, begrijpt dat het niet langer te dulden blijft dat de uitspraak over 's lands bestuur en belangen gedaan worde door eene geringe minderheid van bevoorrechten met 3 of 4 stem men begunstigd, en dat de overgroo- te meerderheid der natie onmondig blijft met hare 1 stem, en wanneer het op verkiezen uitkomt, ze juist daarmee voor zooveel telt als eene nul in 't cijferen. En wanneer de clericale gazetten zeggen dat het liberalismus ge dwongen is, als een moderne Clovis, te verbranden, wat het heeft aanbe den, en voor het overweldigend ver- koopen zij Hauwen zeever op weiken geen ernstig man acht geeft. Gematigden en radicalen worden dagelij ksch meer en meer eensgezind om namens de rechtvaardigheid op nieuw de herziening der grondwet, en namelijk van art. 47 te eischen. En dat is een verblijdend feit. Dat de papen zulks met een goed oog zien geschieden, begrijpen wij licht. Men ziet van alle kanten naar midde len uit om liet lot der arbeiders te verbete ren, en daarin handelt men opperbest... maar dat men dan toch ook eens aan ons denke! Daarvoor bestaan redens genoeg. Zoo sprak onlangs, op 't Onderwijzers-Con gres te Luik, een brave schoolmeester uit het Walenland. Zij die in het hierbovenstaande men begrepen zijn, loopen er vast en zeker niet dik. Dat de arbeiders zelf zich met moed en standvastigheid aan 't werk gezet hebben, om tot lotsverbetering te komen, dat zij L zich vereenigd hebben en dat zij met reu zenschreden vooruitgaan, dat is juister ge sproken. Welnu, onderwijzers en onderwijzeressen, die van den clericalen wrok zoo bitter hebt te lijden gehad, uw lot is ook pijnlijken deelnemingswaardig. Gij ook hebt lastig en uitputtend werk te doen voor een onvol doende locn; gij ook wordt miskend en ver drukt; u laat men geene de minste persoon lijke initiatief meer, u behandelt men net als schoolkinderen, kortom uw toestand is nagenoeg degene onzer arbeiders. Gij zijt immers ook arbeiders, gij moet immers ook door dagelijksch werk uw brood verdie nen,zoowel als de ondergeschikte staats- en stadsbedienden van alle slach, die vooreen ontoereikend loon doorgaans over dreven werk te doen hebben en aan wien ook alle vrijheid en alle onafhankelijkheid ontzegd wordt.... Waarom sluit gij u niet bij onze beweging aan? Uwe plaats is hier, in onze gelederen, in het groote leger der verdrukten. Gij, onderwijzers, die het toch zoo druk hebt in de uitoefening uwer zoo verhevene zending, en welke 't ministerie behandelt als bengels, als slaafsche werk tuigen, gij allen, indien gij uwe belangen klaar uitziet, moet u aansluiten bij de voor uitstrevende demokratische partij uwe plaats is bij onsgij moet nevens ons den grooten kamp voeren voor de volksontvoog ding. Sluit u aan bij hen die het goed mee- nen met het volk, die den oorlog verklaard hebben aan alle voorrechten, aan alle wet telijke ongelijkheden, en die ernstige maat schappelijke hervormingen betrachten. Wanneer al de verdrukten, van welken stand ook, hand in hand onder dezelfde ba nier zal en te velde trekken, dan zal spoe dig veel onrecht vermeden worden. Op u bijzonderlijk, onderwijzers, volks opvolgers, berust eene groote sociale plicht. Uwe rol Ijjan beslissend zijn voor de volks zaak. Gij, die de kleinen in handen hebt gij die tot den geest en tot het hart spreken kunt der opgroeiende jeugdgij die de toe komstige staatsburgers om zoo te zeggen kneedt, gij die tevens het vertrouwen hebt der ouders en, zoo gij uwe zending wel be grijpt en de vereiscbte kiesheid aan den dag legt, die op het werkmansgezin eenen zoo grooten invloed oefenen kunt, gij kunt veel meer doen voor de volksontvoogding dan wie het zij, gij kunt beter dan wie ook de democratie krachtig vooruit helpen. Overweegt dit rijpelijk, raadpleegt uw ge weten en komt tot ons. Gij moet immers voorbeeldige mannen zijn; gij, die voor taak hebt mannen, te vormen, moet dan eerst en vooral zelf man nen zijn. TDaarom, hoofd recht en buigt voor niemand't Walgt ons steeds als wij een onderwijzer, een opvoeder, zien kruipet;,,,.. En ongelukkiglijk zijn er nog al te veel de kruipen, die karakterloos zijn, die den göt zagvoeders de mouw strijken, die met de wolven mêe huilen en die gewetenloos het volksverdrukkingsstelsel ondersteunen en versterken. Doch zien wij maar al te vaak onderwij zers optreden als handlangers der volks onderdrukkers, wij zien er toch ook sommi gen moedig op de bres staan als kampioe nen voor de verdrukte arbeiders. En dat doet ons goed De onderwijzers moesten overal de voor- *T HET WEEKBLAD 2nanHBHaHBHBHBaHHBUHnHBaaDnnHi,«

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1