VAN ÏJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Elfde jaar. Zaterdag 7" November 1896. Nummer 45. Chemin de Ier Vruchten van het kloosterleven. Belastingen I Belastingen De evenredige vertegenwoordiging. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per O maanden 1 fr 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoneen: 15 cent por drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verknopingen of andore bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingeldfd De annoneen voor België, ter uitzondering der bei ie Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt-verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Heures de départ rf'YPRES pour TRAM YPRES-FURNES. 4-40 7-28 9-46 1-00 3-50 6-30 10-36 (le samedi seulement). Een spreekwoord zegt Zij die lie gen, bedriegenen die spreuk moeten toepassen op de moederoverste van een klooster is wel de verkeerde wereld, en nochtans is het zoo. In zitting van maandag 11. voor 't assisenhof van Braband, in zake der valsche testamenten, waarvan zooals wij reeds melden, eene kloos ternon, en een katholieke notaris klerk zijn beschuldigd, trad als ge tuige op Zuster Joanna overste van het klooster der zwartzusters. Bij elke vraag, die den voorzitter haar stelde antwoordd-e zij met eene bedrukte stem Ik herinner het mij niet meer, ik weet het niet dat heb ik vergeten. Neen. Toen deed de voorzitter haar opmerken, dat zij voor den onderzoekingsrechter dit alles bevestigd had en leesde hare getuigenis voor, en heel bedeesd zegde zij Heb ik dat gezegd,» Ziedaar dus het bewijs, hoe weinig rechtzinnig en oprecht die klooster lingen zijn, zelfs voor God, voor wien zij zweren de waarheid te zeggen en niets anders dan de waarheid, dur ven zij huichelen en de waarheid den nek omwringen, en dat misschien weinige stonden na dat zij aan de heilige tafel, het lichaam en het bloed des Heeren genuttigd hebben. O schande schande Zij die zich het kleed zouden moeten gedenken dat ze dragen, aarzelen niet het te bezoedelen, de eene door ontucht en misdaad, de andere door leugens. En zij zijn het en hunne fanatieke dwee- pers, die ons, vrijzinnigen, steeds uitmaken voor godsdiensthaters, an tichristen, geuzenvoortaan alsvoren zulks nog te zeggen, slik dan eerst uwe tong en gedenk het schandaal der valsche testamenten en ontucht, want zuster Michel had niet alleen lijk betrekkingen gehad met den no tarisklerk, neen, de moederoverste zelf bekend na eene onderbreking van de verdediging dat er haar vroe ger nog een klacht toegekomen was over zuster Michel, haar beschuldi gende, dat ze meer haren tijd en zor gen toewijdde aan den echtgenoot eener zieke, dan aan de zieke zelf. Na zoo iets trekken wij de ladder op, uit eerbied voor onze lezers, want de zaak is te vuil, te slonsachtig. (Salvator.) Waakt op uwe zakken. Dat zijn me de mirakels! De mi nister van financien vindt zijn groot ste behagen putten te maken om an dere te vullendat was zoo met den tabak wanneer de planters ontlast werden van de 800,000 frank die zij moesten betalen, terwijl men den fa brikanten en winkeliers bij de ooren greep voor 2 miljoen nieuwe lasten. Tevens van gelijken voor den al- kooler zijn 13 miljoen aan de mili- cianen gegeven en er werden 20 mil joen meer accijnsrechten op den drup pel van den werkman gelegd. Zoo zal het ook gaan met de grond belastingen. Wanneer de nieuwe ka dastrale schattingen gedaan zijn, zal men de belastingen ten lande vermin deren, maar evenzeer deze der stede bewoners vermeerderen. M. de Smet de Naeyer brengt zijne dagen door met ontlasten, doch het gebeurt altijd bij het rekening ma ken, hoe meer hij ontlast heeft des te meer de belastingen opbrengen en hoe meer geld den weg naar de schat kist gevonden heeft En echter doet men hoog klinken dat het klerikaal beheer elk jaar zijne rekeningen met bonis sluit. Van den anderen kant is het ook waar dat er gestadig nieuwe hulpmidde len moeten gezocht worden om de steeds aangroeiende eischen der zwar te partij te bevredigen: kerken, scho len, kloosters trekken profijten bij de voere, nu de vriendjes aan de kas zitten, om een goeden spaarpot bij een te hebben voor de slechte dagen. Telkens dat wij deze waarheden aanroeren, schreeuwt de klerikale pers als vermooord, en wil het wie rookvat op 's ministers neus stuk slaan. Ook is het met eene ware verwon dering dat wij in een klerikaal blad, j de Indèpendant van Gent, de volgen de beoordeeling aantreffen Waarachtig, uit de beurs der eenen nemen wat men in deze der anderen neerlegt, dat mag nog kan ontlasten heeten. En zulks hebben wij in de laatste tijden maar al te veel gezien. Ziedaar een ministerieel blad dat in een oogenblik van rechtzinnigheid, juist gelijk wij de handelingen 'van M. de.Smet de Naeyer beoordeelt. Wat dunken de andere klerikale leugenaars daarvan, zij die nooit de waarheid kunnen zeggen. Uitmuntend en afdoend is de pleit rede door M. Goblet d'Aviella in de Revue de Belgique van 15 Juli toege wijd aan de evenredige vertegen woordiging. Wij geven er hier aan onze lezers eene kernachtige samen vatting van. De,klaarste leering die zich uit de keus van 5 Juli opdoet, is de volstrek te noodzakelijkheid van't aannemen der evenredige vertegenwoordiging.. Het bewijs is welsprekend en af doende. De liberale partij die schier zonder onderscheid in al de arron dissementen des lands, over eene aan zienlijke kiesmacht beschikt, bevindt zich, door het spel van het meerder heidsstelsel, van alle vertegenwoor diging in de Kamer beroofd. Hare stem, welke die van een be langrijk en verlicht gedeelte der na tie is, kan zich niet meer in de Ka mers laten hooren waar in eersten aanleg, dat is op de grondigste, de driftigste en de weerklinkendste wijze, de belangrijkste en hoofdzakelijkste intresten des lands besproken worden. Die toestand van zaken is noodlot tig en kan niet blijven duren zonder de toekomst van België aan een over groot geval bloot te stellen. Ofwel zal de rol der socialistsche partij buiten verhouding zijn met haren wezenlij ken invloed bij de kiezers, ofwel zal het gouvernement over eene kunst matige meerderheid beschikken waar door het, zoo het geval zich opdoet, maatregelen zal kunnen nemen die voor diegenen zelve afschuwelijk zijn welker stemmen tot zijne zegepraal zal geholpen hebben. Om de waarheid te zeggen lacht die laatste onderstelling de clericale partij fel toe, die er een middel in vindt om hare overheersching te ver sterken en hare macht te overdrijven met het collectivistsch gevaar te spelen. De liberalen kunnen niet an ders, denkt men, dan uit vaderlands liefde voor do rechterzijde te kiezen. Het zijn mannen van orde, enz., enz. Van dan af, vermits men zeker is van hunne bewarende stem, waartoe helpt het hun concessiën te doen? Zij moeten wel de terugwerkende pil slikken hoe bitter zij ook mochte we zen anders, wacht u, voor de Com mune Die taktiek, hoe duivelsch zij ook is, loopt groot gevaar van tegen hare bewerkers te keeren, is het niet in 1896, dan ten minste in 1898 of in 1900; eenige jaren doen weinig ter zake. Van nu af vermenigvuldigen zich de uitwendige voorboden welke de broosheid en het gewaagd karakter van die arglistigheid bewijzen. Eene aangroeiende verbolgenheid betuigt zich in de rangen van het gematigd liberalism tegen het gouvernement dat de schoolwet gemaakt heeft en de gekende sectarische politiek bewerk stelligt in zake van bestuur, benoe mingen, enz. Het clericaal gevaar, zegt men tot elkander, is eene smar telijke wezenlij kingeen dagelijksche geesel, terwijl het collectivistsch ge vaar maar een verafgelegene vermoe delijkheid is, en alles ingezien on waarschijnlijk is. Van dan af, hou ji dit gedacht van verbond, welk in den eerste de gema tigden zoo. hevig verschrikte, lang zamer op hun zoo sterk laakbaar toe te schijnen. Wij waardeeren niet, wij bestatigen eenen ommekeer van opinie die zich van nu af op eene onbetwistbare wijze betuigt. Heden heeft men veel minder vrees dan in 1894. Het getier der socialis ten in de Kamer heeft den schrik onder de doctrinaire burgerij niet verspreid, zooals liet de snullen van den Patrio-Ie en van het Journal de Bruxelles het zich inbeelden. En na nog eenige jaren van clericale ver drukking zal eene gemeenschappe lijke wapenopnemiug de strijdigste elementen vereenigen om tegen de confessionneele terugwerking eenen beslissenden aanval te doen. Ziedaar wat een weinig ervaren en scherpzinnige opmerker zondgc moeite zou ontdekken, zoo er bij ipe- val in d? bureelen der priestertje drukpers er een aangetroffen werci. Dit is geene pleitrede ten voo^deele van de omwerking der partijen en van de samenstelling van een centrum waar oud liberalen en oud clericalen zich zouden vermengen. Die cen trum-partij is een schoone droom HET WEEKBLAD Poperinghe, 5-20 6-53 8-52 9-03 9-43 II.45 2-46 3-43 6-24 7-07 8-11 9-41 Houthem, 5-13 8-00 10-59 12-25 5-02-7-38. Pomines 5-13 7-42 8-00 -9-41 9-46 - 10-59 12-25 2-29 2-35 5-02 7-38 8-40 Oomines-Armentières, 5-13 7-4210-592-35 5-02 8-40. Roulers, 6-45 7-44 -10-20 12-00 1-33 -2-33 3-48 6-27 7.37. Langhemarck-Ostende, 4-00 (Cortemarck), 6-54. 9-50 —11-57— 3-39 6-07. Oourtrai, 5-13 8-00 9-41 10-59 12-25 2-29 5-02 7-38. Courtrai-Bruxelles, 5-13 8-00 9-41 10-59 2-29 5.02 7-38. Courtrai-Gand, 5-13 - 8 00 10-59 2-29 5-02 7-38. De Poperinghe vers Hazebrouck, 7-11 9-19 12-03 4-01 -6-38 8-28. FURNES-YPRES. 4-45 -- 7-32 9-50 1-05 3-55 6-34.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1