VAN IJPEREN Politiek, Nieuws-. EN HET ARRONDISSEMENT. Handels- en Annoncenblad Chemin de fer Elfde jaar. Zaterdag 14" November 1896. Nummer 46. Ministerirele Crisis. Liberalism. Clericalism De militaire kwestie. STADNIEUWS. AVIS. Als men zich zelf kittelt. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden .eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Heures de départ d'YPRES pour TRAM YPRES-FURNES. 4-40 7-28 9-46 1-00 3-50 6-30 10-36 (le samedi settlement). FURNES-YPRES. Het Staatsblad van heden kondigt twee koninklijke besluiten af betrek hebbende op de ministerieele crisis. Het eerste besluit betreft het ontslag «Art. 1. Het ontslag aangeboden door den luitenant generaal Brassine (J.-J.) van zijn ambt'als Minister van Oorlog is aanvaard. Het tweede geldt de benoeming Art. 1. M. Vandenpeereboom (J.). Onze Minister van Spoorwegen, Posterijen en Te legrafen, is bij interimgelast met de por tefeuille van Oorlog. Wij vernemen dat 't eerste werk van pater Boom zijn zal de politiemutsen, koolbakken en helmen der manschappen te vervangen door een vilten drietip en den ceinturon door eene knoopenkoord van Sint Antonius De nieuwe Minister van Oorlog. Uit goede bron meldt men ons dat pater Boom de portefeuille van oorlog ad interim heeft aangevraagd op aanraden van zijn biechtvader, pater Eusebius, die eigenlijk minister zal spelen, daar zijn biechteling reeds de handen vol heeft met zijn ministerie van spoorwegen en posterijen. Wij hebben onlangs in La Flandre Libérale een artikel gelezen, dat over die twee leerstelsels handelt, en wij willen niet nalaten die regels voor onze lezers te vertalen Het ware kleingeestig te ont kennen dat het liberalisme eene ge vaarlijke crisis doorleeft; en die cri sis is zooveel te meer blijkbaar, daar onze parlementaire zwakheid groot s. Het publiek handelt zooals de geneesheeren, die heel dikwijls over den gezondheidstoestand van eenen zieke door 't getal polskloppingen oordeelen. Het oordeelt over onze sterkte door het getal zetels, die wij in de Kamers bekleeden, zonder te onderzoeken of die verdeeling juist en in evenredigheid i& met onze eigent- lijke sterkte. Wat er ook van zij, de fanatiekste onzer tegenstrevers moeten bekennen indien niet openbaarlijk, dan toch in hun binnenste dat thans be staande staat van zaken niet belet van tusschen onze aanhangers de verstandige en levendigste elementen van 't land aan te treffen. Overal waar een voornaam cen trum van bevolking bestaat, is het de liberale partij, die zich aan het hoofd der zaken bevindt en eene politiek verdedigt, welke aan de wenschen der meerderheid van de bevolking voldoet. Noch onze nederlagen, noch het favoritism, dat onze tegenstrevers aan den dag leggen, gelukken er in den moed te doen opgeven aan hen, die aan onze zaak getrouw gebleven zijn. Zal die crisis eens eindigen? t> Wij zijn er diep van overtuigd. Bovendien zijn uitstekende perso naliteiten der katholieke partij ver plicht het te erkennen de eene met het woord de andere met de pen; vele andere nog, die slechts hunne gevoelens uitdrukken in hunne om geving, voorzien niet alleen eene herleving der liberale gedachten, maar wenschen dat onze partij den rang hernemen, die haar toekomt. De voorvallen der laatste tijden zullen voorzeker grootelijks mede helpen om dezen tot onze leerstelling terug te winnen, die ze eens verlieten en zelfs diegenen, die ons nooit hun vertrouwen verleende... Men begint met wat meer overleg de zaken der politiek te waardeeren en dan is het oordeel, dat zich van elke onzer partijen opdoet, het volgende Het clericalism is de partij van alle overdrevene eigenliefde en be geerte. ITet liberalism is de partij der rede en der gerechtigheid. Duizende feiten kunnen tot sta ving van dit oordeel dienen De katholieken beijveren zich om de gewetens te krenken en, nadat ze de herstelling van alle mogelijke grie ven beloofd te hebben, weigeren zij een einde te stellen aan een der afschuwelijkste voorrechten, die onze wetgeving onteeren de militaire plaatsvervanging Waarom Een der voornaamste oorzaken waarom het liberalisme juist eene zoo aanhoudende crisis doorleeft, is, dat het gedwongen was, hoofd te bieden aan het ongeduld der radikalen. De rol van politieke serre-frein 55 is niet gemaakt om eene partij volksge zind te maken. Maar onze eer en onze waardigheid bevolen ons zoo te han delen, op gevaar van voor eenige tijd de intresten der partij in verlegenheid te brengen. Nooit, nogtans, hebben wij onze verdediging der vrijheid en der gerechtigheid ges taakt. Wij denken onzen plicht gedaan te hebben zonder moedeloosheid noch afvalligheid, en, in die voorwaarden is de groote volkgezindheid, die de liberale partij eens bezat, geschikt om haar terug te komen, Op dit uur, wanneer de ultaamontaansche inzichten van het gouvernement de katholieke partij in aanzien doen verliezen en wanneer de bedroevende geheimen der socia listische politiek ontsluierd worden, is het liberalism geroepen om uit de zwakheid zijner tegenstrevers profijt te trekken. 55 'Het besluit dat zich ook uit al die politieke weder waardigheden voordoet, is dat het Liberalismus met openhartigheiden oprechtheid de zaak des volks verdedigt. 55 De militaire kwestie, dat 'is een grooten doorn in den voet der kleri kale partij. Ook spartelt de geeste lijke pers erger dan de duivel in een ..wijwatersvat. Nu de Kamers Dinsdag laatst ge- openen, is de aandacht zeer gespan nen en verlangt men inlichtingen. Doch minister Brassine houdt mondje dicht. De dagbladen spreken nu dat er 21,0(30 man voor' het jaarlijksch (contingent zullen gevraagt worden in plaats van 18,000 waarvan eerst kwestie was. Eide mannekens van geen man. geen paard, geen kanon meer! zitten diep in nesten zij weten dat het eene vaderlandsche plicht is voor Belgie een goed leger te bezitten.Zoo wij voor ons zeiven niet weten te zorgen, dat wij dan op geene hulp van anderen mogen rekenen. Vooral zijn de klerikale gazetten bevreesd dat de minister van oorlog en het hoofd van het kabinet, M. de Smet de Nayer, voet bij .stek zullen houden en .desnoods de toevlucht tot eene ontbinding der Kamers nemen. Inderdaad dat zou zoo moeten zijn 'en wij denken dat de klerikale pers niet zonder reden vrees en angst uit drukt. Dat zullen wij spoedig te weet komen. II paraitra sous peu un guide illustré pour la ville d'Ypres et les environs. Les hoteliers, cafetiers, voituriers, négo- ciani.s, etc., qui désirent être recommandés aux étrangers, sont priés de s'adresser pour tous renseignements chez ClUo DEWEERDT, Rue de Lille, 59, Ypres, avant le prernier Décembre prochain. Le guide comprendra environ 75 pages de texte et de photogravures. II sera tiré a 5000 exemplaires qui seront vendus proba- blement de 1 franc 1 franc 50 centimes. Son format sera de 13 c. sur 20 c. en hau teur. Prix de l'annonce 1 page entière15 francs 1/2 page8 francs 1/4 page5 francs L'es annonciers peuvent, rédiger eux-mè- mes le texte de leur annonce. Celle-ci donne droit a une mention spéciale a la rubrique des renseignements dans le corps du livre. S'ils sej fait des édittons ultérieures, les annonces y seront reproduces. Iedereen kent het oude spreekwoordAls men zich zelf kittelt, men lacht als men toil. Het Nievnosblad schijnt in den zevenden hemel te zijn omdat wij, sprekende van het waterkasteel, gezegd hebben dat bet een mooi gebouw was, en het vindt daarin gele genheid om te roepen: Wanneer een tegen strever zulk oordeel velt, het moet zijn dat er niets op te zeggen valt. Een oogenblik, Nieuwsblad)e lief, het zoo prachtig waterkasteel, dat gij als een won der wilt doen doorgaan, kan, door deskun digen beoordeeld, zeer veel te. wenschen la ten maar, bekennen wij het rechtuit, daarin verklaren wij ons onbevoegd. Wij hebben gevraagd of dit prachtig, mooi onsierlijk ge bouw wel al het nut zal opleveren dat men in recht is ervan te verwachten, en die vraag schijnt u niet te bevallen. Wij zouden wen schen dat uwe beloften, uwe voorspellingen geen ijdel gezwets waren, maar wij veroor loven ons er aan te twijfelen. Wij herinne ren ons nog te wel de fabel van den Vos en het borstbeeld, en vragen ons af of alles niet aan het aangename is gehangen geweest ten nadeele van het nuttige. Veronderstellen wij dat onder het oogpunt der bouwkunde alles perfekt zij, dat onze stadhuisbazea een meesterstuk hebben doen maken, maar het voornaamste is te weten pf alles goed zal afloopen. Zullen de afgietskommen behoorlijk ge spijsd worden? Zal de waterbak kunnen goed gevuld wor den? Zullen de macbienen naar behoorte wer ken? Het einde zal het uitwijzen. Men vraagt zich ook af of de leidingshjji zen de drukking zullen kunnen verdragei Het Nieuwsblad zegt ja en het wanA wenschen. pig e Maar buiten deze blijven nog de veredP- gingsbuizen. Zullen zij allen kunnen jeder- staan? Indien zij het niet kunnen, in v. stand zullen zich de inwoners bevi Luister, Nieuwsbladroep ge len eer zij aan land zijn en vooraleer te pochen en te stoffen met hetgeen gij een HET Poperinghe, 5-20 6-53 8-52 9-03 9-43 11-45 2-46 3-43 6-24 7-07 8-11 9-41 Houthem, 5-13 8-00 10-59 12-25 5-02—7-38. Homines 5-13 7-42 8-00 -9-41 9-46 10-59 12-25 2-29 2-35 5-02 7-38 8-40 Gomines-Armentières, 5-13 7-42— 10-592-35 5-02 8-40. Roulers, 6-45 7-44 -10-20 12-00 1-33 -2-33 3-48 6-27 7.37. Langhemarck-Ostende, 4-00 (Cortemarck), 6-54. 9-50 11-57 3-39 6-07. Courtrai, 5-13 8-00 9-41 10-59 12-25 2-29 5-02 7-38. Courtrai-Bruxelles, 5-13 8-00 -.9-41 10-59 2-29 5.02 7-38. Courtrai-Gand, 5-13 8 00 10-59 2-29 5-02 7-38. De Poperinghe vers Hazebfouck, 7-11 9-19 12-03 4-01 -6-38 8-,'s. 4-45 7-32 9-50 1-05 3-55 6-34.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1