i Moderne College. Concert Bruno Steindel Denier des Ecoles Laïques d'Ypres. Véio koers. Wulverghem. Ploegsteert. AAN DE TIMMERLIEDEN Le cinquantenaire liberal. Burgerstand der Stad Poperinghe. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. XE LEZE1V DOOR DE PERSONEN DIE LIJDEN OUDE VERWARLOOSDE VALLINGEN Eene verwaarloosde of slecht behandelde valling ontaardt dikwijls in bronchiet, wan neer zij niet tot de longtering leidt; soms herhalen de hoestbuien zich zoo dikwijls en worden zoo geweldig dat zij gansch het li chaamsgestel verzwakkende slaap is on mogelijk, de pols koortsachtig; het minste gevoel van koude verdubbelt de smarten. Te dikwijls vormen er zich knobbeltjes die, door hunne vermenigvuldiging, de longen verstop pen; wanneer zij verzweren, vernietigen zij de longcelltn en veroorzaken er grcote ver liezen van zelfstandigheid, welke men holten noemt. Deze zieke is door eene verkwijning zonder smart, door eene voortdurende droef geestigheid aangetast. Zijne speeksels, eerst wit, schuimig en paarlmoerkleurig. nemen meer en meer eene onheilvoorspellende kleur gulhartig doen lachen. Reeds tweemaal heb ben wij zijne zitting bijgewoond, en voorop mogen wij verzekeren dat het der moeite waard is om zien. Bijzonderlijk Mevr. Colletti in hare wer kingen, d'overzetting der gedachten, alles wat men denkt zegt of schrijft verricht zij al slapen, 't is tooverachtig, gebeurde zulks over honderd jaar, men had haar voorzeker vermoord, onder voorwendsel dat het eene tooverheks was. Nu zijn de menschen, door 't onderwijs wat slimmer geworden en eindigen met te zeggen, 't is waarlijk wonderbaar! 1 Ziehier 't programma: 8 h. ire Partie. 1. Marche des Pierrots. 2. Sij'élais Roi, ouverture. 3. Pose mousse, valse lente. Bosc. Adam. Bosc. 9h. 2Partie. 1. Transformations par M. Lucien Deslame. 2. Prestidigitation par M. Colletti. 3. Transmission de la pensée par Mr et Mm® Colletti. 4. Divination de la pensée par M. Colletti. 5. Phonographe par M. X. 0. Les Ombres par M. Itteloc. Als naar gewoonte zal de zaal te klein zijn, opgepast dus, en vroeg naartoe te trek ken, wilt gij eene goede plaats hebben. Maandag 4n April in de SCHOUWBURGZAAL. Wij kunnen met genoegen onze lezers mededeelen dat de beroemde jeugdige pia nist Bruno Steindel een Concert zal geven in de Schouwburgzaal te Yperen, waarvan hieronder 't programma. Wij twijfelen niet of geheel Yperen zal bij loopen om den nieuwen Mozart zooals men hem in Duitschland noemt te komen toe juichen. Wij hebben hier voor ons liggen, de waar deering door groole meesters uitgesproken. Navolgens deelen wij U, twee hiervan me de. Peter Benoit, de groote Belgische toon dichter verklaart openlijk, dat hij nog nooit zoo enthousiast geweest is over het talent van eenig kunstenaar, als voor de buiten gewone gaven van dit wonder kind. Hij heeft op de meest hartelijke wijze den vader van dit kind gefeliciteerd met de wijze van opvoeding door hem toegepast. Muller Ren ter, koninklijk Muziekdirecteur schrijft, als volgt: Niet altijd zijn wonderkinderen in teressant maar dit kind is een waar raadsel. Hetgeen de beste leerlingen sleJits met moeite kunnen leeren doet hij spelender wijze. Hij overtreft Roczalsky verreweg, zoowel wat betreft gevoel als techniek. Hij speelde werkeD van Bach, Mozart, Field, Chopin enz. en wanneer hij met orkestbe geleiding speelt is hij in een woord onbe grijpelijk. Zelfs daar waar kunstenaars van naam eenigigszins aarzelen ziet men hem met zijn diepe zwarte oogen het publiek aankijken met die allerliefste onschuldige uitdrukking den kinderen van zijnen leef tijd eigen. Het is in een woord het grootste muzikaal wonder onzer eeuw. Het nemen der plaatsen volgens gewoonte, lsle pl. 2 fr.2d® pl. 1 fr.3de pl. 50 cent. Begin om 8 ure juist. aan, en, op 't einde worden groenachtig grijs. Zijn bestaan is slechts eenen langen doodstrijd en hij sterft in volle besef. Men kan dus niet genoeg voorzorgen ne men tegen eene voortdurende valling, nog meer bij 't ontstaan .een r brcnchiet. Men moet de kwaal tegenhouden alvorens zij in eene ergere aandoening ontaarde en het ze kerste is ze bij haren aanvang te bestrijden. Een koffielepel Teer van Guyot, gemengeld in elk glas water of drank welke men ge woon is bij zijne eetmalen te nemen, is ge woonlijk voldoende om in weinigen tijd de meest hardnekkige valling en de meest in gewortelde bronchiet te genezen. Men kan zelfs zoo de reeds verklaarde tering tegen houden en genezen. In dit geval belet de teer de ontbinding der knobbeltjes, en, met de hulp der natuur, heeft de genezing snel ler plaats dan men kon verhoopen. 'tls een voudig en echt. Ten gevolge der talrijke genezingen, in hopelooze gevallen, door de Teer van Guypt PROGRAMMA Nocturne Field. Fantaisie impromptu Chopin. Deux Chansons sans paro les Mendelsssohn. Tarantelle Stephen-Heller. Fantaisiestuck Bruno Steindel. Impromptu Schubert. Caprice Blaettermann. Les deux Aloueltes Leschetizky. Valse brillante Mareck. Piano I'le vel. Het Comiteit heeft zich in de onmogelijk heid gezien een zeker getal loten voor den 27 Maart te doen binnenkomen en de juiste lijst op te maken van de verkochte loten, deeenigedie aan de trekking mogen deel nemen. Om geen nadeel te berokkenen aan de koopers van loten, heeft het aan het Sche- pencollegio van leperen de toelating ge vraagd de trekking te verschuiven tot op 15 Mei, en het heeft die toelating bekomen. Wij herinneren er aan dat de voornaam ste loten tentoongesteld zijn in De Maan, Groote Markt, te Ieperen, en er aldaar nog loten te bekomen zijn. Liste précédente Concert du 6 Mars Recettes 1783,00 Dépenses 426,42 Bénéfice net 1356,58 Un porto 0,50 Collecte au bal des actionnaires 18 64 Un excélent de pourboire non divi sible par six 1,00 Un jeune grincheux repentant mais bon cceur tout de même 0,50 Réunion intime me zijn t'hus 11,50 Bals du Carnaval 172,10 Total fr. 78560,90 Dépenses jusqu'a ce jour 73964,94 Reste en caisse 4595,96 Morgen Zondag, 3 April, om 3 ure namid-; dag, zal er een velo koers geloopen worden, gegeven door den Velo Club, vertrek aan de statie van 't lokaal Prince Albert. 50 kilometers, 4 maal de ronde Yperen, Café Frangais, Rijselpoort, Meenenpoort, Dixmudepoort, Kaai, Hoeksken, Statie. Dezen prijskamp beloofd zeer aantrek kelijk te zijn daar er reeds bijzondere mede dingers ingeschreven zijn. Behalve de prijzen, zal er aan elke looper die de afstand in min dan 2,30 ure aflegt een eere Diploma toegekend worden. Inleg één frank. Men zeg het voort. Een toovenaarshislorie. In deze grensgemeente lokte de familie N., landbou wers, vrouw B. in hunne woning, daar men bekomen, en dit binst de dertig jaren, zoeken mededingers, zich soms steunende op de naamgelijkenis,hunne produkten in de plaats van het echt te verkoopen, alzoo de zieke bedriegend en nadeel berokkenend. Er zijn inderdaad verschillende soorten teer. In Noorwegen groeien de dennen die den besten teer geven, en M. Guyot gebruikt uitsluitend '•oor zijne voortbrengselen den zuiversten Noorweegschen teer, ondanks zij nen hoogen prijs, terwijl dikwijls vele fabri kanten, uit spaarzaamheid, teer van minder goede hoedanigheid gebruiken; deze kosten minder maar genezen niet. Het is dus volstrekt noodig, om uwe bron chitis, catarrha, verwaarloosde vallingen en meer nog kortborstigheid en tering te ge nezen, en om alle misrekening te voorko men, dat gij u wel verzekert, wanneer gij in eene apotheek eene flesch teer Guyot vraagt, dat men u wel de echte teer Guyot geve. Dit is gemakkelijk te zien, gij hoeft enkel te bestatigen of het etikel wel het haar beschuldigde de kwade hand te hebben geworpen op de dochter van N. In de woning dwong men de oude vrouw voor eene tafel te knielen waarop een kruisbeeld stond en een kerkboek naast wijwater lag en eischten dat zij het kwaad van de hoeve nam. De arme vrouw protesteerde. Toen werd zij schrikkelijk geslagen en boer N. beval stroo te gaan halen om haar te braden. Radeloos worstelde de oude tegen en gelukte er in te ontsnappen. Nu is zij bedlegerig. Een onderzoek is dooj het parket van IJperen ingesteld. Akelige ontdekking. In eene weide van Ploegsteert, waar men opgravingen deed, werd een geraamte ontdekt, op 50 cen timeters diepte. Welhaast werden er allerlei geruchten verspreid en verklaarde men dat het geraamte dit moest zijn van vrouw Sen- gier, over 14 jaar verdwenen. Deze had, op het oogenblik zich naar Rijsel te begeven, 4000 fr. op zich. Haar minnaar, zekere P.., boerenwerkman te Strazeele (noord), is te dien tijde tevens verdwenen, en men vertelde dat hei paar samen was gevlucht. Nu denkt men dat P... zijne minnares vermoordde en het lijk begroef. Het parket van Ieperen heeft een ondezoek ingesteld en zal het Fransch gerecht verzoeken P.. op te zoeken. \IEL\Y BERICHT Maandag li April 1898, (2® Paaschdag) Algemeene Vergadering in het lokaal Den Gouden Appel, om 10 ure juist. Ten einde maatregelen te nemen tot het stichten eener Maatschappij. A Tïrlemont. Le changement de date adopté par la cham- bre pour les élections législatives a obligé les libéraux de Tirlemont a avancer les fêtes qu'ils organisent a l'occasion du cinquante naire de leur avènement au pouvoir com munal. Après avoir pris l'avis des associa tions et sociétés qui déjh au nombre de plus de cent cinquante avaient accepté l'invita- tion de nos vaillants amis, le comité orga- nisateur a fixé ces fêtes au Dimanche pre mier Mai prochain. Tous les cercles qui avaient envoyé leur adhésion pour le 30 Mai l'ont maintenu pour la date nouvelle des fêtes. En présence du peu de temps qui nous sépare encore de l'époque flxée pour ces fêtes nous engageons vivement les associa tions et sociétés qui n'ont pas encore ré- pondu a l'invitation qui leur a été adressée a le faire sans retard. Neus publierons dans un prochain numéro le programme des festivités et la liste des sociétés qui y prendront part. BURGERSTAND. van den 25 Maart tot den 1 April 1898. Geboorten. Mannel. geslacht 5. Vrouwelijk id. 5. Overlij dens. Belettre Emmanuel, 87 jaren, schoenma ker, weduwenaar van Spotbeen Julie, Korte Meersch. volgende adres draagtMaison Frere, 19. rue Jacob, Parijs, alwaar M. Guyot sedert 1869 zijne werkhuizen heeft overgebracht elke flesch draagt het handteeken van den uitvinder E. Guyot, in drie kleuren violet, groen en rood, schuinsch geplaatst. Prijs van den teer Guyot: 2 fr. de flesch. Dit geneesmiddel is te koop in alle apo theken. Voor de gemeente waar geene apotheek is kan men schrijven, 19 rue Jacob te Parijs, en het bedrag van wat men verlangt in post zegels te zendende zending zal onmiddel lijk geschieden. P.-S. De personen die den smaak van het teerwater niet kunnen gewoon worden, kunnen hetzelve vervangen door de Capsu- len Guyot in zuiveren Noorweegschen teer, en er 2 of 3 nemen vóór iedere maaltijd. Al dus verkrijgen zij dezelfde heilzame gevol gen en eene even zekere genezing. Prijs 2.50 fr. de flesch met 60 capsulen. Ganne Emile, 37 jaren, vleeschhouwers- gast. echtgenoot van Masscho Sidonie, Mee- nestraat. David Auguste, 74 jaren, hovenier, echt genoot van Devos Rosalie, St. Nikolaasbuiten. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk 0. I vrouwelijk. 1. van den 24 tot den 31 dezer maand. GE BOORTEN. Mannelijk 8. Vrouwelijk J. STERFGEVALLEN. Marquis Sidonie, 58jaar, naaister, weduwe van Theophile Delautre, Noordstraat. Deboudt Henri 20 jaar, werkman, ongehuwd Wijk H. Gouvet Louise 24 jaar, herber gierster, echtgenoote van Firmin Deroo, Hondstraat. Amand Bossaert, 61 jaar, schoenmaker, echtgenoot van Ludovica Per- meke, Priesterstraat. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, l. Vrouwelijk id. 0 Binnenroeping der klassen van 1894 en 1895. De binnenroeping van de soldaten der twee gemelde klassen is als volgt geregeld Klas van 1894le en 2e linie van 13 mei tot 12 juni; 3" en 4e linie van 12 mei tot 11 juni5e en 6e linie van 17 Juni tot 16 juli 7e en 8e linie van 16 juni tot 16 Juli9® en 10" linie van 1 augusti tot 1 september; 13® en 14® linie van 2 tot 31 Julile en 2° jagers te voet van 16 augusti tot 14 september grenadiers van 22 augusti tot 14 september; karabiniers van 3 Juni tot 2 Juli. Klas van 1895: le, 2®, 3e, 46 en 7e linie van 4 mei tot 15 juli; 5e en 6° linie van 4 mei tot 16 Juli; 8® en 9e linie van 16 juni tot 1 september; 10e linie van 20 juni tot 1 september; 11® linie van 8 juli tot 24 sep tember; 12® linie van 15 Juli tot 24 septem ber 13e en 14° linie van 2 juli tot 11 septem ber le en 3® jagers te voet van 4 juli tot 14 september; 2® jagers van 1 tot 14 september. De soldaten in verlof der klas van 1895 van het regiment der genie, zijn op 1 april heringeroepen geworden. De soldaten van 1895 der grenadiers en karabiniers zullen in bepaald verlof gezon den worden op 14 september. De troepenbeweging. Te Brussel zullen de afwezige soldaten der bezetting,van 2 tot 31 Oogst, vervangen worden door den staf en drie batailjons van 8® linie. Te Antwerpen van 10 tot 14 Juli, de staf en drie batailjons van 't 4® linie, alsook een batailjon van 't 3® linie (Yper). Te Gent, van 4 Mei tot 11 Juni, de staf van 't regiment, een anderhalf batailjon van het 11® linie. Te Vilvoorden, van 19 Oogst tot 3 Sep tember, 2 compagnies van het 2® linie. Te Leuven, van 21 Juni tot 31 Oogst, 2 compagnies van 't 3® linie. Te Oostende, van 5 Mei tot 10 Juni, het muziek en een batailjon van 't 12® linie. Te Dendermonde, van 4 Mei tot 11 Juni, de staf, een batailjon en 2 compagnies van het 11® linie. Het kweeken van kanarievogels. Algemeen wordt dit jaar over de weinige drift der vogelen geklaagd. Daarvoor is zon neschijn, ei en groen aan te bevelen. Zorg tevens voor kalk. aan BRONCHIET, ZINKING arr. par son póre. T O IVE ZB O Ij -A. van het 77000,08

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2