Bericht voor de openbare gezondheid Sterfgeval. Eene schitterende zegepraal. Kunst en Letternieuws. Theatre d'Ypres. AAN DE TIMMERLIEDEN Zeldzame gebeurtenis. VERKOOPINGEN Burgerstand der Stad Poperinghe. XE LEZEM DOOR DE PERSONEN DIE LIJDEN OUDE VERWAARLOOSDE VALLINGEN Eene verwaarloosde of slecht behandelde valling ontaardt dikwijls in bronchiet, wan neer zij niet lot de longtering leidt; soms herhalen de hoestbuien zich zoo dikwijls en worden zoo geweldig dat zij gansch het li chaamsgestel verzwakken; de slaap is on mogelijk, de pols koortsachtig; het minste gevoel van koude verdubbelt de smarten. Te dikwijls vormen er zich knobbeltjes die, door hunne vermenigvuldiging, de longen verstop pen wanneer zij verzweren, vernietigen zij de longcellen en veroorzaken er grcote ver liezen van zelfstandigheid, welke men holten noemt. Deze zieke is door eene verkwijning zonder smart, door eene voortdurende droef geestigheid aangetast. Zijne speeksels, eerst wit, schuimig en paarlmoerkleurig. nemen meer en m°er eene onheilvoorspellende kleur Alwie begeert de pest in het lijf te krijgen moet maar alle dagen een wandelingsken doen van aan 't waterkasteel tot aan den Café du Boulevard en ge moogt zeker zijn dat gij ze in korten tijd zult vast hebben. Het is eene ware schande 1 gaat en over tuigt u als gij het niet gelooft. Achter het houtmagazijn van M.Burgho en d'herberg De sterre laat men daar eenen stinkenden put open waar men alle slach van voorwerpen in smijt die daar liggen te rotten, dat de voorbijgangers verplicht zijn den zakdoek uit te halen willen zij niet van den stank in onmacht vallen. Is het niet proper, langs den eenen kant van de kalsijde geld wegsmijten voor 'nen hof en langs den anderen kant een verrotten put, om pest en cholera in stad te brengen. Ziedaar de werken onzer regeerders 1 Woensdag had alhier de plechtige begra ving plaats van den heer H. Bafcop, koop man te Yperen, schielijk overleden den Zondag 3 April. De heer Bafcop was voorzitter der Konink lijke Maatschappij de Ware kruisboogschut ters lid der koninklijke gilde St Sebastiaan en van verscheidene andere maatschappijen. Talrijke vrienden en kennissen woonden deze droevige plechtigheid bij en de heer Vaandrig der Kruisboogschutters sprak op zijn graf den volgenden afscheidsgroet uit, dien wij in zijne oorspronkelijkheid mede- deelen om er de eigenaardigheid van te be houden Messieurs, La Société Royale des Francs-Arbalétriers a bien voulu me charger de prononcer ici quelques paroles d'adieu et de déposer sur le cerceuil de nol re clier et regretté Prési dent une couronne, emblême de notre affec tion, denotre gratitude et de nos regrets. J'aurais voulu qu'une voix plus éloquente se füt acquitté de ce devoir suprèmeje vou- drais pouvoir dire combien la perte,que nous tléplorons tous en ce moment a des titres divers, sera vivement ressentie par la So ciété Royale, dont le défunt a été toujours un des membres les plus dévouéstous nous savons que son activité fébrile, insatiable n'avait ni frein, ni limite, que sa grande in telligence était toujours ouverte pour trou- ver les moyens les plus efflcaces au dévelop- pement, :i la prospérité de notre Société. Admis comme membrele 16 oclobre 1876, il se dislingua immédiatement par ses bel les qualités, son humeur joviale, sa loyauté de caractère et sa force morale. Aussi déja 10 21 janvier 1878 il fut élu Porte-drapeau et, le 28 octobre suivant, il fut nommé Gouverneur le 10 octobre 1879, il devint Vice-Président et le 3 novembre 1884, il fut élu Président. Dans ces différentes fonctions 11 était toujours plein de tact et dévoue- ment. Les intéréts de notre société trou- vaient en lui un vaillant et énergique défen- seur et nous tous un bon camarade, un franc et joyeux compagnon, toujours prèt a amuser ses amis et a donner de l'attrait aux reunions des membres. De plus il était une ame d'élite, un noble coeur, compatissant au malheur, un homme de bien dans la vraie acception du mot. Aussi, comme les coeurs se sont serrés quand éclata tout-a-coup la poignante nou- aan, en, op 't einde worden groenachtig grijs. Zijn bestaan is slechts eenen langen doodstrijd en hij sterft in volle besef. Men kan dus niet genoeg voorzorgen ne men tegen eene voortdurende valling, nog meer bij 't ontstaan een r bronchiet. Men moet de kwaal tegenhouden alvorens zij in eene ergere aandoening ontaarde en het ze kerste is ze bij haren aanvang te bestrijden. Een koffielepel Teer van Guyot, gemengeld in elk glas water of drank welke men ge woon is bij zijne eetmalen te nemen, is ge woonlijk voldoende om in weinigen tijd de meest hardnekkige valling en de meest in gewortelde bronchiet te genezen. Men kan zelfs zoo de reeds verklaarde tering tegen houden en genezen. In dit geval belet de teer de ontbinding der knobbeltjes, en, met de hulp der natuur, heeft de genezing snel ler plaats dan men kon verhoopen. 't Is een voudig en echt. Ten gevolge der talrijke genezingen, in hopelooze gevallen, door de Teer van Guyot veile de sa mort inattendue. Ce fut un coup de foudre, qui frappa tant d'amis sincères c'est un vide immense que cette mort a pro duit dans notre Société, une perte irrepara ble que nous venons de faire. Oü pouvions-nous rencontrer plus de mo- destie, plus de simplicité, plus de loyauté, plus de sympathie II s'oubliait complètement lui-même et ne semblait vivre que pour les autres. II éprou- vait de la joie quand il nous voyait contents et heureux. Grand est le vide que notre Président Bafcop laisse après lui, mais plus grande encore est dans nos coeurs la mémoire de eet homme aussi noble que dévoué. Oui, cher et regretté Président, vous vi- vrez toujours dans nos coeurs et votre image sera toujours présente a notre esprit. Adieu, Cher Président, homme inoubliable, que la terre vous soit légère! 1 adieu! adieu! In den wedstrijd voor Zang- en Tooneel- kunde, uitgeschreven door de maatschappij van Rhetorika van Thourout, hebben twee onzer stadsgenooten, leden der Maatschappij De Vlacimsche Ster, eene schitterende ze gepraal behaald. Wij bedoelen de heeren Mailliard en Deweerdt. Honderd vijftig liefhebbers hebben aan dien prijskamp deel genomen; zij kwamen uit alh gewesten van Belgie, en zelfs uit Fransch-Vlaanderenvijt maanden werden aan dien wedstrijd besteed. Den 16 Januari 1898, was het de beurt onzer Ypersche liefhebbers, die zich hadden laten inschrijven met eene tweespraak in het deftig vak, eerste klas: De wraak gods, eene deftige alleenspraak Het gestolen kind, en eene boertige tweespraak De Ka mer met twee bedden. De wedstrijd werd den 27 maart 11. ge sloten en den Zondag, 3 april ontvingen onze moedige kampers bericht dat zij met hunne deftige en hunne boertige tweespraak bekroond waren met den eersten prijs. Daarenboven bekwam de heer Mailliard den 3n prijs van deftige alleenspraak met Het gestolen kind, een gedicht van Raoul de Navery, door den heer H. Creus, onder voorzitter der Vlaamsche Ster, in vlaam- sche verzen vertaald. Wij bieden die moedige liefhebbers onze beste gelukwenschen aan en wij zijn geluk kig to bestatigen dat zij eene nieuwe perel aan de kroon der Vlaamsche Ster, hebben gehecht. Hunne zegepraal is des te verdienstelijker daar zij te kampen hadden met tooneelisten van Gent, Oudenaerde, Schaerbeek, Deinze, Oostende, Roeselare, Poperinghe, Diksmude, Loo, Waregem, Zomergem, Pollinckhove, Iseghem, zelfs van Wazemmes bij Rijsel. De plechtige prijsdeeling zal plaats heb ben op Zondag ln Mei aanstaande, en wij twijfelen er niet aan, een schitterend ont haal zal onze moedige laureaten voorbereid worden. Uitslag van den wedstrijd voor zang- en tooneelkunde, aria's, romancen, klucht liederen, boertige en deftige alleen- en tweespraken, uitgeschreven door den Too- neel- en Symphonischen Kring Eendracht en Vooruitgangte Thourout, gedurende den bekomen, en dit binst Je dertig jaren, zoeken mededingers, zich soms steunende op de naamgelijkenis, hunno produkten in de plaats van het echt te verkoopen, alzoo de zieke bedriegend en nadeel berokkenend. Er zijn inderdaad verschillende soorten teer. In Noorwegen groeien de dennen die den besten teer geven, en M. Guyot gebruikt uitsluitend voor zijne voortbrengselen den zuiversten Noorweegschen teer, ondanks zij nen hoogen prijs, terwijl dikwijls vele fabri kanten, uit spaarzaamheid, teer van minder goede hoedanigheid gebruikendeze kosten minder maar genezen niet. Het is dus volstrekt noodig, om uwe bron chitis, catarrha, verwaarloosde vallingen en meer nog kortborstigheid en tering te ge nezen, en om alle misrekening te voorko men, dat gij u wel verzekert, wanneer gij in eene apotheek eene flesch teer Guyot vraagt, dat men u wel de echte teer Guyot geve. Dit is gemakkelijk te zien, gij hoeft enkel te bestatigen of het etikel wel het jaargang 1897-98 Eerste vak. A Deftige tweespraken met of zonder zang le prijs, MM. Gustaaf Mailliard en Karei Deweerdt, van Ieperen, met De wraak Gods. 2e prijs, MM. René Vandenbroucke en Camiel Beddeleem, van Poperinghe, met De kleine Jaak. 3e prijs, MM. Arthur Scheefer en Edgard Lezy, van Diksmude, met Vaderliefde en Zelfsopoff'ering. Eerste vak. B. Boertige tweespraken met of zonder zang-. le prijs, MM. Gustaaf Mailliard en Karei Deweerdt, van Ieperen, met De Kamer met twee Bedden. 2e prijs, MM. Florent Loosvelt en Alfons Deraedt, van Roeselare, met Oomhens Erfenis. 3° prijs, MM. Arthur Bruynooghe en Emiel Valcke, van Poperinghe, met De Twee Blinden. Tweede vak. A Deftige alleenspraken met of zonder zang-, le prijs, M. Jozef Sieyaert, van Oude naerde, met Bij hel Kerkportaal. 2e prijs, M. Arthur Scheefer, van Diks mude, met De Gevangenwagen. 3e prijs, M. Gustaaf Mailliard, van Iepe ren, met Het gestolen Kind. Tweede vak. B. Boertige alleenspraken met of zonder zang-, le prijs, M. René Vandenbroucke, van Poperinghe, meteen Miljoen in hare keel. 2e prijs, M. Arthur Vandercruyssen, van Deinze, met Besluiteloos. 3e prijs, M. Eugeen Deraedt, van Roese lare, met De Charlatan. Romancen: ie prijs, M. Andrien Anthonis, van Gent, met Philips v&n Artevelde. 2e prijs, M. Florent Loosvelt, van Roese lare, met Vlaand'rens Opstanding 3® prijs, M. Jozef Steyaerl, van Onde naarde, met Vlaand'rens Opstanding. Kluchtliederen l8 prijs, M. Frans Vervloet, van Schaar beek, met Mijn blond Marteken. 2° prijs, M Florent Loosvelt, van Roese lare, met Sapristi. 3e prijs, M. Arthur Scheefer, van Diks mude, met Onz' Elementen. Eereprijzen le M. Florent Loosvelt, van Roeselaere. 26 M. Arthur Scheefer, van Diksmude. Troupe Daumerie et Garay. C'est avec plaisir que nous pouvons annoncer a nos lecteurs que prochainement le Theatre Francais donnera une represen tation dans noire ville. Tout le monde sail le grand et trés mérité succès obtenu par les Directeurs Messieurs Daumerie et Garay, grace a la troupe de véritaljlts et éminents artistes dont iL out su s'entourer. Les coins de Mesdames Daumerie Sch der, Daveu, Leciercq, ainsi que ceux de Messieurs Mondsllot, Staequct, Tiiouiel, Leciercq etc., sont Liensu's garants d'une interpretation irréproohabie et le Public et la Presse Beiges u'ont pas ménagé leurs éioges aux artistes, volgende adres draagt Maison Fr ere, 19. rue Jacob, Parijs, alwaar M. Guyot sedert 1869 zijne werkhuizen heeft overgebracht elke flesch draagt het handteeken van den uitvinder E. Guyot, in drie kleuren .- violet, groen en rood, schuinsch geplaatst. Prijs van den teer Guyot2 fr. de flesch. Dit geneesmiddel is te koop in alle apo theken. Voor de gemeente waar geeno apotheek is kan men schrijven, 19 rue Jacob te Parijs, en het bedrag van wat men verlangt in post zegels. te zendende zending zal onmiddel lijk geschieden. P.-S. De personen die den smaak van het teerwater niet kunnen gewoon worden, kunnen hetzelve vervangen door de Capsu- len Guyot in zuiveren Noorweegschen teer, en er 2 of 3 nemen vóór iedere maaltijd. Al dus verkrijgen zij dezelfde heilzame gevol gen en eene even zekere genezing. Prijs 2.50 fr. de flesch met 60 capsulen. au répertoire et aux costumes aussi exacts que superbes. Nous donnerons dans quelques jours le programme détaillé de cette représentation WIEUW BERICHT Maandag 11 April 1898, (2e Paaschdag) Algemeene Vergadering in het lokaal Den Gouden Appel, om 10 ure juist. Ten einde maatregelen te nemen tot het stichten eener Maatschappij. Te Zonnebeke in d'herberg Sint Joseph waren er 4 manspersonen bezig met een kruisjasken te spelen. Men deelde en men begon te spelen Den eersten man naamde vier kaarten, maakte 50 Den tweeden vijf en drij kaarten is 120; Den derden ook vier kaarten is ook 50 en den vierden naamde 2x3 kaarten die 40 deden en 20 van de mariage maakte 60. Dus dat 1 en 3 maar honderd hadden. 2 en 4 hadden te samen 180 punten en waren winnaars. De liefhebbers van het jasspel moeten be kennen dat zulk geval zich weinig of nooit aanbiedt! en wanneer zal dit nog gebeuren. Een der spelers. Donderdag 14 April ten 2 ure namid dag verkooping van meubels ten sterfhuize van M. Baratto, Tüouroutstraat, notaris M. Eug. Vandermeersch. BURGERSTAND. van den 1 tot den 8 April 1898. Geboorten. Mannel. geslacht 5. Vrouwelijk id. 4. Overlijden®. Christiaen Arthur, 40 jaar, kleermaker, ongehuwd, St Cristoffelstraat. Bafcop Henricus, 60 jaar, negociant, we duwe van Wyckbuyse Julienne, Thourout- straat. Lecluyse Francois, 84 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Goudemé Virginie, Hout marktstraat. Toussaint Virginie, 56 jaar, echtgenoote van Ducatelle Auguste, Rozenstraat. Breyne Marie, 66 jaar, zonder beroep, echtgenoote van Vandelanoitte Louis, Dix- mudestraat. Vermeersch Nathalie, 54 jaar, zonder be roep, echtgenoote van Storme Pierre, St Jacobs buiten. Vanhevel Camille, 23 jaar, soldaat bij het 2e Rég1 Artillerie, Vleeschhouwerstraat. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, l. Vrouwelijk id. 2 van den 1 tot den 7 dezer maand. ge boor ten. Mannelijk 2. Vrouwelijk 9. STERFGEVALLEN. Vandoolaeghe Elodie, 15 jaar, kantwerk ster, WijkA. Roose Barbara, 78 jaar, zonder beroep, weduwe van Engel Bafcop, St. Michielstraat. Deschilder Lucie, on gehuwd, 20 jaar, bijzondere, Wijk C. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk 1. j vrouwelijk. 4. aan BRONCHIET, ZINKING in ifii ifr i[m in.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2