De tentoonstelling van bloemen en planten in de Casino te Gent. Theatre d'Ypres. Le Médecin malgré lui Eene schoone gedenkenis. Verdronken. Openbare Weldadigheid. FEESTELIJKHEDEN Burgerstand der Stad Poperinghe. XE LEZE\" DOOR DE PERSONEN DIE LIJDEN OUDE VERWAARLOOSDE VALLINGEN Eene verwaarloosde of slecht behandelde valling ontaardt dikwijls in bronchiet, wan neer zij niet tot de longtering leidt; soms herhalen de hoestbuien zich zoo dikwijls en worden zoo geweldig dat zij gansch het li chaamsgestel verzwakken; de slaap is on mogelijk, de pols koortsachtighet minste gevoel van koude verdubbelt de smarten. Te dikwijls vormen er zich knobbeltjes die, door hunne vermenigvuldiging, de longen verstop pen wanneer zij verzweren, vernietigen zij de longcelltn en veroorzaken er grcote ver liezen van zelfstandigheid, welke men holten noemt. Deze zieke is door eene verkwijning zonder smart, door eene voortdurende droef geestigheid aangetast. Zijne speeksels, eerst wit, schuimig en paarlmoerkleurig. nemen meer en meer eene onheilvoorspellende kleur Ten anderen ons Gouvernement zeiven is vijandig aan alle onder wijsuitbreiding; het is wars van allen verplichtenden schoolgang, geeft bijna geene toelagen om de studie aan te moedigen, laat het schamel onderwijzend personneel in eenen neteligen toestand tal men, enz. in een woord tracht op alle ma nieren den verstandelijken vooruitgang van het volk te verachteren. Dus onze bewaarders straffen het volk o.n eene misdaad, welke zij zelf plegen; zij ste ken iemand de oogen uit, en zijn zoo wreed met zijne blindheid te lachen en te spotten 11! ze te foppen, te verslaven, en onder hunnen alleenheerschenden hiel te houden De Vlottende kiezers!! Eene arme verkoopt zijn stemrecht voor een glas genever, zoo spreekt de nasleep Woeste 1 Dat is een grove logen, en eene schandige vlek welke men op den eei lijken werkers stand werpt, doch nemen wij eens aan dat het volk in wezentlijkheid zijne denkwijze verkoopt voor een glas bier, is het daarom meer te verachten dan de koopers???? (eene vraag om door het Nieuwsblad opgelost te worden). Is de arme wroeter meer te verachten dan sommige burgers, welke hunne gedachten en strekkingen verloochenen, hun verleden laten vlotten om een enkel postje te verove ren? Ik ken burgers, welke eertijds de vurig ste verdedigers waren der liberale leer, en die nu van papenvreter.... ermijt geworden zijn, enkel omdat hun zoontje of een ander lid hunner familie een postje afwachi 1 En zijn dit ook geene vlottende kiezers En nu richt ik mij tot het volk van Ype- ren, opdat men denke en oordeelc over de drogreden onzer conservateurs. Denk dat gij, wroeter der aarde, het voornaamste bestaandeel zijt der voortbren ging, dat zonder u de Maatschappij zou te niet gaan 1 Denkt dat en wees niet langer de speelbal van karakterlooze katholieken, welke u en kel als bet vierde van een bestuiverden ka pitalist, of n'en verguld dwaashoofd aan zien. Overweegt alles goed en dat gij op 22" Mei en ook op onze toekomende gemeentekiezin- gen, uw verminkt stemrecht niet schenkt, aan mannen dieu beschouwen als een schan delijk wezen, maar wel uw wapen gebrui ken om den klop te geven aan die laagharti ge kruipers, en ge zult uwe stem geven aan de mannen der liberale partij welke de ge- lijkheid willen als deze niet in strijd is met de rechtveerdigheid, en gevolgentlijk als hoofdvereischte doel hebben Recht voor allen. H. V. Dinsdag 11. zijn er een 40tal leden der Hof bouwmaatschappij, gevestigd in de Ge temde Leeuwen, Botermarkt, naar de ten toonstelling van Gent gaan zien. De hof van den Casino was prachtig schoon, won- derachtig en tooverachtig om zien, duizende collectiën van planten en bloemen waren daar tentoongesteld, waarop iedereen bleef staan zien. De tentoonstelling beschrijven wat er daar schoons te zien is, ware onmogelijkn bekomen, en dit binst de dertig jaren, zoeken mededingers, zich soms steunende op de naamgelijkenis, hunne produkten in de plaats van het echt te verkoopen, alzoo de zieke bedriegend en nadeel berokkenend. Er zijn inderdaad verschillende soorten teer. In Noorwegen groeien de dennen die den besten teer geven, en M. Guyot gebruikt uitsluitend voor zijne voortbrengselen den zuiversten Noorweegschen teer, ondanks zij nen hoogen prijs, terwijl dikwijls vele fabri kanten, uit spaarzaamheid, teer van minder goede hoedanigheid gebruiken; deze kosten iniuder maar genezen niet. Het is dus volstrekt noodig, om uwe bron chitis, catarrha, verwaarloosde vallingen en meer nog kortborstigheid en tering te ge nezen, en om alle misrekening te voorko men, dat gij u wel verzekert, wanneer gij in eene apotheek eene flesch teer Guyot vraagt, dat men u wel de echte teer ouyot geve. Dit is gemakkelijk te zien, gij hoeft enkel te bestatigen of het etikel wel het nooit, maar nooit zag men zooveel rijke en kostelijke planten en bloemen. Het is zeker dat deze tentoonstelling de schoonste is die men ooit beschouwd heeft. Na alles wel bezichtigd te hebben zijn zij allen naar Gent-Brugge vertrokken, daar zij de toelating hadden bekomen de groote en prachtige installaties en serren te gaan bewonderen van M. Vanhoutte vader. Welke uitgestrektheid en schoone beplan ting 1 Wel 100 serren hebben zij gaan be wonderen, en allen even groot, schoon en prachtig; iedereen was verbaasd en kontent de gelegenheid gehad te hebben deze instal laties en de tentoonstelling in de Casino te hebben kunnen bewonderen. De tentoonstelling is toch zoo schoon, dat men moet trachten dat ze iedereen kan zien. Zondag heeft men meer dan 6000 fr. in komgelden ontvangen en Maandag zal het waarschijnlijk nog beter geweest zijn. Troupe Daumerie et Garay. Nous apprenons que la troupe francaise (Direction Daumerie et Garay) donnera sa représentation le Mardi 26 Avril au théd- tre d'Ypres. Le spectacle sera composé comme suit Comédie en 3 actes de Molière et Le Dépït Amoureux Comédie en 2 actes de Molière. La soirée annoncée par le programme ci- dessus réunira une bonne et élégante cham- brée en notre Théatre. Molière sur notre Thé&tre interprêté par Ia vaillante troupe de MM. Daumerie et Garay aura en notre ville le même accueil et le même succès qu'a la lre (reprise) le 8 Mars a Bruxelles qu'a été honorée de la présence et des ap- plaudissements de S. A. R. Madame la Com- tesse de Flandre et de Monsieur Buis. Prix des Places lre place, 2 francs2me place, 1 franc 3me place 50 centimes. On peut retenir ses places chez M. De Groote, chef machiniste du Théatre. Nous apprenons que les principaux lau- réats du conservatoire de Paris (succursalle de Lille) organisent une tournée artistique et classique. Ils seront de passage dans notre ville vers les premiers jours du mois proahain. Le spectacle qu'ils nous offriront sera des plus attrayant., étant composé de deux comédies joué au Théatre Frangais de Paris: Grïngoire et le Barbier de Seville Van heden af kan men ten bureele van dit blad postkaarten bekomen, met de schoon ste zichten van stad er op in phototypie. Eene collectie is te zien aan de vensters van 't bureel, Rijselstraat, 59. Woensdag,na de noen, bevond zich de ge naamde Isidoor Verschoore op de vesten en leunde over den stadsmuur, toen eensklaps zijne klak van zijn hoofd viel en in het water rolde. De jongeling wilde kost wat kost zijn hoofddeksel terug hebben en liep de vesten af om, langs de buitenwandeling, over het Hoornwerk in het water te springen. Zon der te denken hoe ongezond het is korts na het eten een bad te nemen, ontdeed hij zich i aan, en, op 't einde worden groenachtig grijs. Zijn bestaan is slechts eenen langen doodstrijd en hij sterft in volle besef. Men kan dus niet genoeg voorzorgen ne men tegen eene voortdurende valling, nog meer bij 't ontstaan een r bronchiet. Men moet de kwaal tegenhouden alvorens zij in eene ergere aandoening ontaarde en het ze kerste is ze bij haren aanvang te bestrijden. Een koffielepel Teer van Guyot, gemengeld in elk glas water of drank welke men ge woon is bij zijne eetmalen te nemen, is ge woonlijk voldoende om in weinigen tijd de meest hardnekkige valling en de meest in gewortelde bronchiet te genezen. Men kan zelfs zoo de reeds verklaarde tering tegen houden en genezen. In dit geval belet de teer de ontbinding der knobbeltjes, en, met de hulp der natuur, heeft de genezing snel ler plaats dan men kon verhoopen. 't Is een voudig en echt. Ten gevolge der talrijke genezingen, in hopelooze gevallen, door de Teer van Guyot van zijne kleederen en zonder aarzelen sprong hij in de gracht. Maar weldra belem merde de vuiligheid zijne bewegingen en de cmgelukkige verdronk zonder dat de aanwe zigen die op de vesten waren hem konden hulp bieden. De akelige tijding verspreidde zich blik semsnel door de stad en honderden men- schen waren weldra toegesneld. De politie en de wetsdoktor kwamen toe, en het duurde wel een uur eer men eene boot en reddingstoestellen zag opdagen. Onnoodig te zeggen dat de jongeling reeds lang over leden was toen men er in gelukte hem uit het water te trekken. Waarom niet, zooals in andere steden, langs de wateren eene kas plaatsen met red dingstoestellen, dan ten minste zou er hoop zijn in zulk geval den drenkeling te redden gelijk of het daar het geval was. BURGERSTAND. van den 15 tot den 22 April 1898. Geboorten. Mannel. geslacht 1. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Watthy Auguste, daglooner, en Geldhof Marie kantwerkster. Hoornaert Alphonse, daglooner, en Gilles Marie, dagloonster. Marseloo Alphonse, kleermaker, en Ver- niest Hélène, strijkster. Struyve Cyrille, daglooner, en DeCooman Sidonie, zonder beroep. Gariat Vital, handelsbediende, en Lambin Anaïs, zonder beroep. Neirynck Alphonse, vleeschhouwer en Lootens Julienne, zonder beroep. Vandenbroucke Cyrille. landbouwwerk- man en Delcroix Euphrasie, dienstmeid Over-lïjdens. Annoot Amélie, 87 jaren, zonder beroep, weduwe van De Coene Leon, Rijselstraat. Lenoir Marie, 70 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Rijselstraat. Lestienne Hortense, 83 jaren, zonder be roep, weduwe van Vandervenne Karei, Rij selstraat. Vandermarliere Louis, 54 jaren, smid, weduwenaar van Bubbe Fanie, Nieuwe Houtmarktstraat. Brulez Frederic, 76 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Meenestraat. Lecocq Karei, 72 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Stratsaert Cathérine, St. Jansstraat. Verschoore Auguste, 20 jaren, leurder, ongehuwd, St. Pietersbuiten. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 2 Uit Meenen komt ons het volgende nieuws- je toe, dat eens te meer bewijst hoe slecht de Weldadigheidsdienst bijna overal in de kleine steden is ingericht Dinsdagmorgen ten 6 1/2 ure is de vrouw Fieuw met hare vijf kinderen hulp komen zoeken in de groote poort van het stadhuis. De vrouw kloeg dat hare kinderen stierven van honger, terwijl de man in het gevang zat en dus geen brood kon verdienen. Geheel de troep kinderen huilde en weende zoodanig dat gansch de gebuurte op de been was. Eindelijk, rond negen ure ontsnapte de vrouw al met eens en verdween, de kinde ren aan de zorgen van het Weldadigheids- bestuur achterlatende. De policie gaf de kin- volgende adres draagtMaison Frere, 19, rue Jacob, Parijs, alwaar M. Guyot sedert 1869 zijne werkhuizen heeft overgebracht elke flesch draagt het handteeken van den uitvinder E. Guyot, in drie kleuren violet, groen en rood, schuinsch geplaatst. Prijs van den teer Guyot: 2 fr. de ilesch. Dit geneesmiddel is te koop in alle apo theken. Voor de gemeente waar geene apotheek is kan men schrijven, 19 rue Jacob te Parijs, en het bedrag van wat men verlangt in post zegels te zenden; de zending zal onmiddel lijk geschieden. P.-S. De personen die den smaak van het teerwater niet kunnen gewoon worden, kunnen hetzelve vervangen door de Capsu- len Guyot in zuiveren Noorweegschen teer, en er 2 of 3 nemen vóór iedere maaltijd. Al dus verkrijgen zij dezelfde heilzame gevol gen en eene even zekere genezing. Prijs 2.50 fr. de flesch met 60 capsulen. deren eten en deed de moeder opzoeken. De agent heeft de vrouw teruggevonden en naar het stadhuis wedergebracht. Het weldadig- heidsbestuur heeft haar eenige hulp aange boden. Proces-verbaal is opgemaakt omdat zij hare kinderen verlaten had. Welnu, wat kon die ongelukkige arme moeder met hare vijf kleine schaapjes van kinderen anders doen, dan ze onder de groole poort van het stadhuis te laten, opdat baar kroost niet van honger zoude bezwijken Men stelt tegen die beklagenswaardige moeder proces-verbaal op... Iladde men niet beter gehandeld ze eenige kilos brood en vleesch te geven Waartoe dienen dan de bureelen van open bare weldadigheid, indien men die arme schuldelooze wezens broodeloos laat op straat dwalen als verworpelingen der maatschap pij of moest die vrouw hare kinderen laten sterven van honger? Welnu, die arme vrouw heeft we) gehan deld want vele hopelooze moeders, in plaats van dit te doen, zouden dikwijls door den zelfmoord een einde aan hun martelaars leven gesteld hebben. Ze plaatste haar vijftallig kroost onder de poort van het stadhuis van Meenen... en in plaats van proces-verbaal op te stellen, had- de de policie menschlievender gehandeld haar liever over haar moedig gedrag geluk te wenschen 1 STAD POPERINGHE. MAATSCHAPPIJ PHILHARM0NIE ter gelegenheid van den naamdag des heeren Voorzitters J. Van Merris. ZOVD.VG APRIL IS98 Om 11 uren 's morgensConcert. PROGRAMMA: 1. Marsch der Philharmonie met trompetten en trommels VanElslande. 2. Les Vêpres Siciliennes, Fantazy Verdi 3. De arlequins Wals HIT. VanElslande. 4. Groote Internationale Marsch Radoux 5. Mengelmoes Renard. Om 4 ure: Cybelschieting. Om 8 ure: Avondmaal (uitvoerende leden, leerlingen,oud-pompiers). van den 14 tot den 21 dszer maand. GE BOORTEN. Mannelijk 6. Vrouwelijk 5. HUWELIJKEN. Henri Depoorter, hovenier en Silvie Rae- kelboom, winkelierster. Amand Verstrae- te, brouwergast en Felecie Ilennaert, werk ster. Achille Debruyne, fabriekwerker en EmmaClabau, kantwerkster. Camille Vandevoorde, metser, en Marie Vandevoor- de kant werketer. Camille Deryke, dienst bode, en Emma Struye dienstmeid. Achil le Pyck, timmermansgast en Emma Bogaerts kleermaakster. Remi Desloovere, been houwer, en Maria Benaut, zonder beroep. STERFGEVALLEN. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk 2. j vrouwelijk. 0. aan BRONCHIET, ZINKING j>— (OUD-POMPIERS)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2