COURSES D'YPRES Dimanche 12 Juin, STADSNEUWS. De Taalwet. 16 kloosters. Smoking Club "Li PRATERNBLLB- Grande Soirée Tabagie Jefferson in doortocht te Yperen. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. XE LEZEN DOOR DE PERSONEN DIE LIJDEN OUDE VERWAARLOOSDE VALLINGEN Eene verwaarloosde of slecht behandelde valling ontaardt dikwijls in bronchiet, wan neer zij niet tot de longtering leidt; soms herhalen de hoestbuien zich zoo dikwijls en ▼orden zoo geweldig dat zij gansch het li chaamsgestel verzwakken; de slaap is on mogelijk, de pols koortsachtig; het minste gevoel van koude verdubbelt de smarten. Te dikwijls vormen er zich knobbeltjes die, door hunne vermenigvuldiging, de longen verstop pen; wanneer zij verzweren, vernietigen zij de longcellen en veroorzaken er grcote ver liezen van zelfstandigheid, welke men holten noemt. Deze zieke is door eene verkwijning zonder smart, door eene voortdurende droef geestigheid aangetast. Zijne speeksels, eerst wit, schuimig en paarlmoerkleurig. nemen meer en meer eene onheilvoorspellende kleur vleesch, spek, ingelegd vleesch, enz. Dit zal nochtans hopen wij geene aanlei ding geven tot verhooging der vleeschprij- zen, ten ware dat alweer eenige speculan ten hiervan eene exploitatiezaak maakten tot groot nadeel van 't algemeen. Het hout Voor den houthandel zal de schade nog al aanzienlijk zijn. Het is met volle ladingen dat ten onzent de Amerikaansche pitch-pine, populier, Colombia-pine, eik en Carolina- pine, wordt verbruikt De Belgische in voerders kunnen geene makelaars vinden sedert het ontstaan van den oorlog, om de ladingen over te brengen. Daarenboven vra gen de verzekeringsmaatschappijen onge hoorde premies, die de handelaars onmoge lijk kunnen betalen. Welhaast zal de mangel aan pitch-pine, waarvan een zulk groot gebruik wordt ge maakt, zich alhier druk doen gevoelen. Voor den petroleum is er minner vrees. Er wordt hier nogal duchtig geklopt op den rug van onzen Senator-Burgemeester, Baron Surmont de Volsberghe, sedert de stemming der taalwet in den Senaat. Onze Mayor gaat dolgraag door voor een man van karakter, met een vasten, onbuig- zaïnen wil en ziet er niet op zich ontevre denen en zelfs vijanden te maken in zijn eigen kamp, tengevolge dier neiging om alles naar eigen zin dooi te drijven. Deze maal echter was onze held zoo kranig niet van houding hij bestreed de wet, maar durfde er niet meer tegen stemmen hij ont hield zich. De hoogedelgeboren baron vrees de voor zijnen Senatorsfrak. Hij had onze gouwen den leeuw zien ont waken en hem hooren brullen en hij is bang geworden hij durfde zijne leliaartsgevoeleos den vollen teugel niet meer laten. Dat zullen de franschdollen hem nooit vergeven en hem dergelijke zwakheid eeuwig door den baard wrijven. Vlamingen en Franschgezinden bekeken hem evenzeer. Hij heeft zich willen uit den slag trekken met noch vóór, noch legen te stemmen en hij heeft zich in aller oogen belachelijk gemaakt, 't Zal hier nog luiden op zijn torentje I Dat onze stad, sinds de aankomst der ka- dodders een luilekkerland voor kerken en kloosters geworden is, weet iedereen hier maar dat er binnen onze muren, waar er zoo wat 1G duizend menschen, den buiten inbe grepen, huizen, bij de 250 kloosterlingen en 16 kloosters zijn, zie daar zullen er wel staan op te hooren. Het is nochthans de zuiver waarheid.Doch dat is nog maar een begin Eer eenige jaren verstreken zijn, zullen wij wel nog een drie tal kloosters meer tellen want reeds lang loopt het gerucht dat de oude Lombaard in een jezuïetenklooster zal herschapen worden en de nonnekens wachten om het Begijnhof te betrekken, evenals zij reeds het Nazareth betrokken. En dan, hoe lang zal het nog duren voor aleer de Jongensweezenschool door het kloos tergoedje zal binnengepalmd worden Een heerlijk vooruitzicht voorwaar 1 Yperen zal bekomen, en dit binst de dertig jaren, zoeken mededingers, zich soms steunende op de naamgelijkenis, hunne produkten in de plaats van het echt te verkoopen, alzoo de zieke bedriegend en nadeel berokkenend. Er zijn inderdaad verschillende soorten teer. In Noorwegen groeien de dennen die den besten teer geven, en M. Guyot gebruikt uitsluitend voor zijne voortbrengselen den zuiversten Noorwéegschen teer, ondanks zij nen hoogen prijs, terwijl dikwijls vele fabri kanten, uit spaarzaamheid, teer van minder goede hoedanigheid gebruiken; deze kosten minder maar genezen niet. Het is dus volstrekt noodig, om uwe bron chitis, catarrha, verwaarloosde vallingen en meer nog kortborstigheid en tering te ge nezen. en om alle misrekening te voorko men, dat gij u wel verzekert, wanneer gij in eene apotheek eene flesch teer Guyot vraagt, dat men u wel de echte teer Guyot geve. Dit is gemakkelijk te zien, gij hoeft enkel te bestatigen of het etikel wel het al gauw aan Brugge, de stad der kloosters en der armoede, niets meer te benijden hebben. Arm Yperen sous la présidence d'honneur de M.S. Dedeystere. Lundi, 2 Mai, a 8 1/2 h. précises du soir, organisée en la salie de la Bourse avec le bienveillant concours des INFATIGABLES et du RAPID-GLÜB. lre PARTIE. ■1. Ouverture pour trompettes. 2. Romance par M. Bartier. 3 Mouvements d'ensemble A la canne par les pupilles. 4. Romance par M. Griem. 5. Assaut au fleuret. 6. Ghansonnette comique par M. X... 2e PARTIE. 1. Mouvements d'ensemble A mains libres par les pupilles. 2. Romance par M. Bartier. 3. Travail aux barres parallèles. 4. Romance par M. Maes. 5. Partie de boxe entre les frères Rosseel. 6. Chansonnette comique par M. X... 3e PARTIE. Conférence par M. Valère Bouckenooghe. Mon séjour au Congo. Mijn verblijf in Congo. avec projections a la lumière oxy-hydrique. Wij hebben het genoegen gehad, onzen vriend R. Jefferson, dagbladschrijver, die waarlijk de hardnekkigste trap wielrijder der wereld dient genoemd te worden, te ont moeten. Jefferson heeft reeds verscheidene groote reizen per trapwiel ondernomen welke hem vermaard hebben, onder andere, den door tocht van Siberie. Heden is hij op weg naar Khiva, in het Midden van Azia. Nog een weinig vermoeid van het monster eetmaal door zijne lond- soke collegas der pers, den avond voor zijn vertrek aangeboden in het Cecil Hotel heeft hij in den vooravond Douver bereikt. Zondag 17 heeft hij te Duinkerke vernacht cn Maandag te Yperen in het Hotel de la Chatellenie. Daar werd hij op de fatsoenlijkste wijze ontvangen door de heeren ridder van Helle- wyck en capitein Robinet bevelhebber der rijschool. Tusschen Meenen en Yperen, werd Jeffer son verbaasd over eene proefneming voor het herschapen van steenweg in maccadam, door eene eenvoudige opeenstapeling der stoffen.... en ons ook, want wij kunnen niet denken dat het gouvernement zulk eene proefneming had hunnen doen. Na Gent voorbijgetrokken te hebben, ging de moedige naspoorder, de goede stad Brussel bezoeken. De heeren Borné en Bossut zijn ter zijner beschikking gebleven gedurende zijn verblijf te Brussel en de T. G. Beige heeft hem in zijn lokaal ontvangen. Gansch zijn trapwiel weegt 23 kilos, zij is van eene kleine uiteenzetting en voorzien van dikke luchtbanden. aan, en, op 't einde worden groenachtig grijs. Zijn bestaan is slechts eenen langen doodstrijd en hij sterft in volle besef. Men kan dus niet genoeg voorzorgen ne men tegen eene voortdurende valling, nog meer bij 't ontstaan een r bronchiet. Men moet de kwaal tegenhouden alvorens zij in eene ergere aandoening ontaarde en het ze kerste is ze bij haren aanvang te bestrijden. Een koffielepel Teer van Guyot, gemengeld in elk glas water of drank welke men ge woon is bij zijne eetmalen te nemen, is ge woonlijk voldoende om in weinigen tijd de meest hardnekkige valling en de meest in gewortelde bronchiet te genezen. Men kan zelfs zoo de reeds verklaarde tering tegen houden en genezen. In dit geval belet de teer de ontbinding der knobbeltjes, en, met de hulp der natuur, heeft de genezing snel ler plaats dan men kon verhoopen, 't Is een voudig en echt. Ten gevolge der talrijke genezingen, in hopelooze gevallen, door de Teer van Guyot Hij zette dus zijn weg voort naar Luik, waar Jefferson den dag van zaterdag 23 heeft doorgebracht en de wapenfabriek van Her stal bezocht heeft, deze werd door hem als een der merkwaardigste dingen aanzien van al wat hij ontmoeten zal, hij zet zijnen weg voort langs; Keulen, Coblence, Nuremberg, Linz, Wenen, Buda-Pesth, Kief, Moscou, Samara, Oremburg, en Kasehauck, de laat ste versterkte russischo plaats voor den woesiijnvan Kizii-Kom, welke hij zal dwars doortrekken en die niet min dan i,200kilom. meet. Den generaal Korolkof heeft een verge zelling van Cosaken-kemelniers belooft voor Jefferson de noodige eet waren te verzorgen gedurende den doortocht der woestijn. Ver der, zal hij alleen de Khanat de Kiva door- loopen, waar hij zal worden ontvangen door den Khan, Bockhara en den Oxus in rad zal neervaren. De terugkomst zal geschieden met den mi litairen transcaspischen ijzerenweg, de Cas- pisehezee, Batoum en Constantinopel. Wij wenschen den moedigen ondernemer veel vermaak en een goede terugkomst. LÉCOLE D'ÉQUITATION. A 2 heures de relevée. Longueur de la piste: 800 m. environ. SSJOO li*, de prïx. 1° Course au trot monté pour chevaux de 3111e série, 350 francs, dont 200 au premier, 100 au second et 50 au troisième. Entrée tr. 17,50, moitié forfait. Poids 70 kilos. Distance 3000mètres minimum. 2° Course au trot attelé pour chevaux de 2me série, 400 francs, dont 250 au premier, 100 au second et 50 au troisième. Entrée 20 francs, moitié forfait, poids 100 kilos. Distance 3000 métres minimum. 3° Course hors série au trot monté et attelé 300 francs, dont 150 au premier, 100 au second et 50 au troisième. Entrée fr. 15, Poids 70 et 100 kilos. Distance 3000 mètres minimum. 4e Course au trot attelé pour chevaux de 1" série, 650 francs dont 350 au premier, 150 au second, 100 au troisième et 50 au 4me. Entrée fr. 30, moitié forfait. Distance 4000 mètres minimum. Cloture des engagements le Lundi 6 JuiD, a huit heures du soir, au secretariat du Trotting Club, Hotel du Damier, Courlrai. Les Commissaires A. Brunfaut J. Onraet-Parret Nys- sens, Ss Lieutenant, Instructeur a l'Ecole d'Equitation. BURGERSTAND. van den 22 tot den 29 April 1898. Geboorten. Mannel. geslacht 3. j Vrouwelijk id. 8. SU u well j ken. Depuydt Alois, vleeschhouwer en Declercq Hermine, kamermeid. volgende adres draagtMaison Frere, 19, rue Jacob, Parijs, alwaar M. Guyot sedert 1869 zijne werkhuizen heeft overgebracht elke flesch draagt het handteeken van den uitvinder E. Guyot, in drie kleuren violet, groen en rood, schuinsch geplaatst. Prijs van den teer Guyot2 fr. de flesch. Dit geneesmiddel is te koop in alle apo theken. Voor de gemeente waar geene apotheek is kan men schrijven, 19 rue Jacob te Parijs en het bedrag van wat men verlangt in post zegels te zendende zending zal onmiddel lijk geschieden. P.-S. De personen die den smaak van het teerwater niet kunnen gewoon worden kunnen hetzelve vervangen door de Capsu- len Guyot in zuiveren Noorweegschen teer, en er 2 of 3 nemen vóór iedere maaltijd. Al dus verkrijgen zij dezelfde heilzame gevol gen en eene even zekere genezing. Prijs 2 50 fr. de flesch met 60 capsulen. Ovei*li.jdens. Engelaere Marie, 84 jaar, zonder beroep, weduwe van Baelde Jean, Rijselstraat. Top Adelaide, 60 jaren, winkelierster, echtgenoote van Geloen Jean, Rijselstraat. Bryxis Adolphe, 75 jaren, schoenmaker, echtgenoot van Parrein Marie, Meenesiraat! Vandsnabeele Henri, 27 jaren, daglooner, ongehuwd, Meenestraat. Ghemar Benoit, 81 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Thouroutstraat. Duflou Louis, 74 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Vanhecke Colette, Rijsel straat. Hoorelbeke Amélie, 83 jaren, zonder be roep, ongehuwd St. Heerejaosstraat. Lapiere Leopold, 65 jaren, njjveraar, echt genoot van Froidure Marie, Elverdinghe- straat. Delbecque Léopold, 61 jaren, schilder, ongehuwd, Meenenstraat. Einders beneden de 7 jaar. Mannelyk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 1. Het Naamfeest van Mynheer Julius van Merris. Het Sint Julius feest werd Zondag laatst in de Philharmonie met veel vreugde ge vierd. Het feest was volledig: serenade, cijbel- schieting, avondmaal, bolspel, niets ontbrak er. Een talrijk publiek woonde de serenade bij en het programma, samengesteld opzette lijk voor toehoorders niet ingewijd met de huidige harmonische kunstmatige samen stellingen, heeft een echten bijval genoten. Als naar gewoonte zijn de verschillige stuk ken door de Philharmonisten met smaak en samenhang uitgevoerd, hebben zeer beval len, maar voornamelijk het volkspotpourri, waarvan al de deuntjes door het publiek ge- kend waren, was het meest aangenaamst aan de toehoorders De groote toeloop van volk dat zich des namiddags naar het lokaal van Sint-Jooris begeven heeft, bewijst eens te meer hoeveel toegenegenheid de Poperinghenaars voor de Philharmonie hebben en het haar, bij elk uitstapje dat zij doet, bewijzen. Een lekker avondmaal wachtte de Phil harmonisten bij hunne terugkomst in het lokaal der maatschappij. Het was gevolgd van een bolspff, en de prijzen, waaronder drij schoone uurwerken, werden dapper be- kampt. Bijna op het einde van het soupé, is Mijn heer Van Merris, de toegenegen en milden Voorzitter, het lokaal binnengekomen, en bij zijne intrede werd er hem eene warme be tooging gedaan die vrij lang duurde. Men gevoelde aan deze toegenegene geestdrift hoe gelukkig de Philharmonisten waren, over de aanwezigheid van hunnen beminden voorzitter en hoe gehecht zij aan hem zijn door de banden van erkentenis en vriend schap. van den 21 tot den 28 dezer maand. GE BOOR TEN. Mannelijk 7. Vrouwelijk 4. HUWELIJKEN. Camille Deweppe, werkman en Hélène Mahi6u, kantwerkster. aan BRONCHIET, ZINKING ■■890 avec le bienveillant concours de

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2