Rijschool. Le Concours hippique de Bruxelles. 300 franks prijzen. De Maatschappij Oud-Pompiers Sterfgeval. VERKOOPINGEN Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. XE LEZEM DOOR DE PERSONEN DIE LIJDEN OUDE VERWAARLOOSDE VALLINGEN Eene verwaarloosde cf slecht behandelde valling ontaardt dikwijls in bronchiet, wan neer zij niet tot de longtering leidt; soms herhalen de hoestbuien zich zoo dikwijls en worden zoo geweldig dat zij gansch het li chaamsgestel verzwakken; de slaap is on mogelijk, de pols koortsachtig; het minste gevoel van koude verdubbelt de smarten. Te dikwijls vormen er zich knobbeltjes die, door hunne vermenigvuldiging, de longen verstop pen; wanneer zij verzweren, vernietigen zij de longcellen en veroorzaken er grcote ver liezen van zelfstandigheid, welke men holten noemt. Deze zieke is door eene verkwijning zonder smart, door eene voortdurende droef geestigheid aangetast. Zijne speeksels, eerst wit, schuimig en paarlmoerkleurig. nemen meer en meer eene onheilvoorspéliénde kleur Zondag morgend, om 7 ure, is gansch het personeel der Rijschool naar Brussel ver trokken, alwaar zij deel gingen nemen aan de groote loopstrijden uitgeschreven door de Brusselsche spoormaatschappij. De werking is zoo wel door het brussels publiek onthaald geweest, dat zij op alge- meene vraag den Donderdag gebleven zijn om nog eene tweede feest in le richten ten voordeele van den armen van Brussel. Vraag welke de heer kolonel zeer gaarn heeft toe gestaan. Ziehier wat wij in een brusselsblad lezen La dernière journée du concours hippique exercait une grande attraction, grèce a la participation de l'Ecole d'Equitation d'Ypres. Le public est venu en foule applaudir nos beaux cavaliers; le hall était archi-comble et d'audacieux spectateurs avaient été s'irtstal- ler presque sous la toiture. Le Roi, la Reine, le comte et la comtesse de Flandre occupaient la tribune royale leur arrivée, saluée par la Brabangonne a provoqué d'enthousiastes acclamations par- tant de toutes parts. Leurs Majestés étaient accompagnées du général Bricoux, du major d'Oldeneel, du marquis d'Assche, des sous-lieutenants Binjé et Nypels avec le comte de Flandre se trou- vait le génèral du Roy de Blicquy. La séance hippique a débuté par l'entrée du personnel de toutes les divisions de l'école d'équitationce défilé, éclairé par les rayons d'un soleil magnitique, a été splendide. Venaient ensuite le travail exécutépar les officiers d'instruction et les officiers élèves, le travail d'école des sous-instructeurs et des sous-officiers d'instruction, ces derniers mon- tant des pur-sang. Tous ont évolué sous la direction du capitaine Robinet. Puis le travail en tandem dirigé par le lieutenant Demaret, le travail de vigueur exécuté par les sous officiers, sous la direc tion du lieutenant Nyssens, et, enfin, L-s sauts prodigieux exécutés par les sous-offi ciers que dirige le lieutenant Leroy. Chacun de ces exercices a été accueilli par de nombreux applaudissements. La fête des fleurs, oü figurait tout le per sonnel a consisté en une course folie au tour de la piste, les officiers jetant des fleurs par poignés aux dames, des tribunes. Le Roi a félicité le colonnel Dehase et ses instructeurs. Le retour par la rue de la Loi de la familie royale et des nombreux équipages a ajouté, grace au soleil, un numéro des plus inté ressants a la fête. GROOTE volkenrechtelijkesnelwielrij dersprijskamp. Met genoegen vernemen wij dat onze moe dige snelwielrijdersmaatschappij De Yper- sche Rapid-Club met medewerking van het stadsbestuur een grooten prijskamp uit schrijft voor wielrijders. Hij zal plaals hebben op Zondag 19 Juni aanstaande, op het minneplein. liet publiek zal vrijen ingang hebben op het plein. Voor de tribunen voorbehoudene plaatsen zullen te bekomen zijn aan 1 en 3 fr.. j bekomen, en dit binst de dertig jaren, zoeken mededingers, zich soms steunende op de naamgelijkenis, hunne produkten in de plaats van het echt te verkoopen, alzoo de zieke bedriegend en nadeel berokkenend. Er zijn inderdaad verschillende soorten teer. In Noorwegen groeien de dennen die den besten teer geven, en M. Guyot gebruikt uitsluitend voor zijne voortbrengselen den zuiversten Noorweegschen teer, ondanks zij nen hoogen prijs, terwijl dikwijls vele fabri kanten, uit spaarzaamheid, teer van minder goede hoedanigheid gebruiken; deze kosten minder maar genezen niet. Het is dus volstrekt noodig, om uwe bron chitis, catarrha, verwaarloosde vallingen en meer nog kortborstigheid en tering te ge nezen, en om alle misrekening te voorko men, dat gij u wel verzekert, wanneer gij in eene apotheek eene flesch teer Guyot vraagt, dat men u wel de echte teer Guyot geve. Dit is gemakkelijk te zien, gij hoeft enkel te bestatigen of het etikel wel het bij de leden der Rapid-Club. Plakbrieven en programmas zullen later alle inlichtingen bekend maken. is uitgenoodigd door de stadsoverheid van Bergues (Frankrijk) deel aan de feesten te nemen, zal zich Zondag 5 Juni aldaar be geven. De leden der maatschappij die wenschen deel te nemen aan deze reis, worden ver zocht zich te doen inschrijven in het lokaal De Zalm waar zij alle inlichtingen kun nen bekomen. Gisteren namiddag had de plechtige bur gerlijke begrafenis plaats van den heer Oscar Vandevyver, overleden na eene langdurige en pijnlijke ziekte. De heer O. Vandevyver was een algemeen geachte jongeling, zijn omgang was bemin nelijk en aangenaam, ook telde hij menig vuldige vrienden die er aan gehouden heb ben hem eene uiterste hulde te bewijzen. Hij was onder-luitenant der burgerwacht en bijna al de officieren dezer instelling wa ren bij de teraardbestelling tegenwoordig. De militaire eer is bewezen geweest door de compagnie waarvan de overledene deel maakte, onder het bevelhebberschap van Luitenant De Deystere. Wij hopen dat de talrijke bewijzen van deelneming iets zullen toedragen om de smaat te lenigen van den diep beproefden vader. Hij aavaarde hier onze rechtzinnigste deel neming. Woensdag 25 en Donderdag 26 Mei, telkens om 9 ure 's morgens, verkoo- ping van wijnenen likeuren, van wijlen M. J. Capron. Notaris M. Alf. Reynaert. Donderdag 24 Mei, om 2 ure juist, verkooping van Meubels, ten huize van J. Geloen, Rijselstraat, N° 153, deurwaarder E. Deschièvre. BURGERSTAND. van den 13 tot den 20 Mei 1898. Geboorten. Mannel. geslacht 4. Vrouwelijk id. 7. Hu weli j ken. Gillis Gustave, zwijneslachter en Tanghe Lucie, dienstmeid. Overlïj «lens. Lokere Elodie, 43 jaren, zonder beroep, ongeguwd, Lange Thouroutstraat. Slosse Lucie, 64 jaren, winkelierster, on gehuwd, St. Jakobsbuiten. Doncker Amelie, 99 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Boterstraat. Hollevoet Isidore, 75 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Dehaene Marie, Rijsel straat. Provoost Jan, 65 jaren, daglooner, echt genoot van Dornez Marie, Meenestraat. Vanaenbussche Sophie, 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Vermeersch Joseph, Rijselstraat. Vandevyver Oscar, 30 jaren, zonder be roep, ongehuwd, St. Jansbuiten. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 3. aan, en, op 't einde worden groenachtig grijs. Zijn bestaan is slechts eenen langen doodstrijd en hij sterft in volle besef. Men kan dus niet genoeg voorzorgen ne men tegen eene voortdurende valling, nog meer bij 't ontstaan eern-r bronchiet. Men moet de kwaal tegenhouden alvorens zij in eene ergere aandoening ontaarde en het ze kerste is ze bij haren aanvang te bestrijden. Een koffielepel Teer van Guyot, gemengeld in elk glas water of drank welke men ge woon is bij zijne eetmalen te nemen, is ge woonlijk voldoende om in weinigen tijd de meest hardnekkige valling en de meest in gewortelde bronchiet te genezen. Men kan zelfs zoo de reeds verklaarde tering tegen houden en genezen. In dit geval belet de teer de ontbinding der knobbeltjes, en, met de hulp der natuur, heeft de genezing snel ler plaats dan men kon verhoopen. 't Is een voudig en echt. Ten gevolge der talrijke genezingen, in hopelooze gevallen, door de Teer van Guyot In den Gemeenteraad. De kwestie der twee looden voor hoppe. Verleden Zaterdag heeft den gemeenteraad een zeer belangrijke zitting gehouden, in dewelke veel schoone en ook leelijke woor den zijn gewisseld geweestzekere raads- heeren slingerden malkaar verwijtsels naar het hoofd dat plaisierig was te hooren. Het-is de kwestie der een of twee looden voor de hoppe die ter bespreking is geko men. Mijnheer Vandenberghe, schepene, had een nieuw reglement opgemaakt voor de hoppekeuring welk een dubbellood inbracht voor zekere hoppe van uitstekene hoedanig heid. Het meestendeel der raadsheeren wa ren daartegen en het is bij deze bespreking dat zooveel onaangenaamheden gewisseld werdden. Het nieuw reglement werd tot goedkeuring afgelezen en artikel per arti kel ter stemming gebracht, en hetgeen zon derling is, alle artikelen werden afzonder- ling aangenomen en gestemd doch wanneer het op zijn geheel ter stemming werd ge bracht, werd het verworpen met vier stem men tegen zeven(medebegrepen een raads lid die zich misgrepen had en ja voor neen had gezegdDezen onverwachten uitslag bracht schepen Vandenberghe in eene hevi ge gramschap hij die dit maanden op maan den had gearbeidt, en geene moeite had gespaard om dit reglement samen te stel len. Zonder twijfel was deze stemming tegen hem gericht en mocht als eene afkeuring ten zijnen opzichte aanzien worden. Ge woonlijk wanneer een lid van het schepen- kollegie in minderheid wordt gebracht geeft hij zijn ontslag, aangezien hij de goedkeu ring van den raad niet meer bezit, maar schepen Vandenberghe ziet er zoo nauw niet, en hij blijft vast aan zijn zetel. Alzoo heeft hij bewezen dat hij de stad meer noo dig heeft dan de stad hem noodig heeft des te meer daar zelfs zijn collega, schepen Van Merris tegen hem had gestemd. En alzoo is al den praat, al het geweld dat men sedert omtrent een jaar nopens de hoppe kwestie gemaakt had, op eens in het water gevallen, en alles zal blijven lijk als voren, uitgenomen dat schepen Vandenber ghe een beetje van zijne pluimen of van zij nen hoogmoed zal achtergelaten hebben. Een nieuwe koning. D'heer Alberic Pauwels, den overal be kenden en wijd vermaarden handboogschut ter, heeft Donderdag laatst den hoogvogel afgeschoten aan de pers der maatschappij Sl Sebastiaan en werd vervolgens als koning voor het jaar 1898 uitgeroepen. Te Rousbrugge. Godsdienst en politiek. Dezer dagen wierd tot Rousbrugge eene vergadering gehouden om kandidaten aan te duiden voor de aanstaande provintie- kiezing. In andere kantons zijn het de afge vaardigden der verschillige gemeenten die daartoe samen komen, en alhoewel ze toch meest altijd de eenvoudige dienaren zijn der pastoors kent men tot heden geene plaatsen lijk te Rousbrugge, waar de heeren geestelij ken zelf vergaderen benevens ffe wereldlijk- sche afvaardigen, om kandidaten voor de kiezing voor te stellen. Inderdaad te Rous brugge zag men voor deze i ergadering gees telijken van alle kanten opkomen, de eene volgende adres draagt Maison Frere, 19, rue Jacob, Parijs, alwaar M. Guyot sedert 1869 zijne werkhuizen heeft overgebracht elke flesch draagt het handteeken van den uitvinder E. Guyot, in drie kleuren violet, groen en rood, schuinsch geplaatst. Prijs van den teer Guyot: 2 fr. de ilesch. Dit geneesmiddel is te koop in alle apo theken. Voor de gemeente waar geene apotheek is kan men schrijven, 19 rue Jacob te Parijs, en het bedrag van wat men verlangt in post zegels te zendende zending' zal onmiddel lijk geschieden. P.-S. De personen die den smaak van het teerwater niet kunnen gewoon worden, kunnen hetzelve vervangen door de Capsu- len Guyot in zuiveren Noorweegschen teer, en er 2 of 3 nemen vóór iedere maaltijd. Al dus verkrijgen zij dezelfde heilzame gevol gen en eene even zekere genezing. Prijs 2.50 fr. de flesch met 60 capsulen. per rijtuig de andere te beene, het dorp was zwart van priesters, en dit alles om iets te doen die hen in 't geheel niet aangaat. Het zijn de kiezers zelf die hunne mandatarissen moeten aanduiden, en waar het anders is, lijk tot Rousbrugge, daar bestaat geene vrij heid meer. Moet het zoo voortgaan in dit verkwezeld Vlaanderen dan worden weldra de priesters zoowel onze burgerlijke als onze geestelijke oversten. Nogthans den godsdienst moet van de po litiek gescheiden blijven, ziehier wat een be- - roemd predikheer" lepère Etourneau on langs daarover zegde in O. L. V. Kerk te Antwerpen, in zijn sermoen welke duizende aanhoorders bijwoonden. "De politiek, zegde hij, moet van den godsdienst gescheiden blijven omdat deze verre boven dergel fike kleinigheden verhe ven is. De Godsdienst is gelijk de sneeuw die vlekkeloos wit blijft in de hoogte der bergen, doch in modder verandert zoodra hij neder komt. Deze woorden welke menige katholieke gazetten medeedelden, zijn goud waard, maar zij dienen vooral toegepast te worden daar waar de prieslerslijk te Rousbrugge als poli tieke aanleiders optreden. van den 12 tot den 1g dezer maand. GE BOORTEN. Mannelijk 2. Vrouwelijk 9. STERFGEVALLEN. Declercq Louis, 69 jaar, schalliedekker, echtgenoot van Silvie Petyt, Valkenberg. Kinderen beneden de 1 jaar. Mannelijk 1. vrouwelijk. 1. Een Meikever. 1. Als gij eenmaal zijt gevangen Vliegen moet gij naar hun wil, Hangen, slepen aan hun draadjen, Nimmer rustig, nimmer stil. En gij hebt dan wel te roepen Hulp te vragen in uw nood, 't Is te laat mijn preêkheertje 't Draadjen hebt gij aan uw poot. II. En al komt gij ons vertellen Dat gij vrij zijt als de wind, Dat gij handelt naar begeeren En gij nooit uw meester vindt Dat zijn vygen na den Paschen En al schreeuwdet gij u dood..,. Hoe zouat gij in vrijheid wezen Meteen draadjen aan uw poot? III. Nooit tevreden zedepreker Die uw vrijheid hebt verkocht Die bij pastoors en bij jeven Laatst nog naar een plaatsje zocht; Die in 't ruim niet meer kunt vliegen En van vrijheid zijt ontbloot. Arm beestje 1 Ach I de pastoor Bond een draadjen aan uw poot. IV. En gij zegt ons dat gij vrij zijt Dat gij doet al wat gij wilt En dat katholiek of anders U dat niemendalle schilt Dat gij wezen zult en blijven Vrijgezind tot aan uw dood,... Maar kazakkeman de pastoor Houdt het draadjen aan uw poot- s aan BRONCHIET, ZINKING

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2