STADSNIEUWS. Het onderhoud van onze straten en openbare plaatsen. Oud-Pompiers. Nog eene diefte. Tram. VERKOOPINGEN Burgerstand der Stad Poperinghe. Ramp op de Schelde. Pleziertreinen. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. plichtend zijn. De wachten moeten twee broeken bezitteneene in zwart laken en eene in blauw lijnwaad voor den zomer, als het weder zulks toelaat. De broek moet in slopkousen of guetten worden gedragen, van een bijzonder model. De wachten krijgen ook eenen ransel in pegamoïdleder. Als hoofddeksel zal men alleen een nog al hooge kepi dragen, versierd met een rooden pompon. Voor de krijgsoefeningen zal men een over treksel in' waschdoek gebruiken. De tuniek der officieren zal goed gelijken op die der officieren van het gendarmerie- korps, doch in stede van het klaverblad, zullen zij epauletten dragen. De wachten van den 2en ban mogen hunne oude kleedij blijven gebruiken en zullen in afzonderlijke compagnies worden gerang schikt. s Het is een waar vermaak als men ziet met welk een zelfopoffering en kennis van zaken de openbare werken gedaan worden. Wilt gij daarvan overtuigd zijn. vriend lezer, wel be geef u naar de Lombaardstraat, en opgelet of gij breekt er den bals, daar de straat zoo schoon gepaveerd is. Daar zult gij een staal tje zien van onderhoud; bezichtig eens den ouden Lombaard en zeg mij of het niet be treurenswaardig is zulke schoone gebouwen te laten vervallen, het dient voor yzermaga- zijn aan den tweeden burgemeester Baus, en alles is goed. Ga dan eens naar 't Zaalhof naar de watering, daar zoudt gij omver val len van den stank Gelukkiglijk dat de man nen van onze rijschool het gedacht opgevat hebben te kuischen, zij die daar dagelijks weg en weer moeten krijgen wij warmer dagen 't ware genoeg om er de pest in stad van te krijgen. Vandaar trek eens langs de Maloulaan, Waterkasteel, naar den Café des Boulevards, langs den eenen kant hovingen, langs den anderen kant stinkend verpestend water, waar er allerhande vuiligheid in gestort is: rotte honden, katten liggen er genoeg om in Yperen ziekten voort te brengen. Heeft de commissie van openbare gezondheid dan niets meer te zeggen om zulke schreeuwende on rechtvaardigheden te beletten. 't Is eene ware schande. Alle maanden ziet men subsidiés voor de pompiers en muziek uitstapjes te doen, en voor noodige gezondheidswerken, is er al leenlijk niet de minste voortgang gedaan. 'tls eene schreeuwende onrechtvaardig heid. Verledene week rood 4 1/2 ure namiddag was de meid van M.den Luitenant Williame, woDendeinde boterstraat, eene boodschap gaan doen en zij had de straatdeur dicht toe getrokken. Een booswicht, zulas bemerken de, stak de deur open, liep de trappen op en begaf zich in de slaapkamer van Madame, waar hij in de lade eener kas, een gouden ketting met monter, een diamanten kruis, een armband in goud, twee armbanden in zilver en twee oorslingers stal. Eens zijne misdaad gepleegd, ging hij voorzichtig bene den en ontmoette in den gang het jongste meisje des huizes, welke hij verbood iets te zeggen ofte roepen, en zoo vluchtte hij de deur uit langs de Paterstraat weg. Niettegenstaande alle opzoekingen onzer politie is men tot heden er niet in gelukt de hand op den dief te leggen. (Hij had misschien een plakke aan gelijk de vélos). Het moet een ervaren stoute kerel zijn, die voorzeker aan zijn proefstuk niet is. 't Ware te wenschen dat men hem vatte. Is 't nu niet jammer dat Lams lijkbidder geworden is! 1 't Nieuwsblad heeft immers altijd beweerd dat die voorbeeldige agent al le sporen wist te ontdekken, en men ont neemt hem aan de politie op het oogenblik dat de dieften bij klaren dage gebeuren. Ab uno disce omnes, hetgeen zeggen wilv®]gens een alleen oordeel over al de anderen. Alhoewel het weder zeer onzeker was is rwCl\ V6el V°lk gaan luisteren naar het ip rv 'rg//geT Z0Dda« laa!st in den hof Oui/pompiers. der m.^1,de,s.t.ukkein van 'f programma werden meesterlijk uitgevoerd; bijzonderlijk heeft men veel lof gesproken over het suk Feuilles dAutomne, door den heer Henri Moerman gecomponeerd. Het is reeds algemeen gekend en het ware overbodig het nog te herhalen, dat de heer Moerman niet alleen een goede en ervaren muziekmeester, maar een uitmuntend com ponist is. Menige muziekstukken heeft hii reeds voortgebracht, die overal zeer gunstis aanvaard werden, en 't is te hopen dat hii er nog vele zal voortbrengen. t Is eene eer voor Yperen verdienstelijke mannen te bezitten, maar ongelukkiglijk worden zij meestal miskend in hunne ge boortestad, en als er ergens eene plaats te verleenen is, wordt deze meestal aan vreem delingen geschonken die op verre na zooveel talent niet bezitten. Nu, niemand is een sant in zijn eigen landzegt het spreek woord, en voor Yperen is dit spreekwoord dubbel waar. Dezen morgênd rond 10 ure stal zekere Elameez, van Meenen, eenen pander, die aan de uitstalling van den Bazar hing ir de Ry- selstraat. Een oeggetuige ging de politie verwittigen en het duurde niet lang of de kerel werd bij zijne vleugels genomen in de Korte Meersch, door den heer Commissaris en twee agenten, zonder medehulp van den verdienstelijken Lams, het troetelkind van Surmont en de voorbeeldige 'agent van 't Nieuwsblad. M. Vandenpeereboom heeft den tram van Dixmudenaar Poperinghe met vertakking op IJperen goedgekeurd. De tram van Dix- mude, Beerst, Keyem, Leke, St-Pieters-Ca- pelle, Slype, Leffinghe, Steene en Oostende is door al de gemeenten aangenomen, behal ve door Steene en Oostende. Men verwacht ook de goedkeuring van den tram van Dix- mude, Beerst, Vladsloo, Bovekerk*. Coucke- laere, Ichteghem, Aertrijcke, Snelleghem, Varsenaere. St-Andries en Brugge. Op maandag1 11 Juli, ten 9 ure 's morgens, venditie van meubels, menagie- goederen, tabac, lijnwaad enz. ten huize van d'heer Henri Bafcop overleden, Thou- routstraat te Yperen, notaris Eug. Vander- meersch. Op maandag 18 Juli 1898 ten 9 ure s morgens venditie van meubels, menagie- goederen enz. ten huize van M. D. Demule- tenaere-Bloemme. Cartonstraat te Yperen deurwaarder Alf. Hof. 1 Augustus 1898, ten 1 ure namiddag verkooping van Meubels, menagiegoed, enz. ten huize van M. den luitenant Dumont, paterstraat, deurwaarder M. C. Vander- schueren. BURGERSTAND. van den 1 tot den 8 Juli 1898. Geboorten. Mannel. geslacht 3. Vrouwelijk id. 8. Huwelijken. Desramault Albert, kleermaker en Tanghe Marie, zonder beroep Noë Léopold, vleeschhouwer en Debruvne Helene, winkeldochter. Overlijden®. Vanhecke Virginie, 65jaar, kantwerkster echtgenoote van Dubois Leopold, Meenen- straat. Vanaerde Flore, 75 jaar, zonder beroep weduwe van Buyle Francois, Houtmarkt. Santy Félicie, 44 jaar, strijkster, onge huwd, Lange Thouroutstraat. Sohier Rosalie, 65jaar, huisvrouw wedu we van Baert Basile, Mondstraat. Debacker Leonie, 67 jaar, zonder beroep weduwe van Verhoest Jean, Rijselstraat. Timperman Nathalie, 84 jaar, zonder be roep, weduwe van Odent Pierre, Sl Jan Hospitalstraat. Callens Henri, i2 jaarj zonder beroep echtgenoot van Doom Prudence, S'. Jacobs buiten. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 2. van den 1 tot den 7 dezer maand. GE BOORTEN. Mannelijk 2. Vrouwelijk 4. HUWELIJKEN. Achille Deroo, daglooner en Vic'orine Verwaerde, werkster. Auguste Bonduelle dienstbodeen Maria Deschodt, fabriekwerk ster. Henri Delboo, dienstbode en Elodie Lermyte, naaister. Elie Maerten, werk man en Louise Ruyssen, dienstmeil. Omer Deneire, brouwersgast en Emma Le- fever, kantwerkster. Aloise Veryser, landgebruiker en Lucie Bernaert, landge bruikster. STERFGEVALLEN. Hulet Ioannes, 86 jaar, staatsgepension- neerde, echtgenoot van Eugenie Lebbe, Boeschepestraat. Huyghe Florentine, 42 jaar, kantwerkster, echtgenoote van Con stant Bevernage, Veurnestraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk 1. vrouwelijk. 1. Een schrikkelijk ongeluk is zondag namid dag op de Schelde te Antwerpen voorge vallen. Te Burght waren elf personen scheep gegaan op een oud yacht om zich naar de kermis van S... te begeven. Nauwelijks was het vaartuig van wal gestoken of het zonk, en men heeft slechls een kind van de opvarenden kunnen redden. De tien anderen zijn dood opgehaald. Men kan zich licht voorstellen welke ontroering er overal ontstond bij het ver nemen van zulke ramp, die zooveel familiè'n dompelt als er slachtoffers zijn. Nadere bijzonderheden. De onderzoekrechter van Dendermonde, vergezeld van zijn griffier, is maandag te Burght aangekomen om een onderzoek te openen. Toen het vaartuig van wal ging steken, bood de genaamde Delphine Troch, oud 26 jaren, zich ook nog aan om het plezierreisje mee te maken. Men riep haar lachend toe Gij komt nog juist in tijds om met ons te verdrinken niet denkende dat men eene akelige voor- zegging deed welke spoedig bewaarheid worden zou. Er woei een stijve bries. Het bootje stak snel van kant. De jonge Piet Paap hield de zeilen. Theo Claes speelde op de harmonica. Op den wal stonden er verscheidene per sonen te zien onder andere de moeder van Maria Van Hoofstadt. Eensklaps, terwijl de boeier flink door vaarde, kwam eene windvlaag opzetten, die het bootje deed omkantelen. Een angstkreet klonk over de Schelde. Men zag de elf personen een oogenblik spartelen tusschen het zeil en touwwerk; daarna zonk het booije en de ongelukkigen verdwenen in de diepte. De personen die het schouwspel zagen, stonden als verlamd. Moeder Van Hoofstadt was van schrik in zwijm gevallen. Slechts twee booljes waren in de nabij heid het waren die van visscher De Wach ter en van twee vaarders, de heeren Kets en Jonkheer. Deze haastten zich naar de plaats des onheils. Zij vonden nog eenige hoeden en andere kleedingstukken Verder bemerkten zij ook nog den vier jarigen Camerier, die aan eene plank vast geklampt was, en bleef drijven. Hij werd onmiddelijk door de heerer Kets en Jonkheer gered. Na lang werken, gelukten zij er in hem tot het leven terug te brengen. De vader van Camerier kwam op dit oogenblik ter plaats, om te vernemen dat zijne vrouw verdronken was. De arme man werd bijna zinneloos van droefheid. Hij blijft met drie minderjarige kinderen zitten. De volgende pleziertreinen zullen geduren de het zomerseizoen van 1898 langs Gent naar onze kusten afkomen 10 juli, 1 trein St. Ghislain, Sirault, Ter- tre, Denderleeuw. 17 juli, 2 treinen Chimay, Bonne Espé- rance; Terveuren, Auderghem, Ternatb. 24 juli, 2 treinen: Tongeren, Oplinter; WelkenraadtAngleur. 31 juli, 4 treinen Luik, Esemael; Turn hout, LierStatte, DandenCharleroi, Piéton. 7 augusti, 6 treinen: Erquelinnes, La Croyère; Quiévrain, Roisin, Dour, Mons Chatelineau, Charleroi, Luttre; Welken- raedt: Rebaix, AcreuNijvel, Clabecq, Forest. 14 augusti, 4 treinen: Gilli, Godarville; Quiévrain, Thulin, Bergen, Jurbise; Thie- j nen, Mecbelen: Manage, 's Gravenbrakel j Sotteghem. 15 augusti, 3 treinen: Luik, Esemael- ♦f Quiévrain, Dour, Bergen; Namen, Gem- I bloers, Watermael. 2-1 augusti, 5 treinen: Welkenraedt, An- gleur,- Chatelineau, Charleroi, Luttre: Son nies, Rebaix, Acreu; Namen, Flawines Reves; Erquelines, La Croyère. 28 augusti, 5 treinen-, Charleroi, Piéton (toevalliglijk twee treinen); Manage, 's Gra venbrakel, Soitegem; Quiévrain, Thulin Bergen, Jurbise; Thienen, Mechelen; Wa- vre, Waterloo, Uccle. 3 september, 5 treinen: Luik, Esemael Chatelineau, Charleroi, Luttre; Namen' Gembloers, Watermael, Erquelinnes, La Croyère; Gilly, Godarville. De volgende pleziertreinen zullen langs 1 hourout naar Oostende, Blankenberghe en Nieupoort rijden: 14 juli, 2 treinen Rijssel langs Meenen en Lichtervelde; Arras, Hazebrouck. 17 juli, 2 treinen Comen Blalon. 24 juli, 2 treinen Rijssel langs Comen en Cortemarck; Kortrijk. 31 juli, 2 treinen Rijssel langs Meenen Armentiers langs Comen. 7 augusti, 2 treinenComen lanhs Lede- ghemDuinkerke. 14 augusti, 2 treinen: BlatonRijssel langs Comen. 15 augusti,2 treinen: Ath; Kortrijk. 21 augusti, vertrek uit Parijs; terug uit Oostende en Blankenberghe den 16. 21 augusti, 2 treinenRijssel langs Mee nen Armentiers. 28 augusti, 2 treinen Duinkerae; Deinze en Audenaerde. 3 september, 2 treinen: AthRijssel langs Comen. 10 september, 2 treinen.- Blaton; Haze brouck. Meenen. Zondagmorgend, rond ll ure, zag de fransche douanier Lafranée, van Halewijn, van dienst op den steenweg naar Busbeke, een jongeling in de richting van Halewijn vluchten. Hij achtervolgde hem. In de Linseelestraat gekomen loste de tolbe ambte een revolverschot in de lucht om de tolbeambten van een naburigen post te ver wittigen. De kogel kaatste tegen een muur af en kwam te recht in den hiel van een voorbijganger, Emiel Six, steendrukker bij M. Derreaux. De wonde is gelukkig niet erg. De smokkelaar werd aangehouden; hij had verscheidene doozen stekskens in' ziin bezit. Roeselaere. Verschrikkelijk on geval. Alexander De Meyer, 60 jaar, te dicht voorbij een molen gaande in de'ge meente Rumbeke, kreeg eenen slag van eene der vier wieken en werd eenige meters ver geslingerd. De ongelukkige stierf in de ijselükste pij nen. Kind versmacht. De meid der echt- genooten D... werd gelast een kindjein slaap te wiegen. Zij verloor geduld, legde zich met het kind te bed en sliep zelf in, het wichtje in hare armen houdend s Morgends vond men het versmacht. Het parket van Kortrijk heeft alhier een onderzoek ingesteld. De Beukelaer's Rum Confiture Wafers De Beukelaer'sChocolade is de lekkerste De Beukelaer's Cacao is de fijnste. Halluin. Ernstig spoorweg ongeval. Dinsdagavond had te Halluin een ernstig ongeluk plaats. Een rijtuig, waarin vier personen zaten, wilde den ijzeren weg overgaan, daar de bareel wijdopen stond. Nauwelijks was het paard op de spoor baan, of de sneltrein van Oostende kwam aangesneld. De personen konden gelukkig bijtijds van het rijtuig springen en bleven ongedeerd het paard echter werd zwaar gekwetst. Het ongeluk is te wijten aan den bareel wachter die, in een gazet lezende, in slaap gevallen was, en de seinen en het gefluit daarom niet gehoord had. 11 Juli. De oud-studentenbond van Brugge, Kortrijk, Roeselaere, Veurne, enz. heeft een oproep aan de Vlamingen gericht, om hen aan te zetten, den 11 juli, den ver jaardag van den slag der Gulden Sporen te i»^S-^riTTrrir-in..i>

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2