STADSNIEUWS. YPRES FLEURI Spreekt nooit van koord in 'het huis van een gehangene. Derlin Derlin Het feest der Lange Pijpen. Oud-Pompiers. Girk Sosman. Burgerstand der Stad Poperinghe. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Allerlei. Bibliographie. STAD YPER. ZONDAG 7 OOGST 1898 GROOTE CAVALCADE van Praalwagens, Rijtuigen, Snelwielen en Groepen VERSIERD EN GEBLOEMTOOID. Een som van 1000 franks zal verleend worden in premiën, als volgt 1® Klasse: Prachtrijtuigen met paarden, ruitersgroepen en andere, praalwagen (lan delijk gedeelte medebegrepen). 3 premien van 50 fr. 150 fr. 3 premien van 35 fr. 105 fr. 15 premien van 20 fr. 300 fr. 2e Klasse: Kleine gespannen, melkkarren en snelwielen 3 premien van 30 fr. 90 fr. 3 premien van 20 fr. 80 fr. 15 premien van 10 fr. 150 fr. Daarenboven zal er 145 fr. ter beschik king van den jury gesteld worden om bijzon dere premien te verleenen. 145 fr. Totaal 1000 fr. Een jury door het gemeentebestuur aan gesteld zal de premiën toekennen. Hij zal zijne werkingen op de Groote Markt uit oefenen. De stoet zal ten 3 uren op de Vandenpee- reboomplaats gevormd worden en de vol gende richting nemen: Boterstraat, Tem pelstraat, Statiestraat, Maloulaan, G. de Stuersstraat, Luikstraat, Elverdinghestraaf, Vandenpeereboomplaats, BoesiDghestraat, Nieuwe Houtmarkt, Cartonstraat, Korte Thouroutstraat, Groote Markt, St. Jacobs- straat, St. Jacobs-nieuwweg, Hondstaaat, Bukkerstraat, Pateelstraat, Bijselstraat, Groote Markt. Het Nieuwsblad poogt onze artikels over de tuindagfeesten te weerleggen en te be wijzen dat het huidige stadsbestuur zeer wijselijk heeft gehandeld met slechts eene som van 6450 fr. te besteden aan die fees ten. Wij, integendeel, wij beweren dat men met zulke som de feesten aantrekkelijker kon maken en meer volk naar de stad lok ken, hetgeen meer profijt vuor de nering- doeners zou opleveren. Herinner u, zegt het wijwater papierlje, dat de liberalen in 1890 18 duizend franken uitgaven voor de tuindagfeesten en diens volgens zoo zuinig niet waren als de ka tholieken. Wij bekennen het volgeerne, maar onder andere feesten en aantrekkelijkheden die dit jaar gegeven werden, was er een festi val waaraan honderd maatschappijen deel namen, niettegenstaande al de pogingen die de katholieken aanwendden om dit te doen mislukken. Niemand heeft vergeten welke hatelijke middelen door de kaloten gebruikt werden om de muziek- en de koormaat schappijen van het Ypersch festival af te trekken; iedereen herinnert zich nog dat, om hun doel te bereiken, de tegenstrevers van het liberaal stadsbestuur een festival inrichtten te Poperinghe, waaraan alle ka- lote maatschappijen verplicht waren deel te nemen, tot groot nadeel onzer nering doeners wier belaDgen zij wilden krenken, en hoe armzalig hun festival op een fiasco uitliep. Ja honderd maatschappijen beantwoord den den oproep van het liberale stadsbe stuur en verbleven twee dagen in onze stad om deel te nemen aan de trekking der 3000 fr. premiën die door de inrichtings kommissie uitgeloofd waren. Het ware overbodig hier te doen uitschij nen hoeveel profijt dergelijk feest aan de neringdoeners verschafte, nog nooit was er meer verkrop voor al wie handelaar was, nog nooit zijn de neringdoeners zoo voldaan geweest. Men moet zoo schaamteloos en tevens zoo naïef zijn als het Nieuwsblad om over den Tuindag van 1890 te durven reppen, want zij hebben klaar bewezen dat zij later alles zouden opofferen aan hunnen partijgeest en, inderdaad vanaf hunne aankomst in 1891, door alle sluiksche middelen en de macht van 't geld, tot heden toe hebben zij de be langen der ingezetenen over 't hoofd gezien om hunnen haat te voldoen tegen al wat van verre of naar liberaal was. Ja, de klerikalen zijn zuinig als het de belangen der neringdoeners geldt, maar zij breken geld met hamers om nuttelooze wer ken uit te voeren zooals 't waterkasteel en menige andere. Heeft er niemand gevonden twee geweren, toebehoorende aan Pompiers die zondag laatst naar Poperinghe geweest zijn, om er deel te nemen aan de schieting (cible chi- noise)? Wie ze vindt en wederom brengt aan den kommandant zal er wel voor betaald worden. Wel welwat zal er nogal gebeuren Telkenmale dat zij een uitstapje doen, ver liezen zij iets, 't is niet te verwonderen of zij zullen nog al te maal verloren loopen is 't niet waar, Karei? Onze Karei niet 1 maar Karei van 't Nieuwsblad. Zondag gaf de Maatschappij La Fra- ternelle, gekend onder den naam van Lange Pijpen een prachtig bal in den hof der Ciladelle, die prachtig verlicht was te dezer gelegenheid. Een uitgelezen orkest, onder het bestuur van den heer M. Tasseel, verlustigde de genoodigden en lokte ze uit tot den dans. Het was waarlijk schoon en aangenaam om zien hoe die jeugdige koppels dansten en sprongen, draaiden en wemelden, de eene in den hof en de andere in de zaal, dat het stof bij de geburen vloog. Zeggen wij ook dat de heeren inrichters zeer hoffelijk gehandeld hebben jegens de dames. Ieder van haar ontving een liefe lijken bloemruiker, benevens een ordre de bal, om hunne uitnoodigingen in te schrij ven, dat later als eene herinnering aan het feest zal dienen. Kortom een schoon en verrukkelijk feest, waar broederlijkheid en rechtzinnige vriend schap heerschte, en dat duurde tot in de kleine uurtjes. Wij bieden die heeren onze beste geluk- wenschen aan en koesteren de hoop nog somtijds op zulk een aangenaam feest ont haald te worden. Aan hen onzen innigsten dank. Dinsdag 9 Augusti geeft de maatschappij der Oud-Pompiers aan hare leden, in den hof der Ciladelle, een luisterrijk Concert ge volg van Bal, waarvan wij hieronder 't pro gramma mededeelen. Geen twijfel dat, indien het weder voordee- lig is, het er aan geen volk ontbreken zal. PROGRAMMA le Partie. 1Ouvrons le bal, marche 2. Les deux hussards, ouvert. 3. Andalucia, mazurka 4. Concerto pour clarinettes 2® Partie. 1. Deci, Deta, marche 2. Le Prophéte, fantaisie 3. Josephine, gavotte 4. New Life, valse 3e Partie. Jouve. Döppler. Heymans. Wettge. Denza. Meyerbeer. Eilenberg. Komzak. a 81/2 hs. REDOUTE. Het is morgen zondag dat de eerste voor stelling zal plaats hebben in den cirk Sos man. Volgens het programma moeten wij bekennen dat wij sedert lang geen zulk ge- i zeischap in Yperen gehad hebben, en men op voorhand mag verzekerd zijn er eenen aan- gena.nen avond er door te brengen. Ziehier den naam der bijzonderste artisten. Onnoodig de familie Sosman te noemen daar zij sedert lang ver en naar gekend is. Noemen wij: De vermaarde gebroeders Agosti, de voornaamste acrobaten der wereld, de ge broeders Mebilo M Salvator, de Clowns Holste. De gebroeders Hartons.enz. enz. Met zulke mannen is men zeker werkingen te zien dat men in de groote cirken te Brus sel niet aantreft. Ook de prijzen der plaatsen zijn zeer gering. Stallen 2 fr. 1" 1,50 fr. 2ie 1 fr. 3de 50 centiemen. Alle avonden ten 8 ure, den donderdag en zondag ten 3 ure dagvertooning. BURGERSTAND. van den 29 Juli tot den 5 Augustus 1898. Geboorten. Mann. geslacht 1. Vrouwelijk id. 5. Overlijden». Sampers Natalie, 64 jaar, dienstmeid, ongehuwd, Meenenstraat. Pinte'Charles, 81 jaar, kasseier, weduw naar van Verdoene Joséphine, Neerstraat. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 0. van den 30 tot den 4 dezer maand. GE BOORTEN. Mannelijk 6. Vrouwelijk 2. HUWELIJK. Auguste Tamboryn, landbouwer en Eu genie Liebert, herbergierster, beide te Poperinghe. STERFGEVALLEN. De Coninck Maria, 10 jaar, Meessen- straat. Waghemaeker Barbara, 77 jaar, winkelierster, weduwe van Ivo Dumely, Yperstraat. Catrycke Rosalie, 88 jaar, weduwe van Benedictus Clays, zonder beroep Wijk K. Moerkerke Amandus, 82 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Amelie Bout- ton, Trommelaarstraat Kinders beneden de 7 jaar Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. Een artikel uit Poperinghe te laat toege komen kan maar binnen 8 dagen opgenomen worden. Prinselijk huwelijk. Zaterdag morgen had in het paleis van Coburg het katholijk huwelijk plaats van Prinses Doro thea van Saxen Coburg met den hertog Gonthiervan Schleswig-Holstein. Na deze plechtigheid had het vertrek voor Coburg plaats, waar het wettelijk huwelijk zondag plaats had. De prinses Louisa heeft aan het huwelijk harer dochter Dorothea niet kunnen tegen woordig zijn, daar zij nog altijd in haar ge sticht te Weenen opgesloten is. Prinselijke verjaardag. Zater dag had de 26® verjaardag der geboorte plaats van prinses Clementina. Ter dezer gelegenheid heeft de koning prachtige bloemenkorven van Oostende naar Spa ge zonden, waar zij de prinses werden aange boden. Kommandant Ghaitin te Oostende. Na de eerebewijzing welke kommandant Challin te Brussel ten deel viel, werd de Congoleesche held ook Zondag alhier ge vierd, waar hij deelmaakte van het 3® linie regiment De staf van het regiment wachte hem af aan de statie en leidde hem naar het stad huis, waar de heer burgemeester hem offi cieel ontving. In de kazerne hadden de onderofficieren een klein feest te zijner eere ingericht. Z. M. de Koning ontbood M. Chaltin in den namiddag aan boord van zijn jacht. In het Hotel de la Couronne had vervol gens een banket, of liever een zeer gemoede lijk, hartelijk feest plaats, In de Kursaal werd de held s'avonds ontvangen door M. Brunfaut, die met hem in Congo verbleef. Hier was de betooging uitermate hartelijk; zij eindigde met de Brabanconne en het treffend waar kan men beter zijn Kommandant Chaltin bedankte, zeer ont roerd, Onze lezers welen dat de kommandant Chaltin door eenen kogel aan de hand werd gekwetst in het gevecht met de troepen van den Sultan N' Doruma en dat hij zich in het St-Jansgasthuis te Brussel aan een onder zoek bij miidel der Xstralen onderwierp. Zichtbaar geworden, bleek het dat de kwetsuur veel erger is dan men vooreerst had gedacht. Men bestatigde vooreerst eene dubbele breuk der mid ienband en idem van twee der leden van den kleinen vinger. De drie vingerleden zijn met de helft verkleind en vormen nog slechts één been. Ook werd de afzetting van den kleinen vinger besloten Hoeveel wegen de koninginnen en keizerinnen van Europa? Men heeft dezer dagen haar gewicht bekend gemaakt, De koningin van Italië komt vooraan met 80 k koningin Victoria van Engeland volgt met 78 kilos de koninginnen van Spanje en België wegen respectievelijk 67 en 65 kil De keizerin van Duitscbland, 62 de konin gin van Portugaal, 60de keizerin van Rusland 59 en de lichtste van alle, de kei zerin van Oostenrijk die slechts 44 kilos weegt. Tegen brandwonden. Staan de kleeren van iemand in vlam neem dan een deken, doek, tafelkleed, gor dijn of groote frak en wikkel den brandende hierin. Rol hem vervolgens op den grond heen en weer. Begiet met veel water. Snijd de kleereti los, zoodat ze van zelf afvallen. Laat brand blaren vooral dicht. Gebruik geen groene zeep petrolie, maar bedek de brandwonden met schoone lappen, die ge doopt zijn in Kalkolie of Vaseline (dat steeds in ieder huishouden moest te vinden zijn): doe daaroverheen een dikke laag watte en maak alles met een windel vast. Bij verbranding met bijtende stoffen: af spoelen met veel water. Weet ge, dat de stof een zuur is, voeg dan kalk, soda of zeep bij het water. Is de bijtende stofloog of zeep sop, was dan af met water en azijn. Dr. V. E. Recepten. In den tijd der aardbeziën moet men de tanden met het sap ervan wrijven. Daardoor wordt de zoogenaamde wijnsteen opgelost, en het verbetert bovendien den adem. Kersenvlekken uit tafellinnen verwijdert men door zodadelijk met lauw water en zeep uit te wasschen, waarna men het linnen een nacht in de melk laat liggen. Om niet te stikken. Kinderen zijn nog al gulzig en krijgen daardoor niet zelden brokken vleesch in de keel, waardoor verstikking zou kunnen plaats hebben. In zulk geval houdt men ze met het hoofd omlaag, als het ware met de beenen hangend; door de rechtstreeksche uitzetting van de keel, valt de oorzaak der verstopping eruit. Door met de platte hand op den rug, tus- schen de schouderbladen te drukken bekomt men in de meeste gevallen hetzelfde uit werksel. SergantOp het commando één, moet men het linkerbeen vooruitsteken. Opgeletéén». Allen steeken het linkerbeen vooruit, uit genomen één der soldaten, die het rechter been vooruitsteekt, zoodat de sergeant twee beenen juist nevens elkander ziet. Welke ezel, roept hij uit, steekt daar de beide beenen tegelijk uit? Promenades dans Bruges, tel est le titre d'un bel ouvrage de luxe qui sortira prochainement des presses de M. Bénard, de Liège. Les clichés et le texte sont de M.M. V. De Deyne et de Ch. de Flou. Imprimé en deux couleurs, ce volume ar- tistique de 265 pages, grand octavo, un plan, illustré de 160 photogravures, coüte 4 frs. Une ravissante afflchette annongant eet ouvrage reproduit la couverture, d'après le tableau de l'artiste-peintre Edmond Van Hove. Le numéro de la Revue Bibliographique beige de juin, outre une revue beige et étran- gère des principaux livres parus pendant le mois, contient dans sa chronique plusieurs articles intéressants, parmi lesquels nous citerons une note bibliographique sur M. Cyr. Van Overbergh, des apergus sur la lit- térature en Chine et au Japon, et un résumé succinet des faits extraordinaires qui vien- nent de se passer en Italië, lors des fêtes du Saint-Suaire. La Revue Bibliographique beige paral t mensuellement a la librairie Oscar Sche- pens, 16, rue Treurenberg, Bruxelles. L'abonnement est de 3 fr. l'an.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2