Girk Sosman. Aquarium in kristaal. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 4- tot den 11 dezer maand. Bloedig drama te Moescroen. i VERSCHILLIGE TIJDINGEN. om dien tegenzin van wege den pastoor Wel zeer eenvoudig omdat de man een liberaal is, geen deel maakt van de katho lieke wacht, en geene inlichtingen aan den pastoor wil brengen over zijne geburen. Ziedaar hoe de navolgers van Christus de christelijke liefdadigheid begrijpen. De Zaligmaker heeft gezegd Bemint malkan der, helpt malkander, troost malkander en dat uwe linkere hand niet wete wat uwe rechtere geeft. Maar Pastoor Ryckeboer verstaat de lief dadigheid op zijne wijze en weet zijne wel daden te doen betalen door eene slaafsche onderwerping, alles tot meerdere eer en glorie Gods. Mijnheer de uitgever, Zoudt gij de goedheid niet willen hebben deze weinige regelen in uw geëerd blad over te nem,>n. Daar onze aanmerking en juist zijn hopen wij Mijnheer dat gij aan onze vraag zult voldoening geven. Ziehier waarvan er kwestie is: Al wat kramenier is 'tzij barakspelers, draaimolens of gelijk welk vak moeten be kennen dat het ons eene zeer groote schade bijbrengt geen muziek te mogen maken en onze voorstelling niet te mogen beginnen vooraleer het Concert op de markt ge daan is. Is het niet onrecht, Mijnheer? wij, die zoo veel standgeld moeten betalen en juist op het uur dat er meest volk op de markt wandelt wij moeten rusten. Waarom in gods naam dat concert ten 6 of 7 ure niet in plaats van ten 8 1/4 en de menschen die duur betalen en naar Yperen komen om hun brood te verdienen, zulks beletten? Het muziek houdt op van spelen ten 9 y4 wij mogen dan beginnen als het tijd wordt van te gaan slapen. Wij vragen't u Mijnheer, of zulke handelwijze juist is? Wij hopen wel, Mijnheer, dat gij onze weinige regelen zult opnemen en dat mijn heer de Burgemeester voldoening aan onze vraag zal geven, Eenige marktkramers. Volgaarne voldoen wij aan dit verzoek omdat wij moeten bekennen dat het juist is. Deze menschen trachten hun brood te ver dienen, en alle avonden worden zij door het muziek belet hunne voorstellingen te begin nen. Waarom 't concert niet ten 7 of ten 6 ure, niets belet, ter contrarie, ten ware ons stadsbestuur zulks goedvindt, om alzoo stil- lekens de krameniers en barakkemannen moede te maken om in weinige jaren de ba rakken en kramen te zien verdwijnen voor altijd. Nu reeds is het een arm beestje wat verschil bij over tien jaren 1 Alwie de vertooningen van den Cirk Sos man bijgewoond hebben moeten bekennen dat wij sedert lang in Yperen zulke schoone voorstellingen niet bijgewoond hebben. De artisten zoowel vrouw- als manspersonen, zijn allen even straf. Nochtans moeten wij eene uitzondering maken voor den snelrijder M. Jean Sosman, Mejuffer Bertha, De gebroeders Agosti, met recht mogen wij zeggen dat men zulke artisten zelden aantreft. Wij raden dus de personen aan die nog niet geweest zijn, dat er maar 3 of 4 voorstellin gen meer plaats hebbenVolgens wy verno men hebben zal dinsdag de laatste voorstel ling gegeven worden. Dus geen tijd te verliezen wilt gy eens hartelijk lachen en iets bijzon der schoons zien. De prijzen der plaatsen zijn zeer gering. Stallen 2 fr. 1° 1,50 fr. 2de 1 fr. 3d8 50 centiemen. Alle avonden ten 8 ure, den zondag ten 3 ure dagvertooning. Velen vragen zich af wat een salon barak staat, recht over de zon Aquarium en Cristal wat dat beteekent. Daar er braak aan de machien is voorge vallen, is de reden dat den bestuurder geene voorstellingen heeft kunnen geven. Van heden af zal men kunnen gaan zien aan den prijs van 25 centiemen velen vragen zich af v/at dat beteekent. Ehwel met den oorlog van Spanje heeft men veel hooren spreken van schepen die door torpillen doorboord zijn en in den grond der zee zinken, schepen in stukken springen en vergaan enz. enz. Daar zult gij een schoon en waar gedacht hebben, in 't klein, wat er heden op zee tus- schen de Vereenigde Staten en Spanje ge beurt. Het is zeer leerzuchtig en de prijs zeer genadig omdat iedereen er zou kunnen naar toe gaan. BURGERSTAND. van den 5 tot den 12 Augustus 1898. Geboorten. Mann. geslacht 6. Vrouwelijk id. 3. Ouwelijker» Si^ier Jules, daglooner en Lussaert Ste phanie, dagloonster. Mesdom Julien. dienstknecht en Room Marie dienstmeid Mich iel Alphonse, daglooner, en Laheye Mathilde, dagloonster. Bonaventurs Karei, daglooner, en Scheer- lynck Aline, kantwerkster. Delen Alphonse, wever, en Bertier Hélène dienstmeid. Craye Alphonse, schrijnwerker, en Van- liyfte Mélanie, dienstmeid. Giller Emile, vleescbhouwer, en Spille- boudt Louise, kleermaakster. Baekelandt Karei, mekaniekwerker en Mieroo Rosalie, zonder beroep. Bauw Théophile, landbouwwerkman en Sigier Alix, huishoudster. O verlij dens. Vanborre Berthe 20 jaren, marktkraam- ster echtgenoote van Olauw Polydore, Mee- nestraat. Devos Pierre, 78 jaren, herbergierster, echtgenoot van Dehem Marie St. Jacobs- buiten. Einders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 0. Het Festival. Het Festival welke zondag in onze stad plaats heeft gehad is wel gelukt, ofschoon het in een politiek feest washerschapen Dit liegt ten eersten aan het schoon weder die het volk willen of niet te been heeft gebracht en ten tweden aan ve le Poperingsche liberalen die niet hebben kunnen na'aten mede feest te vieren. Doch het festival was op verre niet te vergelijken aan de feesten van gelijken aard welk in on ze stad voor de jaren 70 plaats hadden en waarvan de oude Poperingnaars weten te spreken. Toen was het den ganschen dag volop feest, de vreemde maatschappijen kwa men alhier 's nuch tens toe, en werden op het stadhuis ontvangen. Alle gasthuizen waren 's middags proppensvol, overal wierd er geéten en gedronken en dergelijke feesten veroorzaakten veel profijt aan de stad. ter wijl het festival van over acht dagen alleen lijk voor de herbergiers voordeelig is ge weest. Slechts om 3 ure zijn de vreemde maatschappijen toegekomen en om 7 uren waren velen reeds vertrokken! Bakkers en beenhouwers hebben dus niet veel kunnen boffen, daarbij meDige maatschappijen had den eten mede Wij zijn niet voornemens't feestte beknib belen, alhoewel de onbehendigheid der kleri- kalen in deze omstandigheid onder menig op zicht blijkbaar was. Onder anderde versiering der stad liet volstrekt te wenschen, de vreem delingen en bijzonderlijk de fransche maat schappijen waren desaangaande niet weinig verwondert. Op de groote markt was de fameuze kiosk opgericht, welk volgens zeg gen aan de stad zooveel duizende franken heeft gekost, en die niets min dan afschuwe lijk is. Indien de stad aan een bevoegd per soon het plan of de teekening van een kiosk had gevraagd, zou zij ten minste iets puiks gehad hebben, terwijl zij nu eene afschuwe lijke barak heeft en die er uitziet als met een kapmes gemaakt. Rondom de kiosk voor alle versiering waren vier of vijf kepers geplaatst wa,araan eenige armlijke vlagjes wapperden en daar mede was 't alles. Aan destatie was eene praalpoort geplaatst die men veel schooner en met meer fatsoen te St. Jan ter Biezen zou kunnen maken. De kiosken bij de St. Janskerk en O. L. Y. kerk waren niet min kunstmatig opgemaakt. Men ziet dus van hier welk gedacht de vreemde* lingen zich zullen gemaakt hebben over de vordering en de goesting der Poperingnaars onder artistiek opzicht1 Onder de muziekmaatschappijen die wij gehoord hebben, waren er velen niet slecht doch anderen ook waarvan de pretentie te groot was, lijk de groote (veel te groote) fanfare van Yper of Henritje Iweins muziek, en dit van VVervick waarvoor de jongens van 't kollegie hebben komen handklappen tot eere van den grooten menheere Ver- haeghel Als eene bijzonderheid dient gemeld te worden dat het lokaal en de hovingen der Philharmonie zondag binst het feest meest de vreemdelingen hebben aangetrokken, al daar was de toeloop grooter dan gelijk ook waar in de stad. Kortom het feest heeft alleszijns wel ge lukt en wij zijn er niet spijtig voor. alhoe wel het ons even aangenaam zou geweest zijn, indien ons Heer de hemelsche sluizen had opengesteld om aan de vreemdelingen den walgelijken staat te laten zien van de markt rechtover de statie alwaar dagelijks bij honderden menschen moeten voorbijhaan en welk de stadsoverheid uit koppigheid niet wil doen paveien Onder dit opzicht is het jammer dat het niet gere gend heeft 1 Postscriptum Ta Watou zal de gemeenteoverheid geheel de dorpplaats doen kasseien, daartoe heeft zij bij massa de oude kasseisteenen doen ha len, komende uit den steenweg van Proven. Hetzij gezegd dat de statieplaats te Pope ringhe honderdmaal noodiger gekasseid is dan de markt van Watou waar bijna geene beweging heerscht. Maar schepene Vanden- bergheenzijn collega Van Merris hebben liever dat die steenan van onder hunnen neus door de omliggende dorpen worden wegge haald liever dan deze te gebruiken om den uitgang en de markt rechtover onze statie te kasseien 1 Diefstal. Over eenige dagen zijn er dieven binnen gedrongen op de hofstede gebruikt door Francois Quagebeur, en hebben al de schoon ste konijnen en eenige stukken allaam ge stolen, tot heden zijn de dieven niet gekend. Dinsdag laatst zijn ook dieven binnen ge drongen op bet hofstedeken gebruikt door Henri Deschot langs den Abeele kalseide, binst den klaren dag 's namiddags tusschen 2 en 3 uren. 2 pakken waren gereed gemaakt met al de beste kleeren er in, maar door het geblaf van den hond is Henri Deschot naar huis ge gaan waarop de dieven de vlucht genomen hebben. Op het zeggen van Henri dat het een vrouwspersoon en een manspersoon was, maar ongelukkiglijk niet herkend. GE BOORTEN. Mannelijk 6. Vrouwelijk 4. STERFGEVALLEN. Dekervel Idonie, 73 jaar, rentenierster, weduwe van Charles Parrein, Gasselstraat. VanJooren Julien, 32 jaar, ongehuwd, werk man, overleden te Brugge. Einders beneden de 1 jaar. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. Ben doode en verscheidene gekwet sten. Het gehucht B.isquons-Tout te Moescroen was maandagavond het tooneel van een bloe dig drama. Rond zeven uren traden twee kerels Alois Demeire, 22 jaar, daglooner,wonend te Tour- coing.een gevaarlijke kerel en Remy Ackaert <8 jaar, belgisch deserteerder, in de herberg van M. Nottebaert, op het gehucht Blanc- Bignon. De laatste zocht twist met de ver bruikers, vooral met den boerenknecht Jan Vandewaele en Louis Peers, fabriekwerker, die hij sloeg. Beide vluchtten, gewond aan het hoofd. Daarna viel Demeire den herbergier aan en sloeg hem op het hoofd met een stoel. Twee andere verbruikers traden binnen, en een hunner Frans Dhaene werd geslagen door Demeire en zonk ten gronde. Toen werden de beide woestaards door den herbergier buiten gezet, zij stampten dan de vensters in met het hoofd en kwet sten zich erg. Alhoewel erg bloedend, gin gen zij steenen oprapen en wierpen ze in de herberg waar ze meubelen en potten bra ken. Hetzelfde gebeurde in twee aanpalende huizen die werden verwoest. Twee werklieden aangevallen. De bride kerels trokken daarna naar Ris- quons-Tout. Zij ontmoetten er twee werk lieden die van Tourcoing kwamen. Edouard Coornaert en Victor David. De eerste werd ten gronde geworpen door Demeire en ge slagen door Anckaerts zoodat hij het be wustzijn verloor. Een lijk ontdekt. Kort daarna vonden de inwoners van Ris- quons-Tout die de brutale kerels achterna- zetten, bet lijk van Demeire in een graan veld. Bloedverlies was de oorzaak van den dood. Zijn gezel Ar.ckaert werd bewusteloos gevonden in eene dreef, en in eigen toe stand bracht men hem naar het gasthuis van Moescroen. Men herinnert zich dat ze b'iden de ruilen der herberg Nottebaert met het hoofd instampten en zich kwetsten. On derzoek is ingesteld. Voor de visschers! De nieuwe wet op de vischvangst is gereed en zal aan de Kamer in November of December worden aangeboden. Men zal niet meer mogen vis- schen zonder voorzien te zijn van eene vischkaart, op straf eener boete van 26 tot 200 fr. De vischkaart, in alle postbureelen af te leveren zal 2 fr. kosten voor de visch vangst met de lijn en met het poer; 4 fr. voor vangst met zekere tuigen als lijnen, manden en korven 10 fr. met al de andere tuigen die toegelaten zijn. Zullen ontslaan worden van de verplich ting eene vischkaart aan te kocpen: 1. De jongelingen die nog geene 16 jaar oud zyn 2. de lijnvisschers die alleen 's zondags en op wettelijke feesten visschen. De opbrengst van dezen taks zal dienen om eene strenge waakzaamheid uit te oefe nen over de waterloopen en- de vaart- en rivierschuimers te beletten hun profijtig stiel tje uit te oefenen. De jacht, zegt men, zal dit jaar geopend worden op zaterdag 27 oogst. Het moet zyn dat de vreemdelin gen die verleden jaar onze tentoonstelling bezochten Brussel nog al vermakelijk ge vonden hebben, want nooit zag men zooveel vreemdelingen in de straten. Ook de hotels en logisthuizen maken bloeiende zaken. In de afgeloopen maand Augusti zijn niet min dan 8000 vreemdelingen opgegeven door de hotels, namelijk 2986 franschmans, 1360 en- gelschen, 1298 duitschers, 880 hollanders, 478 amerikanen, verschilligen, een 1000-tal, In dezelfde maand werden 3000 tickets af geleverd voor het bezoeken van 't stadhuis. De strijd voor 't leven. Woens dagmorgen had in de groote zaal van 't ju belpark het exaam plaats voor de plaatsen van kommies aan 't beheer der spoorwegen: Voor een hondertal ambten die te begeven waren, stonden er bij de 1500 kandidaten op rang waaronder dragers van diplomas der hoogescbool, oud-onder®fflcieren, enz... Waarom ook willen die jongelingen, met moed en kennis begaafd, hier ook blijven rondslenteren in 't land, als de wijde wereld voor hen openstaat en er op zoovele plaatsen groote vraag is naar ontwikkelde jeugd. Krijgsraad van Luik Een kaporaal die zijne vrouw doodt Louis Van Gutsen, kaporaal bij het 11° linie, 48 jaar, en in garnizoen te Hasselt, is beschuldigd van moord op zijne vrouw. Op 23 juni verliet Van Gutsen, die kleer maker is bij het régiment, zijne woning 's morgends zonder te eten. 's Middags te huis komend, had de vrouw nog het maal niet bereid, alhoewel de man zeer hard had gewerkt. Volgens beschuldigde had zij een slecht gedrag. Onwetend greep hij een pak kardoezen, gleed het in zijn Mauser, loste en schoot op zijne vrouw en terwijl het slachtoffer viel, schoot hij voor de tweede maal. Ditmaal was het schot doodelijk. Van Cutsen vertelt al snikkend zijne huiselijke ongelukken, zijne vruchtelooze pogingen om zijne vrouw tot het goede te brengen, daar hij ze innig beminde. Publiek en krijgsraad zij ontroerd door het verhaal van den beschuldigde. Talrijke getuigen, waaronder de oversten van Van Gutsem, bevestigen de verklaringen van den beschuldigde. De krijgsauditeur neemt verzachtende omstandigheden aan en vraagt het minimum der straf (15 jaar dwangarbeid.) Na eene korte beraadslaging, spreekt de raad Van Cutsem vrij. De Beukelaer's Rum Confiture Wafers DeBeukelaer'sChocolade is de lekkerste De Beukelaer's Cacao is de fijnste. Eene reis met de vrouw. Wil men geen verdriet hebben, dan late mende vrouwen thuis. Tot dit voornemen ben ik ook gekomen maar helaas, een dag te laat! Kom, ik ga eens naar K., dacht ik bij mij zeiven, daar het een zeer schoone dag was, en ik ga eens mijn zwager bezoeken. Gaat ge mee vroeg ik mijne vrouw, ia eenen aanval van goede luim. Natuurlijk dat zij dadelijk toestemde. Gij moet u echter haasten, zegde ik, de sneltrein vertrekt om 12 u. 45. Zij was ook zeer spoedig gereed, en wel-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2