,s,=°od,ereMlsrorsctei.enJ.S Diefte. Ongeluk. Samenspraak tusschen Mijnheer Kite en de Vroedvrouw. Vlaamsche Ster. burgerstand. Burgerstand der Stad Poperinghe. Veurne. Rousselaere. Koolmijnramp te Mariemont. vaXflir5jareD0Ud'8ehuWden^er Bibliographie. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. heeft menigmaal geduikeld om hem in den grond van den kom te ontdekken, en zich zooveel moeite gegeven dat hij de geluk- wenschen zijner oversten verworven heeft. f In den nacht van maandag en dinsdag 11. is er eene diefte begaan geweest ten nadeele van sieur üeweerdt Degrou, die hier op de groote markt staat met zijne friture. Deweerdt en vrouw waren neerstig aan het wafelbakken en patatten koken terwijl een booswicht in hunnen wagen ging die achter de friture staat, en er een sommeken van driehonderd zeventien franken stal. Het moet eenen behendigen deugniet ge weest zijn, die op den loer stond, en wist waar het geld zich bevond, om reden dat Deweerdt, wetende dat er geld was, alle vijf minuten eens langs achter ging zien of er niemand in zijne kar zou gedrongen hebben, en niettemin is hij bestolen. Het ware te wenschen dat de dief or t- dekt ware daar Deweerdt en zijne vrouw zoo hun best doen om door de wereld te geraken. Eene anders diefte met braak is te Vla- mertinghe gepleegd geweest ten nadeele van M. Six Paret. De genaamde Berlan Joseph, werkman in de statie te Zonnebeke, heeft tusschen twee wagens van den trein bijna vermorzeld ge weest. Men heeft hem in het gasthuis van Yperen overgebracht waar de doktors reeds zijn linker voet afgezet hebben. Nog een ongeluk. Zaterdag namiddag omtrent 4 ure was de kleine Wolf wonende in den doorgang, bezig aan 't kloppen met een stuk ijzer op een car touche, toen eensklaps de cartouche sprong met het ongelukkig gevolg dat zijne dr ie vingers van zijn rechter hand afgeschoten waren, borst verbrand en zijne rechteroog bijna uitverbrand. Men heeft hem seffens naar het gasthuis overgebracht waar hij spoedig de noodige zorgen toegediend werd. M. Kite. Eh wel èhwel ik weet niet meer waar mijn hoofd staat, hum 1... hum hum Vroedvrouw. 'tls waar M. Kite, 't zijn eindelijke dingen, maar algelijk, ge zijt er de schuld van, ik heb het U al lang genoeg gezeid, dat eikendeen de zot houdt met en dat het maar voor uw geld is dat zij U aantrekken, ennie ennie 1... M. Kite. Ja 1 Jahumhumhum!.. VroedvrouwJa, ja, 't is alzoo ge weet het wel maar ge wilt nog d'eere niet hebben, ik weet niet wat ge peist, ik zou liever mijn geld naar stêe gaan verteeren, dan hier bij dat luizevolk te blijven, die achter uwen rug den aap houdt, de groote geven het voorbeeld aan de kleine M. Kite. Hum!... hum hum!. Vroedvrouw. 't Is waar ook 'k en kan daar niet over, ge drinkt u dronke dat gij uitsmijt achteren voren, ge zijc ziek, U geld kwijt, ge ratelt en ge tatert al dat niets ge lijkt, en ge doet eenen hoop zotte manieren, 'tis chic!... 'tis chic!... en dan ge loopt om te trouwen ennie!... ennie!..,. is het aldus te verwonderen hoe dat gij altijd vaart Houd U stil, en drink een pinte bier t' huis, is het niet goed genoeg doe er komen van elders en vaag uwe broek aan al dat gespuis, en verteer en amuzeer U in stêe, zij zullen dan van niets geen neuze hebben. M. Kite. Sakernon de patat, gaat gij haast uwen serpentenbek houden, gij ziet echter wel dat ik de losse hoofdpijn heb. Vroedvrouw. Ja ja 1 losse hoofdpijn t is echter daarvan dat gij een kletskop krijgt, ennie!... ennie amuzeer U liever in uwen hof bij uwe beesten in plaats van naar 't vouwvolk te loopen, gij zult dan gene affronten meer hebben. M. Kite. Zwijg zeg ik hum hum!., hum Vroedvrouw. 't Is voor uw welzijn, M. Kite hoe hebben ze niet gelachen als ge dien pispot op uwe borst kreegt van dat meisje, dat ge wildet op den trap volgen ennie ennie M. Kite. Zwijg zulle ekse hum hum hum T roedvrouwEn als ze beneden kwam om nog meer met u den zot te houden, ze gaf u dan nog een paar... piepers ennie ennie 1... M. Kite. Sakernon de patat stop uwen smoel serpent ge ziet wel hoe ik geënerveerd ben. Vroedvrouw En als gij daar uwe vin gers te lang hadt dat waren gene piepers maar wel eene goede oorveeg, dat uwen hoed ging vliegen en gij waart dan nog zoo dom eenen tweeden trek te begaan, en alsdan was het den toer aan uwen pince-nez van te dansen dat het glas brak. ennie 1 ennie gij moest dan uwen pince-nez zenden,.,, waar dan M. Kile —Hum! hum! hum! gij doet mij bloed zweeten. Vroedvrouw. Ge zweette zeker geen bloed als ge met de meisjes in den donkeren zatals het licht uitgeblazen was ennie ennie M. Kite. 't Is haast genoeg vuil serpent ik ga eene attakke krijgen, gij weet hoe koleerig ik ben. VroedvrouwJa eene attakke eenen snak zeker, gij krijgt dat.nog al dikwijls bij Maarten, meisjes en wijven!... 't is alom gekend jongen 't is nu te late verzucht, ennie 1 ennie ze brengen nu de Juffers tot bij uwe slaapvensters. M. Kite. In godsnaam zwijgt ik word razend'hum hum hum!.. Vroedvrouw. Ik zou het gelooven, doe al zulk gene dwaze trekken, pledeeren gelijk eenen advokaat zonder werk in d'herbergen en dan naar huis komen al de straat metend en de peerdebakken omloopen dan eens schermen om U de lamp te doen breken, of om met eene roode oog huiswaarts te keeren, dan eenen duim uit de plekke, dat alles ge beurt laat in den nacht dat gij op tijd 't huis waart zoudet gij 's nuchtings genen pikezot op uwen veston gevest vinden, ge moogt wel zoo hooveerdig zijn, gij zijt van niemand ge acht tot do jongens toe, roepen en tieren achter u, gelijk achter eenen vroeden hond 1.. MKite. Gij doet mij versmachten gij ekse hum 1... hum hum ik ga u huml hum Vroedvrouw. Doe maar hum huml... 't is de waarheid dat ik u zeg, maar dat ware nog al niets, maar uwe kalanten ontvluchten bij geheele hoopen uwen win kel, ze gaan allen naar de aanpalende ge meenten, en't zijn nog al de beste, tot de grootste toe stieren ze onverwachts ten on tijde naar stee enniel... ennie!,...zij en heb ben geen confiencie meer in u, zij zullen welhaast eenen anderen winkelier of eenen anderen winkel eischen die hun toekomt, gij zijt bezig met het brood uil uwe schaperaai te scbuppenl... en gij blijft domme trekken uitmeten, la vt u maar opmaken, gij zult ge heel de bak te dragen hebben, ge weet dat ge met eenen poot in den put zit, en ge kunt u nog niet gerust houden, dommerik, ver geet gij dan waarden andere zit M. Kite. Met een helsch geweld, roept dat schild voor alle menschen te veel, 't is nu gedaan ik ga u nogmaals eene blauw'oog moeten slaan! Vroedvrouw. Ge.... ge..., M.Kite Nigl.... nig 1... snakevel al wat ik tegenkom is uwe schuld, door uwe serpententong, gij hebt mij hatelijk gemaakt bij groot on bij klein, gij hebt geheel de pa rochie weerleid, de menschen doen twisten, al wat eerlijk was met modder bevuilt, ik heb het u meermalen gezegd, ik heb het u ingestampt, en geene avance alles wat er gebeurt is, wat gebeurt en wat gebeuren zal is aan u alleen te wijten, gij zijt eene ware ekse, uwe venijnige ton ge heeft u al op het bankske gebracht, en waar zij u nog zal lei den is God bekend, gij hebt een bedorven hert, uwen adem riekt bet venijn! uwe oogen schieten booze stralen Oh God hoe heb ik dat alles niet eerder begrepen!., ge ziet waar gij geraakt, ge moogt uit uw huis niet meer terten of honderde scheldwoorden vliegen u achter het hoofd, gij. sakernon de patat Vroedvrouw. M. Kite, haïl... haï... gen gen gen 1... M. Kile. Ik moet mijne kolerie breken anders ik zoude ongelukken doen, geheele dagen zijt gij op den dril om te kommeeren, gij zijt op anders niet uit, dan op kwaadspre kerij, twisten en zMIs vechten, gij studeert dag en nacht iets nieuws, cm twisten twee- dracht te zaaien, en nog vele andere dingen die ik niet zeggen mag, 'tis gij ekse, die mij a toos hebt opgemaakt en ik ben dom genoeg geweest, naar u te luisteren, gij moest al lang met eenen ballon de frontière overge vlogen zijn, dan zouden misschien die nacht- schandalen ophouden't is ongehoord, ik krijg eenen opdrangnaar de hersens!...j M. Kite laat zich stuiptrekkend in zijnen zetel vallenen mompeld!... Waar gaat dat schip naartoe?... naar Amerika mijn kind!., terwijl de vroedvrouw ai snikkende vlam en vuur uitbraakt. Volgens wij komen te vernemen is de com missie der vlaamsche ster, reeds bijeen ge komen om hunne reeks van 4 vertooningen vast te stellen. Bravo moedige Sterrelingen bet is nu reeds 41 jareu dat gij aan het volk d oogen opent en laat zien dat het tooneel eene school van zede en volksverlichting is, alhoewel gij door het stadsbestuur niet on dersteund zijt, vergeet gij uwe leus niet, moedig, ondernemend, zonder hoogmoed. van den 12 tot den 19 Augustus 1898. Geboorten. Mann. geslacht 4. Vrouwelijk id. 2. Huwelijken Coffyn Georges, artist schilder en Wilkin Louise, modemaakster. O verlij dens. Vandenbussche Virginie, 78 jaar, zonder beroep, weduwe van Iseux Edouard, Rijsel- straat. Vanhulle Jacques, 75 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Andries Julie, Zaalhof. Depoorter Euphrasie, 15 jaar, zonder be roep, Weninckstraat. Snick Emma, 27 jaar, huishoudster, echt- genoote van Beke Pierre, St.Nikolaas-buiten. Francois Edouard, 76 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Dixmudestraat. Gillet Lucien, 22 jaar, Sergent major bij 't 3de ligne regiment, St. Jan-buiten. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 5. van den 11 tot den 18 dezer maand. GE BOORTEN. Mannelijk 2. Vrouwelijk 4. STERFGEVALLEN. Kesteloot Julma, ongehuwd, 19 jaar, zon der beroep, Casselstraat.— Roothaer Rosalie, 56 jaar, huishoudster, echtgenoot van Petrus Bonduelle, Wijk E. De Craene Theophile, 59 jaar, beenhouwer weduwnaar van Sophie Vergracht, Priesterstraat. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 3. Maandagnamiddag vond de 6 jarige Leo- nie Ladoux, wonende bij hare ouders op den Kattenberg, een fleschje op een vuilnishoop. Het kind dronk het vocht uit dat het flescbje bevatte. Eenigen tijd later werd het meisje plotseling door hevige inwendige pijnen aan getast. Een geneesheer diende het kind een tegenvergift toe. Men heeft niet kunnen te weten komen wat het fleschjeinhield. Leonie Ladoux is in den nacht overleden. Over eenige weken was de weduwe Jong- bloet met een moor kokend water gevallen en had schrikkelijke brandwonden bekomen; vrijdag avond rond 8 ure, is de ongelukkige overleden. Zij was ongeveer 75 jaar oud. Op de opruimingswerken worden ieverig voortgezet. Een opziener van het werk heeft den sleu tel van eene lantaren gevonden op het terrein van den arbeid, hetgeen doet onderstellen dat het gas vuurvatte langs de opening van deze lantaaren. Dood van vier gebroeders. Dinsdag avond, rond 6 ure, is de vierde der gebroeders Dupuis overleden. De plechtige lijkdienst van deze vi*r broeders heeft Woensdag ten -10 nrl middag plaats gehad, te pZt n °°r' ontzaggelijken toeloop van volk Emiel Denis, van Morlanwelz virw u Teraardebestellingen van ongelukkige slachtoffers hadden reeds plaats te Morlanwelz (Frans Delterne) te Dubois)'|LwpoW te Paji (pj'daeI Ter oorzake van al deze lijkplechtigheden gestaakt! put W- Les gens atteints Je rhumatisme et de goutte sont souvent indécis sur le choix d'un remède, craignant a bon droit, les suites facheuses qui résultent de l'emploide certains médicaments. L'Elixir anlirhu- matismal et antigoutteux Vincent, com- posé exclusivement de sues de plantes, est diurétique et évacuant. II n'offre aucun in- convénient de remèJes composés de sub stances chimiques et drastiques (acide saly- ciiique, salycilate de soude, iodure, jalap, etc.) qui font craindre des complications du cöté du coeur et de l'estomac. Slachtoffers van de hitte. Een werkman van Wijnghem, bij Thielt, werd door een zonneslag getroffen terwijl in den oogst werkte, zakte ineen en was dood. Op dezelfde wijze stierf een persoon in eene andere gemeente uit den omtrek. Ie Lefflnghe, bij Oostende, bezweek alzoo de jongeling, Fr. Bourgoigne, die zich naar het veld begaf. - Te Capelle-Vyve onderging een veld- arbeider hetzelfde lot. Een kostbaar produkt. Het kost baarste gefabrikeerd produkt ter wereld zijn, men zou het moeilijk gelooven, de kool draadjes, die gebruikt worden voorde gloei lampen. Deze worden te Parijs gemaakt, door iemand die zich niet wil laten kennen om het geheim zijner kunst beter te bewa ren. De verkoop in 't groot geschied per gram, maar wanneer men den prijs per kilo bere kent, ziet men dat die draadjes, voor lampen van 20 bougies. 80,000 fr. per kilo kosten, die voor lampen van 3 bougies, 120,000 fr. De eerste hebben eene middellijn van het 20 duizendste van een millimeter, de andere 4 1/2 duizendste. Zij gelijken aan hairkens, maar zijn niet buigzaam. Zij zijn sterk, maar breken licht wanneer men er aan stoot, zoodat men er by 't makes La Belgique dentellière. Histoire de la dentelle 4 travers.les ages, par Antoine Cariier. Ouvra -e orné de 15 bel es planches hors teste. (Bruxelles "societé elge de librairie, rue Treurenber<* lt'; nn vol. in 4u de 118 pages. Prix 5 fr beau L'industrie de la vraie dentelle est sans contests 1 unedes glou-es de notre pays. Nu lie part, en effet e le n ent un passé aussi glorieus, nulle p%rtZn plus ellene tut une riche.se aussi nationale- gré cette place privilegie, Ia dentelle n'avaiit pas son histoire ecritè dans notre pays OW en e décida M. Cariier 4 p„W1., annonqons. y nous L'ètude de M. Cariier est de celles qui intéressent non seulement tous les amateurs de vraies dentelles mats aussi tous ceux qui se préoccupent des pro- blemes de 1 heure présente. Etre utile a l'industris et tacher d améltorer la situation malheureuse des ouvneres qu elle orcupe, telle est l'idée maitresse dont s inspire La Belgique dentellière La cause des sympathiques pauvrettes.plaidée par M. Cariier avec talent et intelligence, mérite l'esti- me et 1 encouragement. C'est d'ailleurs ce qui a été Flandre 'dé f" 8' A' R' Comtessede Flandre, désirant encourager lebutsi louable de 1 auteur, a daigné prendre La Belgique dentel- e" S°"S sa haute Protection, en même tamps quelle 1 honoratt d'une souscriptionde son cöté le Ministère de l'Industrie et du Travail aé<>a- lement souscrit a l'ouvrage. 0 Ce beau travail est a recommander a toutes les personnes qui recherchent un ouvrage de bon eofit instruct if et intéressantde fort jolies illustrations' hors texte montrent revolution de la dentelle a travers les ages et nous permettent de mieux nous inther au travail si curieus de nos humbles ouvneres. La Belgique dentellière est une étude d'une actuahté incontestable, aussi agréable a lire, qu utile A consulter et qui trouvera sa place parmi les plus sérieuses publications de ces dernières années. 4

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2