STADSNIEUWS. Oud-Pompiers. Sterfgeval. Koninklijke besluiten. EMMER Y-P OLLE Y, Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Kortrijk. Meenen. Rousselare. Tongeren. Iseghem. Landbouw. zou kunnen spreken. Doch al wat ik kan zeggen, is dat nacht en dag, op iederen stond mijn hart en mijn geest, al wat er in mij leeft, voor u is, voor mijne kinderkens. Ze ker, mijn leven hoort mijn land, steeds; maar mijn eer, zij is het erfgoed onzer klei nen, het eigendom van twee families. En daarom, onschuldig, schreide ik nog maals mijn kreet van onschuld uit naar het vaderland om deze eer te eischen uit gansch mijn hart, als Franschman en soldaat, als vader en echtgenoot, om den voorzitter der Republiek eindelijk de herziening te vragen van mijn proces. Ik omhels u, zooals ik u bemin uit al de krachten mijner liefde, alsook onze aange beden kinderen. Gansch de uwe Alfred. Een hartroerend onderhoud met Mevrouw Dreyfus Hare hoop hare kinderen. Een der opstellers van La Petite Repu- blique had een onderhoud met mevr. Drey fus, welke teruggetrokken leeft op haar laudgoed. De arme vrouw sprak van haar lijden, van hare hoop in de herziening, van den terugkeer van den martelaar... En zij zeide Dra keert hij weder... Wat ware ik gelukkig geweest hem te melden dat zijn proces ging worden herzien, dat zijne on schuld eindelijk ging worden vastgesteld Ach, maar men weigerde mij alles, het zicht zelfs zijner brieven En toch, ik vraag slechts ginds het lot, waartoe men hem dwingt, te mogen gaan deelen. In zijne smart hadde ik den ongelukkige verzorgd, getroost NietsNiets 1 Beiden zijn wij veroordeeld, want ik lijd wat hij lijdt... En hij, hij bezit nog hoop, die hoop is zijn voedsel, en hij leeft ook nog door de overtuiging zijner onschuld, door de liefde voor de twee kinderen die hem wer den ontrukt. Ach, fluisterde de moeder met bevende stem en tranen in de oogen, arme kleinen onze zevenjarige knaap spreekt me dikwijls van zijn vader en vraagt waar hij is, en of hij zal weerkeeren. Nooit zeiden w ij hem de waarheidhij weet er niets van. Nooit spre ken wij van hem in zijn aanwezigheid. Soms ondervraagd hij ons aanhoudend over zijn valer.... Wij overwinnen onze smart en liegen, zeggend dat vader op reis is, en dat hij ons bemint, en hij ons dra in de armen zal drukken. Wat mijn vierjarig dochterken betreft, het kende zijn vader niet, maar het stamelt toch van hem, want wij leiden het op met van den verdwenene te spreken. Verder zegt de beklagenswaardige vrouw dat zijne brieven haar slechts gecopieerd toekomen. Zijn die brieven wel nauwkeurig? Zijn ze niet vervalscht? Is die nog slechts van hoop levende gade zelve niet eene martelares? De toestand van Dreyfus. Een officier van het fransch zeewezen ver klaard! het volgende aangaande Dreyfus De eerste maal dat ik Dreyfus op zijn ballingsoord zag, zegt hij, onderging ik een pijnlijken indruk. Hij is akelig mager, een levend geraamte. Zijn gelaat, gebrand door de onuitstaanbare zonne van ginder, is ont- vleescht. Ia dit schrikkelijk verwoest gelaat leven nog slechts de oogen, waarin een on zegbaar lijden zweeft... oogen die dringen tot in het diepe der ziel, die u wanhoopvol ondervragen, alhoewel hij weet dat men hem niet zou antwoorden. Hij mag niet spreken. Klimaat en voedsel schokten zijne gezond heid. Op dit door de zon verbrande eiland treft men slechts aarde en rotsen aan. Sinds vier jaar is Dreytus slechts gevoed met op gelegde eetwaren. Zijne wilskracht is niet teneergeslagen. Hij is kalm, onderdanig, protesteert niet, maar wacht. Uren brengt hij door vóór zijn hok, de armen gekruist, strak voor zich starend. Hij wacht, hoopt steeds... Mathias Dreyfus vernam deze verklarin gen, en voegt er bij dat sinds eenige maan den de gezondheid zijns broeders verbeterde, en bij het klimaat begint te overwinnen. Mathias hoopt dat men het voorzichtig aan Dreyfus zal aankondigen, als men zijn pro ces herzien. Dit ware hem anders den ge nadeslag geven. Estherhazy op de vlucht Geruchten loopen te Parijs als zoude Estherazy op vlucht zijn. SiDds twee dagen zag men hem niet meer, en zijne minnares scheept ieder af die om inlichtingen komt. De medeplichtigen van Henry Het onderzoek,in het ministerie van oorlog ingesteld, heeft zekere lak waardige feiten doen ontdekken, en verscheidene officiers van den hoofdstaf worden er van beschuldigd. Generaal Zurlinden heeft besloten dit nest eens wel te zuiveren. Door het overlijden van den heer Emiel Brunfaut, broeder van onzen sympatieken voorzitter is 't concert in de Citadelle, van morgen zondag, tot den 25" dezer uitgesteld. Donderdag avond kwam te Yperen het droevig nieuws toe dat de heer Emile Brun faut, bestuurder van den Kursaal van Oosten de 's namiddags om 5 ure overleden was, in den ouderdom van 43 jaren. 't Is een aanval van dien onvergeeflijken koorts die reeds zooveel slachtoffers gemaakt heeft onder de stoutmoedige mannen die in den Kongo geweest zijn, die den heer Emile Brunfaut aan de liefde zijner bloedverwan ten en vrienden komt ontrukken. Hij heeft gedurende 15 jaren, doch op ver- schillige tijdstippen in den Kongo verbleven, eerst als medewerker van Stanley en be stuurder van den voorpost van Mauyéma vervolgens als vertegenwoordiger van fran- sche en Belgische handelshuizen. M. Emile Brunfaut was sedert 2 jaren bestuurder van den Kursaal van Oostende, en was er algemeen geacht en bemind. Hij telde er niets dan vrienden. Ook heeft zijn vroegtijdig afsterven iedereen diep getroffen. De burgerlijke begrafenis heeft dezen na middag ten 2 1/2 ure plaats gehad in onze stad, waar M. E. Brunfaut herwaarts ge voerd werd om in den familiekelder gelegd te worden. Wij nemen deel in de diepe droefheid der geachte familie Brunfaut en bieden haar de verzekering onzer innige rouwbetuiging. M. G. Boone, gemeenteraadslid, lid der kerkfabriek St. Pieters te Yperen, komt ver eerd te worden met de burgerlijke medalie van le klas voor bewezene diensten gedu rende meer dan 25 jaren. Vooraleer een nieuwe Parapluie of Wandelstok te koopen gaat zien naar het Groot Magazijn BOTERSTRAA.T N» 28, gekend voor zijne groote schoone en voordeelige keus, waar men ze maakt en vermaakt. Opgelet: 22, Boterstraat 22. BURGERSTAND. van den 2 tot den 9 September 1898. Geboorten. Mann. geslacht 5. Vrouwelijk id. 3. Hu vveli.j kon Dassonneville Francois, schilder en Marie Hauspie, zonder beroep. Dupont Louis, publieke uitbeller en Du- thoy Sidonie, zonder beroep. Buseyne Henri, 89 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Flamant Clémence, Hond straat. Kerrinckx Jacques, 61 jaren, daglooner, weduwenaar van Huys Rosalie, Meenen- straat. Einders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. I Vrouwelijk id. 2. Het Feest op het kasteel der Lovie. Het feest dat zal plaats hebben op het kasteel der Lovie woensdag aanstaande 14 september beloofd prachtig te zijn. Wel is waar mijnheer Jules Van Merris is gekend voor zijne milddadigheid en voor de puike buitengewone feesten welke hij daaromtrent jaarlijks op zijn kasteel geeft, doch het feest van dit jaar beloofd zonder weerga te zijn; onze lezers zullen er over oordeelen, door het programma welke wij hier in het kort laten volgen. Het park der Lovie zal lijk als andere jaren aan het publiek toegankelijk zijn, alhoewel de leden der Philharmonie van bijzondere plaatsen zullen mogen be schikken. Moet het weder gunstig zijn dan zal het volk weerom woensdag uit alle ge westen naar de Lovie stroomen. Om 12 ure, vertrek van het muziek der Philharmonie naar het kasteel der Lovie. Om 1 1/2 ure Gibelschieting voor het mu ziek alsook voor de oude Pompiers. Zeven hondert franken prijzen. Ten 31/2 ure CONCERT onder het bestuur van M. E. Van Elslande Programma 1. Allegro militaire met trom mels en trompetten Van Elslande) 2. Ouverture de la Muette de PorticiAuber 3. Polka de Concert pour flüte SolisteOreel Arthur Mayeur 4. Fantaisie sur Carmen GBizet) 5. Noces d'Or, suite de valses arr. [Van Elslande) 6. Pot pourri Populaire Renard Ten 4 1/2 ure LUNCH. Ten 5 ure, Eigenaardige voorstelling door Clowns. Gymnastische oefeningen. daarna DAGVUURWERK. Ten 6 1/2 tot 8 1/2 ure, GROOT NAGHTVUURWERK. Voor deze laatste nummers zal nog een bijzonder programma aan de leden der Phil harmonie gegeven worden. N. B. In geval van slecht weder zal het feest tot den dinsdag 20 september uitgesteld worden. Hoppe. Sedert 60 jaar, mag men zeggen dat de hoppe zoo schoon en zoo zuiver geweest is als dit jaar. Ongelukkiglijk zal er maar een derde van de recolte zijn volgens dat er ge kweekt is. De vreemde hoppemarchands zouden wel doen eens een bezoeksken te doen naar Poperinghe dan zullen zij zelf overtuigd zyn en zeggen dat zij nog nooit zulke hoppe gezien hebben daarom haast u wilt gij de provisie opdoen met het lood van Poperinghe, om van de schoonsie en zuiver ste hoppe te bezitten van 20 uren in 't ronde. Bericht aan de hoppe marchands. Schrikkelijke brand. Brand brak uit in de woning van Seraphin Fremoult, tusschen Poperinghe en West- Vleteren. Zeven vette varkens kwamen ln de vlammen om, alsook 500 fr. in geld. Werd nog door het vuur vernield 2000 eiers, 150 kilo's boter, graan en bloem, ten beloope van 12 tot 1300 fr. hooi en stroo voor 1000 fr.meubels en winkelgerief voor 3000 fr. 10 obligaties van 600 frank al sook al het kleergerief. Huis, meubelen en koopwaren zijn ver zekerd. van den 1 tot den 8 dezer maand. GE BOORTEN. Mannelijk 2. Vrouwelijk 3. STERFGEVALLEN. Vanloot Josef, ongehuwd, 22 jaar, werk man, Gouden hoofdstraat. Einders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. AanhoudingAlhier werd aangehou den de genaamde Jos. Depauw, sedert 18 februari uit het geslich van Merxplas ont snapt en legen wien een aanhoudingsman daat was uitgeleverd voor diefte van klee- dingsiukken. Bij zijne aanhouding had hij nog een der gestolen overjassen aan AanrandingVerscheidene personen waartusschen M. Vanden bosch, policie- commissaris, keerden per rijtuig van Moes- kroen terug. Een onderofficier van het leger volge per rijwiel. Nabij de Barakken viel de wielrijder en bevond dat de baan gedeeltelijk opgebroken was met bet inzicht de wielrij ders te doen vallen. Toen de onderofficier wilde opstaan, werd bij door drie kerels die zich verdoken hadden, aangerand. M. de policiekommissaris moest tusschenkomen Een der aanranders werd aangehouden, de twee andere namen de vlucht. Klerikale woestaards.— Tijdens de ker misdagen heeft men alhier veel gevochten. Een persoon, die van zijn werk kwam, werd zoo erg op het hoofd geslagen dat hy bedle gerig is de aanranders waren wel met 40 in getal. De klerikale woestaards vielen den ongelukkige aan nabij de statie. De gendar merie is ter plaatse gekomen en heeft tal rijke boosdoeners aangehouden. Vóór het verbrekingshof. Men zal zich herinneren dat de gendarm Lowagie, te Tongeren, verscheidene revolverschoten loste op den wachtmeester Van Malleghem. Deze laatste werd gekwetst. Een andere gendarm, die niet van dienst was, werd ook getroffen. De rechtbank van Tongeren en het be roepshof hebben beslist dat Lowagie voor den krijgsraad moet verschijnen. De advo- kaat van Lowagie houdt integendeel staan dat de zaak voor de gewone rechtbanken moet komen, omdat de tweede gendarm die getroffen werd, op dat oogenblik niet van disnst was. De zaak is voor het hof van Cas satie gebracht. Een oud-strijder van 1830. Antonius Vandommele werd alhier geboren in 1812. Hy trad als vrijwilliger in 1830 en werd trommelslager bij het 2* regiment voetvolK. Eervol van zijnen dienst teruggekeerd, trouwde hij in 1840 met Felicitas Verfaille, bij wie hij 10 kinderen won, waarvan nog 7 in leven zijn. Heden is hij nog grootvader van 35 in leven zijnde kleinkinderen en oud- grootvader van 6 kinders. Antonius met zijn 86 jaren is de oudste schoenmaker van Iseghemhij werkt nog alle dagen voor zijn patroon M. F. Bral en moet nog voor menig jongen schoenmaker niet wijken. Moge hij nog lange jaren ge zondheid en voorspoed genieten Vroege zweedsche incarnaatklaver Ovei-lijdens. wmmi urn Dit peulgewas is een uitmuntend voeder dat door het vee zeer gaarne geëeten wordt. Daai zij zeer vroeg is, maakt de vroege zweedsche incar- naat klaver, die hare opbrengst in het begin der Lente levert, als voederplant eene kostbare hulp bron uit op een tijdstip van het jaar, waarop de schaarschheid van voedsel voor het vee zich het sterkst doet gevoelen. Niet alleenlijk levert deze plant hare opbrengst in een oogenblik waarop het voeder begint te ontbreken, maar zij bezit nog het groot voordeel den landbouwer in staat te stellen, eenige weken vroeger het droog voeder van den Winter door groen voeder te vervangen. Daaren boven is de incarnaatklaver eene der voederplanten wier teelt het tuinst kost, en die, den grond slechts beslaande gedurende den Herfst, den Winter en in het begin van de Lente, in niets schaadt aan de geregelde opvolging onzer teelten. Te meer, indien de teelt der incarnaat klaver geschiedt met de toepassing van scheikundige mesten (zooals 500 k 600 kg. metaalslakken, per hectare, te gebruiken voor de zaaiing, vergezeld van eene gelijke hoe veelheid kaniet of carnalliet indien de grond arm is aan potasch en daarenboven 200 kg. pleestei uitgestrooid op 't einde van den Winter) vervult dit peulgewas volledig de rol van verbeteringsplant, en dit, zoowel door de organieke overblijfsels die het in den grond laat, als door hunne rijkheid aan stikstof geput ten koste van den dampkring. Dit peulgewas is geenszins moeilijk ten opzichte van den aard des gronds. Echter vreest het de kalkgronden, de weinig doordringbare bodems die onderhevig zijn aan eene bovenmatige voch tigheid, tijdens den herfst en den winter, evenals de landerijen die buitengewoonlijk zwellen door de werking van den vorst. In landen van die laatste soort, vergaan vele planten door ontblooting der bovenwortels, welke zich voordoet op het oogen blik van den dooi, en welke den oogst doet mis lukken. Het is in de gronden van middelmatige vastheid van samenhang, die doordringbaar en diep zijn, dat de incarnaat klaver zijne aanzienlijkste op brengsten levert. In 't algemeen lukt hij goed in

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2