LET OP Wildstroopersdrama. EMMER Y-P OLLE Y, Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Boekbeoordeeling. Hieuw boek. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. gesproken door M. Vercamer, oud-school opziener van het lager ouderwijs, en, op zijne beurt, M. Verbessen, provinciaal Raads lid van Gent, heeft, in den naam der koop lieden, eenige wel gevoelde woorden van lof, van droefheid en van afscheid uitge sproken. Men zou gezegd hebben dat het de be grafenis was van een hooggeplaatsten amb tenaar, zoo groot was de droefheid, de eer biedige en sympathieke ingetogenheid onder die overgroote menigte. 't Is dat de overledene, door groote hoe danigheden des harten vele vrienden heeft kunnen verwerven, 't is dat hij eene dap pere geweest is in het volle betrek van 't woord, die moedig zich eene onderscheidene plaats in de wereld had weten te verove ren. Helaas 1 de dood heeft hem vroegtijdig weggerukt. Dat de aarde, die hem bedekt, hem licht zij. Wij bieden nog aan zijne bedroefde fa milie de uitdrukking onzer gevoelens van diepe rouwbetuiging. Ziehier de lijkrede door M. Vercamer uitgesproken Wij geven hieronder d® lijkrede uitge sproken op het kerkhof van Yperen, op het graf van M. Emiel Brunfaut, den 10 Sep tember 1898, door M. Pieters, burgemees ter der stad Oostende Messieurs, Op de grenscheidirtg van Langemark en Boesinghe betrapten boschwachters eenige wildstroopers aldaar op jactit met licht bakken, De wildstroopers losten geweerschoten in de richting der boschwachters, zonder hen te treffen. Deze laals'ea schoten op hunne beurt en kwetsten zekeren Noliet. De ge wonde zakte ineen en zijne kameraden na men de vlucht. Het slachtoffer werd naar zijne woning overgebracht. Noliet werd getroffen in den arm en in het been. Zijn toestand is onrust wekkend. Een onderzoek werd geopend. Vooraleer een nieuwe Parapluie of Wandelstok te koopen gaat zien naar het Groot Magazijn BOTERSTRAAT N» Ü2, gekend voor zijne groote schoone en voordeelige keus, waar men ze maakt en vermaakt. Opgelet: 22, Boterstraat 22. BURGERSTAND. van den 9 tot den 16 September 1898. Geboorten. mann. geslacht 6. Vrouwelijk id. 5. Huwelij ken Mulle Arthur, daglooner, en Degrendele Leonie, kantwerkster. Joveneau Alexandre, nijveraar en Van Iseghem Adrienne, zonder beroep. Over-lljdens. Rondelle Désiré, 55 jaren, onderwijzer, echtgenoot van Ducorney Hortense, Elver- dinghestraat. Vanhoutte marie, 58 jaren, zonder be roep, weduwe van De Brouwer Henri, We- ninckstruat. Bailleul Achitle, 10 jaren, scholier, St. Pietersbuilen. Verminck Edouard, 77 jaren, schoenMa- ker, weduwenaar van Dewolf Hortense, Meenestraat. Muiier Rosalie, 78 jaren, zonder beroep, weduwe van Barbier Martin, Rosestraat. Obyn Marie, 68 jaren, zonder beroep, weduwe van Vandamme Désiré, Bolstraat. Waterbley Sidonie, 51 jaren, kleermaak ster, ongehuwd, meenestraat. Dingel Sophie 77 jaren, zonder beroep, eebtgenoote van Capelier Xavier, Meenen- straat. Kinders beneden de 7 jaar. mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 3. Oorsprong van den Popsringschen kei. Een zeer belangwekkend boekje komt te verschijnen, dat een kort overzicht is der geschiedenis van Poperinghe, door d'Eorw. Heer J. O. onderpastoor van S' Jan. Het leert ons hoe de Poperingnaars twaalf hon derd jaren lang onder het juk leefden van de oversten der Abdij van S' Bertinus te S' Otnaars. Wanneer men al de platkruiperijen nagaat, de opofferingen van allen aard en de fameuze tienden voor de kloosters, waar aan onze voorvaderen verplicht waren zich te onderwerpen om in de gratie te staan van de machtige abten en hunne plaatsver vangers of prevots alhier, dan moet men waarlijk de fransche omwentelaars dank weten die ons in het jaar 1796 van dezen slaventijd hebben verlost, anderszins wie weet of wij hedendaags niet nog onder de voogdij der kloosters zouden liggen en hun jaariijksche tienden zouden moeten betalen. Deze overdenking komt beden wel te pas, daar men in vele plaatsen van Vlaanderen ter gelegenheid der vereeuwing van den Boe renkrijg de fransche Revolutie veel te zwart poogt te maken, en vergeet dat het zij is die ons de vrijheid heefc geschonken. Het boekje spreekt ook over de onsterfe lijke Heer Gibben, de stichter en voorzitter der Poperingsche keikoppen maar ten spreekt niet over de schriften welke hij ach tergelaten heeft en die ongelukkiglijk uit de archieven van Poperinghe weggenomen wer den tijdens de groote fransche omwenteling, ea naar Parijs zijn vervoerd geweest, waar zij berusten in de Staatsbibliotheek, vak 503, nr 2. Ziehier onder ander, wat Heer Gibben, schrijft in zijn Ille deel, bladz. 23, voor zijne medeburgers de Poperingnaars die ten dien tijde onderworpen lagen aan den grooten abt van Sint-Bertinus, hun tijdelijke en geestelijke bestuurder Mijne vrienden wanneer de machtige abt u het Evangelie zal uitleggen, aan- hoort hem met den eerbied aan het woord Gods verschuldigd. Bewaart in uw hart de lessen van liefde en broederlijkheid die hij u zal geven volgens de heilige boeken. Maar van het oogenblik dat hij van op zijnen preekstoel zich het recht zal aan- - matigen uwe stappen te leiden in hetopen- baar leven, mistrouwt hem, hecht geen - geloof meer aan zijne woorden, want hij zal zoeken u te bedriegen in het belang zijner eigene overheersching. Gij ziet het, hij is meester van een groot deel van uw grondgebied. Zijne kloosters bedekken de - stad en slorpen uwe erfgoederen op. Wat u nog toebehoort is met geestelijke lasten verlagen. Gij betaalt verderfelijke tienden aan de kloosters. Uwe magistraten zijn de gekozenen en de slaven van den abt. Uwe jongelingen maken zich monnikken en worden knechten. Het schoone aangezicht uwer dochters wordt met eenen zwarten sluier bedekt, zij gaan achter de traliën van het klooster de schoone ziel uitdoo- ven, die God haar gegeven had om hunne ouders te beminnen. Met uwe kinderen wordt de erfenis uwer voorvaderen in den afgrond verzwolgen. Vrienden, ontwaakt, schudt het boetkleed af waarmede de abt u bedekt om u beter te overheerschen. Wordt vrije burgers, doet uwe zaken zelf, en zendt den abt naar zijne kerk terug. Heer Gibben had gelijk en de huidige Poperinghenaars zouden wel doen zijne woorden te overwegen en zijne raadgevin gen te volgen. Daarom vinden wij het oprecht jammer dat niet wat van zijnen tekst in het boekje voorkomt. Mijnbeer J. O. bespreekt ook den rijken stoet die in de oude tijden onze stad door trok op kermis of op andere groote feest dagen, en waarin Heer Gibben vooruit kwam gezeten op eenen ezel met den Popering- schen kei bij hem, en hij eindigt met te zeg gen Oh wat is het jammer dat wij he dendaags geene zulke stoeten in Pope ringhe kunnen bewonderen Inderdaad, in plaats van te verbeteren en vooruitgang te doen, ziet men Poperinghe van dag tot dag verminderen, en wanneer pogingen gedaan zijn om feesten in te rich ten die strekken tot de verheffing der stad, lijk onze prachtige Cavalcaden over negen j iren, dan worden deze niet ondersteund, integendeel zij werden door de heeren gees telijken afgekeurd en ontfaamd. Wel is waar wij hebben dit jaar eenige feesten geliad, maar het is dank aan de nieu we raadsleden die op het stadhuis zetelen en indien de kiezers lijk als vroeger het bestuur der stad aan de geestelijken of hunne plaats vervangers moesten overlaten dan zal er eindelijk van het eeuwen oude Poperinghe niets anders meer overblijven dan drij groote torens en eene uitgestrekte congregatie 1 En ander artikel uit Poperinghe wordt door plaatsgebrek tot bij 8 dagen verschoven. van den 8 tot den 15 dezer maand. GE BOORTEN. HUWELIJKEN. Karei Bultinck, gendarme te Kortrijk, en Emma Suffys, kleermaakster te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Lebleu Amelie, 40 jaar, landbouwster, echtg ;noote van Deconinck Fideel, meessen- straat. Russe Valerie, 17 jaar, zonder be roep, Wijk A. Eerlang verschijnt in onzen boekhandel: Lessen uit de Vaderlandsche ge schiedenis, bewerkt naar het officieel pro gramma van -1" Mei 1897 (middelbaren graad), door Medard Vericest. Geen twijfel of het boekje, in overeenstem ming met de laatste gegevens der geschied kundige wetenschap, zal een gunstig onthaal genieten bij on ierwijzers en onderwijzeres sen het is bovendien geschikt voor leerlin gen van den middelbaren graad der lagere scholen, en van de voorbereidende afdeeling der middelbare scholen. De uitgever, KAREL DEWEERDT. Het nieuw Wetboek. Het nieuw wetboek Do Rechter of zijn eigen advokaat door H. Denys, is ver schenen en te bekomen aan den spotprijs van 50 centiemen. Dit is een zeer nuttig boek voor alle personen die begeeren de wetten te kennen en op de hoogje te zijn hunner rech ten. Het bevat uitgebreide uitleggingen over de rechtspleging in strafzaken, al de bijzon derste koophandelswetten en strafbepalin gen. Dit is het nuttigste boek welke tot he den verscheden is; men leert erin zijne rechten kennen en in geval van moeilijkhe den, kan men alzoo zijn eigen advokaat zijn zonder kostenhet is ook van het grootste nut voor landbouwers en neeringdoeuers daar de wetten op de meststoffen en eetwa- ten erin staan. Dit boek is voorzeker onmisbaar voor alle vlamingon die willen de wetten kennen en niet meer willen bedrogen zijn. Dit boeK bestaat in 't vlaamsch en in 't fransch, volgens den keus van den kooper. Dit nuttig werk is verkrijgbaar aan den prijs van vijftig centiemen bij H. DENYS, drukker-uitgever te Meenen, Statiestraat', N° 36, en ten bureele van dit blad. Jean-Baptiste Chevalier, marchand de poissons, a Dampremy, écrit Atteint depuis de nombreuses années d'un rhumatisme goutteux et souffrant de dou- leurs violentes, j'avais essayé tous les remè- des employés contre cette maladie, sans résultat. Depuis que j'ai fait usage de 1'Elixir anthirhumatismal et antigoutleux de M. Vincentpharmacien, rue de la Limite, a Bruxelles, je suis complement guéri. C'est par reconnaissance etpourrenseigner les per- sonnes qui souffrent, que j'écris ces lignes. Dépositaire M. C. Libotte rue du ver ger, Ypres. (5) De briefdragers waren onlangs in- zichtens, zooals men weet, eene vergadering te houden waarop hunne grieven zouden blootgelegd en bekend gemaakt worden. Minister Vandenpeereboom die niet heb- blen wil dat zijne onderhoorigen klagen en onder wiens bestuur iedereen moet tevreden zijn, willens of niet, verbood aan de brief dragers op straf van afzetting, die vergade ring bij te wonen. Nu hebben die nuttige staatsdienaars be slist hunne grieven bekend te maken in een vlugschrift. Zij klagen hierin dat hun werk loon niet in evenredigheid staat met den volbrachten arbeid, ja, dat zij de slechtst be taalde beambten zijn van den staat, alhoe wel zij gebukt gaan onder groote verant woordelijkheid. In 1896 heeft men iets willen doen voor de briefdragers. Men kende hun 30,000 fr. toe. Wat is 30.000 fr. voor duizenden personen? Terecht vragen zij dat men hun lot ver- betere en zij bedanken op voorhand allen die bijdragen om hiertoe te geraken. De Beukelaer's Rum Confiture Wafers DeBeukelaer's Chocolade is de lekkerste De Beukelaer's Cacao is de fijnste. Aux SOURDS. Une dame opulente, qui a été guérie de sa surdité et de bourdon- nements d'oreille par les Tympans artificiels de Dr. Nicholson, a remis a son institut la somme de 25,000 trancs afin que toutes les personnes sourdes qui n'on pas les moyens de se procurer les Tympas puissent les avoir gratuitement. S'adresser a A. T. HALE, Secrétaire, 25, Richmond St., St. Lukes, Londres, E. C. De Chocolade des bonnes Mères is de beste en voedzaamste. De 1/2 kilo 1.60 en 2 fr. Om alle misslag te vermijden, de chirur gijn tandmeester Maurice Meier van Kortrijk heefc de eerzijne talrijke kalanten, alsook de personen die begeeren hem te raadplegen, ter kennis te brengen dat er een nieuwen tandmeester die dezelfde naam draagt en met wien hij geenszins in handels- -Au nom de la Colonie étrangère dont je suis le plus ancien, et, en même temps, comme ami de la familie de celui qu'entoure en ce moment un si douloureux respect, j'ai cru de mon devoir d'etre l'interprête des poignants regrets de tous ceux qui l'ont connu et aimé. Comme son père, dont beaucoup se souvien- nent encore, Emile BRUNEAUT était un coeur d'or, ouvert aux grandes et généreuses idéés de la jeunesse. Se sentant trop a l'étroit dans la mère-patrie, il suivit l'impulsion poussant tant de valeureux jeunes gens la recherche de nouveaux débouchés pour notre industrie et notrecommerce. Trois iois il navigua vers le noir continent avec un indomptable courage. Malheureusement, il en emporta les germes de la maladie que ne pouvaient que trop com- püquer des fonctions hérissées de difficultés de toute sorte. 11 est mort sur la brêche, après avoir, a la suite d'un autre directeur bien méritant aussi, fait entrer le Kursaal d'Ostende dans la voie du pro- grès et de la prospérité. L'aménité de son caractère, sont empresse- ment a obliger tout le monde, une activité que rien ne pouvait rébuter resteront graves dans bien des mémoires Puisse eet hommage, si mérité, atténuer la poi- gnante douleur de ses proches x Adieu, mon excellent amiDors en paix Je viens, au nom de l'Administration commu nale de la ville d'Ostende, déposer un juste tribut de regrets sur la tombe du fonctionnaire que nous venons de perdre. Emile BRUNFAUT naquit a Ypres le 9 Fé- vrier 185P. Jeune encore et doué d'un courage et d'une énergie rares, il quitta sa ville natale pour so mettre a la disposition du Roi dans l'ceuvre patriotique et civilisatrice du Congo. Par sa clair voyance autant que par son intrépidité, il sut y rnéritcr l'éloge de ses chefs. Pendant les treize annócs qu'il a passées sous le climat africain, il out a surmonter tous les dangers qu'offrit un pays ou les premières lueurs de la civilisation avaient a peine pénétrétoutefois, grace a sa constitution robuste, a sa male énergie et une volonté indomp table, il rentra en Europe pour y jouir d'un repos bien merité au milieu d'une familie qui l'adorait. Le 25 Mai 1897, le Conseil communal l'appela aux fonctions de Directeur du Kursaal, et la con- fiance qu'on avait mis en lui ne s'est pas un instant démentie. Administrateur intelligent et actif, il sut, non seulement maintenir a notre établisse ment des fètes son renom artistique, mais encore lui donnet' un essor nouveau et inconnu jusqu'è ces jours. Quoique minée par une maladie qui laissait pen d'espoir, BRUNFAUT prösida a l'organisa- tion de toutes les festivitós de la saison, et ce n'est que qtiand le terrible mal avait miné compléte- ment cette volonté de fer, qu'il se rósigna, malgré lui, a se donner les soins qu'exigeait depuis long- temps sa santé ébranlée. Repose en paix, BRUNFAUT! ta mémoire restera vénérée par tous ceux qui t'ont connu, comme celle d'un travaiileur intègre. Adieu «8QO— MANNELIJK 5. VROUWELIJK 2. until mi i■■■■«I—hi—

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2