Courses Vélocipédipes Pink Pillen voor bleeke Zieden nu lib AANGENAME VERRASSING VAN EENEN REPORTER De oorzaak der bijgeloovigheid. Burgerwacht. Maatschappij Oud-Pompiers. De liefde van 2 studenten Ylaamsehe Ster. volking? Kan liij niet beseffen dat hij schrik aanjaagt bii vele menschen? Hoopt hij daar door zijne mannen wakkerder en waakza mer te maken Integendeel. De waakzaamheid der pom piers zal verslappen en de inwoners zullen op het laatst geen geloof meer echten aan die valsche alarmkreten. Dit herinnert mij eene fabel die ik in mijne kinderjaren gele zen heb en welke getiteld isDe schaper en de icolf. Een schaper, zich eens willen de vermaken ten nadeele zijner medeburgers vatte het gedacht op noodkreten te uiten en te roepen dat een wolf in zijne kudde was gedrongen om dezelve te verslinden. Het duurde niet lang of alwie deze kreten hoor den kwamen toegesneld, na het akelig nieuws aan anderen te hebben medegedeeld, met vorken, zeisens, stokken, enz., maar toen zij ter plaats kwamen vroegen zij waar de wolf was. De schaper, die zich verheugde om die teleurstelling, antwoordde dat de wolf in het bosch was, maar dat hij dacht zijne schaduw te hebben gezien. Misnoegd over dit valsch alarm dat hen van hun v*erk had getrokken, verlieten de menschen den spotzieken schaper, met het vaste besluit zich niet meer te laten beetnemen. Eenigen tijd daarna nochtans, verscheen de wolf we zenlijk en de schaper had schoon te roepen en te klagen, te bidden en te smeeken, nie mand daagde op, elkeen dacht dat het nog maals eene poets was die de schaper spelen wilde. Intusschen richtte de wolf groote ver woestingen aan in de kudde en wanneer de schaper later in het dorp kwam vertellen wat ongeluk hem overkomen was, had nie mand geen medelijden met hem, men ant woordde hem dat het zijne schuld was en dat hij nu de gevolgen zijner onbezonnen heid moest onderslaan. Zoo zal dat ook gaan met de alarmkreten van den kommandant der pompiers. Moest er ongelukkiglijK eenen brand uitbersten, (iets waarvan de hemei ons behoede), nie mand, ncch pompiers noch burgers zullen zich verhaasten naar de plaats der ramp te snellen, men zal denken dat het eene nieuwe fopperij is en de ongelukkige slachtoffers van den brand zullen den schranderen kom mandant naar de duist gestampte duivels wenschen. Maar, zal men ons zeggen, waarom laten onze stadhuismannen zulke dwaasheden toe? Wel eenvoudig o.ndathet den pompiers-over ste vrij staat te beschikken over alle midde len om zijne mannen te onderrichten, zonder zich te bekommeren om de rust zijner stads- genooten. 't Ziet er lief uit onder onskalotenbestuur! Donderdag laatst verscheen de genaamde Note van Wulverghem, vóór de boetstraffe lijke rechtbank van IJperen, onder de be schuldiging eene vrouw, die hij verdachte eene tooverheks te zijn, opgesloten en mis handeld te hebben. De beschuldigde werd veroordeeld tot vier maanden gevang (voorwaardelijk), 500 fr. schadevergoeding en dekostenvan 't proces. Op de vraag die hem gesteld werd of hij nog aan tooverheksen geloofde, nu dat wij op het einde der 19e eeuw gekomen waren, en dat al die bijgeloovigheden waren weer legd en bewezen geweest als valsch zijnde, zei de man, dat hij er nog steeds geloof aan hechte des te meer dat de catechismus het bestaan van tooveraars, waarzeggers en heksen bevestigde, in de 4e en 5e vragen der 21e les. Inderdaad, de 48 vraag luidt als volgt: 4e V. Wat kwaad doen de tooveraars A. In plaats van God nemen zij den duivel tot hunnen heer, aan denwelken zij zich zei ven verbonden hebben. En de 56 vraag 5® V. Mag men wel bij tooveraars of waarzeggers te rade gaan A. Geenszins want dat is God afgaan en den duivel aangehangen, van denwelken de zen weten wat zij zeggen. Nu die man werd veroordeeld omdat hij, volgens de voorschriften van den Catechis mus, geen gemeens wilde hebben met men schen die met den duivel omgingen. Maar, zal men zeggen de Catechismus waarvan hier spraak is werd misschien over jaren en jaren uitgegeven en aangeleerd. Geenszins, die Catechismus is gedrukt en uitgegeven in 1896, goedgekeurd, gestem peld en toegelaten door Z. H. Joannes Jose- phus Faict, bisschop van Brugge, den 17" Maart 1865. Wij willen hier natuurlijk het gerecht niet laken over zijne uitspraak, want zijne ver oordeeling was billijk, maar wij bestatigen eens te meer dat de catechismus diende overzien en gewijzigd te worden vooraleer hem in de handen onzer kinderen te geven. Het is ook niet te verwonderen dat wij in de eeuwe van verlichting nog menschen vinden die misleid zijn door vooroordeelen en bijgeloovigheid, als men nadenkt dat een advokaat van Yperen, die zelf gespot heeft met Note geloovende aan den catechismus, weleer de geboden Gods met de geboden der H. Kerk verwarde. Deze leefde toch ook in de 19e eeuwe en had zeker iets meer geleerd dan zijnen catechismus. De Generaal-Majooor opperbevelhebber ad-interim der burgerwacht voor de twee Vlaanders brengt ter kennis der belangheb benden ilat de examen commissie ingesteld bij koninklijk besluit van 20 mei 1898 tot het bekomen van het diploma van aspirant officier voor de verschillige korpsen der burgerwacht, zal vereenigen te Gent, hoofd plaats der omschrijving, den 14" en 16n no vember toekomende om 14 uren in de zit tingzaal van den staf der burgerwacht (stadhuis, ingang langs de hoogpoort). De candidaten worden verzocht zich voor de commissie aan te bieden op gestelden dag en uur. Programma van het examen Zien moni- teur van 25 november 1897 nr 329 Ko ninklijk besluit van 28 October 1897. Voor alle inlichtingen zich te wenden te rekeuen van donderdag 3 november toeko mende tot M. de kapitein Teirlinck, secreta ris van de examen commissie, ten bureele van den staf der burgerwacht van Gent (Stadhuis, ingang langs de hoogpoort) de dijnsdagen, donderdagenen zaterdagen van li tot 12 uren. (MEDEGEDEELD) PROGRAMME du 30 Octobre 1898, a 2 heures, sur la Plaine d'Amour, organisées par le Vélo-Club. lre COURSE (par invitation). 50 kilomètres avec entraineurs (62 tours) avec prime au poteau 5 francs. Septprix: frs. 15, 12, 10, 8, 5, 3, 2. Un diplóme sera donné a chaque coureur qui aura effectué le parcours en moins de deux heures Droit d'entrée un franc. 2me COURSE (par invitation). 10 kilomètres tandem (12 tours 1/2). 4 prix frs. 100, 75, 50, 25. Droit d'entrée 5 francs. Les inscriptions accompagnées du droit d'en trée, devront parvenir au local avant Sa- medi 29 Octobre, a 8 heures du soir. Aucune inscription ne sera plus admise le lendemain. is aan jonge lieden, ouderlingen, aan mannen en vrouwen door de Op Zondag 30 dezer ten 7 ure geeft deze maatschappij een luisterlijk concert gevolgd van danspartij, waarvan hieronder het programma. PROGRAMMA: 7 H. lre «PARTIE. 1. Marche militaire X.... 2. Boccace, fantaisie Suppé. 3. Espana, caprice A. Girod. 4. Young Werner, valse sérénade Blattermann 8 1/4 II. 29 PARTIE. 1. Romance chantée par M. Criem. 2. Duo pour clarinettes par MM. Muylle et 3 Chansonnette dite par M. Maillard. 4. Solo pour violon par M. M. Tasseel. 5. Romance chanté par M. Criem. 9 H. 3e PARTIE. Blijspel met zang in een bedrijf, gespeeld door Mej. Devers en de Heeren Deweerdt, 1de, Kerrinckx en Beun. 10 1/2 H. 4e PARTIE. REDOUTE Geen twijfel of de zaal zal als gewoonte te klein zijn. i'AlU» J Ui Uit !j.. Vap Dr. Willianqs herschonken. iplDIEpt GI<3 ZIEK ZldT et) ir/diei) gij r)iet ger/ezet) is dien gij als ongeneesbaar aanzien wordt, DAH SCHRIJF Qp(Swij Züiler) U nget gepoeget) antwoorder). Wij tferl<;oopei) oi)ze pillei) atleet) aap de ziei^ep die door f)üp gebruik; k;uppep gepezep toordep. Adres GAB LI N Cie, APOTHEKERS, 3, CITÉ T REVISE, PARIJS WAjdfnde pevsnuen, vrtsagl eius raad. Geïiehiéeefiemï azosader Biet ie weien Uit het Petit Journal Parijs. Wat mij voorgevallen is, is aardig. Mijn portret is genomen geworden zonder ik het wist. Ik was door mijne courant bij den welbekenden lichtteekenaar M. Pierre Petit gezonden om hem sommige uitleggingen te vragen aangaande eenen door hem geschreven brief. Sedert vier jaren gevoelde M, Pierre Petit, die ik altoos aan 't werk gezien heb, zijne krachten verminderen. Zijnen iever om zijne kunst te verhoogen en te verbeteren, daalde zienbaar, hij gevoelde zich ziek. Eene langdurige ontsteking der luchtpijptakken nam hem zijne krachten en zijnen moed weg, elk jaar met de terugkomst van het slecht weêr. Zwaarte aan de maag, versmachtingen die stellig uit den onlust die hem zijnen toestand gaf, voortkwamen, verergerden zijne gesteltenis. Zinkingspijnen waren in den kniën aanwezig en hielden hem uitzijn laboratorium. Hij gebruikte al de gekende geneesmiddels en kon zelfs geene tijde lijke verbetering bekomen. Eens ontving M. Pierre Petit een bundeltje met een kunstig uitzien dat zijne aandacht aanlokte. Hij las en hoopte op eens weêr ter gezondheid te kunnen komen. Dit bundeltje gaf voorbeelden van ongelooflijke gevallen van genezing door de Pink Pillen voor bleeke personen van Dr. Wil liams bekomen. Hij aarzelde niet een oogenblik en begon dadelijk eene verpleging met dit wei- geprezen geneesmiddel. Eenige dagen waren pas over en hij ondervond eene oneindige ver zachting in zijn geheel stelsel, de ontsteking zijner luchtpijptakken verminderde, de maag- zwaarte was verdwenen en de pijnen bleven weg als bij tooverslag. Na eenige doozen genomen te. hebben, was M. Pierre Petit volkomen genezen. Uit erkentelijkheid schreef hij een getuigschrift dat de grootste erkentenis uitdrukt. Hij zegt, als slot, dat hij hoopt lang nog zelf te kunnen werken. M. Pierre Petit heeft mij lang over zijne ziekte gesproken en gezegd hoe hij genezen werd hij blijft verwonderd en dankbaar. En het was op dit oogenblik van het gesprek dat zijn zoon de vreugde op het aangezicht zijns vaders ontdekte en ons beiden, den lichtteekenaar en den "interviewer", de afbeelding nam. Yves [reporter). De openbare meening, dus de klaarblijkelijkheid der klaarblij kelijkheden, bewijst dat de van Dr. Williams Zondag 16 October woonden wij de eerste vertooning bij door de leden der Ylaamsehe Ster gegeven. De tooneelzaal evenals vroe gere jaren, was wel vervuld, en de nieuwe maatregelen door het bestuur genomen be velen zeer in den smaak der abonnenten. Het was ook een heel leerrijke en genot volle avond, dien allen daar gesleten hebben. Vooreerst een hartelijk bravo! voor de orkest-afdeeling, onder 't knap bestuur van M. Marcel Tasseel, die zoo goed de vijf pin- ke muziekstukken uitvoerde; ook werd zij elkenkeer dapper toegejuicht, en het pu bliek, bijzonderlijk in de derde plaats, heeft begrepen dat zij wel handelden met wat min gerucht te maken. Studentenliefde, tooneelspel met zang in een bedrijf door M. P. Geiregat is een heel lief stukje vol met zedelessen, die meester lijk door de heeren Deweerdt, Kerrinckx, Beun en Ide gespeeld werd. Mej. Zulma Devers, in de rol van Roze- ken heeft meesterlijk gespeeld geweest en veel bijval genoten. Maar het grootste stuk, Bloemeken, drama in 3 bedrijven, door M. De Tière was wel de parel van de vertooning. Hier ging men tot de hevigste gemoedsaandoeningen over, hier ging men wel eens lachen, maar ook tranen storten, die opwellen door ziel roerende tafereelen. Zulke stukken moeten veel vertoond worden. De hoofdrollen werden hier heel flink ver tolkt door de heeren K. Deweerdt, met |de rol van verloofde, C. Beun, rijke meisjes ver leider, A. Nevejans, met de rol van broeder van den verleider, H. Creus, blinde vader van bloemeken, J. Ide, met die van herber gier, oude jongman, E. Kerrinbkx, met die van ouden oom-marktkramer, enJ. Hustinck met de rol van de knecht, hebben ook goed best gedaan. Zij deden nogal tusschen de tra nen wat lachen. Mej. Zulma Devers heeft de rot van Bloe meken meesterlijk weergegeven. Ork het jong juffertje Cremer was volkomen in het rolleke van Liezeken, nichtje van Bloemeke. Allen verdienen dus volop de herhaalde en daverende salvo's die hun te beurt vie len. Het deed ons goed aan het hart te hoo- DES Le Secrétaire, VANDERSTUYFT. Le Président, F. VAN BESIEN. SCHEERLYNCK, Elèves. Pierre PETIT DE VOLGENDE ZIEKTEN GE NEZEN Bloedgebrek, zinking-, heup- en zenuwpijnen, lamheid, onregelmatigheid der voortbeweging, St. Veitsaanshoofd pijnen, zenuwkwalenkliergezwellenenz. Zij geven de mooie kleuren aan de bleeke personen terug, werken in al de gevallen van verzwakking bij de vrouwen en verwek ken bij de mannen eenen krachtigen strijd tegen al de ziekten die door overdrevenheid der natuur of des geestes veroorzaakt zijn. Koopbaar bij al de apothekers en ook ter stapelplaats in België, bij A. Derneville, apotheker, 66, Waterloolaan, ie Brussel, voor 3 fr. 50 per doos of ij fr. 50 per 6 doozen, franco tegen postmandaat.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2