Zir^ipg», ei) ZepüWpijper) Pii)K pillei) voor- bleeps Iiiedei) /MlfVÏïïïis a Is P MK Bleekzucht, hleeke Kleuren, algemeene Zwakheid Lamheid, St. Veitsdans, langdurige Ontsteking der Luchtpijptakken Brand en Knobbels Brand. Naamdag des Konings. Garde civiek. Garde civiek van Yperen. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHT. Vlaamsche Ster. DE BAAS UIT DEN ROODEN EZEL EMMER Y-P OLLE Y, Fransch tooneel. zooals al de ziekten die uit een arm en onzuiver bloed voortkomen, worden genezen door de trap Dr. Wiiiian)? Geen enkel geneesmiddel heeft zulke verbazende werking getoond KRACHT AAN ZWAKKEN ECHO UIT BRETANIEN DE PINK PILLEN schenken de gezondheid terug in de wanhopigste gevallen. En wat zien wij te Ieperen? Het Willems- Fonds, dat zich mot de Vlaamsche Ster vooral de verstandelijke en zedelijke bescha ving des volks ten doel stelt, vervalt! Dege nen, die met de toekomst der vrijzinnige pari ij hier (er stede bekommerd zijn, zien niet eens dat hun in het Willems-Fonds eene kracht ontvalt, welke hun, in de kie- zirg zelve, zal ontbreken. Zij vermoeden niet, dat die maatschappij, door haar onver poosd streven, meer aarde aan den dijk brengt, dan twintig schreeuwerige dagblad artikels en kiesmanifesten. In het Willems- Fonds vormt men geen kiezers; men vormt er menschen en dat is beter. Wat is er im mers aan te vangen tuet een dom kiezers korps, dat meedraait met den grootsten schreeuwer, of met den paljas, die het meest beloofd Neen, de liberalen, die het Witlems- Fonds verlaten, of die niet vragen om er lid van te worden, ten einde de allernuttig ste werkzaamheden dier maatschappij te hel pen steunen en uitbreiden, zijn blind en be grijpen hunne plichten niet tegenover hunne partij. En als ook in Ieperen die maatschap pij, waar men voor volksontvoogding ijverde, zal ten onderen gegaan zijn, zal men niet te streng mogen uitvallen tegen de mindere kiezers, die een slecht gebruik van hun stem briefje makenwant, men zal het met ge grondheid mogen vragen Wie heeft die menschen opgeleid Wie heeft ze ingelicht over hunne plichten? Wie heeft hun in voor drachten een opbeurend woord doen hooren? Wie heeft hun boeken te lezen gegeven? Het antwoord zal verpletterend zijn en met geen te laat komend mea culpa te ver- schoonen. Wie thans moedwillig of onbe wust een wapen uit de hand gooit, dat hij later nog zal noodig hebben, is een onvoor zichtige of een dwaas. De onverschilligheid, welke zich thans tegenover het Willems- Fonds openbaart, is de kwaal waaraan al lerwegen onze partij lijdt, hier gelijk elders; doch, 't ware goed dat degenen, die onze partij leiden of met hare toekomst bekom merd zijn, in tijds de oogen openden en de handen uit de mouwen staken, om ons niet dieper te laten vallen dan wij reeds gevallen zijn. De kracht eener partij ligt niet in de geestdrift der opgewondene menigte, die juicht en danst bij een muziekdeuntje; maar wel in het gezond verstand der kiezers, de gezonde rede des volks, waarop zij vooral steunen moet. En het is stellig niet, met maatschappijen te laten vervallen, die volks beschaving en -opleiding betrachten, dat men het verstandelijk peil der menigte zal opbeuren. Het tegendeel is waar; en, de liberalen, die, waar het ook weze, maat schappijen als het Willents-Fonds laten ten onder gaan, mogen hunne tegenstrevers niet verwijten, meer van den domphoren dan van het licht te heuden Een oude Willemsfondser. Dinsdag rond 10 1/2 ure 's morgens is er brand ontstaan in d'herberg de Witte Roos, Weninkstraat, n° 5. De vrouw die opd'eerste verdieping woont, was uitgegaan om eenige boodschappen te doen, en hoe was zij ver wonderd, toen zij naar boven ging bijna ver smacht te zijn door de rook. Met haast stak zij bare kamerdeur open en zag dat het daar brandde, spoedig liep zij al schreeuwen naar beneden, gelukkiglijk was Arthur Morel, brouwersgast, in de straat, hij liep spoedig ter hulp, trad in gevaar zijns levens de ka mer binnen die in rook en vuur stond, en na een half uur werkens, op gevaar verstikt te worden, maakte hij zich meester van het vuur. Geburendie toegekomen waren hielpen alles uitdooven. Bedden, kleerkas, kleeren, menagiegoe- deren, alles is opgebrand, niets was verze kerd. Het huis behoort toe aan den brouwer P. Vandenberghe. Volgens men zegt zou het vuur door de schouw van beneden veroorzaakt zijn ge weest, reeds had men meer dan eens ge klaagd over den slechten staat der schouw. Gelukkiglijk dat Jules Morel, in gevaar zijns levens zich meester van het vuur heeft kunnen maken, zooniet had er eenen groo- ten brand ontstaan. Zulke daad verdient ze ker esne goede belooning daar het de eerste maal niet is dat Morel bewijs geeft van moed. Over eenige jaren trok hij twee kin deren uit de Kaai. Al is Morel maar een werkman, men moet hem geven wat hem toekomt, er zijn er zooveel die kruisen dra gen, en niet weten waarom, hij ten minste zou het met fierheid mogen dragen. Men is de brand rond 10 1/2 ure gewaar geworden. 'K weet wonder, had hij moeten voortgaan en had de toren waker de brand klok geklept, wat onze dappere brandblus- schers gedaan hadden, daar het juist het uur was dat zij moesten in dienst komen voor de Te Deum, zij hadden kunnen denken dat de kapitein gotekuischer hen nog eens eene farce speelde, om hun spoedig bijeen te krij gen, hunne baan den brand vagen en op hun gemak naar den Te Deum trekken. Dan was de zaak voltrokken en... tableau. Dinsdag morgend om 10 ure had, ter ge legenheid van het naamfeest des Konings, eene groote schouwing plaats voor ons gar nizoen, op de groote markt. Rijschool en linieregiment zijn in oogenschouw genomen geweest door den heer Kolonel Dehase, be velhebber der Rijschool. Daarna, om 11 ure Te Deum, en 's namiddags had een banket plaats voor de officieren en onder officieren, elk in hunne mess. Bij de onder-officieren der Burgerwacht was het ook Banket in het lokaal hunner maatschappij (Bronzen Hoofd) en men mag zeggen, dat zij hun buiksken eene zielmis gedaan hebben. Fluppen is er voor bekend om de lekkere beetjes gereed te maken en men mag zeker zijn dat er daar nooit iets te kort is. Proficiat Fliep. Volgens wij vernomen hebben zóu het de laatste maal zijn dat de heeren onder-offi cieren ter dier gelegenheid zijn bijeen geko men en daarom hebben zij de heeren officie ren uitgenoodigd om hen een luisterlijk banket aan te bieden en ter zeiver tijde om den heer bevelhebber Toussaert een ge schenk aan te bieden, als bewijs van erken telijkheid en achting. Het feest duurde tot in de kleine uurtjes want daar ontbrak niets, muziek, zangers, plezier enz. kortom het nuttige en het aan gename Utile dulci. Het is spijtig dat zulke maatschappij moet te niet gaan, ware er dan geen middel om deze te behouden onder den naam van ge wezen burgerwachten of oud garde-civie- ken en telken jare op 15 November het feest te vieren van onzen welbeminden Ko ning, velen vragen niets beter. De commissie bestaat uit wakkere man nen, het is te hopen das zij deze zaak wel zullen regelen. Een korporaal. Bij koninklijk besluit van 15 november 1898. Het Burgerskruis is toegestaan aan M. A. GAIMANT, kapitein en de burgermeda- lie aan M. G. Werbrouck, kapitein. Schieting van 17 Nov. 1898. Legon Emile 25 25 25 25 25 125 Froidure Eug. 20 25 25 25 25 120 Vergracht 20 25 25 25 25 120 Froidure Rob. 25 20 25 25 25 120 Vermeulen H. 25 25 25 20 25 120 Vandevyver A. 20 25 20 25 25 115 Boedt Leon 20 25 20 20 25 110 Vantholl 25 25 15 25 15 105 Het is Zondag 20 dezer dat deze maat schappij, hare tweede vertooning op stads schouwburg geven zal, bestaande als volgt ADAM EM ETVA Kluchtspel met zang in een bedrijf. HET BADMEISJE Blijspel met zang in een bedrijf. Blijspel met zang in 2 bedrijven. Het zal weeral eene schoone en kluch tige vertooning zijn, die de Sterrelingen zullen geven. Men kan zich abonneeren bij K. Deweerdt Rijselstraat, 59, waar men ook kaarten op voorhand kan bekomen. Vooraleer een nieuwe Parapluies of Wandelstok te koopen gaat zien naar het Groot Magazijn BOTERSTRAAT N° 22, gekend voor zijne groote schoone en voordeelige keus, waar men ze maakt en vermaakt. Opgelet: 22, Boterstraat 22. - De vertooning Donderdag laatst gegeven door den troep van M. Garay was uitter- mate en meesterlijk gespeeld. Al de arties ten waren ten vollen in hunne rol, ook was het publiek, dat zeer talrijk was, over de uitvoering ten vollen voldaan. Zij verlieten de zaal met den wensch zoo spoedig mogelijk zulke vertooning nogeens te mogen bijwonen Wij hadden het immers voorzeid, dat het personeel van M. Garay ver en na be kend is voor een der beste, en al wie in de eerste vertooning niet geweest waren, TWEE ONDER DUIZEND VOORBEELDEN DE PINK PILLEN geven aan de ouderlingen de kracht en de gezondheid der jonkheid terug. lp BERSONNE W/ A' ales wenschten eene tweede vertooning te mogen bijwonen, en inderdaad ditmaal was de zaal wel voorzien en al die er tegenwoordig waren hebben eenen goeden en aangenamen avond doorgebracht. Het is te hopen dat M. Garay niet lang wachten zal, ons nog eens zulk eene vertoo ning te laten bijwonen. BURGERSTAND. van den 11 tot den 18 November 1898. Geboorten. Mann. geslacht 3. Vrouwelijk id. 1. Huvvelï j ken. Loncke Gaston, agent van politie en Van- denabeele Emma, zonder beroep. Delaere Henri, daglooner, en Vanwyns- berghe Marie huishoudster. Hollebeke Henri, kuiper, en Boddaert Cé- line, kantwerkster. Gleenwerck Léopold, daglooner en Blaecke Céline, kantwerkster. Christiaen Eugène, schrijnwerker, en De- zwaene Sidonie, winkelierster. O verlïj tlenH. Devos Adéline, 33 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Jadoul Jean, St. Jacobs buiten. Gesquière Sophie, 83 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St Jans Hospitaalstraat. Einders beneden de 7 jaren, G- Teyssier, onderwijzer te Labarthe-Bleys (Tarn), zegt dat zijne dochter, nu 23 jaar oud, sedert meer dan zes maanden pijnen in de nieren, in de schouders, in het hartputje en in het hoofd gevoelde.Hare eetlust was verdwenen en hare krachten ver minderden. Na zij eenige doozen Pink Pillen genomen had kwamen hare krach ten volstrekt terug. Geene pijnen, geene maagkrampen meer; de eetlust is uitmuntend; de krachten zijn terug ge komen en dezen toestand blijft sedert reeds lang voortduren. Van een onzer medewerkers: UitCampel, bii Maure-de-Bretagne (Xile-en-Vi- lainejkomt mij dit belangwekkend feit it kennis. Het wordt mij door Juffrouw Angeie Bourré verteld en ik zal maar weinig aan liaivn dank- vollen brief veranderen. De gezondheid van Juffrouw Bourré, die tot alsdan goed was, werd erg in twee maanden tijd geschonden. Plotseling ziek gevallen had zij al de afwisselingen eener erge ziekte doorgestaan. Hare kleuren waren verdwenen, de frischheid harer gelaatstint was door bleekheid vervangen, de vonk harer oogen was vervallen. Hevige stekingen in de zijden, pijnen overal, gedurige hoofdpijnen, herhaalde hartkloppingen, maakten haar het leven onverdraaglijk. De bleekzucht had haar bijna uitgeput en dit alles in twee maanden tijds. Dé geneesmiddelen die haar waren voorge schreven geweest konden niets verbeteren en zij meende verloren te zijn wanneer men haar aan raadde de Pink Pillen van Dr. Williams te ge bruiken. Zonder te aarzelen,volgde zij de voorgeschrevene verpleging voor het gebruik dezer Pillen en zij laat de volgende uitwerking kennen Ik vraag U om verschooning, schrijft zij, U niet vroeger de gelukkige uitslagen die de Pink Pillen bij mij verwekt hebben, te hebben laten kennenmaar ik had liever wat te wachten om over mijne genezing zeker te zijn. Van den eersten tijd af bevond ik mij veel beter en alle dagen zag ik mijne kwalen de eene na de andere verdwijnen. De genezing was bijna even plotseling als de toeneming der ziekte steken in ae zijden, pijnen, zenuwziekten, hartkloppingen, dit alles verdween als tooverij. Het is nu maar een droom of beter het aandenken eener merrie. Heden heb ik met mij ne kleuren eenen moedigen en voordeeligen eetlust herwonnen. Mijn bloed is hernieuwd. De erge bloedeloosheid, gevolgd door al de ongelukken die gewoonlijk bij de vrouwen medekomen, is volstrekt verdwenen. Het is mij onmogelijk U mijne erkentenis uit te drukken, die voor oneindig is. Ik ben zoo ge lukkig de gezondheid te hebben weergevonden dat ik van uwe Pillen niet ophoud te spreken en Ik bid U overal te zeggen dat zij de eeenige oorzaak mijner genezing zijn. -lil i fi'ui If I,I II TTSr ffj T'riMM De wijze en voorzienige moeders zullen aan hunne dochters de Pink Pillen doen nemen. Is uwe dochter bleek, zwak, of met niets ver moeid, heeft zii hoofdpijnen, ondervindt zij nier- pijnen of zenuwpijn Uisschen de ribben, zijn bare maandelijhsche zuiveringen achteruit of yebenreh zij moeilijk Van mooyt gij geen tijd verliezen. Gij moet U de Pink Vitten van Dr. Williams bezorgen. Zij zullen hel lichaam helpen zich regelmatig en natuurlijk te ontwikkelen, zij zullen het bloed verrijken en op de wangen den blos der gezond heid terug roepen. Al gevaar van kwijning en van vroeg sterven zal overwonnen zijn. Brief van eenen Doctor M. Parod, doctor der Geneesschool van Parijs (7, Ha Mothe plaats, te Limoges), in eenen brief aan M. Gablin, schrijft dat bij gelukkig is de goede gevolgen die hij door de i'ink Pillen voor bleeke lieden van Dr. Williams bekomen heeft te mogen mededeelen. Ik verzorgde, zegt hij, eene jonge vrouw die hare ouders door de long tering had verloren zij leed aan zeer erge bleekzucht Dank aan deze uitmuntende Pillen zijn de kleuren teruggekomende tlust is verwekt en de zieke is nu in den hesten gezondheids toestand. Een ander mijner kalanten had sedert lang hevige heuppij nen die aan al de ge- woone verpleg ngen weerstaan hadden Eene enkele doos Pink Pillen heeft hem van deze pijnlijke ziekte verlost, en hij raad hun gebruik aan de personen die h'j ontmo et Wat mij aangaat, ik veroorloof U van mijnen brief gebruik te maken volgens U wilt. Daar de grondregel dezer verpleging in de hernieuwing des bloeds en de versterking der zenuwen bestaat spreidt hare werking zich tot vele ziekten uit: bloedgebrek, zinking, heuppijn, zenuwpijn, lamheid, onregelmatigheid der voort beweging, St. Veits dans, hoofdpijnen, zenuw kwaal, kliergezwel, enz. De Pink Pillen geven aan een bleek gelaat zijne schoone kleuren terug, werken tegen alle verzwakkingen en hebben eene krachtige werking tegen al de ziekten die door natuurlijke of geestelijke overdrevenheid voort komen. Koopbaar bij alle apothekers en in de bewaar plaats voor België bij M. A. Derneville, apothe ker, 66, Waterioolaan, Brussel. Prijs 3 fr. 50 per doos of 17 fr. 50 per 6 doozen, franco tegen post wissel. MANNELIJK 0. VROUWELIJK O.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2