DE FIK PILLEN VOOS BLEEKE LIEDEN Marten de BoschwacMer, 'MM Duiveldans STADSNIEUWS. IJzeren wegen en Tramwegen. Ylaamsche Ster. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHT. Schrikkelijk drama te Rousselare. Thourout. Meenen. Poperinghe. Herbergkermis. Burgerstand der Stad Poperinghe. gestort, en op eon te zijnen voordeele geno men spaarboekje ingeschreven. De op dit boekje staande sommen kunnen slechts vijf jaar na afloop van den gewonen werkdadigen dienst teruggetrokken worden. Echter zullen toegelaten worden het ge heel of een deel dezer sommen vóór het einde van het vijfjarig tijdvak terug te trekken A. De vrijwilligers die, na hun vierde jaar voleindigd te hebben, in den echt tre den, of 't zij eenen handel, 't zij een bedrijf beginnen, maar zeker kapitaal voor ver- eischt wordt B. Degenen die, wegens gebrekkelijkheid of ziekte, onbekwaam zijn door arbeid in liun bestaan te voorzien, en zich in nood bevinden. De vrijwilligers van het contingent wor den, in alle opzichtengelijkgesteld met de miliciens der lichting, in welker contingent zij begrepen werden. Hieruit volgt 1. Dat het hun vrijstaat, welk ook het tijdstip van hunne dienstneming weze, slechts in werkdadigen dienst te treden met de mili ciens van hunne klas 2. Dat zij al de verloven, aan de militia- nen verguud, genieten. 3. De hun dienst de vrijstelling van eenen broeder medebrengt. Ongeminderd deze voordeelen, hebben zij recht op al de gunsten tot bekomen van openbare ambten. Ziedaar al wat van klerikale zijde te ver wachten is. Spreek nu niet van verminde ring van contingentvermindering van den duurtijd van 't kazerneleven; invoering van den persoonlijken dienstplichtafschaffing van vrijkooping of van al wat beter en men schelijker is aan het thans bestaande, dat is geen spek voor onzen bek. Voeg liever bij de voor het land zoo schan delijke militiewet, de nieuwe dwang der burgerwacht, en vraag u dan af waarom niet sedert lang een anti-klerikaal verbond tot stand is geko men om met eens dat on rechtvaardig monster, met name Nationale Militiewetonsc hadelijk te maken. Thans wordt er veel gesproken en vermeld over tramwegen voor Dixmude. Wat is er wezentlijk van? Doch zie, daar lezen wij met ware verrassing het volgende in het verslag der Senaatzitling van 29n December. Verzoekschrift. De leden van den Kring voor handel en nijverheid, te IJperen, dringen bij den Senaat aan, opdat de vaart van IJperen naar Komen worde voltooid en de spoor- weg, met breed spoor, van IJperen naar v Dixmude aangelegd. Baron Surmont cle Volsberghe. Ik ves tig de aandacht der Ministers van landbouw en van spoorwegen op dit verzoekschrift en beveel het in hunne welwillendheid aan. Volgens wij vernomen hebben is het op Zondag 8 Januari dat deze maatschappij ha re derde vertooning geeft, samengesteld als volgt Kluchtspel met zang in een bedrijf door K. Kints. En op algemeene vraag Drama in 3 bedrijven, door M. Ed. Pil van Rousselaere, Dit stuk die laatstmaal zoo veel bijval ge noten heett, is er geen twijfel, of de zaal, zal als gewoonte te klein zijn. Dus opgelet en in tijds eene kaart geno men voor de personen van 2dö plaats. Men kan zich abonneeren bij K. Deweerdt rijselstraat, waar men ook kaarten voorop kan bekomen. Schieting van 5 Januari 1899. Butaye Emile 20 25 20 25 25 115 Froidure Robert 25 25 20 25 20 115 Rabau Arthur 20 20 25 25 20 110 VAN I)r- WILLIAMS zijn een groote bloedhervormer en een versterker der zenu wen; zij genezen waaneer de andere middels onmachtig zijn gebleven Bloedgebrek, Zinking-, Heup-, Zenuwpijnen, Lamheid, Onregelmatigheid dor Voortbeweging St. Veitsdans, Hoofd pijnen, Zenuwkwaal, enz. Zij vera deren de bleeke kleuren in frische, zij werken tegen alle soorten van verzwakkingen bij de vrouwen en hebben, bij de p/annen, eene krachtdadige werking tegen al de ziektejr~die var natuurlijke of geestelijke overdrevenheden voortkomen rus* .fir GESCHIEDENIS VAN EENEN SMID M. L. Lepage, die heden bij zij no kin deren, 81, Silly straat, te Boulogne (Seine), woont uitoefende voor eenigo .jaren nog lièt pijnlijk ambacht van smid, in Norrnandië. 'M. Lep^go, die. ,een kloeke man was,-hsHlt aan de moeite kunnen wéêistaan. Hij was zonder stoornis tot zijnen 60jn leeftijd geko men, maar dan, plotseling, vielen he'ni zln- kingpi.jnen aan; hij werd verplicht zijn werk' te staken en den gang zelfs bekwam hem-V moeilijk. Eenigen tijd later was het hem s onmogelijk eenen enkelen stap te doen en. recht te staan. Zijne beenen waren gezwol-1 len en violetkleurighet bloed vloeide niét* meer en de lamheid die de beenen stijfs gemaakt had begon den linker arm aantbè vallen. Niettegenstaande al de.geneesmiddels i bleef hij onmachtig zich te bewegen. Zijpp kinderen deden hem te Boulogne in hunuj t wdhing komen en dagen lang bleef hij 'ia eenen zetel zitten, beweegloos en verdrietig. Hij las eens in een dagblad dat dë Pink Piilcn voor bleeke lieden van Dr. Williams personen die de zelfde kwaalhadden genezen of Verbeterd ha'dden. Al zou ik maar eene verbetering kunnen vu'knjgen zal ik próbeeren, 'zegde hij. Hij., probeerde en deed wel. Verder deed hij ntogv beter en liet aan de Hoeren üablin en Oor- den uitslag doorhem bekomen weten.en ik,, word door mijne courant tot hem gezonden f oin ov. r zijn schrijven te kunnen oordeelen," Ik kwam bij M. Lepage rondom tien ureri; en vond hem aan't werk in zijnen kleinenji hof: hij kwam mij te gemoet met stille! treden en ik gaf hom kennis van het' doel' van mijn bezoek. Hij vertelde mij al wat men hierboven lezen kan en','sprak met grooten lof over de Pink Pillen. Gij ziet, zegde hij, dat ik nu gemakkelijk ga, wat jk gedurende drie jaren niet doen kon; ik help aan het huishouden van mijne kinderen, aan den hof, en ik hoop in 't kort mijn ambacht van smid welk ik bemin te hernempji. MOEILIJKE SPIJSVERTERINGEN Maagpijnen, maagzuur, zwaarte na het eten, zwelling, braaklust, overgeven, tegen- lust voor het eten, krachteloos heid,,. verdriet, vale gelaats kleur, slechten adem. Ziedaar de kenteekens eener moeilijke spijsvertering en van dyspepsia deze ongesteld heden zijn dikwijls door het gebruik der Pink Pillen van Dr. Williams genezen geweest. Wegens M. H. Alexandre, onderwijzer, Criquetot-le-Mauconduit (Seine-Inférieure) Alvorens U te schrijven wou ik zeker zijn over de echte en duur zame werkzaamheid uwer Pink Pillen. Sedert twee jaren 4 leed ik aan onverdra- 1)9 - gelijke maagpijnen 1 die mij afschuwelijke nachten mede brachten. Sedert nu drie maanden is de eetlust teruggeko men de slaap is uitmuntend eu ik mag U verzekeren dat geen enkel teeken mijner ziekte meer te voorschijn gekomen is. Ik ben zeker de zesde doos niette moeten openen. Reeds sedert 13 maanden, schrijft M. Paul Boulayeigenaar, te Verdun-sur-Garonne (Tarn-et-Garonne), had ik gedurige maagpij nen; slaap, eetlust, moed en kracht, alles was mij ter zelfder tijd ontnomen. Na uwe Pi len ie hebben gebruikt ben ik tot mijnen gewonen toestand teruggekomen.De maagpij nen zijn volstrekt verdwenen, den zwaren slaap die vol nachtmerriën was is zacht en rustig gewordende eetlust is opnieuw krachtig en nu heb ik den moed en de kracht van eertijds herwonnen. Ik zal uwe Pillen niet verlaten. M. Felix Sab.atier. te Saint-André d'Olé- rargues (Gard), schrijft Ik kom U voor dé werking der Pink Pillen bsdanken. Ik heb ze gebruikt. Gedurende jaren had ikafschuwelijke pijnen, in da» beenen onderstaan, meest in do lente. Dit. jaar heb ik uwe Pillen op verband genomen «n geene zinkingpijnen gevoeld. Jk dank U in sta U toe mijn voorbeeld te laten kennen. Koopbaar in al de apotheken en op de stapelplaats in België, bij M. A. DERNEVILLE, apotheker, 66, Waterloolaan, Brussel. U.VJ\.ES INK V ERSGNNES ALES'.. a BURGERSTAND van den 30 Dec. 1898 tot den 6 Januari 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 8. Vrouwelijk gesl.. 3. Huwelijken. Six Eugeen, daglooner, en Dumortiery^''1 Emma, dagloonster. 1 d' Delbecque Julien, daglooner, en VanexeSaG Eulalie zonder beroep. i n- Overlijdens. Segers Amand, 58 j. dagl., weduwenaar van Ollevier Amelie, Meenenstraat. Baratto Karei, 12 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Dewinter Marie, Rijsel- straat. Degryse Albert 69 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Alleman Catherine, Rijselstr. Ghyselen Marie, 84 jaren, zonder beroep, weduwe van Desmits Auguste, Thouroutstr. Knockaert Henri, 17 jaren, schrijn w er- ker, ongehuwd, Mondstraat. GA. Hinders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 3. Zondagavond had er misdaad plaats op het zoo droevig vermaard gehucht Batavia. Een kerel van Rousselare, bijgenaamd Baeckelant, oud 22 jaren. verliet de herberg: In Crispinus. Hij ontmoette een zijner oude kameraden, zekeren D.., 19 jaren, die hem een gelukkig nieuwjaar wenschte. D... stak de linkerhand naar Baeckelant die ze drukte zonder de minste achterdocht. Zijne rechterhand hield D... echter in zijn zak. Plotseling bracht hij een mes te voor schijn en gaf er Baeckelant, een geweldigen steek, mee in de borst. De longen werden geraakt. De wonde is tien centimeters diep Het slachtoffer van dezen laffen aanslag zakte in een en liet smartelijke kreten hooren. Personen, in voormelde herberg gezeten, snelden toe en brachten den hewonde naar zijne woning, niet ver van daar gelegen. «Waar tien bliksem» De gekwetste kon noch de volgende woor den, uitspreken: Baeckelant is naar den bliksem.» De gendarmerie opende onmiddelijk een onderzoek en het parket van Kortrijk stapte ter plaats af. Ofschoon zeer uitgeput van het overvloedig bloedverlies, kon Baeckelant antwoorden op de vragen welke de magistraten hem stelden en zijnen aanvaller doen kennen. Deze werd een uur later aangehouden en in de gevangenis van Kortrijk opgesloten. De toestand van den gewonde is wanhopig Deze is gekend als een voorvechter van de gevaarlijkste soort en had over drie we ken een evigen twist met D.^ie zoo 'tschijnt alsdan zwoer - zich te zullen wreken en weldra met Baeckelant af te rekenen. 't Was niet zonder reden dat men het slacht offer den bijnaam gaf van Baeckelant». De afrekening is bloedig geweest en het gerecht zal het laatste woord hebben in deze schrikkelijke zaak. Dievenbende. Eene bende kwaaddoe ners houden zich op in de bosschen alhier, waar over eene eeuw de geduchte Baekelant en zijne bandieten zich verscholen. De discipelen van den beruchten struik- roover zijn zeer talrijk en verspreiden angst en schrik in gansch den omtrek door hunne stoutmoedige aanvallen: Vele personen werden reeds gewapender hand aangevallen en geplunderd door de schelmen die hun toeriepen Uwe beurs of uw leven De pachthoeven worden ook door deze schurken bezocht. Klopjachten, door de gendarmerie inge richt, leverden tot hiertoe den gewenschten uitslag niet op. Men ontdekte echter in bosch eene soort van Ruil waarin kwaaddoeners moeten ver bleven hebben, want men vond er een volle dig keukengerief, levensmiddelen, kleederen, enz. Een leurder die potlood verkoopt om sto ven te kuischen, trok dinsdagnamiddag rond drie uren langs de achterdeur binnen bij Octavie Vandewijnckele, vrouw Vanoverfelt Cyriel, in de Kortrijkstraat, nabij de herberg Den Laatsten Stuiver. De vrouw was gansch alleen thuis; de leurder droeg in zijn hand twee pakjes potlood die hij aan de vouw te koop bood, en daar deze weigerde te koopen, vroeg hij eene almoes. Octavie zegde hem dat er arme menschen [genoeg in het gebuurte waren, aan wie zij hulp moest geven, dat zij de vreemdelingen dus niet kon ondersteunen. Daarop sprong de kerel op haar toe, greep ze by de keel met de eene hand en bracht haar met de andere een mes steek toe in de linkerzijde. I)e vrouw viel ten gronde in onmacht; terwijl zij daar lag, liep hij naar boven, doorzocht al de kamers en nam veertig frank in geld en een spaarboekje van 921 frank op den naam van Octavie. Een kwartier voor vier uren kwam een pachter het huis binnen om zyne pacht te betalen; hij vond de vrouw ten gronde lig gen, nog altijd in bezwijming. De pachter riep om hulp pij de geburen. Men deed overal opzoekingen in het huis, doch de kerel was spoorloos verdwenen. Intusschen kwam de vrouw tot haar zeiven. Dr Lefevre in de haast bijgeroepen, heeft de eerste zorgen toege diend aan het slachtoffer. De wonde is een centimeter diep. Gelukkig dat het keurslijf het mes tegengehouden heeft. De vrouw blijft bedlegerig, doch is buiten alle gevaar. De policie is op het, spoor van den dader. M. Vanden Bossche, policiekommissaris, heeft proces-verbaal opgemaakt, het parket werd Woensdag namiddag verwacht. Morgen zondag is het herbergkermis bij JULIUS OREEL, in de 3 Koningen van den z9 Dec.tot den 5 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 2. - Vrouwelijk gesl. 4. STERFGEVALLEN. Taffein Charles 73 jaar, weduwenaar van Eugenie Braem, Boeschepestraat. Bouc- kenhove Amelie, 84 jaar, weduwe fvan Ja cobus Lermyte. Sc. Michielstraat. Baert Rosalie, 74 jaar, weduwe van Jacobus Ver- haeghe, Komstraat. Sergier Pieter, 65 jaar, echtgenoot van Philomene Graeschepe. A x&t DB B. /f ÏRIJS 3 FR. 50 PER DOOS EN "17 FR. 50 PER 6 DOOZEN. FRANCO TEGEN POSTWISSEL OUR W/ LL/AM S t 'O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2