CIRCUS LIBOT l'Abbé Gonstantin STADSNIEUWS. Bericht. De demokraten te Yperen. Het feest der Onvermoeibaren. Fransch theater. L'AYENTURIÈRE Voor de eerste maal in deze stad. Yoor de eerste maal Aalmoezen. gen, noch gelijk welken gemeenzamen omgang. Weest nooit geheel alleen met een kind noch in klas noch elders dit punt is van het groote gewicht. Mistrouwt u van alle bijzondere gene- genheid, hoe onschuldig zij ook mochte schijnen anders wordt zijne eene drift, eene passie, die u in den afgrond der on- deugd zou storten. Haast u om eene wordende drift te be- dwingen, zoo ge ze niet wilt zien sterk - worden en eene noodzakelijkheid. Wacht u van een kind aan te grijpen, in zijne zakken te tasten onder voorwend- sel van hem een speelding of iets derge- lijks af te nemen. Dat degenen, welke de kinderen op de slaapkamers bewaken, vooral op zich zel- ven letten. Dat zij nooit bij het bedgaan onder voor- wendsel van aan een kind dienst te be- wijzen. Doet niet gelijk Eva, welke de vrucht beziet.... redeneert.... rekent.... vooruit- gaat.... terugdeinst en eindigt met te be- zwijken. Wij bevelen onze zeer lieve broeders- bestuurders aan dezen brief aan de ge- meenschap te willen voorlezen en uitleggen: 1° bij zijne ontvangst 2° tijdens de quatertemper dagen 3° aan eiken nieuweling, wanneer hij zal beginnen onderwijs te geven 4° Van al de mogelijke maatregelen te nemen, ten einde niet een van onze broe- ders voortaan de ongelukken uit het oog verlieze, welk die afschuwelijke ondeugd op hem zou kunnen trekken, ondeugd, waarvan de H. Paulus niet wilde dat er onder de christenen gesproken werd. (get.) Broeder Philip Met denzelfden koerier zend Wat ons een gedicht dat hij moet geplukt hebben uit Victor Van de Walle's Blauwe Bloemen en dat met het afgrijselijk schelmstuk van Rijsel, van groote actualiteit is DE BROERKENS Aan een katholiek huisvader. Omdat Mijnheer pastoor't bevool, Rampzaalge, stuurt ge uw kind ter school Bij broerkens of bij paters Maar overdenk toch wat ge doet, Uw dierbaar kind, uw eigen bloed, Vertrouwt ge aan.... kinderhaters. Gij wilt dan niet, dat rein en schoon, Met open hert en ronde koon, Vol levenslust en blijheid. Uw zoon, aan eer en trouw gehecht, Verliefd zij op het goede recht, Op vaderland en vrijheid Ge zijt misschien er voor bevreesd, Dat eens voor zijn verlichten geest De waarheid zich verklare Dat hij naar dieper kennis streev' En 't boek, waar God zijn wet in schreef, Met stoute hand doorbl&re 1 Waarom vertrouwt ge dan uw kind Aan lieden, die verwaand, verblind, De wetenschap verfoeien, Die voor de stem der Rede doof, Daar heerschen, waar het bijgeloof En de ongeleerdheid bloeien Aan lieden, die volmaakt in schijn, Maar inderdaad gebrekkig zijn, Die in hun waanzin dachten. Dat ze achter hunnen kloostermuur De dringendste eischen der natuur Vermochten te versmachten Aan lieden zonder levensdoel, Niets kennend van het schoonst gevoel, Bij wie geen huwelijksbande, Geen vrouw bestaat, geen kindermin, Geen eergevoel, geen vrijheidszin, Geen lieide voor den lande 1 Maar later, als het roomsche zaad Zich in het hart ontwikk'len gaat, En als de wortels schieten, Als 't kind de Kerk alleen vereert, Een huichlaar wordt, en redeneert Gelijk de Jezuïeten. Of als de jongeling niets en kent, Als eigenwaarde noch talent 't Verwilderd oog bezielen, Als hij geen andre kunst verstaat Dan voor 't lievrouwbeeld vroeg en laat Te preevlen en te knielen. Als hij den blik houdt afgekeerd Van 't geen een jongman mint en eert, Als de oogen neêrgeslagen, Hij peinzend bleek en mager wordt, Gelijk een bloemplant, die verdort, Waaraan de wormen knagen. Als 't kind, voorheen gezond en frisch, Aan een dier kwalen lijdend is. Die heerschen in de kloosters Dan zult ge klagen maar te laat 1 Vergeefs dan zoekt ge hulp en raad Bij geestelijke troosters. Het schepencollegie heeft de eer ter ken nis van het publiek ta brengen dat het pcr- iret van Mijnheer den Burgemeester der stad Yper, geschilderd doorjuffrouw DeHem opgemaakt is. Het zal ten toon gesteld worden zondag en maandag aanstaande, van 11 tot i ure en van 2 tot 4 ure, in de Blauwe zaal van het stadhuis. De kalotebladjes beweren dat er in Yperen geene demokraten bestaan (genre Daens). Om eens de Yperlingen te overtuigen ge ven wij eenen artikel verschenen in het weekblad Het Recht taalvoerder der Daenisten. Onze lezers zullen eens te meer kunnen oordeelen over de vermetelheid en stoutheid van zulke bladen. Uit Yper. Is Yper eene vlaamsche stad? Zeker. Men zou het nochtans niet zeggen als men nagaat wie aan 't hoofd der stad staat. Wij hebben hier trouwens de droevige eer M. Zuren Mond de Volsberghe als burge meester en senator te bezitten, een hevigen fransquillon, een onverbeterlijken beleedi- ger der Vlamingen. Zijn eerste schandelijk optreden is jaren oud, maar 't is alsof het nog maar gisteren gebeurd ware, zoo honend was de smaad, dien hij de Vlamingen toebracht. Surmont trad op als de hevigste bekam- per van de gelijkheidswet, van het wets ontwerp DeVriendt-Coremans, dat de vlaam sche taal op denzelfden voet wilde stellen met de fransche taal voor de wetgeving, en hij was het die het wetsvoorstel voor de eer ste maal deed mislukken. Zure Mond sprak bittere woorden voor onze taal, die hij uitschold voor eene boeren taal, eene arme taal, ondienstig en onbruik baar voor kamerbesprekingen en wetten. Zure Mond hoonde smadelijk het vlaam sche volk, ditzelfde volk, dat zijn meester is in de kiezing, als hij het uitschold voor Flamendiants bedelaars, schooiers. Is hij de schooier niet, als hij, thans de hoo- veerdige dwingeland na de kiezing, nederig kruipen moet voor de kiezing en bedelen naar eene stem Die onwaardige zoon van Vlaanderen, die bastaardvlaming, die verrader van zijne taal, die beleediger van zijn volk, is een tijdeke achter de schermen verdwenen, vluchtende voor den geweldigen storm, die dan tegen hem opgerezen is, maar nu die storm voor bij is en de gemoederen bedaard zijn, is hij opnieuw uit zijne schelp gekropen om de Vlamingen voorts te tergen. Woensdag, in de zitting van den Senaat, v as hij de eerste om een schijnbaar verschil van tekst tusschen den franschen en vlaam- schen opstel van een wetsontwerp aan te duiden, en de gelijkheidswet te dwarsboomen die hij een eersten keer deed mislukken maar later spijts hem en tegen hem gestemd werd. Wanneer zal die verradersrol uitgespeeld zijn? Wanneer zal het vlaamsche volk begrijp n dat zulke vlaamschhaters onwaardig zijn van burgemeesterschap en senateurschap in Vlaanderen? Een Ypersch kind. Wij zijn nieuwsgierig te weten wat de rechtzinnige Ypersche kalotebladjes zullen antwoorden. Zij zullen doen als gewoonte wanneer men hun eene waarheid voor oogen legt, zwij- j gen! daar is hunne rechtzinnigheid 1 vVat is er zondag laatst gebeurt in den Cercte het ging er nogal straf. Daar was eenen heer die vlakaf zei dat hij van hunne kliek niet meer wilde, en bij de demokraten ging. Is het misschien ook geen waar Nieuwsblad I)e maatschappij De Onvermoeibaren, die op stevige grondvesten eringericht is, heeft maandagavond de reeks feesten ge opend door een schoon concert, gevolgd van eene danspartij. Dat er veel volk was hoeft niet gezegd te worden, daar iedereen weet dat de feesten welke door deze maatschappij gegeven wor den altijd zeer aantrekkelijk zijn. De schoo- ne kunne was er ook talrijk vertegenwoor digd. De opening van het feest werd aangekon digd dooreen geschal van trompetten, uitge voerd door verscheidene leden der maat schappij. 't Is met een overgroot genoegen 'dat wij den bijval aanstippen w.lke dit avondfeest behaald heeften dat wij hulde brengen aan de dienstwilligheid van hen die zoo ruim schoots hunne medewerking hebben ver leend aan de heeren Devogelaere, leeraar van piano in het Cmservatorium van Gent, Emiel Bartier, Marx en Brusselmans, schermmeesters, Karei Deweerdt en Arthur Rabau. De muzikanten van het orkest, die hunne medewerking aan het feest verleenden, ver dienen onzen rechtzinnigsten dank. Onze moedige turners zijn gekend, het is dus overbodig hunnen lof te maken. De da verende toejuichingen die bij hunne verschil- lige werkzaamheden losbarstten hebben eens te meer bewezen dat zij de gunst van het Ypersch publiek verworven hebben. Het feest werd gesloten met eene prach tige vergoding. Kortom een schitterenden en welgelukten avond. Eén levendig en vroolijk bal sloot dit schoon feest. Eere aan de besturende commissie en aan den edelmoedigen Voorzitter. Zij verdienen onze beste gelukwenschen voor de zorgen die zij gewijd hebben aan den goeden uitslag van dit feest. Het Nieuwsbladdat in zijne verwaand heid uitriep: Waar zijn de Onvermoeiba ren mag nu verzekerd zijn dat zij nog springlevend zijn en dat de^ blijdschap die het wijwaterblad deed uitschijnen, toen het onze Turnersmaatschappij dood waande, zeer voorbarig was. Zij heeft eens te meer bewezen dat zij, beter dan de flarabeeuwdragers, greppedan- sers en andere poesjenellen, die maar naapers zijn, het doel betracht dat zij zich heeft voorgesteld en hare leden zich niet moeten schamen hunne werkzaamheden te laten bewonderen. Mogen de katholieke grappenmakers zulks ook zeggen? Wij twijfelen er aan, want deze dienen maar om processiën en katholieke stoeten op te luisteren. Waarom zond het Nieuwsblad daar niet een afgevaardigde om te zien waartoe onze Turners bekwaam zijn en eene vergelijkenis te maken met deze die tot nu toe niets in 't publiek verricht hebben Heden Zaterdag avond om 7 1/2 ure geeft den gekenden tooneeltroep Lina Munte in de stadsschouwburg eene luisterlijke ver tooning samengesteld als volgt Pièce en 4 actes d'EMiLE Augier en van Comédie en 3 actes de M. de Courcelle, Men mag ons dus aan eene bijzondere ver tooning verwachten, zooveel te meer dat Mej. Lina Munte bij ons niet vreemd is, en hare talenten gekend zijn. Op 2 December laatst gaf zij hier LA TOSKA, een stuk dat zoowel gespeeld werd, maar ongelukkiglijk niet veel volk uitgelokt had Daarna hoorde men zeggen dat het zulke schoone vertooning was, dat het stuk zoo wel gespeeld was geweest, en dat al degenen die er niet waren geweest het beklaagden. Dus nu, hebben zij nog eens de gelegen heid het is te hopen dat zij deze ditmaal zul len te baat nemen en eenen aangenamen avond zullen gaan doorbrengen. PRIJZEN DER PLAATSEN: 2.50 le plaats 1.50 2e pl.50 cent. 3® pl. Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. De Groote, Vandenpeereboomplaats. AAN DE RHUiïlATISMUJDERS ZONDAG, MAANDAG, en volgende dagen, om 8 ura 's avonds, Groote voorstelling bestaande uit eenen troep artiesten en ge- dresseerde paarden van eersten rang. GROOTE NiEUWE PANTOMINE, Eene Reis naar Italië, Prijzen der plaatsen: le p], 1-50, 2de pl. 1 fr. 3dd pl. 0,50 cent.' De personen die er nog niet geweest zijn moeten zich haasten willen zij eenen aan genamen en geestigen avond doorbrengen. Degene die er reeds geweest zijn haasten zich eene tweedemaal terug le keeren. Er zijn kaloten die boffen en stoffen omdat de priesters zooveel aan den armen geven. Vooreerst komen die centen niet altijd uit hunne eigene beurs en het is zoo gemakke lijk aalmoezen te doen met het geld van an deren en zelfs met geld dat zij van liberalen krijgen. Vervolgens moet men goed weten dat zij alleen aan arme kristelyke menschen die getrouw zijn aan de voorschriften der H. Kerk almoezen geven Da priesters zien dus de armoede niet in, maar alleen hunnen cliënten Christus zegde: helpt de armen. En hij miek geen onderscheid. De priesters zeggen onze mannen alleen zullen wij hel- i> Algemeene overste van het gesticht der x broeders der christelijke scholen. Namens het Collegie, R. COLAERT, schepene. uojiam iB-ifrci 4. n- I-Iet is eene groote dwaling te denken dat het rhumatism enkel de gewrichten aantast, 't is ook nog eene dwaling te gelooven dat zij door koude en vochtigheid te weeg gebracht wordt. Het rhuma tism is vooral eene pijn te weeg gebracht door eene wrangheid van 't bloed en slechte werking der nieren, die er op eene onvoldoende wijze de stoffen verwijdert die er gansch zouden moeten uitgeno- nomen worden. Dan hebben de koude en de voeh- tigheid het meeste vat. Deze bloedwrangheid prikkelt't zij de gewrich ten, 't zij de spieren. De wrijvingen in geval van rhumatism hebben eenen onzekeren uitslag, 't Is dus het bloed dat men herstellen moet, zooals vol genden brief het aanwijst: Schaarbeek, 10, Gallaitstraat (België). Ondanks de geneesmiddels gedurende zes maan den genomen, leed ik als eene martelares. Maagzeer voortdurende verstoptheid, suizingen en sche delhoofdpijn, ondragelijke pynen in den rug en de lenden, rhumatism in de beenen. Zeer verzwakt door gedurig hloedverlies, wat ik van waterzucht bedreigd. Acht doozen pillen van Pink deden al deze kwalen verdwijnen. Ik eet en slaap zeer wel Ik ben niet meer mager, mijn vleesch wordt vast, met de struischeid zag ik mijne wangen kleuren en mijne oogen glanzen van vreugde. In een woord ik gevoel mij gansch hersteld en herleef als in den tfjd mijner eerste jeugd. Aan al mijne vrienden, verwon derd mij in zulke goede gezondheid te zien, roem ik en beveel hen de Pil len van Pink aan welke mij de ge- U H \z-ondheid weer- V YY;V..,/;./2>f^sobonken en mij toelieten het kritische jaar te bereiken zonder er- geongevallen. Laatmynen brief verschijnen, mijne Heeren, ik geef er u de toelating van, en bedank u.» Geteekend: Wwe. Vr. Moltini, eigenenaarster Alle dagen verneemt men zulke genezingen van rhumatism bekomen op dé wijze hierboven aange haald. De Pillen van Pink verzuiveren en verrijken het bloed, en genezen alzoo al de ziekten voortge bracht 't zij door zijne armoede, 't zy door zijne machteloosheid. De bloedarmoede, de klierziekte, de uitslagen, het ciatiek, de beenderzwakte bij de kinderen de schedelhoofdpijn en de uitgeputheid worden bij deze ziekten gerekend. De Pillen van Pink voor bleekzuchtige personen zijn te koop in alle apotheeken en in het hoofddepot, België, A. Derneville, apotheker,66, Waterloelaan Brus sel 3 fr 50 de doos en 17 50 fr. voor 6 doozen, franko tegen postmandaat.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2