GROOT BAL EF LET OP HARINGDROGERIJ. G. Lebrun-Bogaert, GRAND BAL Bij de weduwe Henri Hoflack Edouard Bouckaert-Rohaeys Emiie ïai Aerde, OCCASIE Garde civiek's Kostuim Auguste Souxdorf Auguste Souxdorf Groote Hollandsche De Huishoudelijke Verlichting. Letternieuws. Landbouw. Aanwerving van het personeel. BERICHT. du Denier des Ecoles Laïques Dames en Heeren MesdamesMessieurs bruin bleek Rousselaarsch Ypers Bier op flesschen. GIGARES FINS RUE DE LA PORTE D'OR 57, Vlamertibgsehen steenweg, 57 YPEREN (buiten) DE BRETAGNE TE KOOPEM aau zeer genadigen prijs. ten bureele van ons blad DE CREDO van den Vlaming. Verbeeld gij u, vriend lezer, de veelvuldige veranderingen welke de verlichting heeft ondergaan? Tusschcn de wonderbare petrol lamp en de ontvlamde takken der harzachti- ge boomen waarvan onze voorouders zich bedienden, is zooveel verschil als tusschen de hedendaagsche en de oude wereld. Onze voorouders, zeggen wij, bedienden zich van ontvlamde takken tot verlichting. Daarna doopten zij plantenvezels in het vet der dieren, bij wijze van wieken, te meer, indien wij de Hebreeuwsche boeken.de eerste die van lampen melding gemaakt hebben, moeten gelooven, zou het ongeveer tien dui zendjaar voor onze tijd rekening gewest zijn, dat men met die wijze van verlichting be kend was de lamp. Eensklaps wordt de lamp geweizigd! De Grieken ontleenen er het gebruik van aan de Oosterlingen, deze laatste, onvergelijkbare kunstenaars, geven haar de liefste vormen. Het brons, het zilver en het goud werden beurteling voor hare vervaardiging gebezigd, en de olie vervangt het vet der dieren. Ziedaar, inderdaad, eene volmaaktheid volmaaktheid van uitvindingen vorm en van verlichtend bestanddeel. Eene aanzienlijke tijdruimte, nogtans scheidt ons van deuitvin- ding van het wonder der wonders: de Belgi sche lamp. 't Is slechts sedert 1783 dat Ar- gantnaardeeeuen.quinquet naar de anderen eenen nieuwen weg insloeg door de uitvin ding der cylindervormige wiek met dubbe len luchtstroom, welke meer en gelijkvormi- ger licht gaf. En is dat de laatste volmaakt heid? Neen, in het begin dezer eeuw vindt Carcel lampen uit voorzien van eene soort van horlogiewerk bestemd om de olie tot de opening van den bek te leiden. Maar weldra zal de petroleum de olie van den troon doen dalen! Haar gebruik is spaarzamer en gezonder. Na tallooze hervormingen ondergaan te heb ben komt eindelijk de Belgische lamp te voorschijn. Zij vereenigt al de stemmen en niet alleenlijk die der gemeene stervelingen maar nog die der vermaardste oogmeesters welke een behoedmiddel tegen het gezicht in ontdekken. Moeten nu nog hare verdien sten opgesomd worden? Zoo ja, bedenk dat zij eene tulpvormige vlam voorbrengt, zeer ont- wikkele en vaarvan al de deelen eene schitte rende blankheid bezitten; deze vlam verengt zich boven den middenknop, om te midden van een buisje eene klimmende warmtekolon te bersten; dat eene verzekeringsklop alhet gevaar van ontploffing wegneemt daar zij het ontsnappen der gassen, door de over- groote hitte teweeggebracht, toelaat; dat ontegenspreklijke proefnemingen 90 gram men petrolie per uur eeee vlam kunnen ge ven waarvan de licht geveude kracht aan die van 40 kaarsen gelijk staat; dat, o wonder! diezelfde kracht 10 uren lang volgehouden wordt, terwijl in alle gelijkaardige toestellen de vlam na 3 of 4 uren daalt. Wat is er ook van zij, deze beknopte nota's over de verlichting en de Belgische lamp in alle tentoonstellingen bekroond, zullen den kon wij, breedvoerig toereikend zijn om de buitengewone gunst die wij aan al onze trouwe lezers en in teekenaars schenken, te toonen, met hun, als op ons vierde bladzijde aangekondigde premie, niet alleenlijk eene Belgische lamp, te geven aan verlaagden prijs maar nog een prachtig ophangssel, massief koperen kunstjuweel, gebeiteld, van den reinsten smaak, alles met buitengewoon gemak van betaling of comptant met eene merkelijke verkorting. Wilde Rozen. Over het melken. Beheer van Staatsspoorwegen. Ti1!?1 Ai ïïtfFR biedt kosteloos aan, aan Jbljli nRlJlin, allen die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eezemas, duistjes, huiduitslag, chronische bronchie- ten, borst- maag- en blaasziekten, rheuma tism, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is- geweest na alle moge lijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod waar van men het menschlievend doet zal inzien, is het gevolg eener belofte Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8, Place Victor Hugo, te Grenoble die kosteloos en vrachtvrij per v""post antwoorden en de gevraagde inlicbtin- gen opsturen zal. Met één aandeel van de Crédit immobi- lig^'o^daire betaalbaar in 12 maande- ljjkSue stortingen van 56 centiemen, kan iedereen aan 150 trekkingen van Belgische stedeleeningen deel nemen en premiën van 6815 franks winnen met gewaargorgde teruggave der stortingen met intrest. Voor alle inlichtingen schrijve men, met zegel voor het antwoord, aan het Bestuur, 9, Lange Boomgaardstraat, te Gent. Agenten worden gevraagd. VILLE D'YPRES. Paré, Masqué et Travesti dans la grande salie des Anciens Pompiers Ie Dimanche 12 Mars, k 9 h. du soir. PRIX D'ENTRÉE pAUAiicD i Par souscription 1 fr. bAVALi-K aU bureau 1.50 cent. Dames 50 cent. -- Bureau 75 cent. N. B. Pour lespersonnes non masquées ou travesties la tenue bourgeoise est de ri gueur. On peut se procurer des carte3 au bureau du journal. De Chocolade des bonnes Mères is d. beste en voedzaamste.De 112 kilo 1.60 en 2 fr. Ik heb de eer het publiek ter ken nis te brengen dat men ter gelegen heid van Karnaval alle slach van Kostumen voor beide geslachten kan verkrijgen bij Koeimarkt, N° 24, Yper, zoowel in katoen, lijnwaad, santinet. satin, in alle slach, ook eene groote hoeveelheid van maskers van het laatste model aan prijzen tegen alle mededingers. Eene bijzondere ingang links is ter beschikking voor alwie die begeeren alles te bezichtigen. J'ai l'honnei^d'annoncer au pu blic qu'a l'occagion du Carnaval on pourra se procurer toutes sortes de costumes, chez Marché au Bétail, N° 24, Ypres, tant en coton, toile, satinette, satin, soie, aussi un grand choix de mas ques, dernières nouveautés, a des prix défiant toutes concurrences, i Une entree particulière pour les personnes qui désirent voir les cos tumes. STAD YPEKEA. Ter gelegenheid van Kattefeest en Karnaval Zondag 5, en Zondag 12 Maart 1899, x Café de la Bourse, Cartonstraat bij P. Bouckenoogbe. INGANG-S PRIJS: 25 centiemen Buitengewoon schoon orkest HERBERGIERSTER DIXMUDESTRAAT, N° 35, TE YPER zijn te bekomen Om alle misslag te vermijden, de chirur gijn tandmeester Maurice Meier van Kortrijk heeft de eerzijne talrijke galanten, alsook de personen die begeeren hem te raadplegen, ter kennis te brengen dat er een nieuwen tandmeester die dezelfde naam draagt en met wienhij geenszins in handels- betiekking is, naar Yper komt, twee huizen van zijne woonst. Hij verzoekt hun zich wel te verzekeren indien zij bij den ouden tandmeester zijn Maurice Meier te Kortrijk die te Yperen te raadplegen is sedert bij Mevr. We Van Kemmel, Groote Markt, 5, (gesloten huis) Maandag, Don derdag Zaterdag, van 9 tot 4 ure. Hij heeft nog broeder, nog zoon, nog bloedverwant belast met het vertegenwoor- gigen van zijn huis. MAGYSIY E I. A H A V A IV E ler CHOIX. NÉGOCIANT YPI5EH. PRIX AVANTAGEUX. BIJ kan men altijd schoone SARDIJNEN en KRAKEL0UWEN bekomen van zeer goede hoedanigheid en aan ge- matige prijzen. Médaille d'or. Exposition internationale d'hygiène et de sauvetage d'Ostende 1888. Médaille d'argent. Grand concours inter national de Bruxelles 1888. Médaille d'or. Exposition de Tunis. Rhumatisme, Sociatique, Goutte.etc. guéris infailliblement et en trés peu de temps par l'emploi du et la laine Poil de Bretagne a tricoter. Déposé au voeu de la loi. Produit bréveté, emploi facile et recom- mandé par MM. les médécins. Dépót général pour la Belgique, chez Elisa Van Houtrive, 9 et 10, Scheepsdaele Bruges et en vente dans toutes les villes du pays. gediplomeerde Chirurgijn-Tandmeester Tandmeester i on het Koninklijk Gesticht van Mees sen, Lombaardstraat, 19, IJ PEREN, Inzetten van tanden en kunstge gebijten. Gittrekking, Goudstopping en Herstelling van ongeregelde tanden volgons de bost© stelsels. Kostelooze raadplegingen en operaties voor de armen. Alle Donderdagen van 2 tot 4 u. eene nieuwe Voor inlichtingen zich te begeven ten bureele van ons blad. KOMT TE VERSCHIJNEN en te bekomen Prijslö centiemen. Voorzeker is het een boekje dat veel nut bevat en welk iedereen die een weinig Vlaamschgezindheid bezit zou moeten koo- pen. 1G gedrukte bladzijden mot omslag, voor den spotprijs van 10 centiemen. Wij ontvingen de 2<l8 aflevering bevattende 24 bladzijden, van den dichtbundel getiteld WILDE ROZEN, door Karei Bogaerd. Daarin komen voor het ver- volg van Consciencein de eerste aflevering ver schenen Te Maldegem, Herinnering en Karej^bp- 1 dewijk Ledeganck. Daarin doet de gemoedelijke dichter beurtelings al de snaren van het mensche- lijk hart trillen. Sterke, hevige gevoelens worden er krachtig, en ernstige edele gevoelens zacht en teedcr uitgedrukt. Alles is vol leven, kracht en gloed, en daalt ook aleens af tot zachtheid en be valligheid. De stijl krioelt van goedgekozen figuren welluidende volzinnen, fraaie wendingen en siera den van allen aard. De versbouw is onberispelijk, ontdaan van alle gewrongenheid die de lezing aangenaam en opwekkend maakt. Wie van mooie brokjes echte poëzij houdt, zal deze aflevering heel gretig lezen. Men kan zich abonneren ten bureele van dit blad. Exemplaren der eerste aflevering zijn kosteloos te bekomen mits aanvraag aan den uitgever Ad. Hos te, Veldstraat, te Gent, of ten bureele van dit blad. Na het verschijnen der d*1" aflevering voor de niet inschrijvers, de prijs der gewone uitgave zal worden gebracht van 2 fr. 50 op 3 fr. en voor de prachtuitgave van 4 op 5 fr. De wijze, op dewelke de melking geschiedt heeft een zeer grooten invloed zoowel op de hoedanigheid als op de hoeveelheid der melk. Om de meeste melk en room te bekomen, alsook om de melk zooveel mogelijk van bederf of te vroe ge verzuring te vrijwaren, is het noodig de volgen de regelen in praktijk te stellen. Dagelijks zal het melken op dezelfde uren ge beuren. Vóór de melking zal den uier goed gereinigd worden, 't zij bij middel van eeneu borstel, 't zij bij middel van water (lauw in den winter). In dit laat ste geval zal men na het wasschen van den uier dezen laatste zorgvuldig met eenen zachten doek afdroogen. De koeien zullen altijd met zachtheid behandeld en nooit verontrust worden en bijzonder gedurende het melken. Men zorge altijd voor reine handen en melkge- reedsehap. Het is zeer geraadzaam de eerste melkstralen,van iedere tepel niet op te vangen, daar deze dikwijls besmet zijn door bestanddeelen of microben die de bederving der melk verhaasten. Opdat de room niet gedeeltelijk in den uier bly- ve, moet men vroeg melken: Gedurende het melken moet men den uier verscheidene malen zachtjes met de handen drukken. Deze behandeling bevoor- deeligt het vergaderen van den room in de onder gedeelten des uiers en men bekomt rijkere melk. De meiking zal kruisgewijs plaats hebben, het geen het uitvloeien der melk bespoedigt en gunsti ger is voor den uier. Men moet volledig uitmelken, tot de laatste drup want niet alleenlijk is de laatste melk de rfjkste ia room, maar het niet volledig uitmelken heeft nog eene spoedige vermindering van melkopbrengat voor gevolg. Men make geene gewoonte van de melkmachine te gebruiken. Eindelijk om het bederf der melk te voorkomen, zal zij zoo spoedig mogelijk gezegen en uit den stal verwijderd worden. L. VAN DEN BERCK, landbouw-ingenieur. I. In Maart eerstkomende, heeft een wedstrijd plaats voor het begeven van lü plaatsen van teeke naar-expeditionair, waarvan de eene helft voor Vlaamsche en de andere helft voor niet-Vlaamsche candidaten. II. Aan de wedstrijden mogen alleen deelne men de candidaten die ten minste 17 en ten hoog ste 24 jaar oud zijn. Voor krijgslieden enoud-krijgs- lieden, wordt de bepaalde hoogste leetliid verlengd met den duur van hun werkelijken dienst onder de wapens; deelen van maanden worden niet gerekend De uiterste leeftijd is echter bepaald op 29 jaar voor de krijgslieden en oud-krijgslieden over het algemeen, en op 32 jaar voor de onderofficieren en oud-onderofficieren, die 8jaren werkelijken dienst hebben gedaan. De beambten van het Beheer, ook de tijdelijke beambten over het algemeen, mogen tot den leeftijd van 34 jaar meedingen, zoo zij, bij hunne in dienst- treding, niet meer dan 24 jaar oud waren. Die leeftijd en die diensttijd bij het leger moeten bereikt zijn in de maand Maart 1899. lij. De candidaten zenden hunne aanvraag naar den Minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen DONNÉ AU PROFIT IN DE GROOTE ZAAL DER recht aan een glas bier DE RECHT OVER DE STERRESTRAAT. Te raadplegen alle dagen van 9 tot 5 uren, behalve den Zondag.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 5