COURSES 0'YPRES l'Ecole d'Equitation STADSNIEUWS. De aanstaande gemeenteverkiezingen De Meeting voor A. 8. en E. A, Het Nieuwsblad en de Meeting. Priester Daeiis te Yper. Twee maten en twee ge wichten. Na het festival van Wytschaete. Dimanche 4 Juin 1899, a S Ikre6 de relevée. 2500 FRANCS DE PRIX. nen te slaan o f te kwetsen dan wereldlijke? En het antwoord luidt Ja, want boven de zonde vallen deze slagers in den ban der H. Kerk. Ziedaar, lezers, waartoe de partijhaat lei den kan. Men vergeet de voorschriften derkristelij - ke leer ing, men stelt zich bloot aan de kerke lijke straffen en niettegenstaande dat geeft men zich uit voor godsdienstig, en durft men misdaden plegen, onder den kreetvan Voor God en Vaderland, die niet alleen door de Kerk maar ook door het menscheiijk gerecht moeten gestraft worden. O wat had M. Shaw overschot van gelijk toen hij zondag in de meeting zei dat: indien Kristus op de wereld weerkeerde om zijne leering te verkonden, men hem om te begin nen voor twee jaren naar Hoogstraete zou zenden; wij zeggen om te beginnen, want wij voegen er bij, dat men,op bevelder bisschop pen, zou martelen en kruisen, zooals het over 18 eeuwen Annas en Gayphas wisten te doen met den Zaligmaker. 't Schijnt dat sommige lezers nu en dan eens het Weekblad niet te huis besteld wor den. Wij verzoeken nog eens dringend dezen die het blad niet geheel regelmatig ont vangen, 't zij met onze dragers of met den post, ons zulks onmiddelijk te willen doen kennen, liefst met een briefje; 't is het beste middel om zulke misbruiken te beletten. Nog enkele maanden scheiden ons van de gemeenteverkiezingen! Nog enkele maanden en het Iepersch kiezerskorps zal nogmaals opgeroepen worden om zijne goed- of afkeu ring te geven aan al wat de klerikalen deden of van meening zijn te doen. Het oogenblik is ernstig en er diene over wogen te worden alvorens te handelen. Ge lukken wij ditmaal niet eene vrijzinnige meerderheid naar het stadhuis te zen Jen, het gebeure wellicht, dat voor lang nog ons zoo eene schoone gelegenheid als deze, wel ke zich aanbiedt, ontbreke! De onverschilligheid is thans onvergeeflijk gevondenalwie van vrijzinnige politieke kringen deelmaakt moet ontwaken en ge denken, dat hij plichten te vervullen heeft; de besturen moeten ingelicht worden en rechtzinnig op de hoogte gebracht vaa wat de groote meerderheid van het volk wil. Alwie, op welke wijze ook, tegenstrever of bestrijder is van het tegenwoordig ge meentebestuur moet afzonderlijk en geza- mentlijk met de comiteiten naar de beste middelen uitzien, welke dienen aangewend te worden om ons van de klerikalen te ver lossen. Vooringenomenheid moet heel en al van den kant geschoven worden, oude veeten en beknibbeling vergeten! Ons onderzoek, onze beredeneering moet enkel en uitsluitend voor doel hebben in de toekomende gemeentever kiezingen de zegenpraal te doen geven aan onze gedachten. Welk is de te volgende weg? Dat is de vraag waarop binnen kort beslissend zal moeten geantwoord worden Goed nadenken en grondig overwegen alvorens te beslissen moet thans het orde woord zijn. De Meeting, zondag laatst in onze stad be legd, heeft een overgrooten bijval gehad De zaal der Oud-Pompiers was letterlijk opge propt met toehoorders. Men mag het getal schatten op Ü>009 ofschoon het rechtzinnig Journal dJ Ypres het slechts op 400 schat. Nu 't is nog meer dan het cijfer van 6^ van vroeger. Aan het bureel, voorgezeten door M. Pol. Vermeulen, oud-gemeenteraadslid, bemerken wij nog de heeren Th. Maleveys, voorzitter van den wereldlijken Schoolpenning van Yperen; Onraet, lid van het Comiteit der liberale Vereeniging; K. Deweerdt en Logie, lid van den werklieden Bon 1. Gansch het Comiteit der liberale Veree niging was tegenwoordig. De heer Voorzitter zegt ten gevolge van welke onwaardige en kleingeestige moeie- lijkheden de inrichters der Meeting verplicht geweest zijn zich tot de liberale Vereeniging te wenden om een lokaal te hebben. De Tooneelzaal is op het laatste oogenblik ge weigerd geweest en de Burgemeester had terzelfder tijde een besluit genomen dat hij alle vergaderingen in de straat of openbare plaatsen der stad verbood Wat beduidt dat voor een lid van. het Comiteit der Belgische Vereeniging voorde Evenredige Vertegenwoordiging O wat bekrompene geest 1 Gezel Frans Shaw, namens de socialis ten, doet in eene kernachtige taal het on rechtvaardig en onverdedigbaar ontwerp der regeering uitschijnen. Hij bezweert al de burgers en werklieden zich in hetzelfde gedacht van rechtvaardigheid te vereenigen en de wapens niet neêr te leggen vooraleer het zuiver en eenvoudig Algemeen Stem recht en de Evenredige Vertegenwoordiging bekomen te hebben. De heer Paul-Emiel Janson, de sympathie ke advokaat van Brussel, heeft met veel welsprekendheid en op eene meesterlijke wijze de billijkheid der twee gevraagde her vormingen van het A. S. en de E. V. doen uitschijnen. Hij heeft insgelijks bewezen dat nooit eene demokratiesche hervorming zal plaats hebben zoolang wij het onrechtvaar dig kiesstelsel zullen hebben dat ons heden bèheerscht. De stem van het volk is de stem van God. Dat het volk zijne stem late hooren en de zegepraal van het A. S. en der E. V. is zeker. Eindelijk M. Plancquaert (in vervanging van priester Daens, belet) heeft Waarblij kend getoond waarom de kristene-democra- ten de hand leenden aan die heerlijke bewe ging van protestatie tegen de schandelijke kuiperijen der réactionnairenPrediken wij overal de kruisvaart aan tegen de regeering en vreezen wij niet den generaal Vanden- peereboom en den saucisseman Woeste in den afgrond te werpen, om bepaald de re geering der democratie in te stellen. Deze welsprekende aanspraken zijn menig maal onderbroken geweest door daverende toejuichingen en de drie dappere sprekers zijn feestelijk gegroet geweest. Alsdan is eene dagorde van protestatie met algemeenheid ge stemd geweest te midden der grootsle geest drift. Ziehier deze dagorde «De meeting door het Nationaal verbond voor A. S. en E. V. den 14 Mei 1899 te Iepe ren belegd, «Na de sprekers gehoord te hebben, «Overwegende dat het kiesontwerp door de Regeering neergelegd, ongrondwettig is, omdat het aan verschillende arrondissemen ten een verschillend kiesstel inricht, hetwelk in strijd is met het beginsel van politieke gelijkheid door artikel VI der Grondwet ge waarborgd, «Overwegende dat dit wetsontwerp, niets anders is dan een partijaanslag om de Grond wet te vervalschen en het behoud van de te genwoordige meerderheid te verzekeren, «Overwegende dat het noodzakelijk is voor de rust, de welvaart en den vooruitgang van het land, dat er eindelijk recht en gelijkhéid voor goed heersche, «Teekent krachtdadig protest aan tegen het kies wet voorstel. «En vraagt de invoering van het zuiver A. S. en de algeheele E. V.» Daar de Meeting met tegenspraak was in gericht, waren onze Senators Struye en Surmont (deze laatste groote partijganger der E. V.) en onze drie afgevaardigden, de heeren Colaert, Iweins en Van Merris uitge- noodigd geweest. Onze leeuwen, die weten welke veront waardiging de hatelijke partijaanslag die on ze regeering beraamt, in het land heeft te weeggebracht, hebben zich wel gewacht uit leggingen te komen geven voor de kiezers van het arrondissement van Yperen, ook hebben zij verkozen er door hunne afwezig heid te schitteren. Wat er van zij, de houding onzer senators en afgevaardigden is luidop gelaakt geweest door honderden kiezers. Het Nieuwsblad was verledene week ver legen voor de Meeting die moest plaats heb ben op 14 Mei. Om zijne lezers eenen zaligen afkeer voor die Meeting in te boezemen en hen te beletten deze bij te wonen, schreef het een artikel dat niets dan eene aaneenschakeling van leugens is. Ziehier wat het uitkraamde: Eene plakkaart, op de muren onzer stad aangeplakt, laat ons weten dat Priester Daens naar IJperen komt. Hij komt er in gezelschap van de heeren Janson en Grimard, twee van de grootsle vijanden van Kerk en Staat. Hij komt er, zegt de plakkaart, spre- ken in de stadstooneelzale. Naar wij vernemen zal hij daar niet spreken. De plakkaarten waren aangeplakt zon- der dat er toelating gevraagd was om de looneelzale te gebruiken. Deze bewering, is een leugen. De waarheid is dat inderdaad plakbrieven de meeting (van 14 Mei,) (aankondigden) in de tooneelzaal, maar het is een leugen dat die aankondigingen aangeplakt waren zon der dat er toelating gevraagd was om de tooneelzaal te gebruiken. De Voorzitter van het IJpersch inrichtings- komiteit heeft eene schriftelijke aanvraag naar het Stadsbestuur gestuurd om het ge bruik der tooneelzaal te bekomen, ten einde de Meeting op een onzijdig terrein te kunnen geven. Hij twijfelde niet of Baron Surmont de Volsberghe; burgemeester van IJperen die zich altijd heeft doen doorgaan als een partij ganger van evenredige vertegenwoordiging, zou deze vraag ingewilligd hebben en hij heeft dus niet geaarzeld de tooneelzaal aan te wijzen. Maar hij had gerekend zonder dekleingees- telijkheid van onzen welbeminden burger vader, hij wist niet of scheen vergeten te heb ben dat die man vandaag wit zegt wat hij morgen voor zwart uitgeeft, doch ondervond weldra dat, volgens zijne hoffelijke gewoonte de burgemeester verscheidene dagen het antwoord schuldig blijft op de vragen die hem gedaan worden. De vraag werd dus gedaan vooraleer de aankondigingen aangeplakt waren en den Vrijdag nadien moest de Voorzitter nog het antwoord doen vragen. Dit antwoord was eene weigering. De Meeting was belegd om middelen te be ramen om het zuiver en Algemeen Stemrecht even als de Evenredige Vertegenwoordiging te bekomen, maar, zooals het Nieuwsblad het wil doen gelooven, om de liberalen te gen de klerikalen op te hitsen, om opstand en revolutie tegen de regeering te doen ont staan, maar om protest aan te teekenen te gen het schandalig ontwerp van kieswet dat het gouvernement ons wil opdringen. De heeren Janson en Grimard zijn twee van de grootste vijanden van Kerk en Staat, zegt het Nieuwsblad. Dit gezegde dient slechts om priester Daens onder een valsch daglicht voor te stellen. Het wil zijne lezers doen gelooven dat de moedige volksvriend zich met goddeloozen vereenigt om den katholieken godsdienst en het katholiek gouvernement te bevechten, en dit is een kolossale leugen. Het is algemeen gekend dat Priester Daens, kristen demokraat, de overtuiging niet deelt van den socialist Grimard en den progressist Janson. Maar zij zijn het eens om te verze keren dat alle Belgen gelijk zijn voor de wet dat zij allen dezelfde plichten te vervullen en dezelfde rechten te genieten hebben. Waarom wil het gouvernement datdeeene helfi der Belgen begunstigd en de andere ver drukt wordt? Waarom maakt het wetten welker onrechtvaardigheid in het oog springt en het meerendeel der Belgen verontwaar digt Daarvan spreekt het Nieuwsblad geen enkel woord, en het vergenoegt zich met een eerlijken, eerbiedwaardigen volksvriend een priester, een waren volgeling van Kris tus met zijnen laster en valsche beschuldi gingen te overladen. Het lasterblad, door priesters geschreven, (priesters van hun eerste broek, wel is waar) zou moeten meer eerbied hebben voor eenen anderen priester, die, verstandiger en moe diger dan zijne opstellers, zich opoffert, zich laat vervolgen en br'oodrooven voor het wel zijn van het volk. Maar het zal zich wel wachten zijne lezers over den waren toestand in te lichten; de waarheid is hem onbekend en liegen, bedrie gen en lasteren is zijn beste ambacht. Daarover schreven wij, eenigen tijd geleden, een artikel nopens de onrechtvaardige han delwijze van onzen burgervader Surmont. Bij den eenen inwoner verbiedt hij dat er hoege naamd niets, noch wagen noch brikken voordedeur zijner woning mag blijven staan of liggen, terwijl men vooreen anderen de oogen sluiten burgemeester en politie zien geen klaar al moesten zij over den hoop met briken vallen en tegen de wagens loopen. Zoo is het nogmaals woensdag av ond ge beurd. Rond 10 1/2 ure kwam een rijtuig aangereden, toen eensklaps meester en paard bijna verongelukten tegen eene driewielkar die recht voor de woonst van den burgemees ter stond en dat nog wel omtrent midden der straat. Is er misschien een bijzonder ge meentereglement voorM. Surmont? Moet er geen licht aan de wagens hangen? En waar zijn dan onze wakkere politieagenten? Zij, die trachten heldendaden te verrichten! Nu was het d'occasie den burgemeester een pro ces aan te doen voor overtreding aan het re glement, hij, als burgemeester, die het voor beeld zou moeten toonen 'k wedde indien een der politieagenten hem in contreventie had genomen en proces-verbaal gemaakt had hij er eene belooning voor zou ontvangen hebben, omdat hij zijnen dienst goed zou hebben gedaan. Ziedaar hoe onze bestuurders rechtvaardig handelen en zeggenLuistert naar mijnen raad, maar ziet niet naar mijne daad. Zondag laatst begaf zich de Grrrroote Fan fare naar het festival van Wytschaete. Iedereen kan raden hoe zij zich uit den slag trok, want iedereen weet dat zij niet anders dan ketelmuziek maken kan. Nu, ditter zijde; het schoonste meisje der wereld doet en geeft maar wat zij kan, en zoo is het ook met de Fanfare. Maar wat over zijn hout gaat, is dat mu zikanten, clairons en tamboers altijd bereid zijn eene fantazij te spelen wanneer het festi val gedaan is, en doen zij het niet ter plaats, dan toch doen zij het onder weg. Wij vernemen dat de Vuurstraat het too- neel is geweest waar zij die fantazij uitge voerd hebben. Doch het schijnt dat zij niet ten volle t' akkoord waren, want Henritje en zijn acoliet Callewaert zijn er moeten tus- schen komen om hen te scheiden enden eenen langs hier, den anderen langs daar op den tram te steken. Men zegt somtijds dat het muziek beschaaft, maar bij hen is het gansch anders, men zou zeggen dat bij hen het muziek verbeest. Ge lukkig nog wanneer 's avonds bij hunne te huiskomst geene vrouwen op de straat vlie gen en stokvisch krijgen zonder boter. O! Henritje mag fier zijn over zijne man nen! avec le bienveillant concours de I. Course au trot monté, pour che-1 vaux de 3® série. 350 francs, dont 175 au premier, 100 au second, 50 au troisième et 25 au quatrième. Eutrée 17.50 fr., moitié for fait. Poids 70 kilos. Distance 3000 mètres. II. Course au trot monté, pour che- vaux de 2® série. 400 francs, dont 200 au premier, 100 au second, 60 au troisième et 40 au quatrième. Entree 20 fr., moitié for fait. Poids 70 kilos. Distance 3000 mètres. III. Course au trot monté ou atte- lé, hors série. 600 francs, plus une poule de 5 fr., dont 300 et la moitié de la poule au premier, 150 et un quart de la poule au se cond, 100 et 1 autre quart de la poule au troisième et 50 au quatrième. Entrée 30 fr. Poids 70 et 100 k05. Distauce 3000 mètres. IV. Course au trot attelé, pour che- vaux de 1" série. 650 francs, dont 350 au premier, 150 au second, 100 au troisième et ii 11 gg" 'SHaHfr mgfiiil—

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2