avis" 2me Avis. ler Avis. 3me Avis. Snelwielrijdersmaatsckppj Rapid Club. Te Wervick. Burgerstand der Stad Poperinghe. Thourout. Rousselaere. Wat moeten wij drinken? Landbouw. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. 55 au quatrième. Eatrée 30 fr., moitié for fait. Poids 100 kilos. Distance 400 mètres. La commission du sport bippique a l'hon- neur de porter a la connaissance du public, que l'École d'Èquitation commencera son intéressant travail a 2 heures. Les courses au trot monté et attelé com- menceront a 3 heures précises pour se ter miner a 4 1/2 heures. L'École d'Èquitation terminera la fête par un concours de sauts en hauteur qui durera 30 minutes. La commission du Sport Hippique a l'hon- neur d'informer le public qu'elle acceptera jusqu'au 28 Mai, a midi précis, au café du Sultan, grand'place Ypres, les soumissions cachetées pour la location du buffet prin cipal, a établir, aux frais du plus haut sou- missionnaire, dans l'enceinte du pesage. Les personnes qui désirent se faire inscrire comme Membres Protecteurs (10 francs, carte de familie habitant sous le même toit) sont priées de s'adresser jusquau 28 Mai inclusivement chez Monsieur Auguste Brun- faut, rue de Lille, ou chez Monsieur Louis Vandoorne, Place Van den Peereboom i Ypres. Après cette date les inscriptions ne seront plus regues. En réuniön du 14 mai 1899, le comité du sport hippique d Ypres, a décidé que la location du buffet prin cipal a établir, le jour des courses, dans l'enceinte du pesage, au frais plus haut soumissionnaire, se fera le 28 du mois de mai de cette année, a midi précis, au café du Sultan, grand place a Ypres, et c'est pour trois an- nées consécutives, avec facultó pour le locataire de pouvoir renoncer tout les ans, moyennant d'en prévenir le comité par écrit, au moins deux mois avant la course suivante. Op zondag 18 Juni geeft deze maatschappij op het plein d'amour eenen grooten prijs kamp voor SNELWIELRIJDERS, (Velocipeden). en Automobilen. Iedereen herinnert zich nog het feest wel ke deze maatschappij één jaar geleden gege ven heeft. Geen wonder of dit feest zal dit jaar nog meer aantrekkelijkheid aanbieden. Reeds kan men kaarten bekomen bij de leden dezer maatschappij. De plakbrieven die de meeting aankondig den van priester Daens, haduen geheel het reactionnair kraam in opschudding gebracht en niets werd gespaard om het volk van de meeting af te houden. Niettegenstaande was het statieplein zwart van volk. Toen priester Daens van den trein stapte, sprong de politiecommissaris naar hem toe met een brief van den burgemeester, verbod een woord tot het volk te spreken op open bare plaatsen. Toen Daens buiten de statie verscheen, was de geestdrift algemeen en met groote moeite kon men een weg banen. In het lokaal werd hij geestdriftig ont haald en aan het geroep: Leve priester Daens 1 scheen geen einde te zullen komen. Mijnheer Daens sprak eene korte redevoe ring uit, waarna hij het volk bedankte. 's Namiddags na het banket greep de groo te meeting plaats in den hof van het lokaal. Eene groote menigte was toegestroomd, mu ren en daken der omliggende gebouwen wer den beklommen. In den liof daarnevens stond een wervicksche priester te luistere». Na eene krachtige redevoering van Plan- quaert nam priester Daens het woord en zette op meesterlijke wijze den pauselijken brief uiteen. Iedereen is hier verontwaardigd over het dom besluit des gemeenteraads en velen had den dat van den burgemeester niet verwacht. Nu, ondervinding leert en met october is het meer dan noodig dat wij op het stadhuis den grooten kuisch doen. Vereenigd zijn wij ze ker te overwinnen. BURGERSTAND van den 12 tot den 19 Mei 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 8. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. Bourgois Polydoor, dienstknecht en Ha- ghebaert Urbanie, dienstmeid. Overlijdens. Glorie Helena, iOjaar, schoolierster, We- ninckstraat. Vangheluwe Henri, 27 jaar, landbouwer, ongehuwd, Brielen-buiten. Vandenbroucke Octavia, 49 jaar, dagloon ster, gescheidene echtgenoote van Decender Henri, Bukkerstraat. Behague Gustaaf, 45 jaar, zonder beroep, echtg. van Depuydt Julienne, Hondstraat. Burghgrave Maria, 71 jaar, zonder beroep echtgenoote van Vanbranteghem Jan, St. Jans Hospitaalstraat. Einders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 3. - Vrouwelijk gesl. 0. van den 11 tot den 18 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 7. Huwelijken. Maurice Vandevoorde, metser, en Juliana Temperville, kantwerkster. Sterfgevallen. Corneillie Judith, 68 jaar, echtgenoote van Vandenbunder Franciscus Wijk A. Ma- rant Charles 67 jaar weduwaar van 1° Elisa Doom en 2» Maria Doom, Casselstraat. Hauspie René, 50 jaar, echtgenoot van Justi ne Lefever, Casselstraat. Einders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 2. In den nacht van woensdag-donderdag is een stoute aanslag gepleegd op de pachthoe ve afhangende van het kasteel van den heer ridder de Schietere de Sophem, op het grond gebied van Ste Kruis bij Brugge. Drie bandieten drongen binnen, waar schijnlijk verlust op het spaarpotje van den 80-jarigen hovenier Herrebout. Doch zij mis ten van Kamer en drongen in deze waar deu dienstknecht Pollet sliep. Hij zette zich recht in het bed en reikte naar zijnen revolver, maar een der kwaaddoeners schoot toe en greep zelf den revolver waarmede hij ver scheidene schoten loste, doch zonder Pollet te treffen. Deze wipte zich uit het bed, greep eenen stoofhaak en verdedigde zich zoo be hendig dat hij de aanvallers op afstand hield. Een van hen bekwam eene gapende wonde aan het hoofd, waaruit het bloed stroomde. De schelmen kozen het hazenpad dewijl het personeel op het gerucht der losbranding toesnelde. Spoorwegongeval. Vrijdag morgen toen de trein nl' 90 ging binnen stoomen in de statie, komende van Meenen, brak de machien. Een wiel rolde weg en door den geweldigen schok ontriggelde de machien en reed nog eeuige meters op de aarde voort. Er zijn gelukkiglijk, geene ongelukken te betreuren. Er is slechts stoffelijke schade. Men mag van geluk spreken dat de trein n' 90 ontriggelde langs den linkerkant, want de trein 80, van Koririjk moest nog toeko men en juist op het zelfde uur. De ramp hadde zeer groot kunnen zijn. Voor eenige jaren gold liet recept water drinken als de kostelijkste aanbeveling tot het behoud van de gezondheid. Onze ouders, onze meesters, de geenees- heeren, de schoolboeken, allen lieten dezelf de vermaning hooren. En we dronken water. Maar zoo op eens begon men te spreken van microben, bacillen, en wat weet ik al. Geen water waar er geene in te vinden was. Een druppel gewoon pompwater bevatte honderden, ja duizende van die onzichtbare ziekte verwekkers. En weldra hoorden wij niet anders meer dan: water drinken is on gezond; water drinken is gevaarlijk; een druppel water van een spellekop groot kan doodelijk zijn en patati patala. Zij deeden ons eenen afkeer krijgen van water te drinken. We dronken bier. 't scheen ons geen ver lies, maar een verbetering. Wij hebben im mers lekkeren vlaamschen uitzet. Maar daar komt een ongeluksvogel zeggen geen bier zonder alcool en.., alcool, o, erg vergif, gij wordt er zot van, kindsch en 't minste dat er u te wachten staat is eene geraaktheid. DrommelsDat was weeral niet gerust stellend. Wat nu? Wij zetten ons aan de melk. In een oud boek van vader Cats vonden wij dat niets boven de melk gaat, zoo voor groote als voor kleine menschen. Nauwelijks nochtans waren wij ons melk- regiem gewoon of een tijdschrift viel in onze handen, waarin in het tijdschrift wel te verstaan wij met schrik te lezen kregen dat melk drinken... hoogst gevaarlijk is 11 Het schijnt dat melk de ieverigste ver- spreidster is van de tering en dat een getal koeibeesten in Vlaanderen tuberculeus zijn. Brrr! Gedaan met de melk. Wat nu gedaan? Groot is onze besluiteloosheid. En wij kun nen toch niet van dorst vergaan. De kwestie is nu eindelijk eenen goeden keus te doen. Wat? 'k Weet niet... ik weifel.... in afwachting, kom, vriendschap, laat er ons een pintje dobbelen op zetten. Vaderland Over soda-nitraat. De soda-nitraat is een meststof dat bij zonder snelwerkend is. Hij bevat 15,5 a 16 p. h. nitrieke stikstof, 't is te zeggen onder den voordeeligsten vorm om rechtstreeks tot de voeding der planten te dienen. De buitengewone groote en snelle wer king van dit meststof is toe te schrijven aan den nitrieken vorm onder den welke zijne stikstof zich bevindt, alsook aan zijne groote oplosbaarheid in water die haastig zijne ver deeling in de bouwlaag verzekert. Daar de regenwaters gemakkelijk de nitrieke stik stof aan de bouwlaag onttrekken, is het sterk aan te bevelen enkel de soda-nitraat toe te passen, 't zij korten tijd voor de zaaiing, 't zij op groeiende planten, dan stelt men zich bloot aan eene verkwisting van nitrieke stiksjof. Om deze reden is de soda-nitraat bijna uitsluitelijk anngewend in de Lente en den Zomer, en in gematigde hoeveelheid. Indien de soda-nitraat op regelmatiae wij ze gebruikt is, vermeerdert hij grootelijks onze oogsten uitgezonderd die der peulge wassen, zijn gebruik is doelmatig om kwij nende planten ter hulp te komen, en de groeikracht sterk op te wekken en om den grond een bijvoegsel van oogenblikkelijk opslorpbare stikstof aan te brengen. De soda-nitraat wordt gewoonlijk als dek- mest gebruikt. Doch in gronden van zekere samenhang en voor lentezaaiingen, is het 1 voordeelig dit meststof, ten minste gedeelte lijk, bij de laatste beploeging in den grond te werken. Wat de hoeveelheden nitraat betreft, wel ke dienen gebruikt te worden, zij hangen natuurlijk af van de vruchtbaarheid van den grond, van de geëelte plant en van het tijd stip [hunner toepassing. Niettemin, ziehier eenige algemeene inlichtingen desaangaande: a) voor de graangewassen gebruikt men 100 a 250 kg. per hectareb) voor de aardap pels 150 a 300 kg. ;c) voor de suikerbeeten 300 a 600 kg.d) voor de voederbeeten400 it 800 kg. Voormoeshovenierderijen, zal men dikwijls voordeel vinden, bij droog weder en op groeiende planten besproeiingen te geven met water waarin men 1 a 2 kg. soda-ni traat, per 100 liters water opgelost heeft. Middel om de vermolmdheid van het hout te voorkomen. In 1893, heeft de Heer Em. Mer, in de Academie der wetenschappen te Parijs eene nota voorgedragen, betreffende een middel om het hout tegen vermolmdheid te vrijwa ren. Men weet dat de vermolmdheid van het hout veroorzaakt wordt door de larven van verschillende schildvleugelige insecten, bij zonder door die des boorkevers (anobium tessellatum) en dat de schade, door deze laat ste veroorzaakt dikwijls zeer groot is. Het is ook bekent dat het spint meer onderhevig is aan de aanvallen van dit insect, dan het hout dat tot volmaakten staat gekomen is, maar dat ondanks de volledige wegneming van het spint, het tot volmaakten staat gekomen hout niet geheel vrij is van de vermolmdheid. Ziehier het middel Men ontschorst den op stam staanden boom in de lente verscheidene maanden vóór hij uitgehakt wordt, of, wat meer eenvoudig is, men neemt een ringvormigen lap schors weg, van het boveneinde van den stam, goed zorg dragende van al de scheuten af te doen die zich op denzelfden zouden ontwikkelen: In den herfst zal men den boom kunnen uithakken en zijn hout zal voortaan bevrijd zijn van vermolmdheid. De proefnemingen van M. Mer strekken om te bewijzen dat de aanranding van het hout door den boorkever moet toegeschre ven worden aan de tegenwoordigheid van het zetmeel in het spint. Welnu, het zetmeel verdwijnt na verloop van eenige maanden, in het ontschorste deel van den stam, ofwel in dat deel, hetwelk zich onder de plaats bevindt, waar men den ringvormigen lap schors heeft weggenomen. Het is dus ter oorzake der verdwijning van het zetmeel uit het spint en uit het hout dat deze niet meer aangetast worden door den boorkever, die j er geene gunstige plaats meer vindt voor zijn bestaan. Wij hebben het aanbevolen middel van den heer Mer beproefd en hebben ronde schuiven genomen van eenen eikenboom, op boven gemelde wijze behandeld, sedert vier jaren, met vermolmd hout in aanraking gesteld. Tot heden zijn die schuiven van vermolmd heid bewaard gebleven. Wij meenen dus met recht de ontdekking van den heer Em. Mer, te mogen aanbeve len, verzekerd zijnde dat onze lezers er groot nut zullen kunnen uittrekken. L. VAN DEN BERCK, Schielijke sterfgevallen. Groote on rustgisteren ineen der koffiehuizen der plaats. Op het oogenblik dat M. X...., een man in den vollen bloei der jaren, opstond om huis waarts te keerea is hij in eens gevallen. Men liep toe. Men haalde den geneesheer. Deze gebruikte al de middels die de wetenschap ter zijner beschikking stelt, vergeefsche moeite; M. X..., was doed. Ziedaar het loo pend maar droevig nieuws, dat de dagbladen maar te dikwijls, eiken winter, ons melden. Slagaderbreuk zegt de eene; geraaktheid, zegt de andere; hartziekte, roept een derde om te doen zien dat hij sterk is in de genees kunde. Zeker is het datde schielijke dood het gevolg is eener hartaandoening, die de rheu- matiek voor oorzaak heeft. De rheumatiek of het flerecijn, alhoewel wereldrond gekend, is eene ziekte waarvan de kiemen nog onbekend zijn; deze mengen zich met het bloed en bereiden voor de toe komst ziekten,die onsvroegtijdigmedeslepen. Heden, dank aan het uitmuntend met planten voorbereid Elixir. Vincent, apothe ker, Grensstraat, te Brussel, kan men in kor ten tijd deze besmettige kiemen vernietigen. In tegenoverstelling met de toepassing van plaasters of pap op den zetel der kwaal, of het gebruik van salicylisch zuur of ander middels, die enkel oogenblikkelijk de pijn stillen maar niet genezen, zal het Elexir Vincent in den beginne genomen, in drie of vier dagen de rheumatiek en het flerecijn tegenhouden, u het bloed zuiveren, dus u eene volkomene gezondheid schenken. Depot bij M. C. Libotte, apotheker Boomgaardstraat, Yperen. Prijs: 3 fr.de flesch. (37) Leon Peltzer in vrijheid. Menkon- digt de aanstaande invrijheidstelling aan van Leon Peltzer, die de hoofdrol speelde in de zaak Bernays, zooals eenieder zich noch wel herinneren zal. De oud-procureur-generaal Van Schoor heeft zich steeds verzet tegen deze invrijheidstelling. Zijn opvolger M. Willemaers schijnt deze zaak meer toegene gen. Tijg- f' f- Landbouw-ingénieur.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 3