s LEERT s Druppel water in den Mikroskoop wb m Allerlei Proviütiale Teiltoonstelling, Gent, De Mai'ouüvins. Klacht eener vrouw. Communiqué. La Belgique Pinancière bezien. Daar er van wege de bestuurskommissie van 't gevang te Leuven geen tegenstand komt en dat van den anderen kant, M. Le- jeune veel hoop heeft op wellukken, mag die invrijheidheidstelling als mogelijk worden aanzien. In dit geval zou Leon Peltzer onmiddelijk het land verlaten. De Oud-Minister M. Nuyssens was naar Gent geweest om eenigen tijd bij zijne moeder over te brengen. Hij ismoetenterrug- keeren naar den vreemde om zijne gezond heid te herstellen. 't Is zonderling dat de groote klerikale personaadjes hunne toevlucht niet nemen tot O. L. Vrouw van Lourdes en zij daar enkel de sukkelaars naartoe te zenden, om gene zing te zoeken. Zij hebben niet veel vertrouwen in het Lourdeswater. Hervorming der loting. Men heeft lang gewacht vooraleer in te zien dat er eene kleine verandering in de wijze van loten kon gebracht worden om wat meer rechtvaardig heid te doen geschieden. Ook kondigt men aan dat de regeering een ontwerp van hervorming in dien zin doet bestudeeren. I)e Bijzonderste wijzingen die zouden wor den gebracht aan den bestaanden staat van zaken, zijn deze: Tusschen de gemeenten die een kanton uitmaken, zou buiten de aanwezigheid de lrtelingen, overgegaan wordeu tot verdeeling der nummers, goede en slechte, in evenredig heid van het getal lotelingen, door elke ge meente opgegeven. Dan zou in elke gemeente tusschen de lo telingen dezer de loting plaats hebben... De steden b. v. die op zich zelve een kanton uit maken, zouden hiertoe in wijken worden verdeeld. Een enkele dag zou bepaald worden waar op de loting door 't gansche land moet plaats hebben. Ware het niet veel eenvoudiger kort en bondig die loting af te schaffen en iets anders te vinden in afwachting dat dealgemeene dienstplicht worde ingevoerd. Schoonmaken van zilveren lepels en vorken. Zilveren lepels en vorken, die men bij het eten van eieren gebruikt heeft, vertoonen dikwijls gele vlekken, wel ke er met gewoon wasschen niet af gaan. Neem dan een flanellen lapje met wat zout, wrijf hiermee over de vlek en gij zult die spoedig zien verdwijnen. Eenvoudig middel tegen hoofdpijn. Een amenkaansch arts beveelt als middel tegen nerveuse hoofdpijn het achteruitloopen aan. Een wandeling achterwaarts gedurende 10 minuten is voldoende om de hoofdpijn te genezen, 't Is te probeeren. Niet geproefd De Grooten was op eene avondpartij geweest, w aar men muziek gemaakt had. 's Anderendaags werd hem gevraagd, hoe de quarttelten hem hadden bevallen. De quarttetlen zei de Grooten, die heb ik niet geproefd, maar de coteletten waren lekker. Verkeerd kompliment De meid kwam van de zoologie, waar zij met klein J uileken naar toe geweest was. Madame, riep zij hare meesteres toe, Julleke heeft gesproken. En wat heeft hij gezegd Wel, wij stonden vóór 'nen grooten boschaap, en in eens zegde hij Papa Niet noodig. Vader, (tot zijne beide zoontjes die aan 't vechten zijn) Wacht wat, ik zal een met mijnen stok komen. Oudste zoontje, (die zijn broerken op de grond liggen heeft.Och 't is niet noodig pa, ik kan hem meester zonder stok. 1899. Provinciale Tentoonstelling te Gent. FÊTES C0MMUNALES D'IXELLES. Ces fètes comprepdront cette année, outre les réjouissances de quartier, deux grandes expositions horticoles et agricoles, des con cours au jeu de balie, un festival champêtre au haroeau de Boondael, plusieurs ascensions de balloos et. comme nouveauté, un grand concours national de fanfares pour lequel 5,000 fr. de prix ont été créés. Les adhésions a ce concours sont recues jnsqu'au 15 juin prochain. Si vous voulez être renseigné sur les affai res süres et de tout repos, lisez la Belgique Financière journal financier et industriel hebdomadaire. En vente partout (ou aux bu reaux du journal) 0,10 le n°. Envois gratuit k l'essai pendant un mois en écrivant a l'Ad- ministrateur du journal, le Weekblad rue de Lille 59 Ypres. Somtnaire du numéro du etc Abonnement 5 frs. par an. te to w 3 8 o ►o sr 1st P b» 2 w a K H tei oo IfDroppels voclit. uit de longen van eenen teringlijder genomen, twee dagen na zijn dood, liïel- den bijna dezelfde microben in. De Teercapsulen van Guyot dooden deze mih.ro- ben in het water en in de longen. 't Is eene erge, ja wreede zaak, alle hoop aan de zieken te ontnemen, hem te zeggen dat ze van de tering niet kunnen genezen. De ontledingen in de gasthuizen van geheel de wereld gedaan, bewijzen ten volle dat de wondheeling der holten van de longen onder den invloed van zekere geneesmiddels, die de mikroben dooden plaats hebben. ken groot geleerde, Bouchardat, oud voorzitter der Akademie van geneeskunde van Parijs, in zijnen meesterlijken formulaire van 1875, bladz. 155, beveelt de Teer Guyot aan, voor de bronehiet, de tering, zinking der pisblaas, asthma, bloedzweeren, enz. Een beroemde scheikundige, Raspail, in zijn gezondheidshandboek, zegde reeds, over eene halve eeuw, dat de negentiende onzer ziekten te wijten waren aan de oneindig kleine. De hedendaagsche geneeskunde heeft deze bevestiging bekrachtigd, zich steunende op de dagelijksche ondervinding. De Capsulen van Guyot vernietigen de oneindig kleine. Een andere geleerde, Byasson, oud hoofdgeneesheer van het Hopital du Midi, en terzelvertijd bestuurder van het scheikundig laboratorium en pharma ceutisch werkhuis die vele opzoekingen gedaan heeft over de waarde der verschillige toeren, is er in gelukt te bestatigen en te besluiten dat sommige soorten geen enkele geneeskundige hoedanigheid bezitten. Wij gebruiken dus, ondanks zijnen hoogen prijs, teer van eene bijzondere soort pijnboom in Noorwegen wassend waarvan de uitslagen oprecht wonderbaar zijn. Een zeker feit. die de groote doelmatigheid van onze teer bewijzen, is het volgende: indien gij eene kweetsuur hebt of eene schrab, die moeilijk genees neemt twee teercapsulen, oo^enblikkelijk voor het eten, en in vijf zes dagen, in 't algemeen, zal de wonde zich vanzelve helen onder den weldoende* invloed van de teer, die den bloedstroom komt zalven. Die uitslag schijnt ons wonderbaar,, en van aard de aandacht der geneesheeren te trekken. Iedereen kan zich van het volgend feit overtuigenhet is voldoende twee teercapsulen van Guyot te nemen s'middags al etend, en twee andere s'avonds, in dezelfde voorwaar waarden, opdat s'anderendaags s'morgens, de pis, welriekend weze en lang in de open lucht kan verblijven, zonder zich te ontbinden, dus is het lichaams gestel gezonder gemaakt. In onze innigste overtuiging genezen niet alleen onze teercapsulen de vallingen, verouderde bronchieten, tering, zij bevrijden van typhuskoorts, pokken, be smettelijke ziekten, en wij zullen te dien propoosten een zonderling feit aanhalen: een geneesheer onzer vrienden verzorgde, onlangs eene erge bronehiet bij middel onzer capsulen; de zieke was terzelvertijd door eene ziekte aangetast die wij, uit eerbied onzer lezers, niet noemen zullen. In acht dagen tijd was de gene zing volkomen, voor beide aandoeningen De capsukn van teer Guyot zijn wit, de naam van Guyot is in 't zwart op iedere cipsul gedruktonmidd eüj k of bij gedurende het eetmaal genomen worden zij gemakkelijk verteerd met de spijzen, en hitsen nooit de maag op zij doen haar integendeel veel goed, eene dertienjarige ondervinding aat ons toe het met zekerheid te bevestigen. Fr. 2.50 de flesch de behandeling kost enkel 17 centiemen per dag en geneest. Brussel: Delacre, 58, Berg van 't-Hof; Fredrix, 15, Noordlaan; Derneville, 65-66, WaterloolaanLuik: Goossens, Vivario Antwerpen: Debeul, Lange Nieuw- straat; Gent: De Moor, Brugsche poort, 38; Namen: Racot; Mechelen: Buedts Bergen: Fredrix; Charleroi: Sohet; Brugge: StendaertDiest: Jans; Oo2tende: De Cock; Yperen: Socquet; AalstCallebaut; Dinant: Constant, Laurent; HasseltSchoofs; ILoeiPoutrainKortrijkHulpiacVerviers: Etienne Doornijk Drame Aarlen: Tedesco; Leuven: Van Gorp, en in de andere goede apotheken. i -riT3£,'.ïa» I SK) O usu-— Van 1 Juni tot 1 October, wordt dit jaar te Gent, eene provinciale tentoonstelling gehouden van handel en nijverheid, schoone kunsten, weten schappen, landbouw, enz enz. Deze tentoonstelling, welke zal plaats hebben in de prachtige tuinen van het Park en belooft alles zins merkwaardig te zijn, zal eene oppervlakte be slaan van 12 hectaren. De groote hallen met bijzalen hebben eene opper vlakte van 13.000 overdekte vierkante meters, het paviljoen voor de Congovoortbrengselen, is 1,500 vierkante meters grooten de feestzaal waar prach tige muzikale uitvoeringen en ook tijdelijke ten toonstellingen zullen plaats hebben, heeft eene uitgestrektheid van 1,800 vierkante meters. Er zal ook eene zaal gebouwd worden voor schoone kun sten, waar de artistieke historische werken zullen tentoongesteld worden der schilders, beeldhouwer* en bouwkundigen, die sedert 1830 tot heden in Oost-Vlaanderen, geboren werden, geleefd en ge werkt hebben. Er zal verder een paviljoen voor de drukpers wor den opgetrokken, waar ruim 150 dag- en weekbla den, alsook tijdschriften, welke in Oost-Vlaande ren verschijnen, zullen tentoongesteld worden aan deze zaal zal een leeskabinet gevoegd worden, waar bovengenoemde bladen en tijdschriften ter inzage van het publiek zullen gesteld worden. In de machienengalerij zal men 9 mekanieken kunnen bewonderen, welke eene in werking zijnde spinnerij zullen uitmaken. In de afdeelmg der druknijverheid, welke ook uiterst belangrijk zal zijn, zal men letters zien gie ten en een blad, uitgegeven door tweedrukkers der stad Gent, geheel zien opmaken en drukken. Van de afdeeling militaire kunst zegt men het meeste goed. Zij zal 600 vierkante meters beslaan en men zal et alles aantreffen wat betrekking heeft met het leger en bijzonderlijk met de regimenten welke in Oost-Vlaanderen, hun garnizoen hebben. De weefnijverheid zal waardig vertegenwoordigd zijn. Al de fabrikanten van Gent en van de provin- tie (meer dan 60 in getal) nemen er deel aan. In de tuinen, waar ruim zeventig tenten van ver makelijkheden en aantrekkelijkheden zijn opge trokken, zullen dagelijks door een bestendig or kest, 3 concerten gegeven worden. Dat orkest, sa mengesteld uit 40 muzikanten van de beste gehalte staat onder het bestuur van den heer Th. Lebrun. Er zal gedurende de 4 maanden der tentoonitol- ling een bestendig festival gehouden worden, waar voor het Uitvoerend Comiteit 10,000 fr. heeft ter beschikking gesteld. Verscheidene congressen zullen tijdens de Ten toonstelling gehouden worden. Ook worden er een menigte kampstrijden uitgeschreven en feestelijk heden op touw gezet, welke van aard zullen zijn om eiken Zondag duizenden vreemdelingen naar Gent te doen stroomen. In de maand Juni, zal o. a. een reuzenstoet uit gaan. Nog nooit zal iets dergelijks te zien zyn ge weest. Het Uitvoerend Oomiteit spaart geene kos ten om aan dezen stoet zooveel luister mogelijk bij te zetten. Ter gelegenheid dezer Tentoonstelling, staan de onder de hooge bescherming van Prins Albert van België, en ingericht met de ondersteuning van den Staat, van de Provincie en van de Stad Gent zal in den loop van de maand September een Congres van Voeding plaats grijpen, met Interna tionale Tentoonstelling van Voedingsproducten. Men kan het programma on alle noodige inlioh- tingen bekomen bij het Bestuur der Provinciale Tentoonstelling, Leepoldboulevard, 47, te Gent. Eenige dagen geleden hebben wij een lief boekje van wegens deze maatschappij ontvangen, hande lend over het zoo nuttig werk der villas en school koloniën, door dien menschlievenden Kring inge richt. Dit boekje meldt ons de zoo menigvuldige wisselvalligheden welke De Marfunvins sinds hun ne opkomst ondergingen, alsook de werken daar- gesteld door de Maatschappij, sedert omtrent het vierde eener eeuw. Opdat de lezer met kennis van zaken kunne oor- deelen over de diensten bewezen aan de liberale partij en aan de kinderen der volksklas, gelooven wij niets beters te kunnen doen dan hier een kort overzicht daarvan meê te deelen. De Marfunvins werden gesticht den 21 maart 1875 Mars-un-vingtmet het doel mede te helpen tot de uitbreiding van het wereldlijk volksonderwijs eene taak welke zij moedig opnamen, met na eeni ge jaren het werk der studiebeurzen in te richten, wat tot heden toegelaten heeft een duizendtal stu diebeurzen uit te deelen aan 370 leerlingen der ge meentescholen in en rond de hoofdstad en van de provintie. In 1891 werd in den schoot der Maatschappij eene afdeeling der kleeding ingericht. Dit werk heeft, sedert zijne opkomst, voor meer dan 20,000 franks nieuwe kleederen uitgedeeld aan arme kinderen van de hoofdstad en der provintie. De Marfunvinseen meer menschlievend doel aan hunne inrichting willende geven, stichtten te Hastiére (provintie Namen) de eersteschoolvillavan het land. Deze werd ingehuldigd in oogst 1892. Deze eigendom, aangenaam gelegen in de Arden nenen waarvan de kosten van opbouwen inrich ting tot meer dan 60,000 franks beliepen, heeft tot heden, al de lasten uitsluitelijh door de Marfunvtns afgedragen zijndede herbergzaamheid verleend aan duizendekleine wezens, bleek en bloedgebrek- kig, ten gevolge van een aanhoudend verblijf in die ongezonde en afzichtelijke woonsteden, welke men somwijlen werkmanswoningen noemt. Ziedaar ten minste wat men oprechte menschlie- vendheid noemen mag. Aan de kinderen uit den werkenden stand toelaten, gedurende een deel van het gunstig jaargetijde, hunne zwakke gezondheid te herstellen door zich te bevinden in de zuivere en zoo gezonde ardeensche streek, wier machtige adem al die jonge en zwakke schepseltjes opwekt en ver sterkt...., De personen die zouden begeeren het boekje han delend over de villa van Ilastière, te ontvangen, aan het werk mede te helpen, mits een minimum van zes frank's 's jaars, of andere inlichtingen te ontvangen, worden verzocht zich daarvoor te willen wenden tot den Voorzitter der Marfunvins, M. Eu- géne Brnlé, 5, Bleekerijstraat, te Brussel. Wat was 'k gelukkig toch, wanneer ik was al... 1 Nu dat ik ben getrouwd, zoo ik willen scheön. Een jong'ling zei mij eens: wij waren goed ge...18 Ik gaf er aan gehoor, maar 't was wel tot mijn wee; Nu komt hy soms te huis;'t was gisteren nacht weerS Zoo zat als Bacchus zelv', zoo dom gelijk een kei. Ik heb geen geld of brood, geen kolen of geen...4 Mijn hart is droevig en zijnbuik is vol met bier. Als ik een woordje spreek, hij babbelt er wel....£J 'kBen'tallenkanteblauw, van't kneuten op mijn lijf Hijhoudtmij voor denzot, ennoemtmjj soms prinÖ Wat heb ik toch gedaan, het is eene wreede lesl Den zaterdag brengt hij mij slechts een frank of.T Zeg mij, ik vraag het u, kan ik daarmede leven? Eilaas! wat droevig lot, ik had dit niet verw...» 't Is ongelukkig toch, maar 't is te laat bedacht! Altoos een dronken man; kan ik hemzqn gene..,t> Ik zeg 't aan iedereen, dit leven steekt mij tegen; Als gij hem vinden wilt gaat naar de kan... 1Q Want groot'ren oliekop is elders Diet te zien.... Alvorens er eene proefneming van gedaan te hebben kan niemand het overgroot voordeel kennen van Scott's Emulsie op de gewone traanolie. De meest bebloemde taal zou u niet met meer zekerheid kunnen overtuigen dan uwe persoon lijke ondervinding, maar wij mogen met de grootste gegrondheid verzekeren, dat indien gij traanolie noodig hebt om uw gestel te voeden en te regelen, gij deze olie, onder den gemak- kelijksten en doelmatigsten vorm, in de Scott's Emulsie vinden zult. Deze toebereiding verwijdert de moeie- lijkheid welke de verteringsorganen beproeven bij 't innemen van de gewone olie en zij is zoo smakelijk, »datde meest tengere «personen haar met f het grootste gemak -innemen. Behalve de traan olie, behelst de M. valüuï Scott's Emulsie nog hypophosphieten van kalk en soda, die van overgroote waarde zijn, en werkelijk tot de vertering der olie helpen. In den volgenden brief geeft een heer zijne, oordeelvelling over de Scott's Emulsie, die hij gebruikte, aangezien het hem onmogelijk was gewone traanolie te verdragen. St-Jean-Ligoure (H"-Vienne), Frankrijk, 8 Mei 1897. Mijnheer, Door eene algemeene verzwakking en eene ziekte der ingewanden aangetast, ten gevolge mijn verblijfin 'tonderwijs, te Tunis, had ik gebruik gemaakt van een hoop geneesmiddelen, die niet de minste verbetering in mijnen toestand brachten. Daar ik de walgende traanolie niet verdragen kon, nam ik uwe Scott's Emulsie, die ik met veel gemak verteerde en toeeigende, en thans heb ik eene bloeiende gezondheid. Aanvaardt, Mijnheer, de uitdrukking mijner innigste erkentelijkheid. (Geteekend), Valéry, toegevoegd onderwijzer. De Scott's Emulsie vindt men in alle goede apotheken. Algemeen dépotCh. Delacre en O', Apothekers, Brussel. O CD Ui to OT P O *1 O Qj P p cr. 2 T3 Ui CD - 5T W J3Ö <1 og c4- cd og cd CD 3 to co 00 CJT t CK O O Q o O OO o O O o o O co O OT OOOM. O O O ÜT ül O O O O o O O O O to co c GO Ol C Oi CA ÜI O O O O O O O O O O o> o o O O 3- p O n oq i<S> o S" E: w O >-J O CTQ w O et- O C. -i r- c: P CD CD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 4