STADSNIEUWS. MEETINGS. Pastoor DAENS. Hector Flancquaert, Nieuwsblad Surmont wil niet. lie Paardenloopstrijden. Houdt den dief! Een vraagske. Dien strijd moeten alle ongerech- tigden van heden af beginnen. Ja, binnen eenige maanden, met de gemeentekiezingen, zullen de "werklieden wederom het slachtoffer worden dezer terugstootende onrecht vaardigheid, dat zij met éénen stem brief in 't gangsken worden gezonden, terwijl vele anderen vier bulletijns zullen ontvangen van den voorzitter. Voor hunne oogen zullen alsdan eenige uitverkorenen in de kieszaal gaan, die, alhoewel viermaal minder in getal, de arme werkmansstem zul len komen versmachten. Dubbele hulde daarom aan die be- goede burgers, die bewust zijn dat zij een onverdiend voorrecht genie ten, en hunne drie en vier stemmen voegen om tegen het onrecht te pro testeeren en door zijne verdwijning den vrede in't land willen bewerken! En ook driedubbele schande en vermaledijding aan dezen, die behoo- ren tot de werkende klas, en de ééne stem, die zij bekwamen dank aan den strijd van allen, die het wel meenen met het volk, hunne stem zullen voegen bij dezen der rijke kle- rikalen, en alzoo hun eigen stand langer blijven vernederen. Mannen, profiteert van den tegen- woordigen kiesstrijd om overal het meervoudig stemrecht af te breken en zijnen val voor te bereiden. Weg met het meervoudig kies stel' set! Leve het Zuiver A Igemeen Stem recht en de Evenredige Vertegen woordiging Met genoegen vernemen wij dat de Groote Meeting gegeven door en den Zondag Juli, om 3 ure namiddag in de Citadel buiten de Meenenpoort, zal plaats hebben. Op Zondag HH «funi, zelfde sprekers, te Veurne, in de herberg De Rhetorika. waar blijft uw antwoord Iedereen herrinnert zich nog dat het Nieuwsbladin zijn nummer van 20 .dei een verslag heeft uitgegeven over de Meeting voor Algemeen Stemrecht en Evenrige Ver tegenwoordiging. Dat verslag hebben wij in ons n1'van 27 Mei medegedeeld aan onze lezers en bewezen dat het eene aaneenschakeling van leugens ■was. Wij hebben één voor één al de leugens doen uitschijnen die de schrijvelaars van 't klerikaal bladje hebben gedacht te moeten opeenstapelen om hunne lezers te misleiden. Wij hebben op al de vragen zonder omwe gen geantwoord die het Nieuwsblad ons ge steld heeft, en de vrijheid genomen ook eeni ge vragen te stellen waarop het niet zal ant woorden, en om reden. Het klerikaal lasterbladje had de ver waandheid te zeggen wij verwachten nu antwoord en, op onze beurt, hebben wij hetzelfde gezegd. Weet gij, lezers van 'f Weekblad, wat ellendig uitvluchtsel het Nieuwsblad weet in te brengen om zich uit den slag te trekken en maar altijd voort zijne lezers te foppen? In plaats van ons artikel onvervalscht over te nemen zooals wij het met het zijne gedaan hebben bepaalt het zich met de volgende regelen te schrijven zonder den minsten uit leg: DE MEETING VAN 14 MEI ligt nog altijd op de mage van Sus,degroo- n te schrijver van 't Weeke blad. Dat is nogmaals een leugen. Wij zouden 1 van de Meeting niet meer gesproken hebben had het Nieuwsblad ons niet uitgedaagd om op zijne lasteringen te antwoorden. Het verslag dat wij daarvan aan onze lezers mede deelden, heeft aan Sus in 't ge- heele niet bevallen. Neen, zeker niet, want uw verslag was strijdig met de waarheid en behelsde niets dan valsche beschuldigingen en laster. Trouwens al de schoonste namen van zijnen woordenboek komen nu voor den dag. En zij zijn ten volle verdiend. Bekrompene lang gerokte boerenkin kels Dat zegden wij aan uweopstellers, die met hun gezeever de eerlijkste lieden bezwadde ren. Zij, die zich doen dorrgaan voor oplei ders der jeugd, kennen de eerste grondregels der wellevendheid niet en voelen eene taal die de onbeschofste koewachter hen niet zou benijden. Geschandvlekte laf aarden Judas verraders, enz. Wij hebben slechts van eenen persoon ge sproken die het gansche land door met de na men van «lafaard, Judas en verraderaan den schandpaal is gespijkerd geweest. Die persoon is uw afgod, uw meester, de roem rijke Surmont de Volsberghe, die in den Se naat de grootste lafheid beging en het groot ste verraad pleegde waaraan een mensch zich kan plichtig maken. Maar gij wacht u wel.aan uwe lezers te zeggen ter welker gelegenheid wij die b na mingen gebiuikt hebben. Daarvoor, o Nieuwsblad, zijt gij te geslepen en gij volgt het leerstelsel van Malou die zegdehel ein de wettigt de middelen en dit ander, door een jezuiet voorgehouden: Liegt zooveel gij kunt, er zal toch altijd iets van over blijven. Maar met dit alles blijft gij ons het ant woord verschuldigd dat wij gevraagd hebben en dat u met uwen mond vol tanden doet staan. O, die eerlijke en rechtzinnige schrijve laars! In het verslag der zitting van den gemeen teraad van zaterdag 11. lezen wij het vol gende M. Iweins roept met overschot van ge lijk, de aandacht van het schepencollegie op zekere deelen der vesten die door de straat bengels verwoest zijn, bijzonderlijk het ge deelte gelegen bij de Bukkerstraat, en dit palende aan de Kanonstraat. Die bengels trekken het gras uit, verwoesten het struik gewas, breken de takken der boomen, inéén woord, 't is eene oprechte vernieling. De achtbare raadsheer verzoekt het Colle- gie aldaarstaken te doen planten met kunst doornen. M. Surmont. Wij zullen bijzondere maatregels nemen om den toegang der ves ten aan de jongens te verbieden. M. Colaert. Er zijn zoovele oudjes die gelukkig zouden zijn het toezicht der vesten te hebben. Dit zou meer of min de verwoes ting onzer openbare wandelingen beletten. M. Surmont. Dit alles is zeer wel in beschouwing. M. Boone. Over eenige jaren zag men dezelfde misbruiken te Brugge. Men heeft eenige ouderlingen met het toezicht der open bare wandelingen gelast en sedert dien ge beurt zulks niet meer. M. Surmont. Ik zal het met die ouder lingen beproeven. M. Colaert. Men kan het beproeven, M. Surmont. Wat zal men met de jongens doen? M. Iweins. Het personeel is ontoerei kend er zijn gedeelten die in het geheel niet onderhouden zijn en die triestig zijn om zien. M. Surmont. Geheel ons personeel is gebezigd aan buitengewone werken. Onder de werklieden zijn er waarmede wij soms moeielijkheden hebben. M. Iweins. Gij zoudt er wel eenige kunnen van aftrekken voor het onderhoud der hovingendat zou zooveel niet kosten. M. Surmont. Dit alles is goed en wel, maar wilt gij de rekening van dit alles op maken. M. Iweins Wij kunnen nochtans onze wandelingen niet in dezen staat laten 1 M. Surmont. 't Is zeer welmaar gij zult zien waar gij komen zult. M. Iweins. Het is geen zoo groote kost. M. Surmont. Geef mij het middel om die kosten te keeren. M. Iweins. Vermeerder uwe hulpmid delen. M. Surmont. Gij hebt schoon te zeg gen. Belastingen opleggen. Nooit 1 Ik ben in een onaangenamen toestand gekomen; ik wil in dien onaangenamen toestand niet blijven. M. Iweins. Vraag een krediet aan den Raad voor de kleine uitgaven; wij zullen het stemmen. M. Surmont. Met al die kleine uitga ven zult gij aan een zeer groot cijfer komen en wij zullen moeten de hulpmiddelen ver meerderen. Ik neem niet geerne mijne toe vlucht tot de belastingen. Er is noch nijver heid noch koophandel in Yperen. Wanneer gij niets dan renteniers hebt, met die lieden zou men veel moeielijkheden ontmoeten met zijne toevlucht tot de belastingen te nemen. Het ware iets anders indien wij vele koop lieden en nijveraars hadden. Wanneer de zaken goed gaan, zien deze soort van men- schen niet op eene verheoging van eenige centiemen. Maar, ik herhaal het, in Yperen is er geen initiatief voor den handel en de nijverheid en het ware onvoorzichtig van onzentwege de hulpmiddelen te willen ver meerderen. M. Iweins. Een honderdtal daghuren op het geheele, wat zou dat kunnen maken M. Surmont. Wie is de werkman die in die voorwaarden zou werken? Het is ge makkelijk om zeggen maar niet gemakkelijk om uit te voeren. Voor de politie, is het 't zelfde. Men spreekt gestadig van het perso neel te vermeerderen, maar waar de midde len vinden om dien toestand te verhelpen Ik heb het altijd gezegd, wat het beween- lijkst is, 't is dat men in de scholen zich nooit bezig gehouden heeft met aan de kin deren den eerbied voor den eigendom aan te leeren. Het is waar, het onderwijs is er gegeven geweest maar men heeft vergeten, sedert vele jaren, er de opvoeding te geven. M. Colaert. De onderwijzers doen hun best om den eerbied voor den eigendom aan te leeren. De achtbare spreker betreurt dat men niet meer processen-verbaal opgemaakt heeft sedert de wet van 1897. M. Surmont. Nu, men zal doen wat mogelijk is. M. Colaert. Het zijn niet altijd de kin deren van Yperen die deze verwoestingen doen; het zijn ook volwassenen en straat jongens die vreemde zijn van de stad. Door een heerlijk weder begunstigd, heb ben de paardenloopstrijden van Zondag al lerbest gelukt. Er was uitermate veel volk en vele vreemdelingen onder dewelke wij verscheidene officieren en onderofficieren van het fransche leger bemerkt bebben. Zooals andere jaren, was de grootste aan trekkelijkheid, het werk door de Rijschool verricht. De loftuigingen hebben dien dag niet ont broken aan den bevelhebber en het person- neel der School. Op onze beurt en namens de Yperlingen wenschen wij hen hartelijk geluk en wij bedanken hen uit ganscher harte voor de welwillende medewerking die zij aan dit feest verleend hebben. Onze bedankingen en onze gelukwenschen zijn ook gericht tot de leden der Commissie van den Sport Hippique die, voor't meeren- deel kooplieden zijn en noch tijd noch moeite sparen om een feest te doen gelukken dat aan hunne stadsgenooten eenen dag van groot profijt verschaft. Want die paarden loopstrijden zijn een groot voordeel voor den Yperschen handel.De toeloop van vreem delingen die komen aangestroomd is groot. In al de gasthoven heeft men volk moeten weigeren, zoo groot was de menigtede koffiehuizen waren opgepropt. Overal is de ontvangst goed geweest, iedereen is geluk kig en tevreden over zijnen dag. Wij deelen die vreugde en wij verklaren luidop dat ge heel de Commissie van den Sport Hippique eens te meer de dankbaarheid der gansche stad verworven heeft. Eere zij aan haar Het is spijtig dat degene die gelast met den dienst van 't plein, niet beter oppassen, want velen maken misbruik van hunne rechten, 't is te zeggen dat zij met eene (en zelf met geene) kaart van het plein op de tribune publique en in de circulatie gaan. Zulks zou niet mogen gebeuren, 't zijn de zen die met dezen dienst gelast zijn die het zouden moeten beletten. De commissie en bijgevoegde commissie kan alles niet ver richten. Bericht aan wie het aangaat. Wij moeten ook bestatigen dat het Stads bestuur van zijne dwaling is wedergekeerd. Gedurende twee jaren heeft het alle toelage geweigerd voor de Paardenloopstrijden, toe lage bij gebrek aan welke de koersen gedu rende dezen tijd niet hebben kunnen plaats hebben. Thans kan het eens te meer zien hoe schadelijk zijne koppigheid was en hoe veel de koophandel onzer stad er bij verlo ren heeft. Nu ten minste heeft het z(jnen plicht begrepen. Ziehier den uitslag der loopstrijden waar alle deelnemers zoo gewedijverd hebben en overwonnenen en overwinnaren om zoo te zeggen evenveel lof en eer behaalden. Rijschool. Travail Militaire. Doetsch, m. d. 1. 3e Lanciers. Gielen, m. d. 1. 46 Lanciers Vanderveken, m. d. 1. Train. Jolly, m. d. 1. 2e Guides. Jeu de la Rose. Nyst. m. d. 1. 2e chasseurs. Bezin, id. 2e d'artillerie. Declercq, id. 4® d'artillerie. Buyens id. 1® d'artillerie. Lesage, m. d. 1. Train a obtenu le bouquet pour le cheval ayant le mieux travaillé. Largeur. Sauts triples. 1. Moulron, m. d. 1. 1® chasseurs. 2. Coveliers, m. d. 1. 2® guides. Hauteur. Mouillard, m. d. 1. 4® d'artillerie. Moreau, id. 2® chasseurs. Lemasson, id. 4® d'artillerie. La plus grande Hauteur. Marneffe, m. d. 1. 4° d'artillerie. lm90. Loopsti-lfden. Eerste loop (trot monté, 3® série). 1. Paquerelte, M. Verhaeghe. 2. Ranville, M. Matton. 3. Zemire, M. Verkindere. 4. Romeo, M. Mestdagh. M. Cnudde is buiten strijd gesteld geweest, 200 fr. boete en 1 maand uitgesloten. Tweede loop (trot monté, 2® série). 1. Roublard, M. Pattyn. 2. Pygmalion, M. Verkindere. 3. Phila, M. Verkinderen. 4. Pistache, M. Mesidagh. Derde loop (trot monté et attelé, hors serie) 1. Cadeau, M. Sierens. 2. Bob Kneebs, M Sir Constant. 3. Bocaccio, M. Vanlandeghem. 4. Janina, M. Deraedt. Vierde loop (au trot attelé lr® série). 1. Pourquoi, M. Dierckens. 2. Lady SavageM. Callaert et Hellaert. 3. Wilkieroos, M. Vanlandeghem. 4. Petit bleu, M. Lameyze. Wij vernemen dat sedert eenigen tijd ze kere klerikalen zich in de koffiehuizen der Groote Markt en elders begeven, en er de stoutigheid nemen de liberale gazetten te stelen die het durven bestaan de schoone da den hunner vrienden te ontsluieren of zeer moeilijke kwestiën te bespreken van dezen die zich onze meesters wanen. Wij willen die eerlijke lieden herinneren dat, wanneer men zich een voorwerp toeeigent dat u niet toebehoort, men eene diefte begaat en dat alle diefte strafbaar is. Wij raden onze politieke vrienden aan een oog in 't zeil te houden. Zou het Journal d'Ypres of het Nieuws blad ons wel willen zeggen, wat er zondag na de processie, op de Vandenpeereboom- plaats gebeurd is tusschen M. Ch. Baus, be velhebber der pompiers en den korporaal klaroenblazer der Blauwe Kousent Het gerucht loopt in stad dat moeder Jus- titia het laatste woord zal hebben in deze zaak. mz^mmsau «as, 40V F'—W» TTltgrl i iiitn

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2