Een welverdiende kaakslag. De besproeiing der straten. Maatschappij Oud-Pompiers. Vooruitgang onzer eeuw. Verdronken. Cycles et Automobiles Piste de la Piairie d'Amour, DIMANGHE 18 JUIN 1899, A 3 heures de relevée. AVIS. "kürgerstanÏÏ" bloempjes op de mauw vestende kaloten zijn zoo sluw. Zij zullen u alles beloven. Zij zullen naar uwe herberg komen en er zot- telijk geld verspillen, zij zullen u vleien en de mauwen vagen, zij zullen zeggen dat zij uwe vrienden zijn. De kaloten uwe vrienden? zij die den karnaval zullen afschaffen! zij die de vreemdelingen uit de stad jagenzij die zware belastingen gelegd hebben op her bergen, dans-en zangzalen. Ha! doet goed uwe ogen open, herbergiers, nu is het nog tijd. Na de stemming, wanneer de kaloten gewonnen zijn, zal het te laat zijn! Neemt van heden af het vasten kloek besluit nooit, ja nooit uwe stem te geven aan de kaloten die uwe ergste vijanden zijn aan de kaloten die u uit uwe herberg willen jagen 1 En gij Brouwers der goede stad Yperen en vooral gij liberale brouwers, moet de verde diging van uwe herbergen in handen nemen. Als gij dat goed overweegt, zult gij geen oogenblik aarzelen de belangen uwer her bergiers in handen te nemen. Er moet een plaatsken onder de zon zijn voor allen. De kaloten willen al de liberalen uit Yperen jagen en geheel de zon alleen voor hen heb ben. Dat zal niet gebeuren, en de veront waardigde kiezers zullen, als een man, stem men tegen die mannen, die ons aanzien als slaven, voor mannen, die de vrijheid voor hun alleen willen hebben, voor mannen die door geweld en vervolging al de Yperlingen voor hunne voeten zou willen doen kruipen? En gij eigenaars van herbergen, gij weet dat gij uwe herbergen veel duurder kunt verpachten als het huis voor eene herberg dient. Als uw huis niet meer voor herberg kan en mag dienen dan verliest gij maande lijks eenige franken, ten einde het jaar zal het een schoon sommetjen uitmaken. Dat is de cadeau dien de kaloten u zullen geven als gij voor hen stemt, en zij meester blijven na de stemming! Zult gij zoo uwe inkomsten wetens en willens laten verminderen? Zeker lijk neen, en gij ook zoowel als brouwers en herbergiers, zullen tegen de kaloten stemmen en de mannen, die op het stadhuis zitten voor uw eigen geluk en het geluk van gansch Yperen met de toekomende stemming naar den weerlicht zenden In alle steden van het land hebben de herbergiers, brouwers en eigenaars van her bergen eenen bond gemaakt om hunne be langen te verdedigen, waarom komt er te Yperen niet zulk eenen bond tot stand Yereenigt u en gij zult honderdmaal mach tiger zijn om uwe belangen te verdedigen! Eendracht inaakt machten onder dien kreet moet gij te velde trekken tegen ons allerslechtst gemeentebestuur opdat het zijne helsche plannen ten uwen opzichte niet zou kunnen ten uitvoer brengen! Bedenkt en overpeist dat alles goed, en gij zult het later niet moeten bezuren de li beralen willen de vrijheid voor allen, ze zijn uwe oprechte vrienden en daarom leve de vrijheid leve de liberalen 1 Het Nieuwsblad, dat meer dan eens op heeler daad van leugen, eerroof en laster is betrapt geweest, dat zelfs uit dien hoofde voor het gerecht heeft moeten verschijnen, en veroordeeld geweest is, het Nieuwsblad zeggen wij, komt van den eerwaarden Pries ter Daens zoo een geweldigen kaakslag te ontvangen dat de ooren van zijne armzalige schrijvelaers niet weinig moeten getuit heb ben. Ziehier hoe de achtbare priester zich uit- uitdrukt: Mijnheer den drukker van 't Nieuwsblad van Yper Ik lees in uw blad van 27 Mei Priester Daens, sprekende van Kardinaal Rampolla, heeft letter- lijk gezeid Hij is van zijnen eersten leugen niet geborsten. Mijnheer, dat is een ongehoorde en schaamtelooze leugen. Met zulken eerloozen laster doet gij aan onzen heiligen Godsdienst meer kwaad dan al de aanrandin- gen der tegenstrevers kunnen doen. Wat moeten de eerlijke men- schen denken tenzij dat de katho- lieke Gazettiers huichelaars zijn en Tartuffenl Gij zult deze klinkende logen- straffing in uw Ypersch Nieuws- blad drukken. Priester Daens BravoDat noemen wij nagels met kop pen. Priester Daens heeft overschot van ge lijk te eischen dat zijnen brief overgeno men worde, want de huichelaars en Tar- tuffen van het lasterblad zouden zich wel gewacht hebben dien gepeperden boterham aan hunne lezers mede te deelen en het doorslaande bewijs te geven van hunne on eerlijkheid. En wat doet het Nieuwsblad om zich te verschoonen? In plaats van ootmoedig het hoofd te buigen en een mea culpa te slaan, tracht het den achtbaren priester nog meer met zijn venijn te bezwadderen en roept uit Een kort woord. In dien brief staat het woord letter- lijk onderteekend. Wat zit er daar onder Dat wilf zeker zeggen dat Priester Daens in den grond gesproken heeft zoo- als wij schreven En dat houden wij staan. Dit zijn nogmaals ellendige uitvluchtsels om de lichtgeloovige lezers te misleiden en eenen schijn van gelijk te hebben. Maar daarmede kan men slechts onnoozelaars ver blinden. Het Nieuwsblad vervolgt In dien brief toont priester Daens hem bekommerd met onzen heiligen GrOds- dienst HIJ, PRIESTER DAENS! Ja, Nieuwsblad, hij, Priester Daens, die meer eerbied heeft voor den godsdienst dan uwe bisschoppen en al de politieke gekruin- de kiesdravers die hem vervolgen en brood- rooven. Hij, priester Daens, die zich schikt naar de leering van Christus, die zijnen evenmensch bemint, en wil ter hulpe ko men, die den zwakke verdedigt tegen de kui perijen der machtigen, die zoowel recht wil voor den kleine als voor den grootedie be wijst dat alle Belgen gelijk zijn vóór de wet, gelijk alle menschen gelijk zijn vóór God die niet knielt voor het gouden kalf en niet buigen wil voor de machtigen der aarde: die liever vervolgingen lijdt voor de rechtvaar digheid, dan toe te geven aan de verdruk kers der armen! Hij, Priester Daens, die zijne werken doet overeenkomen met zijne woorden en die niet aarzelt het goede woord en de waarheid te verkonden, niet in uwe krochten en patronagies, maar in 't open baar, waar iedereen die zijne zienswijze niet deelt hem mag tegenspreken en welken gij den moed niet hebt te gaan bestrijden anders dan in uw blad, opgesteld door laffe laste raars 1 En hij maakt de katholieke gazetten uit voor huichelaars en Tartufïen HIJ, PRIESTER DAENS En hij heeft overschot van gelijk, zelfs hij is te kalm geweest, want niet alleen zijt gij huichelaars en Tartuffen, maar lasteraars en eerroovers En de zwadder die gij op hem werpen wilt valt neder op uw hoofd en op hetgene uwer patronen. Priester Daens heeft in de Kamer van Volksvertegenwoordigers gezeteld, om recht en rechtvaardigheid te eischen, en niet om de uithongeraarswet te helpen stemmen, gelijk Colaert, Struye en Iweins het gedaan hebben, hij heeft zijne taal- en stambroeders niet verloochend en verraden gelijk Surmont in den Senaat gedaan heelt. Gij kunt zijnen eerlijken naam met min achting uitspreken, maar gij kunt hem den scheldnaam van uithongeraarverrader en lafaard niet naar het hoofd werpen. Ziedaar, Nieuwsblad, het verschil dat bestaat tusschen hem en uwe meesters Zult gij den moed hebben dit aan uwe le zers mede te deelen Neen daarvoor zijt gij te huichelachtig en te laf Nu dat wij het schoone jaargetijde zijn ingetreden, dat schoon weder en warmte volgen op noordschen mageren wind,zouden wij wenschen dat een onzer gemeenteraads- I heeren het initiatief neme aan den Raad voor j te stellen onze straten te doen besproeien, zooals men het in andere steden doet. Zou de achtbare heer Vanderghote, bij voorbeeld, zich met die taak niet willen ge lasten Het ware eene schoone gelegenheid om te bewijzen dat hij niet in den raad ze telt om stom te blijven, ja en neen te knikken en slechts dient om de rol te spelen die zijne meesters hem opgelegd hebben. Indien hij als vertegenwoordiger der wer kende klas, als demokraat, voorstelde dat men mannen zou gelasten met het besproeien der straten, hij zou de goedkeuring van al de Yperlingen in 't algemeen en van de ne ringdoeners in het bijzonder bekomen. Daar men in vele straten riolen gelegd heeft en verplicht is geweest die straten opnieuw te plaveien, ligt er overal eene groote laag zand, dat bij 't minste windje opstuift en de winkeliers verplicht hunne deuren te sluiten om hunne uitstallingen te vrijwaren en te beschermen tegen 't stof. Wij begrijpen dat de rijke heeren die in den raad zetelen zich weinig bekreunen met de uitstallingen der winkeliers in het alge meen maar het ware zooveel te verdienste lijker voor M. Vanderghote, indien hij toon de dat hij een oprecht nattig werk wil doen verrichten. Burgemeester Surmont zal misschien wel zeggen dat de hulpmiddelen ontbreken om deze vraag toe te staan, maar dat onze de- mokratische vertegenwoordiger zich niet late misleiden door dat uitvluchtsel, dat hij zich niet late afschrikken door den vertoorn den blik van den burgervader, dat hij aan- houde en volharde, en hij zal het genoegen hebben te mogen zeggen dat hij toch iets nuttigs verricht heeft. Het is op Zondag 25 dezer dat deze maat schappij zich naar het festival van Dunker- que begeeft. Vertrek uit Yperen ten 6.53. Aankomst te Dunkerque ten 9.30. Vertrek uit Dunkerque ten 7.27. Aankomst in Yperen ten 9.35. 3" klas 3.50 fr. Prijs gaan keeren j 2» klas 5.10 fr. De leden die begeeren deel te nemen aan dit uitstapje worden verzocht zich te doen inschrijven in het lokaal de dagen der repe- titien. De lijsten zullen gesloten worden den Vrijdag 23 dezer. De kaarten zullen aan de inschrijvers overhandigd worden den Zaterdag 24 Juni in het Café de Commerce, Hondstraat, van 8 ure 's avonds. Zondag 2 Juli aanstaande, om 5 ure na middag, CONCERT in den hof der Citadelle. Hieronder geven wij het programma 1° DEEL. 1. Allegro Militaire. X 2. Mercédès, ouverture. Wettge. 3. Sapho, polka. Kakosky. 5. Les Chevaliers gardes, marche triomphale. Thomas. 2* DEEL. 1. Marche Militaire. X 2. Andalucia, mazurka. Heymans. 2. UÉtoileduNord,fantaisie. Meyerbeer. 4. LaValsedesAmoureuses. H. Moerman. Scholen afschaffen, gevangenissen en zot huizen bouwen van 800,000 fr. is het gelief koosd werk van ons klerikaal bestuur. Het eene is immers een gevolg van 't andere. Hoe min onderwijs hoe meer misdadigers en zotten. Vroeger tijds, wanneer onze scholen in vollen bloei waren, hoorde men weinig van diefte, gevechten en messteken, maar nu is dit zoodanig in de zeden gedrongen dat men anders niet meer hoort. Verledene week waren er op 't zaalhof 3 jongens van 12 tot 15 jaar aan 't vechten voor eenen stok, een dezer, niet kunnende overwinnen nam zijn mes uit zijnen zak en gaf een der twee andere twee messteken, eene in den arm en eene in den buik. De politie is verwittigd geweest, doch tot nu weten wij niet of zij er gevolg aan ge geven heeftzeker en vast is het dat men zulke gevallen niet zou mogen ongestraft laten voorbij gaan. Alhoewel zij deelmaken van volkshuis of andere congregatiën, als j men reeds aan 14 jaar zulke moordersge- i dachten heeft, wat zal het later zijn? Moe- der justitia zou zulke kerels moeten voor j eenige jaren in een huis van beternis be waren, 't ware eene goede les voor zulke bengels, en een dienst voor da samenleving. Verledene week bij de statie was men aan 't krakeelen voor een niets beduidende zaak, er was een kerel die eenen anderen zulken geweldige slag met eenen stok op het hoofd gaf, dat hij nederstorte, naar zijn huis gedra gen werd en tot heden zonder spraak ligt. Verdienen zulke moordenaarsstreken met vervolgd en gestraft te worden. En dit alles heeft men te danken aan de afschaffing der scholen en aan 't klerikali seeren van 't onderwijs. Bericht aan wie het aangaat.] Gisteren nammiddagis de genaamde Fleur- bay, kannonier, in dienst bij een officier der Rijschool, in de zwemschool verdronken. De ongelukkige wilde duikelen en moet van eene geraaktheid aan gedaan zijn geweest want hij is niet meer bovengekomen en wan neer men hem uithaalde was hij overleden. GRANOESCOURSES INTERNATIONALES Le R. C. Y. porte encore a la connaissance du public, qu'il veillera a ce que l'intérieur de la plaine soit complètement dégagé. Le pourtour de la plaine sera d'un libre accès au public. Pour les tribunes, et i'en ceinte réservée devant celle-ci, des cartes, au prix de 1 franc les cartes personnelles, et de 3 francs les cartes de familie, seront mises en vente par les membres du Club. Mijnheer de Opstellervan 'tW'eekblad. Gelief a. u. b., het volgende nieuws in te lasschen. A an de heeren liefhebbers van Wielrij- den. Nauwelijks is het programma der groote rijwielfeesten die op zondag 18d0n dezer plaats hebben, uit de drukkerij, of een nieuw feest komt zich aankondigen door den ieve- rigen Velo Club gegeven, om plaatste grijpen met 6 Augusti (lst<m zondag van Tuyndag). Het publiek zal nog een nieuwe aantrekke lijkheid vinden in deze wedstrijden, namelijk de machienen. Tweezitters, werkende met de Elec- triciteit; deze soort van zeer loopende ma chienen, zijn alhier nog onbekend en zullen den meesten bijval genieten voor de nieuws gierigen die den tijd niet vinden om ze te gaan bezichtigen in de Velodrooms van Rijsel of Roubaeys. Nog een ander feest staat er voor de deur; dat ook door den Velo-Club wordt gegeven op orde van de Belgischen Wielrijders-Bond, het geldt den loopstrijd van 100 kilometers op de baan voor het kampioenschap van België. De weg er voor gekozen is IJper Brugge heên eu weêr, en zal plaats hebben op zondag 16d0n Juli om 9 ure's morgens.- Vertrek van den Boulevard Malou over het Minneplein, de Wandeling Dixmudepoort Kalfvaart, St Jan, St Juliaan, Poelcapelle, Westroosbeke, Hooglede, Gits, Thourout en Brugge. De liefhebbers kunnen zich van heden la ten inschrijven bij den Sekretaris der Velo- Club Vanderstuyft, zorg dragende het num mer van hun vergunningskaart daar bij te voegen De uitleggingen der programma's en andere voorwaarden zullen in een volgend nummer opgegeven worden. De Sekretaris der Club. Vanderstuyft. van den 9 tot den 16 Juni 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 7. Huwelijken. Frantzen Charles, kleermaker en Gouwy Louise, kantwerkster. Tancré Arthur, mekanielcwerker, en De- can Augusta, dienstmeid. Versa vel Eugène, klakkenmaker en Bon- duwe Eveline kleermaakster. (P Ipl fli 1 DE

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2