VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. f KOBEKEN KIESWET Zegepraal Veertiende jaar Zaterdag 8" Juli 1899. Nummer 28. Peereboom trekt zijn schelmenwet in! VICTORIE De Waterloo van P. Boom Weg met het Papenras! Kanailjes DREYFUS en de klerikale drukpers. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoneen; 15 cent por drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: t fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt -worden eens* gratis ingelijfd. Dn annoneen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door ld en Office de Publicité, Magdalonastraat, Brussel. Men wordt verzocht allo hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij •,n onderteekend toe te zendon. Artikelen ongctcekond of personnaliteiten bevattende V"orden niet opgenomen. De familie PEEREBOOM en de familie SCHOLLAERT laat u met innige droef heid weten het afsterven van hun ge liefd kind Dinsdag 4 Juli, ten 21/4 ure, in het Pa leis der Natie,bezweken aan de politieke kinderpokskens, na een pijnlijken en langen doodstrijd. Gij wordt verzocht de teraardebestel ling bij te wonen; vergadering ten sterfhuize. Een speciaal aangeworven muziek korps zal de doodmarschO Vanden- peereboom! spelen en de lijkgebeden zullen over de kist gelezen worden door pastoor Daens. (Lijkbidder M. Woeste, ondernemer van politieke begrafenissen). Op den grafzerk zal men het volgende opschrift beitelen Hier rust voor eeuwig en altijd De kieswet die het volk, verblijd, Kwam hier ten grave voeren. Het jong bracht tweedracht, twist in huis, j En 't zat er nooit meer recht of pluis, Men vocht er om als boeren. Nu ligt het eindlijk hier ter rust En naar het graf voelt niemand lust, Om bloemen heen te brengen. Van niemand werd het jong bemind, Tot zelfs zijn vaêr verstoot het kind, En komt geen traan hier plengen I R. I. I*. Manifest der linkerzij. De linkerzij der Kamer heeft onmiddellijk na de verklaring van M. Vandenpeereboom, het volgende krachtdadig manifest opgesteld onderteekend en doen aanplakken Aan het Belgisch volk, Medeb urgers, De ontembare krachtdadigheid der open bare denkwijze heeft eene schitterende zege praal behaald. Het afschuwelijk kies wetsont werp van M. Vandenpeereboom werd ingetrokken. De poging tot Staatsaanslag mislukt op eene ellendige wijze voor den weerstand van het land. De volkswil deed zich klaar en duidelijk kennen; hij eischt dat de Natie worde ge raadpleegd alvorens dat de kieswetgewijzigd worde. Het volk vraagt: het referendum, de ont binding of de verdaging tot na de toekomen de kiezingen. Wij, leden der linkerzij, eensgezind en nauw vereenigd, wij zetten u aan de onwan kelbare vertolkers te blijven van dezen volks wil. Gij hebt onze plicht voorschreven tijdens de beraadslagingen der nieuwe commissie. Wij zullen er niet aan falen. (Volgens de hanteekens van geheel de lin kerzij). Be beweging te Verviers. Meetingen in open lucht werden firn op verschillende plaatsen der stad belegd,alsook in 't omliggende. 's avonds trok een stoet, een duizend man sterk, met vaandels, kartels en muziek door de stad, onder't zingen van de Marseillaise en het beruchte O Vandenpeereboom Voor den Katholieken Kring werd geroe pen A bas la calolteDémissionWeg met het papenras Rond 11 uur heeft de politie den stoet uit eengedreven en eenige aanhoudingen gedaan. De meetings te Brussel. De avondmeetingen aan de verschillende poorten van Brussel gehouden, maandag avond, hadden eene talrijke opkomst. Onlusten te Leuven. Zondag avond werd een stoet gevormd door de socialisten die onder 't zingen der Marseillaise en der Carmagnole de straten doortrokken. Daar eenige studentjes belee- digende uitroepingen lieten hooren werd er weldra gevochten. De studenten waren ge noodzaakt te vluchten. Maandag namiddag ging een nieuwe stoet uit en 's avonds werd eene groote meeting in opene lucht gehouden op de Groote Markt, gevolgd van eene wandeling in de stad. Meeting te Lessen. Zware onlusten. Maandag avond richtte de werkliedenpar tij eene meeting ia. Dr. Brancquart, provin- tieraadslid sprak in het Maison du Peuple voor verscheidene duizende toehoorders en werd warm toegejuicht toen hij de schurken- wet der regeering schandvlekte. De aanwezigheid der gendarmen dreigde aanleiding te geven tot schrikkelijke too- neelen wanneer Dr. Brancquart de pandoe ren beschermde. De gendarmen, riep hij uit, zijn ongeluk- kigen zoowel als de andere proletariërs, 't Is niet tegen hen dat wij moeten opkomen,maar wel tegen dezen die ze tegen ons opsturen. Na de meeting werd een stoet gevormd waaraan minstens drie duizend man deel namen en die den redenaar Dr Brancquaert triomfantelijk naar de statie brachten, onder 't zingen van de Marseillaise. Alles was tot daar stil geweest, wanneer eensklaps het gerucht wordt verspreidt dat Dr Brancquaert aangehouden is. De menigte bestormt de statie, de ruiten vliegen uit en de statie wordt stormender hand ingenomen. De gendarmen zwaaien rechts en links met hunne sabels doch zij worden weldra ontwapend en overmand. Eindelijk springt Dr Branquaert op eene bank en maant de menigte tot kalmte aan zeggend dat de gendarmen geene schuld hebben aan 't geen gebeurd is. 't Is dank aan de tegenwoordigheid van heest van D. Branquaert dat men te danken heeft dat de gendarmen door de woedende menigte niet verscheurd werden. Den ganschen nacht heerschte in de stad eene onbeschrijfelijke woeling. Hosanna, ons de zegepraal, Laat nu den beiaard spel n. Het volk sprak zijn stoute taal, Hield voet bij stek, zoo kloek als staal En schreeuwde ziju bevelen, Aan zulk eeneisch weerstaat geen kracht, Men legt geen storm aan banden. Vuor 't volk in opstand beeft de macht, Ontvalt zij zwakke handen Wat vroeg men hier? Slechts vrijheid, recht! Men zond ons... blauwe pruimen. Maarzoo wordt hier geen twist geslecht Men toonde't wel aan 's konings knecht* En reeds legt hij de duimen De zegepraal heeft bloed gekost, Dat men 't door 't land verkonde Wij zijn toch van het juk verlost Ons recht blijft ongeschonden. Op kiesgebied, in belgisch bloed Heeft Alva-Peereboom, voor goed, Zijn Waterloo gevonden Het oud geuzenlied, die inde laat ste jaren, eemigzins uit de mode was geraakt, is opnieuw speksplinter- nieuw voor de pinnen gekomen en dient tot strijdkreet van alle anti- paapsche partijen... Voor het sociaal gevaar had men in de laatste tijden gedacht dat het klerikaal gevaar moest wijken. Men ziet wel dat dergelijk gevaar altijd dreigend boven het hoofd hangt, en zoolang men de zwarte paus vrij han delen laat, alle partijen die niet ge dwee in 't garreel der kerk loopen vroeg of laat af te rekenen hebben met die gevaarlijke sekte... Het A bas la Calotte l is opnieuw verrezen en dreunt machtiger dan ooit door de lucht. P. Boom die in zijnen fanatieken iever dacht een Richelieu en Mazarin te worden, heeft gezien dat er in hem geen stof zit voor een staatsman. Het stijfhoofdig fanatisme alleen is niet voldoende om de staatkunde te be redderen en wij mogen zeggen dat door zijne onbehendigheid, door zijn overmoed en zijne dwaasheid, P. Boom aan de liberale en volksgezinde partijen grooteren dienst heeft bewe zen dan jarenlange propaganda had- de kunnen doen. Welke diensten hij anderzijds aan zijn heer en meester den Koning be wees, dat zullen wij tusschen hem en Leopold II laten beslechten. Het is dus met blijdschap dat wij de ontwaking van den liberalen geest begroeten... Sinds lang klonk het niet meer door de straten, het lied dat zoovele zegepralen begroette. Van 't ongediert der papen Verlos ons Vaderland Maar eindelijk herleeft het als een Phoenix uit zijne asch en 't moet den grijzen dichter Julius De Geyter ge noegen doen te zien dat zijn eerstel ling zich zoo kloek voordoet. Wezen wij nogmaals P. Boom dank baar voor zijn werk... Hij heeft vol bracht wat men onmogelijk waande: de samensmelting aller antiklerikale krachten De samenspanning zal blijven du ren en tot de eindzegepraal leiden en mochte dan eens den wensch van 't Geuzenlied bewaarheid worden, in ons land, waartoe P. Boom zal heb ben medegewerkt. Wanneer rijst eens het daglicht. In d'aardsche rampwoestijn, Dat elk zijn eigen Koning Zijn eigen Paus zal ziju! Dit is de benaming van Le Bien Public voorde lieden die revolutie maken... De revolutie, zegt dit blad, wordt gemaakt door het kanailje Tiens, tiensl... En in 1830 toen het gold. Secouer le joug de l'infdme zooals men in de Brabangonne zingt toen de roomsche papen 't volk op ruiden tegen den Hollander, omdat men de heeren- pastoors op half ra- tioen ging zetten, wie zag men dan aan 't hoofd der revolutie Stonden daar niet Felix de Merode Rogier, De Potter, D'Hoogvorst, Vi- hain XIIII, zal zelfs Deschamps, die later aartsbisschop van Mechelen werd? Waarom protesteert de Bien Pu blic dan niet wanneer men in België standbeelden en gedenkmalen aan die kanailjes oprichtte. Of'moet er verschil gemaakt wor den tusschen eene revolutie die ten voordeele en eene die tegen het pa penras is gericht 4 Hij is toch eindelijk in zijn vaderland te ruggekeerd, de Martelaar van het Duivels eiland, die valschelijk beschuldigd is ge weest van verraad en die nooit opgehouden heeft zijne onschuld uit te roepen, Hij is terug hij zijne familie toegelaten geweest, de ongelukkige, die veroordeeld werd hon derden uren van hier op eene rots, onder eene brandende zon, duizende folteringen te onderstaan die zijne beulen hem aandeden in de hoop dat hij zou bezwijken en dat zijne dood eenen Esterbazy, eenen Henry, eenen Dupaty en andere eerloozea zou redden. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 1