Grand Concert Ohampêtre STADSNIEUWS. Een staaltje van geestelijke wel sprekendheid. Aan het Nieuwsblad. Maatschappij Oud-Pompiers. SNELWIELRIJDERS, OP ZONDAG 6 AUGUSTI 1899. Burgerstand der Stad Poperinghe. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Boven de zedelijke folteringen door zijne onteering en alle vaische beschuldigingen veroorzaakt, ziehier de lichamelijke pijni gingen die hij op het Duivelseiland te ver duren had. 't Is Dreyfus die dezelve aan zijne vrouw herinnert Het is niet bedenkbaar, zei hij. In Sep- tember 1896, alhoewel zeer ziek van de koortsen, lei men mij twee maanden in de ijzers, zonder dat iets in mijn gedrag tot dien wreeden maatregel aanleiding kon hebben gegeven. Het verbod een woord te richten tot een bewaker, zei hij, was door hem steeds na- - gekomen geworden. Hij stond op en ging slapen op de reglementaire uren, en in zijne brieven trof men slechts onophoude- lijk zijne onschuldsverklaringen aan. Die zoo strenge als onverdiende straf redde mij, zei Dreyfus nu. Inderdaad, ik x was toen reeds zoo zwak dat ik iederen dag de dood afwachtte als eene verlossing. Maar wanneer ik zag dat men mij bar- x baarsch en onverdiend strafte om mij te x doen bezwijken, vereenigde ik al de weer- x standskrachten die nog in mij warenik x wilde leven, niet sterven. De vervolgingen bepaalden zich daarbij niet. Dreyfus schreef verscheidene brieven aan M. Demange, die nooit ter bestemming kwamen. Van eenen anderen kant liet men hem ver scheidene maanden zonder hem de brieven zijner familie te overhandigen, wat hem deed gelooven dat zijne lievelingen hem ver laten hadden. Soms, teneergeslagen door de hitte, rolde Dreyfus ten gronde als eene massa. Eenige zijner bewakers bezweken van de warmte. Hij alleen bleef leven, hopend zijne eer te kunnen redden, gesteund en krachten ge schonken door zijne onschuld. En terwijl de onschuldige martelaar al die tormenten verduurde, hield de klerikale pers niet op tegen hem te huilen en verwen- schingen uit te braken. Zij beschuldigde hem van al de misdaden die de eerloozen ten zij nen laste gelegd hadden en hadden nog slechts de benamingen van eerlooze en ver rader over om hem aan te duiden. En het was niet alleen de klerikale pers van Frankrijk, door de jezuïeten opgestookt, die deze schelmerij pleegde, maar deze van België, waaronder het Nieuwsblad zich on derscheidde. Meer dan eens hebben wij in dit ellendig voddenpapiertje de schandelijk ste artikels tegen Dreyfus aangetroffen. Hoe dikwijls hebben wij niet gezien dat het, even als al de andere kalotebladen mede huilden met Rochefort, Drumont en andere eerloozen, om eenen onschuldige te vervol gen door zijne lasteringen, eene ongelukkige echtgenoote den doodsteek toe te brengen met hare eer en deze harer kinderen onder de voeten te trappen. En wat nog meer de eerloosheid der kle rikale pers doet uitschijnen, is dat zij niet aarzelde, terwijl zij een eerlijk man ver volgde en belasterde, alles in 't werk te stellen om een wangedrocht als broeder Fla- midianus vrij te pleiten van de schrikkelijke misdaad waaraan hij zich had plichtig ge maakt. Dat men dien sater, die een jong kind be zoedelde en vermoordde naar het Duivels eiland moest zenden om zijne afschuwelijke misdaad uit te boeten, de klerikale pers zou als één man opstaan om te protesteeren tegen de rechters die hem zouden gevonnisd hebben. Meer dan eens hebben wij gezien dat lang gerekte vuilaards, zooals Flamidianus, aan het gerecht ontsnapt waren door de mede plichtigheid van klerikale gazetten, die he mel en aarde bewogen om hen als slacht offers der vijanden van den godsdienst te doen doorgaan. En na zoovele bewijzen van lafheid, eer loosheid en ^laagheid is het te verwonderen dat een verstandig mensch nog eene kleri kale gazet wil aanraken. Dat sommige onderpastors met eene bij zondere welsprekendheid begaafd zijn, wan neer zij 's zondags in hunne kuip kruipen, wordt door de volgende spreuken bewezen Bij het afroepen dagdiensten welke dien ZOadag zouden pUuss hebben in St Pieter» kerk, zei de heer V...: 'I Is gelijk welke x oproepingen er gedaan worden, 't is gelijk welke concerts er zullen plaats x hebben, 't is gelijk welke vergaderin- x gen er moeten gehouden worden, ver- x laat alles, beoogt maar één dingen, te x weten St Pieters processie, waar gij allen moet naartoe gaan. Sprekende over de subiete dood, zei hij tot de menigte: Indien gij niet wilt subiet sterven, bidt en leest opdat gij zoudt gespaard wor- x den door de verdiensten van Ons Ilee- ren's armen en beenen. Verder zei hijOns Heere is de vader en moeder van geheel de wereld. Na zulke spreuken trekken wij debrugop. De brief van het lid der Onvermoeibaren, welken wij in ons nummer van Zondag 11. hebben opgenomen ontslaat ons van alle ver dere antwoordopde vragen van het Nieuws blad. Wij, de eerste, laten hem de eer van de zotten en bekreunen ons zooveel om zijne spotternijen als een aap om eene okkernoot peul. Want het is algemeen gekend dat leu gen en laster zijn eenig bestaan uitmaken. En daarmêe punctum. Yperen, 6 Juli 1899. Mijnheer de Opsteller, Gelief het volgende in het Weekblad aan te kondigen Het is zondag 16n Juli, dat het kampioen schap van België geloopen wordt, door de beroemdste baaurijders van 't land. Gezien degangmaklng van automobiels en andere machienen zal het hoogst gevaarlijk zijn voor de inwoners die langs den weg wonen die onoplettend het wieirijderspad belemme ren; ook doen wij een oproep aan eenieder, omdat de kinderen gedurende de uren van doortrek zouden wel bewaakt zijnbijzon derlijk wordt er verzoent de honden vast te leggen, en de schaapherders den overkant van den weg te houden. Hierna de uren van vertrek en doortrek die de loopers zuilen zeiten op geheel den weg Yperen vertrek aan den Boulevard Malou om 8 u. 30 m. laugsover hei Minneplein, de Wandeling, den Hazewind, Kalfvaart, St. Jan om 8,40. St. Juliaan 8,45. Poel- cappelle 9,00. Westroosbeke 9.15. Hooglede 9.30. Thourout 9.50. Brugge Connote) 10,25. Tuourouc 10,50. -- Hooglede 11,10. Westroosbeke 11,20 - Poelcappelle 11,30. -- St. Juiiaen 11,45. - St. Jan li,50. Yper 12.00. De aankomst in Brugge zal per telegram naar het lokaal Prince Albert gezonden worden. In het nummer van de toekomende week zal de lijst der verschillige deelnemers op gegeven worden. De Secretaris der Club, Fritz Vanderstug/t. Feestkalander en Wedstrijden voor Velocipèden. Juli 9. Meenen, koers van een half uur op baan. Juli 8-9. Luik, koers van 24 uren zonder gangmakers. Juli 9. Thienen, Velofeesl. Juli 9. Verviers, koers van 3 uren met gangmakers. Juli 11. St. Juliaan (Langemarck), koer sen en traagrijden. Juli 16, Ostende, koersen in het park Ma- rie-Hennette. Juli 16. Yperen, kampioenschap van Bel gië, 100 kilometers op baan. Juli L6. Luik, velofeest. Juli 16, Ceroun-Monstygroote ringsteking. Juli 17. St. Nicolaas, koersen in den ve lodroom. Juli 22-23. Verviers, koers van 24 uren zonder gangmakers. Juli 23. St. Nicolaas, velofeest. Juli 23. Brussel, Koersen in den Velo droom, Longchamps. Juli 23. Wasquehal, groote ringsteking in llallye-Paper. Juli 30. St. Nicolaas, koers van 8 uren in den Velodroom. Augusti 6. Yperen, koersen opliet Minne plein. Augusti 6-7. Verviers, groote prijs van Verviers in den Velodroom. Zondag 9 Juli aanstaande, om 5 ure na middag, CONCERT in den hof der Citadelle. Hieronder geven wij het programma 1® DEEL. 1. Allegro Militaire. X 2. Mercédès, ouverture. Wettge. 3. Sapfio, polka. Kakosky. 5. Les Chevaliers gardes, marche triomphale. Thomas. 2° DEEL. 1. Marche Militaire. X 2. Andalucia, mazurka. Heymans. 2. LÉtoileduNord,fantaisie. Meyerbeer. 4. LaValse desAmoureusesH. Moerman. MAATSCHAPPIJ VELO CLITB-YPROIS Lokaai: PfilNCE ALBERT ten 3 ure namiddag, op het Minneplein. ZIEHIER HET PROGRAMMA N® 1. Championnat d'Ypres. 1650 mètres. Entrée 50 centimes. N° 2. Grande internationale, entrai- nés par des machines multiples, motocycles ou tandems électriques. 14000 mètres. N° 3 Internationale pour les non clas- sés de la course 2 et les inscrits pour la course 3. 2500 mètres. N° 4 Pour ceux non classés dans les courses précédentes. 2000 mètres. N° 5 Internationale pour machines multiples, motocycles et tandemsélectriques. 20,000 mètres. Pour les autres conditions voir le pro- gramme. VILLE DE POPERINGHE. SÖCIÉTÉ PHILHARiONIQÜE donné sous la direction de UVE. VAISTELSLAMDE Le Lundi 10 Juiliet, a 6 heures du soir, dans le jardin de la société. De gemeent-n zyn verzocht hunne feesten aan te kondigen. PROGRAMME: A 10 heures, GRAND BAL. BURGERSTAND yan den 30 Juni tot den 7 Juli 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 3. Sterfgevallen. Schaeferin Félicie, 37 jaren, dagloonster, echtgenoote van Vandenbilcke Théophile, Meenenstraat. Derulle Améiie, 65 jaren, zonder beroep, weduwe van Henri Mote en Louis Didier, St. Janshospitaalstraat. Gernay Jean 73 jaren, kloosterling, Mondstraat. Dedier Thérèse, 83 jaren, zonder beroep, weduwe van Vauhee Antoine, Rijselstraat. Bonneel Rosalie,64 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Charles Verbelst, St. Jacob- straat. Hinders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 0. Vrouwelijk gesl. 1. van den 29 tot den 6 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 6. Vrouwelijk gesl. 2. Overlijdens. Henri Ghillebart, 66 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Virginia Lapere. Kinders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 2. Mijnheer L. Lagaune, Kolenmarkt, 67, schrijft: Brussel, 29 Augustus 1898. Mijnheer Vincent, apotheker, rue de la Limite, 33 (Grenstraat), Brussel Ik maak het mij een wezenlijke plicht hul de te brengen aan de werkdadigheid van uw jichtbestrijdend Elixir Vincent. Reeds lange jaren leed ik aan jicht-en rheumatiek zonder eene ernstige verbetering te bekomen niettegenstaande het gebruik van verschillige geneesmiddelen die mij hard aanbevolen hadden geweest. Het is mij vol doende geweest een enkele uwer flesschen te gebruiken om eene onmiddelijke verlichting te verkrijgen en gansch genezen te zijn na er eenige gebruikt te hebben. 't Is dus met groot genoegen en vrijwillig dat ik u deze bijgaande bestatiging aflever. Lagaune. Depot bij M. C. Libotte, apotheker Boomgaardstraat, Yperen. Prijs3 fr.de flesch. (44) MeenenNadere bijzonderheden. Donder dag morgend, rond 2 ure, was Karei Dewulf jachtwaker, wonende te Meenen, op toer met zijnen schoonbroeder, nabij de statie van den Kezelberg, grondgebied Moorseele. Dewulf had enkel eenen stok en zijnen hond medege nomen. Zijn schoonbroeder had een geweer. Dewulf betrapte eenen wildstrooper nabij de hofstede van Verhelst; liij wildeden stroo- per aanhouden doch deze laatste vuurde ver scheidene malen met zijn jachtgeweer op den jachtwaker Dewulf, als om het schot af te weren, brachte de hand op de hoogte van zijnen rechterschouder; de kogels verbrijzel den den linkerhand en den rechterschouder van Dewulf. Vrijdagmorgend heeft doktor Lauwers, van Kortrijk, de linkerhand van Dewulf opengelegd om de stukken lood er uit te ha len, en in den namiddag heeft hij de hand tot halfwege den voorarm afge/.et. Drieloodkor- rels werden uit den rechter schouder van Dewulf gehaald. De jachtwaker heeft zijnen aanvaller niet herkend, daar deze zijn aangezicht zwart gemaaki had, en aanstonds wegvluchtte. De wulf heeft nogtans eenige inlichtingen kun nen geven die het spoor van den wildstroo per voorzeker zullen doen ontdekken. Dewulf, 58 jaar oud, is getrouwd en vader van twee kinderen. Geen landbouwer had den jachtwaker verwittigd, noch uitgenoo- digddeze laatste was op dienst toen hij alzoo aangevallen werd. De schoonbroeder van Dewull had naar den wildstrooper geschoten doch zonder hem te treffen. Waucquier Eluard- Polydoor, 30jaar oud, wever te Halewijn; die beschuldigd wordt van voorbedachte moordpoging op Masure Leontine, vrouw Demuynck, herbergierster op de Barakken, en die naar biankiijk gevlucht was, lieeft zich dinsdag nammiddag, op verzoek van den heer politie- kommissaris Vanden Bussche, komen aanbie den bij t parket, dat met den trein van 3 ure naar Meenen gekomen was. Het parket beeft aanstonds aan den kommissaris bevel gege ven Waucquier aan te houden en in het ge vang op te sluiten. Hij zal naar Kortrijk overgevoerd worden. Vrouw Masure die eerst veiklaard had dat zij den man niet ken de, die den aanslag gepleegd had, heeft nu volledige bekentenissen gedaan en houdt staan dat het wel Waucquier is die op haar geschoten heelt. De betichte loochent kracht dadig. Al de laatste verhandelingen van ge neeskunde wijzen de Waltery Pil aan, niet alleen als het beste purgeermiddel, waar ook als het beste recept om de slijmen en de ziekten veroorzaakt door de vochten en de bloedgebreken te bestrijden. Dixmude. Verschrikkelijk onweer. Zaterdag woedde hier od in gansch den om trek een vreeslijk onweder. Er werd groote schade aangericht. 1 e Pollinchove, viel de bliksem op een pachthof, dat totaal inasch werdgelegd. Men vond het vee verkoold terug. Er is slechts gedeeltelijke verzekering. bij F. VANDERSTUYFT, Boulevard Malou. GROOTE WEDSTRIJD voor 1" PARTIE 1. Marche militaire avec trompettes et tambours (Van Elslande 2. Ouverture de Guillaume Tell (Rossini 3. Scènes et Danses Congolaises (Langlois •4. Le cceur et la main, Fantaisie ^Lecocq 5. Les Bóbés, Polka avec chant (Buot 2™ PARTIE 1. Princesse d'Auberge (carnaval du 28 acte) (JanBlockx 2. Mosaïque sur l'opéra Lucie de Lammermoor (Donizetti 3. La Bónédiction de Poignards (Huguenots). (Meyerbeer 4. La valse du Rossignol, exécutée par M. Oreel Arthur. (Juliens

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2