STADSNIEUWS. Hei Concert der Oud- Pompiers. Examen. Burgerlijke decoraties. Daad vau moed en zelfopoffering. Maatschappij de Onvermoeibaren Rijschool. -m Fritz Vanderstuyft. Burgerstand der Stad Poperinghe. Schrikkelijk on weder, te Aalst werd ingericht. Haar eerste manifest werd geteekend door Priester Daens. Nau welijks was zij geboren, of de jonge partij werd door M. Woeste aan de overheid van het bisdom aangeklaagd. Bij de kiezingen van 1894, kon men niet overeenkomen, en Priester Daens trad in het strijdperk met drie zijner vrienden. De uitslag der kiezing was, voor de be houders, eene bittere teleurstelling; wan neer zij zich gevleid hadden de nieuwe partij te verpletten, bleven twee hunner vrienden, onder dewelke M. Woeste, in balloteering. Hunne woede was groot, er werden pogin gen gedaan bij het bisdom, en den 18 Octo ber 1894, tusschen de eerste kiezing en deze der balloteering, verbood de bisschop van Gent, die tot alsdan niet tusschengskomen was, M. Daens voortaan nog mis te lezen in eene openbare kerk of bidplaats, Wat kenmerkend is, 't is dat de ambt- opschorsing geene tijdelijke opschorsing is geweest, bepaald bij den kiestijd; zij bestaat heden nog. De Bien public noemde den maatregel slechts eene voorkomende voor zorg, die genomen was om de betoogingen en de wanorders in de kerk te beletten. Wanorders zijn er nooit geweest; en het was moeilijk den grooten toeloop van werk lieden te aanzien als eene onrustbarende betooging, die de volksgezindheid van M. Daens weder naar de kerk geleid had, welke zij verlaten hadden. Gedurende verscheidene maanden las M. Daens mis in de bijzondere kapel van het gasthuis. Het bestuur der godshuizen, die zulks met moeite verdroeg, trok voordeel uit eene rede welke Priester Daens in de Kamer uit sprak over de kiezing van Aalst, om hem den ingang der bidplaats te ontzeggen. Door dit voorval was M. Daens in de onmogelijkheid nog mis te^ lezen. Invloed rijke personen kwamen er tusschen en de heer Bisschop van Gent deed voor M. Daens de bijzondere kapel der karmelieten openen. M. Daens, ofschoon bij volksvertegen woordiger en partijoverste was, onthield zich van in verschillige betoogingen te ver schijnen door zijne vrienden ingericht. Er werd hern verboden in afspanningen of hun neafhankelijkheden te treden, in geheel het bisdom van Gent, en dit op straffe ipso faclo, (door het feit zelve) de geestelijke op- schorsing op zich te laten. Dit mistrouwen, waaraan M. Daens zich onderworpen heeft, betrof maar hem alléén. Sedert 1894 hebben verscheidene anti democratische priesters niet opgehouden zich op eene zichtbare wijze met de politiek be zig te houden. Niet tevreden met de demo craten in den preêkstoel aan te vallen, zij vertoonen zich in de betoogingen en spre ken tot in de herbergzalen. In 1890. stemde M. Daens toe, op eenen wensch die hem uitgedrukt werd, zich uit de Kamer terug te trekken ten voordeele van M. De Baets. M. Woeste weigerde deze schik king bij te treden. In 1898 hadden nieuwe on derhandelingen plaats: zij mislukten vóór den onherleidbaren slechten wil van M. Woeste. Eenige maanden vóór de kiezing, werd den heer Daens verboden zich weder als af gevaardigde voor te stellen. Dit verbod werd behouden niettegenstaande de pogingen te Gent en te Rome door de afgevaardigden der christene democraten aangewend. Na zijn vertrek uit de Kamer, onthield M. Daens zich gedurende eenigen tijd van alle strijdende politiek. Over ongeveer tien maanden stemde de aartsbisschop van Meche- len er in toé hem eene heerlijke plaats te Brussel toe te vertrouwen. Hoe strengde voorwaarden voor de benoe ming ook waren, M. Daens aanvaardde en hij werd benoemd in het klooster der Visita tie, te Schaarbeek. w De behouders echter waren beschikt hem niet los te laten. Dreigbrieven stroomden toe in dit klooster, en de verschrikte zusters ba den den aartsbisschop de benoemming in te trekken. Terzelfder tijde werd van wege den bis schop van Gent aanM.Daens bekend gemaakt door de tusschenkomst der dienstmeid van eenen onderpastoor van Aalst dat hij met eene tijdelijke opschorsing van twaalf dagen gestraft was. Sedert eenige maanden, had M. Daens vurig aangedrongen bij zijne oversten om ontheven te worden van den maatregel tegen hem genomen sedert 1894de verplichting de mis in het geheim en met geslotene deu ren te lezen. Daar de tweede bediening die hem door de welwillendheid van den bis schop aangeboden werd, onder deze betrek king hem de voldoening niet gaf die hij verzocht had. weigerde M. Daens. 't Is in deze omstandigheden dat in den Bien public een artikel verscheen, aankon digende dat de bisschop van Gent M. Daens met ambtsopschorsing kwam te straffen. De reden door den Bien publiek gegeven was dezemen vergde van Priester Daens, die het weigerde, de geschrevene belofte van zich niet meer met politiek bezig te houden. Tegen het stille leven van den priester deed men geene de minste berisping; in zijne leering deed men geen een punt uit komen dat strijdig was met de leerstelling of de met de zedeleer. Wat men wilde, was den man doen vallen en de christene demo cratie vernietigen. Tot nu toe, heeft de laffe en armzalige veldtocht, weikon de Woestisten in 't ge niep tegen Priester Daens en zijne familie voeren, tot niets gediend. De priester weêr- staat met eene schoone dapperheid, onder steund door zijn geweten en zijne eerbaar heid, de achting van al de eerlijke lieden bezittende. n Hij heeft zich in zijne partij en in al de democratische centrums eene groote volks liefde aangeschaft die hem wreekt over al den smaad waarvan hij het voorwerp is van wege de keffers die naar zijn kleed blaffen. Zijn programma behelst overigens her vormingen waarover al de liberalen met hem overeenstemmen: algemeen stemrecht, evenredige vertegenwoordiging, verplichtend onderwijs, werkmans pensioenen. Hij heeft zijne bedrijvige rol hernomen daags na het ontwerp Vandenpeereboom neergelegd werd, dat nu onlangs overleden is: Van af den 23 April 11. stichtte hij den Bond voor het A. S. en de E. V. en tee- kende een manifest met de heeren Strauss (gematigde), Lorand (vooruitstrever), Van- dervelde (socialist), Jourdain (van de liberale werklieden partij). Dan trok hij te velde, overal meetings gevende, overal zijn een- voupig woord doende toejuichen, dat be stempeld is met warme overtuiging en recht zinnige eerlijkheid. Inderdaad, 't is het slijk dat rond dien vlaamschen priester omroerd is geweest dat hem vergroot en in het licht geplaatst heeft. Ware verstandelijke martelaar, hij blijft met opgeheven hoofd vóór de achteruitkrui pers die, verre van hem te hebben doen vallen, door hunnen smaad medewerken aan zijne democratische propaganda. Men zal schoon te doen hebben, Priester Daens zal de vriend blijven van het volk tegen het zelfzuchtig ultramontanism. Het Concert, dat zondag 11. door de Oud- Pompiers gegeven werd in den hof der Cita del, heeft volkomen gelukt. Wij hebben eens te meer de gelegenheid gehad de uitmuntende uitvoering onzer schoone harmonie te bewonderenDeBestuur- der, M. Henri Moerman, verdient al onze loftuigingen. De meesterlijke wijze op dewel ke hij de verschillende nummers van het pro gramma uitgevoerd heeft, heeft verscheidene malen de toejuichingen doen losbarsten van de menigte die in den hof der Citadel verga derd was. Gelukkig de muziekanten die zulken mees ter hebben, gelukkig de meester die zulke muzikanten bezit! Zij ontvangen al onze dankbaarheid en onze rechtzinnigste geluk- wenschen M. Auguste Lesaffrè, van Yperen, oud-leerling van het afgeschafte stadscollege en van het College de l'Uaion, komt met groote onderscheiding voor de Jury van Luik zijn examen af te leggen van doc tor in de rechten. Wij bieden hem onze rechtzinnigste geluk- wenschen aan. M. Hector Dehollander, van Yperen, oud-leerling van het college de l'Union en van het college moderne dezer stad, komt met goeden uitslag voor de Jury van Gent zijn overgangsexamen af te leggen van de voorbereidende school naar de bijzondere school der Burgerlijke genie (afdeeling der opzichters). Wij bieden hem onze vurige gelukwen- schen. Bij koninklijk besluit van 14 Juli 1899, werd het kruis van lste klas, toegekend aan den heer Alfons Verduyn, gewezen be stuurder der knechtenschool, voor bowezene diensten. Wij bieden den heer Verduyn onze op rechte gelukwenschen aan. Zaterdag tusschen 11 1/2 en 12 ure 's noens, ging de muilezel van eenen groenselier op hol en doorliep eenige straten. M. Leon Cor- donnier, onzer stad, niets dan zijnen moed raadplegende, wierp zich eensklaps vóór het vluchtende dier en gelukte er in, na vele moeite, zich er van meester te maken. Dank aan de tegenwoordigheid van geest van M. Leon Cordonnier,zijn groote ongeluk ken kunnen vermeden worden, want het was juist op het oogenblik dat de kinderen der verschillige scholen naar huis gingen en dat er vele volk in de straten was. Die daad van moed cu zelfopoffering ver dient eene belooning, des te meer dat het de eerste maal niet is dat M. Léon Cordonnier zich in dergelijke omstandigheden onder scheidt. Indien wij goed ingelicht zijn, zal deze dappere Maatschappij den zondag 23 Juli aanstaande, in den hof der Citadel, Meenen- sche Steenweg, een schoon feest geven. Behalve het Concert zal er eene vlaamsche kermis en een dansfeest gegeven worden. In ons naaste nummer zullen wij het pro gramma dezer feesten mededeelen. Volgens wij komen te vernemen is het op Zondag 23 dezer dat het jaarlijksch feest op het polygonne veld zal plaats hebben met de medewerking van het muziek van Zon- nebeke onder het bestuur van M. E. Iweins, geene uitnoodigingen zullen gedaan worden. In geval van slecht weder, zal er een vaantje op St. Martens kerk geplaatst wor den aankondigende dat het feest geen plaats zal hebben. Mijnheer den Opsteller, Het onweer van woensdag heeft den door gang van het Minneplein zoo belemmerd door den stortregen, dat het schier onmoge lijk is er over te rijden, er is dus eene klei ne verandering genomen, voor de wielrij ders deelnemende aan het kampioenschap van Zondag 16° dezer: Het vertrek is om 8 u. 30 van den Boule vard Malou langs de de Stuerstraat, Boter- straat, Groote Markt, Dixmudestraat, Haze wind, Kalfvaart en zoo voorts naar St. Jan en Brugge. De terugkeer over de markt zal omtrent 11 u. 45 zijn. Men is nogmaals verzocht de 'honden vast te leggen gedurende den wedstrijd en de kin deren te bewaken in den voormiddag. Ziehier de namen der deelnemers 1. Vanderstuyft, Yperen. 2. Herrinck, Sweveghem. 3. Naert, St. Genois. 4. Bauwens, Lier. 5. Seys, Rumbeke. 6. Alen, Jodoigne. 7. Liesse, id. 8. Burger, Antwerpen. 9. Rikiti, id. 10. Valkeneer, Uccle. 11. DeGeeter, Rumbeke. Aanvaard, Mijnheer, mijn oprechte groe- tenissen. Feestkalander en Wedstrijden voor Velocipèden. Juli 16, Ostende, koersen in het park Ma- rie-Henriette. Juli 16. Yperen, kampioenschap van Bel- gie, 100 kilometers op baan. Juli 16. Luik, velofeest. Juli 16, Ceroun-Monsty groote ringsteking. Juli 16, Zillebeke, ringsteking enloopstrijd. Juli 16, Zuydschoote, snelkoers ringste king. Juli 17. St. Nicolaas, koersen in den ve lodroom. Juli 18, Brielen, ringsteking en eierkoers. Juli 22-23. Verviers, koers van 24 uren zonder gangmakers. Juli 23. St. Nicolaas, velofeest. Juli 23, Namen, koers Namen- Givet en terug. Juli 23. Brussel, Koersen in den Velo droom, Longchamps. Juli 23. Wasquehal, groote ringsteking in Rallye-Paper. Juli 24 Auvelais, (Namen) snelkoersen en van duur. Juli 24 Deurne, 25 kil. loopstrijd op baan. Juli 24 Namen, koersen op het plein St Ni colaas. Juli 25 Deurne, wedren op baan voor alle renners. Juli 30. St. Nicolaas, koers van 8 uren in den Velodroom. Juli 30 Fleurus, wedrennen. Augusti 6. Yperen, koersen opliet Miime- plein. Augusti 6-7. Verviers, groote prijs van Verviers in den Velodroom. De gemeenten zijn verzocht hunne feeslen aan te kondigen. BURGERSTAND van den 7 tot den 14 Juli 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 2. Huwelijken. Schoonheere Louis, fabriekwerker en Heet Euphrasie, naaister. Clynckemaillie Ivon, metser, en Dufiou Eugénie, dienstmeid. Vandemoortel Julien, meubelmaker, en Braem Marie, kleermaakster. Platteau Jules, koetsier, en Deconinck Hélène, zonder beroep. Sterfgevallen. Comyn Jeanne, 31 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St. Maertens klooster. Merlevede Dieudonnée, 74 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Bartier Joseph, Lange Thouroutstraat. Dumoulin Jeanne, 63 jaren, huishoudster, echtgenoote van Vallaeys Liévin, Meenenstr. Vandevyver Alphonse, 24 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Vandenberghe Hélène, 12 jaren, scholier ster, Paradijsstraat. Einders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 0. Vrouwelijk gesl. 1. van den 6 tot den 13 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 2. Huwelijken. Edouard Lebon, wagenmaker en Julienne Ostyn, kantwerkster. Maurice Deuwel, pottebakkersgast en He- lene Scherpereel, kantwerkster. Edouard Vergeele, metsersgast en Celina Maerten, dienstmeid. Julien De Poorter, dienstbode en Lucie Riem, dienstmeid. Sterfgevallen. Auguste Demeunynck, 66 jaar, kuiper, on gehuwd, gehuisvest te Proven. - Minot Therese, 75 jaar, zonder beroep, weduwe van Pieter Artois, St. Michielstraat. Du- melie Eusebia 63 jaar, kantwerkster, wedu we van Franciscus Papegaey, Wijk K. te Yperen en in de omstreken. Op de hevige hitte der twee laatste dagen, volgde woensdag avond, zooals het te voor zien was, een vieeselijk on weder, gepaard met eenen overvloedigen regen. Te rekenen van 4 tot omtrent 6 uren, volgden donder slagen en bliksems elkander op. In den omtrek van Yperen zijn er nog al eenige ongevallen te betreuren. Te Yperen in verschillige plaatsen, sloeg de bliksem schouwen en daken aan stuks. In de school van Struyes, viel den bliksem op eenen boom, welke letterlijk in twee werd gesneden. Te Voorrnezeele. Een paard, welk in eene weide graasde, werd door den bliksem gedood. Te Zillebeke viel de (bliksem op eene tweewoonst, Een begin van braud ontstond, doch de vlammen werden spoedig uitgedoofd. Te Thourout, De echtgenoote Laebens, die met een kor- tewagen voerde, van het land kwam, werd door den bliksem getroffen en gedood op den trnmm -c ■Hl T li iTfl r'fi Ifil II Viwm

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2