GBNOVfiVAm BRABANT DE C1RQÜË LIBOT Vlaamsch Theater Eene herinnering. SNELWIELRIJDERS, OP ZONDAG 6 AUGUSTI -1899. Een bekroonde dievenliefhebber. Stad Yperen. Bestuur Libot. Burgerstand der Stad Poperinglie. van den 27 Juli tot den 3 dezer maand. De Fruitboomen. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Landbouw. l 1 dat thans plaats heeft. Het verdient aange haald te worden, want het is walgelijk. Een huurder der Godshuizen, een zeer eerlijk welgekend man, schilder van beroep, sedert meer dan vijftien jaar zijn huis bewo nende en zeer regelmatig betalende, door staat de schande den gevel van zijn huis door een anderen te zien schilderen, 't Is eene snoodheidDat men in de katholieke gazet ten niet meer kome zagen dat de heeren der Godshuizen rechtvaardig zijn, wij zien nu wat er van is. Die heeren zijn loutere kle- rikalen, 't is te zeggen wraakgierig en haat dragend, altijd bereid om onrechtvaardig heden te plegen tegenover hunne politieke tegenstrevers en zulks met het geld zelve der liberalen, die de stichters der godshuizen ge weest zijn. Wat worden de rechtzinnigheid en de ge rechtigheid Doet een ander wat gij wilt dat men u doe. Er zijn katholieken die er schande over spreken en met reden 1 Heeft onze burgemeester, die inde zaak van het oude-mannengesticht de Progrès beschuldigt te zondigen door zijne vrijmoe digheid, ('t is het Journal d' Ypres dat het zegt) heeft hij zijn fameus verslag vergeten van 6 Juni 1891? Herinnert hij zich niet meer dat hij in dit verslag de liberale druk kers uitgaf voor dieven? En wanneer die heeren den burgemeester verplichtten den drukker te noemen die zich plichtig ge maakt had aan de daad in het verslag ver meld, M. Surmont, zeggen wij, heeft hij de vrijmoedigheid gehad in tegenwoordig heid der beschuldigde personen, den naam van den plichtige te zeggen. Neen, niet waar? M. de BMaron heeft die vrijmoedigheid niet gehad 1 Maar hij heeft die verdenkingen gedurende zes maan den laten hangen, en het is maar op de be dreigingen der liberale drukkers dat hij erbarmelijk zijn woord heeft moeten intrek ken in volle zitting van den gemeenteraad. Oh wat zijn die goede klerikalen toch vrijmoedig 1 MAATSCHAPPIJ VELO OLUB-YPROIS Lokaal: PRINCE ALBERT ten 3 ure namiddag, op het Minneplein. ZIEHIER HET PROGRAMMA: N° 1. Championnat d'Ypres. 1650 mètres. Entree 50 centimes. N° 2. Grande internationale, entrai- nés par des machines multiples, motocycles ou tandems électriques. 14000 mètres. N° 3 Internationale pour les non clas ses de la course 2 et les inscrits pour la course 3. 2500 mètres. N° 4 Pour ceux non classés dans les courses précédentes. 2000 mètres. N°5 Internationale pour machines multiples, motocycles et tandemsélectriques. 20,000 mètres. Pour les autres conditions voir le pro- gramme. «de BERICHT. Men kan van heden af kaarten bekomen bij al de leden der maatschappij. Famillie kaart fr. 3.00 Voorbehoudene plaats 1.00 Voor de leden in bezit hunner kaart van den Belgischen bond of Belgischen Touring- club: 0.50 centiemen. Niemand mag zijn rijwiel op het plein brengen tenzij de deelnemers der loopstrijden men is ook verzocht de honden t'huis te laten. Feestkalander en Wedstrijden voor Velocipèden. Augusti 6. Yperen, koersen op het Minne plein. August! 6-7. Verviers, groote prijs van Vervicrs in den Velodroom. Augusti 8. Ringsteking en volksspelen te Yperen. Augusti 13. Brugge, ringsteking. 15. Antwerpen, corlège met pre- mien. Augusti 13-15. Antwerpen, koersen in ve lodroom. 17 Augusti. Groote prijs van Oostende. Augusti 20. Westroosbeke, snelkoersen. 20. Pilhem, snelkoersen. 24 Augusti. 50 kilometers met gangma kers, Oostende Velodroom. De gemeenten zijn verzocht hunne feesten aan te kondigen. Wij vernemen met genoegen dat de h C. Baghein, handelaar in de Rijselstraat, al hier in den grooten prijskamp van S' Vin cent (837 kilom.) komt bekroond te worden. Het is algemeen bekend dat M. Baghein een verzameling van de beste reisduiven be zit en zeer vele prijzen behaald heeft. Wij bieden den ieverigen liefhebber onze beste gelukwenschen aan. Alhier aangekomen Stad Yper Groote Markt onder het bestuur van den Heer A. VAN LISSUM. Deze tooneeltroep zal de eer en het voor deel hebben, hier eenige vertooningen te ge ven, waarvan wij hieronder het programma mededeelen. Het geachte publiek mag ver zekerd zijn dat deze vertooningen zeer aan genaam zullen zijn. Niets zal gedaan worden wat> de góede zeden zoude kunnen kwetsen de ouders kunnen met volstrekte gerustheid hunne kindeeen laten komen. Ziehier 't programma drama in 6 bedrijven en 7 tafereelen vertoond volgens ware gebeurtenis o— Ten einde het publiek niet te laten weder keeren onder den indruk van dit droevig drama, zal om ie eindigen, een der Panto- mienen van het kluchtig repertorium ge speeld worden. N. B. De Bestuurder handelt bij over eenkomst met de Onderwijzers, Bestuurders van Pensionaten, enz., voor vertooningen voor kinderen, Bureel om 71/2 ure. Aanvang om 8 ure. Prijzen der plaatsen le plaats 1 fr.; 2e pl. 50 cent. 3" pl. 30 cent. Men kan van twee ure 's namiddags kaar ten aan het bureel verkrijgen. is aangekomen op tie markt, en zal aldaar gedurende de kermis om 8 ure 's avonds eene groote buitengewone voor stelling geven met een nieuwen troep ar- tisten en nieuw werk van gedresseerde paarden. Tot slot Schoone nieuwe pantomime, De bende van Baeckelandt. Prijzen der plaatsen: l"e rang, 1,50 fr. 2de 1 fr. 3de 50 c. De schoone en mooie vertooningen dat het gezelschap van M. Libot met kattefeest hier in Yperen gegeven heeft, is nog in het ge heugen der Yperlingen. Het heeft meer dan eens gebeurt dat er plaats te kort was. Dus liefhebbers opge past. BURGERSTAND van den 28 Juli tot den 4 Oogst 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 4. Huwelijken. Lammerant Gyrille, lanlbouwer, en Ver- Eecke Marie landbouwster. Philippe Alois, bakker en Pertry Eugénie, zonder beroep. Lorent Henri, professor, en Eelbo Clémen- ce, zonder beroep. Sterfgevallen. Ilyntens Maria, 63 jaren, naaister, wedu we van Stekelorum Auguste, Meenenstraat. SantyEdouard, 63jaren, weduwenaar van Titeka Amélie, Meenenstraat. Vilain Henri 68 jaren, metser, weduwe naar van Scheerssen Romanic, St, Nikolaas buiten. Verbrugghe Camille. 61 jaren, zonder be roep, echtgenoot van Stekelorum Guillaume Thouroutstraat. Einders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 3. Geboorten. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 7. Huwelijken. Remy Tally, klompenmaker, en Maria Creus,-kleermaakster, bei le te Poperinghe. Overlijdens. Ponseele Valentine 23 jaar. ongehuwd, Casselstraat. Einders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 4. Zijt gij soms niet verwonderd geweest, beste lezer, over het verschil in groei tusschen twee rijen boomen, die dikwijls maar op eeni ge lionderde meters van elkander staan? Hier ziet gij sterke en gezonde boomen, die hunne vruchten behouden, daar zijn kwijnende boompjes, die niet groeien en waarvan de vruchten afvallen. In de meeste gevallen, is deze onvrucht baarheid le wijten aan gemis van lucht rond de wortels, Niets is slechter voor de boomen dan ze te diep te planten. De wortels die te diep zitten om den weldoenden invloed van de zon, lucht en vochtigheid te genieten, vergaan grooten- deels en zijn daardoor oorzaak van kwijnen. Nadat zulke hoornen eenige jaren hebben gekwijnd, vormen zij dikwijls eene tweede kroon van wortels op de plaats waar de eer ste staan moesten. Vruchten brengen zij weinig of niet voort; zij bloeien, maar dat is dan ook al. Ziet eens in welke gronden de boomen weelderig groeien en waar men 't schoonste fruit aantreft. Is het niet in goede zwartachtige gronden, d&ar waar de wortels gestadig lucht vindeD? Hebt gij jODge boomen die niet willen dragen, aarzeld niet ze te verplanten en zet ze ondieper; dan zult gij binnen eenige jaren rijke oogsten verkrijgen. Wilt gij planten in leemaebtigen, diepen, kouden grond, leg dan in het onderste van den put, tusschen twee goede aardlagen, eene laag steengruis, hierdoor kan de lucht gemakkelijk tot aan en rond de wortels dringen. In frisschen, natten grond, moet gij schier bovenop planten, en rond den stam dan de noodige aarde bijbrengen om de wortels bijeen te bedekken. Men moet niet aarzelen dep grond om te spitten rond den stam der boomen in de eer ste jaren na de planting. Het is bekend dat de beste vruchtboomen te vinden zijn in be bouwden grond. Wellicht breekt men hier of daar eenige wortels, maar terzelfder tijd verbetert men den grond en men stelt hem in aanraking met de lucht, en de wortels groeien krachtiger dan voorheen. De planten, evenmin als de menschen en de dieren niet meer kunnen ademen, dan is het met hen gedaanen zoo gaat het ook met de planten. Dus kort en goed: zorgt voor eene goede vei luchting van den grond, plant niet te diep en uwe boomen zullen krachtig groeien, de vruchten zullen zich goed zetten en de boo men zullen gemakkelijker hunne vruchten behouden die er des te beter om zuilen zijn. Jicht- en rheumatieklijders zoekt niet langer: Het geneesmiddel ter bestrijding uwer kwalen is gevonden. Debekomene uit slagen, bestatigd op duizenden ongelukkigen doen een ieder in verwondering staan. De zekerheid der bekomen genezingen is daar om de rne.st ongeloovigen te overtuigen Dit kostbaar geneesmiddel is het jicht- en rlieumaliehbestrijdend Elixir Vincent van Brussel. Depot bij M. C. Libotle, apotheker Boorngaardslraat, Ype> en Prijs: 3 fr.de fiesch. (qgj Avelghem. Vrijdagmorgen rond 4 ure heeft de genaamde Vital Autrop, make laar in paarden, oud 61 jaar, zich gezelf- moord op zijne slaapkamer, ter herberg La chasse royale, waar hij op logist was. De bewoners van het huis die in de vroegte gewekt werden door de losbrandingen van vijf revolverschoten, snelden naar boven waar zij de kamerdeur van Antrop langs bin nen gesloten vonden. Toen zij er in gelukten de deur open te krijgen, weerklonk een zesde revolverschot. Vreeselijk schouwspeldaar lag voor het bed het lijk van Antrop, wiens hand, in de laat ste stuiptrekkingen der dood, den revolver vastklemmende, het laatste schot langs den plankvloer had doen afgaan. Vijf kogels had den het hoofd doorboord. Men denkt dat de ongelukkige gehandeld heeft in een aanval van koorts. De personen die lijden aan verstopt heid of aan welkdanige leverkwaal of aan doening der ingewanden, kunnen niets heil zamer nemen dan de Walthéry Pil. Meer dan 15,000 genezingen 's jaars. Rousselare. De muil- en pootplaag heerscht tegenwoordig op den buiten van Roesselare onder hetrundvee. In al debuiten- wijken heeft het gemeentebestuur het toe passelijk reglement doen aanplakken. Zekere landbouwers mogen geen melk meer verkoo- pen in de stad. De Bloedeloosheid, 't is te zeggen het gebrek aan bloed, dat de oorzaak is van zoo vele kwalen (zwakheid, bleekheid, kloppin gen, zenuwpijnen, verlies in 't wit, moeilijke maandstonden) is in korten tijd genezen door de Pil van Dr Raphael, fr. 1.15. Rijsel. Een lijk ontdekt. In eene gracht, loopend langs de spoorbaan tusschen Douai en Rijsel, vond men het lijk van een man. Men weet nog niet of het lijk dit zou kunnen wezen van den moordenaar van M. Schotmans. Waaffels De Beukelaer, rhum-confiture. Cacao De Beukelaer, is de fijnste Chocolade De Beukelaer, is de lekkerste. Over roggeteelt in lichte grond. bij P. VANDERSTUYFT, Boulevard Malou. GROOTE WEDSTRIJD voor ,»-«»-*•—< De rogge is van alle onze graangewassen het best geschikt voor lichte gronden; zij is bestemd tegen alle weer en kan zich desnoods tevreden stellen met weinig vruchtbaren grond, in een woord, zy is het graangewas der arme gronden. Indien de rogge, inonze lichte gronden, gewoonlijk eene op brengst van 1400 kg. graan en 4008 kg. stroo per hectare niet te boven ga, is dit te wijten aan bet misbruik dat men van hare hardheid maakt, met de voornaamste voorwaarden harer teelt te ver- waarloozen. Om de vruchtbaarheid der rogge te vermeerderen en groote opbrengsten te bekomen, moet men de voorwaarden in 't oog houden, waarvan wij hierna de voornaamste opsommen a) Men moet den grond goed [opwerken en hem gedurende 2 a 3 weken minstens laten rusten, al vorens hem te bezaaien, want de rogge eischt goed opgewerkte doch belegen grond. b) De rogge moet gezaaid worden bij droog weer en vroeg genoeg, opdat zy den tijd hebbe, vóór den Winter krachtige wortelscheuten te maken. c) Het uitspruiten der rogge vóór den winter is van het grootste belang, daar de overvloed van oogst er bijzonder van afhangt. Zelfs in geval van vroege zaaïng geschiedt dit uitspruiten niet zooals het behoort, dan indien de grond, onder opslorp- baren vorm en in voldoende hoeveelheid, al de noo dige minerale voedingsbestanddeelen bevat: stik stof, phosphoorzuur, potasch en kalk. De zandgronden echter, zijn van natuur arm aan phosphoorzuur, potasch en kalk, en daarenboven bewaren zij slecht de stikstof. In geval men den grond met stalmest bemest, zal deze meststof hem van deze voedende bestanddeelen voorzienmaar in 't algemeen in onvoldoende en altijd in slecht geövenredigde hoeveelhedenwant, indien de stalmest betrekkelijk lyk is aan stikstof, potasch en kalk, is hij daarentegen te arm in phosphoor zuur. Dit laatste vruchtbaarmakend bestanddeel ontbreekt dus altijd. Alzoo is het ook in 't alge meen voor de stikstof, de potasch en de kalk, aan gezien de bemestingen met stalmest gering zijn in zandgronden. Indien men dus een rijken oogst wil bekomen, moet men zijnen toevlucht nemen tot de minerale mesten. In alle geval is het gebruik van phosphaatmest onontbeerlijk, hetzij men met stal mest bemest of niet. Het phosphoorzuur zal 't voordeeligst aangewend worden onder vorm van metaalslakken gemiddeld 400 kg. per hectare. De metaalslakken verrijken gelijkertijd den grond in twee voedende bestanddeelen, onder opslorpbaren vorm, hetzij het phosphoorzuur en de kalk, welke eveneen» in zandgronden ontbreken. Deze mest

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2