Nog een klerikaal schandaal. STADSNIEUWS. Velofeest. Sint Augustinus. Geeft aan Gesar wat aan Gesar toekomt. Eene les voor wie het toekomt. Een eerlijke daad. Oud-Pompiers. Ongeluk. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. eenigen voorraad te dragen. Theresia ver trok vergezeld van eene barer kleine vrien dinnen, van denzelfden ouderdom als zij, Maria-Regina Rinarl. Onder don we?, bij eenen vijver den vjjver van Lémo ontmoetten de twee kinderen den helper der Broederschool, den broeder Arétas, die niet meer dan negentien jaar oud is. Na eenen oogenblik met de meisjes gespro- keu te hebben, beval hij aan Maria haren weg naar de Buzardière voort te zetten. Wanneer het kind ver genoeg verwijderd was, nam hij Theresia bij de hand en leidde haar in eene naburige weide. Daar, maakte hij misbruik van de arme kleine. Theresia gevoelde eene zoo geweldige pijn dat zij hevig begon te schreeuwen. Alsdan kwam Maria op hare stappen terug. De broeder werd bevreesd en vluchtte. De twee meisjes, het eene 't andere onder steunende, vervolgden hunnen weg naar La Buzardière. Bij Mevr. Lerat gekomen, ver telden zij het schandelijk voorval. Mevr. Lerat leidde de kleine Theresia, gansch be bloed en die nauwelijks gaan kon, naar hare ouders terug. M. Gauthier, op de hoogte gebracht, ging onmiddelijk naar de pastorij, waar broeder Arétas verblijft. Hij was er niet. De pastoor bevestigde dat hij niet wist waar hij zich be vond. Hij berispte alsdan den ongelukkigen vader, toonde welk kwaad hij zou doen aan den godsdienst(?) indien hij die ongelukkige zaak kenbaar maakte, en bekwam van hem de belofte dat hij geene klacht zou neêrleg- gen. 's Anderendaags was broeder Arétas in de school van Augan door een anderen broeder van het Instituut vau Ploërmel vervangen. Verzekerd van de straffeloosheid, de dib- baards volharden in hunne aanslagen. Heden nog hebben wij eene afschuwelijke daad in te boeken, begaan te Bezons door een ou d-trppisten broeder, Cleophas D, thans koster in de kerk van Bezons. Gisteren namiddag schepte die sater de frissche lucht op den oever der Seine, toen hij twee kleine jongens ontwaarde die zich baadden. Op dit zicht ontkleedde zich de vuile schijnheilige, trad in het water en begon een gesprek met de twee kinderen. Hoe overhaalde hij hen zich lijdzaam aan zijne onkuische fantazijen? Mysterie. Altijd is het zeker dat een voorbijganger, M. Blanqui, die Bezons bewoont, den ellende ling beüapte in eene beteekenisvulle hou ding. Verontwaardigd, de man vatte den smeer lap bij den kraag en sleurde bem naar de gendarmerie. De jongens heeten Louis D:.. en Jaak T... Zij zijn elfen twaalf jaar oud. De koster, na gepoogd te hebben zich uit den slag te trek ken, door jezuietiscke uitleggingen, beeft geëindigd met te bekennen. Hij is naar het gevang gezonden geweest. Hoe is het mogelijk nog ouders te vinden die hunne kinderen aan zulke schurken toe vertrouwen. LïAuroreZondag 27 Augusti 1899). Zondag 1.1. beeft de Velo-Club zijn uit stap naar Gent gedaan om deel te nemen aan het festival. Gelijk na gewoonte regende het des morgends vroeg toen de leden ver gaderden, om samen bij den voorzitter M. Van Besiën het vaandel af te balen niet zonder reden dus, dat de club zich voorzien beeft van een lederen klak, want de toe vallige regendagen op hunne feesten heb ben hen gedoopt met den bijnaam van: nalle klakken, voortsvloeiende waarschijn lijk van bet woord natte kazakken dat een onzer muziekmaatschappijen gekregen heeft voor dezelfde roden. Na de verplichte groet gedaan te hebben bij bet uitkomen des vaan dels heeft het korps, trompetters aan het hoofd zich naar do statie begeven om met den trein van 7 ure af te varen. Een wagon was afzonderlijk voorbehouden om, gaans- keerens, de velos te vervoeren. Gedurende geheel den weg heerschte er in de rijtuigen niets dan geestdrift; men kniesde hier en daar bij het stilhouden in de statiën de boerinnetjes, bijzonderlijk onze trompetter Mooze die alras een spreek woord toepaste, omdat er een oude sukkpl wel, wel, uitriep toen ze het trompet geschal had gehoord. Men was reeds in Gent als dit woord nog dikwijls herhaald werd. Toen men aldaar plaats had gevat op N° 22 ons voor den stoet aangeduid, be gonnen na een half uur wachtens de ver- schillige maatschappijen op hunne beurt zich te rangschikken en om 10 ure en half werd bet signaal van vertrek gegeven aan een honderdtal maatschappijen waarvan 14 mu ziekkorpsen in velo. Na eenige straten doorreden te hebben, werden de hoofden van ieder club in de groote zaal der Scatting- Ring ontvangen door het gemeentebestuur en het comiteit der tentoonstelling. Menige redevoeringen werden er uitgesproken over den vooruitgang van den rijwielhandel, uu- tomobielism, over den Belgischen Wiel rij - dersbond, over den grooten toeloop der vreemdelingen die in zulk groot getal had don beantwoord op hunne aanvraag, over M. Georges D'hondt opper-consul van Gent en M. Edmond Delaeter, onder-consul we gens den vlijt aan den lag gelegd om de feest te doen lukken. Na al die ceremo niën werden er zoo eenige manden cham pagne geledigd en iedereen nam plaats aan de verscbillige tafels met kristalen glazen voorzien. Gedurende deze verbroedering dier vreemde clubs onder elkander gezeten speel de het groot muziek der club «La Gantoise- een harer schoonste stukken. Men gaf zich om 12 ure en half de hand, elk begaf zich naar zijn hotel om zich na het noenmaal terug te vinden op den kouter om 2 1/4 ure. Onze club was in het Restaurant Bouard, Kleine Kruisstraat afgestapthet is over bodig te zeggen dat er een lekker diner werd opgediend waarvoor wij den eigenaar van het hotel niet genoeg kunnen aanbeve len voor het toekomende; dezelfde geest drift duurde altijd voorts, bijzonder, dat de club van S' Nicolaas die in dezelfde zaal at, ook eenige mannen bezat die in het piano spelen en zingen niet ten achter moesten blijven. Om 3 ure waren de maatschap pijen allen op weg in stoet naar de tentoon stelling. Men kon aldaar de verscbillige exertitesin veto bezien, ofwel de uitvoering, vóór de jury, der muzieken in velo, of de trompetters maatschappijen in velo, of het concours van vaandels, bovenal de schoone galerijen der verschillige nijverheden die de tentoonstelling bevat. Om zes ure verlie ten wij de tribuun der speelplaats alwaar de loting van premiën had plaats gehad en waarin de Velo-Club 55 franks won boven de twee bronzen medaliën waarvan één van het verstafgelegene en een van ons vaandel. Na aan de statie de velos geladen te hebben nam men een laatsten Gentschen dobbelen en vooruit naar Yper. Velen onder de leden waren onderwege ingesluimerd 't zij door de moeite, 't zij door den vaak, welligt door een laatste pintje genomen te hebben maar eens de statie van Yper bereikt is iedereen op touw, om opnieuw de verma kelijkheden te herbeginnen. Er werd een laatste toertje gedaan door den club en trom petters tot aan de marktplaats, allen in bezit van een venitiaansch lantaarn om aldaar te scheiden in de beste vriendschap en met de hoog nog dikwijls zulke schoone uitstapte zien hernieuwen. Men neemt reeds de verbintenis het feest dat zich op S' Pieters aankondigt door geheel den club te verte genwoordigen, en een groep te vormen die zijn velos de schoonste zal versieren. Zooals men ziet geeft men den moed niet op in den Velo-club. Maandag, ter gelegenheid van het naam feest van M. Aug. Brunfaut, kommandant der Oud-Pompiers, bood de muziek dezer maatschappij hem eene prachtige serenade aan. Men had gezegd dat de Oud-Pompiers de zelfde stukken gingen uitvoeren die zij voor nemens waren te spelen op bet festival van 13 Augusti, en de Rijselstraat was zoo prop pend vol dat men geen appel ter aarde kon smijten. Onnoodig te zeggen dat een donderend handgeklap en bravogeroep elkeen der uit gevoerde stukken begroetten en dat de Oud- Pompiers eere haalden van de hulde die zij hunnen kommandant bewezen. In ons nummer van over 8 dagen, spre kende over de prijsdeelingen, hebben wij gezegd dat niemand anders dan M. Colaert, schepen van 't onderwijs en éénmaal M. R. Begerem de prijsdeelingen hebben bijge woond. Welnu, dit is onnauwkeurig, want men verzekert ons dat M. R. Begerem bijna op al de prijsdeelingen is tegenwoordig ge weest. Wij verhaasten ons deze misgreep te her stellen en aan Cesar te .geven wat aan Cesar toekomt. Mocht men ons dezelfde opmerking maken voor de andere leden van den gemeenteraad, wij zouden ons gelukkig achten eene terecht wijzing te doen, maar ongelukkiglijk daar is geen nood voor, die heeren derangeeren zich niet geerne voor een schoolfeest. Maandag 11. speelden eenige kinderen rond den vuilput die zich achter de herberg De Slerre bevindt en die sedert lang reeds zou moeten gevuld zijn,omdat bij een besten dig gevaar oplevert voor de kinderen en eenen stasalc uitwasemt die nadeelig is voor de openbare gezond heid. Eensklaps hoorde men een hartverscheu- renden schreeuw, het was een der kinderen dat in den put gevallen was en onvermijde lijk in de modder zou omgekomen zijn had den eenige menschen die aan het bollen waren, in De Slerre, hem niet ter huipe hadden gesneld en alle moeite aanwendden om hem van eene zekere dood te redden. Het was den heer Karei Desmedt die het waagde den kleinen onvoorzichtige te red den. Het is nog een verbeteringswerk van onze stadhuismannen,'t is twee jaar dat men be zig is om dien modderpoel te vullen en nog niet voleind alhoewel bij reeds menigmaal ongelukken veroorzaakt heeft. 'T is eene ware schande. De genaamde Arthur Morel, werkman, vond deze week een gouden damesuurwerk, bezet met gesteenten, en voorzien van eene gouden ketting. De eerlijke werkman ver haastte zich de politie van zijnen vond te verwittigen en toen hij vernam wien de verloren voorwerpen toebehoorden begaf hij zich ten huize der eigenaarster en bestelde haar de juweelen. Een schoone belooning was de prijs zijner eerlijkheid. Het is zondag 10 september dat deze maat schappij uitgenoodigd is om in de zaal der maatschappij S' Cecilia, hof Sk Sebastiaan, een luisterlijk concert te geven. Vertrek uit Yperen ten 2 u. 34 Aankomst te Roeselaere 3 u. 04 Vertrek uit Roeselaere 7 u. 37 Aankomst in Yperen 8 u. 12 Prijs voor gaan en heeren. Tweede klas 1 fr. 75 Derde klas 1 fr. 15 De leden der Oud-Pompiers die begeeren deel te nemen aan dit uitstapje worden ver zocht zich te doen inschrijven in het lokaal der maatschappij de dagen der repetitien. De lijst zal gesloten worden den Vrijdag 8 September. Een smartelijk ongeluk heeft Zondag 27n Augustus plaats gehad. Zekere Delanoye van Gheluvelt zich naar de koersen van Zantvoorde begevende reed in volle vlucht den berg af aan de herberg de Vodcle toen hij plotselings een kind van 3 jaren te midden der weg vondden tijd niet hebbende bette vermijden heeft het kind een hevigen schok gekregen met het ongelukkig gevolg dat liet op den slag gedood was. Den wiel- rij.lei denkende dat het in bedwelming was droeg zelf liet slachtoffer in de woonst der ouders, die op dien oogenblik afwezig wa ren. Een les voor allen die te snel willen loopen als bet niet noodig is. Ook voor de moeders om hun kinderen beter te bewaken. Feestkalander en Wedstrijden voor Velocipèden. 3 September, Brussel, velodrooom. 5 September, Zonnebeke, Snel loop en ring- steking. 7 September, Renirighe, snelkoersen en ringsteking. 11 September, Oostvleteren: Stielloop en ringsteking. 17 September, Brussel, koersen van 0 uren in velodroom. De gemeenten zijn verzocht hunne feesten aan te kondigen. BURGERSTAND van den 25 Oogst tot den 1 September 1899. Geboorten. Manr.clijk g?sl. 3. Vrouwelijk gesl. 0. Huwelijken. Banckaert Maurice, negociant, en Desma- dryl Helena, zonder beroep. Sterfgevallen. Forrest Clement, 70 jaar, zonder beroep, weduwenaar van Vandelanoitte Sophie, Ro zenstraat. Ceriez Constance, 71 jaar, zonder beroep, weduwevanHennaert Ëdouard,Boesioghestr. Duthoit Maria, 77 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Rijselstraat. Vandecastelle Jules, 19 jaar, pasteibakker, ongehuwd, Lombaardstraat. Goddyn Amelie, 86 jaar, zonder beroep, weduwe van Noliet Felix, Bollingstraat. Lorrain Karei,62 jaar,landbouwwerkman weduwenaar van Odent Julie, St. Jacobs- buiten. Gbemar Florimond, 60 jaar, hoefsmid,we duwenaar van Jolyt Philomena.Thouroutsrt. Einders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 3. Miserabele lafheid! Wij dagen het nieuwsblad van Yperof wie ook van de katholieke partij uit, de misera bele la ffaards goed te keuren die te Pope ringhe de naamlooze lasterbrieven rond zenden tegen d'heer René Verscheure, ge meenteraadslid. Wat houdt dit in? niets dan eene onbe schaamde misérabele lafheid waarvoor dat iedereen die een zierken eergevoel bezit zou moeten bloozen. Laf lasteren, ziedaar het kenmerk der Poperiogscke katholieken die den moed heb ben M. René Verscheure op zulke rampza lige wijze aan te vallen. Molière heeft het sedert lang gezegd: Tant de fiel entre 't il dans l ante d un devol 1 Is er zooveel gal in de ziel van een kwezelaar. Inderdaad t moet er veel zijn om op dergelijke laffe wijze iemand te beschuldigen. Die vermomde kle rikale lasteraars zouden ten minsteden moed moeten hebben zich te doen kennen en hun ne walgelijke teekeningen met hunnen naam te onderteekenen. Maar er zijn aanvallen en beschuldigin gen die iemand vereeren, en van die soort zijn deze tegen Verscheure gericht. Hetzij ter zijner eere gezegd dat de gansche stad afkeer heeft en schande spreekt van de ha telijke vervolgingen welke men tegen hem durft inspannen. In d'heer Verscheure's plaats zouden wij er ons weinig mee bekom meren, maar wij zouden toch een klacht in dienen bij de politie al ware het maar om als t zijn kan de afschuwelijke laffaards den bak in te zenden. Doch de hoofdmannen der katholieke par tij van Poperinghe zouden het voor plicht moeten houden dergelijke schelmerij open baarlijk af te keuren, zooniet strekken deze eerloosheden tot oneer van hunne partij. God zij dankwij liberalen en ook de socia listen mogen fier zijn geen mannen te tellen die tot zulks bekwaam zijn. van den 24- tot den 31 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 5. Vrouwelijk gesl. 4. Huwelijken. Charles Copelier, plafonneursgast en Emma Debyzer, kantwerkster. Omer Truwant, timmermansgast en Ma ria DeCroix, kantwerkster. r-r.-jï.lr tMHd «iïïi—n» "nii'iuii ■■iiiiiiiwn i i ui ii i ii in |IMI mimi»—.ui.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2