VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Alexander Hannotiau Veertiende jaar Zaterdag 9" September 1899. Nummer 37. Het Onderwijs. Scholen en Gevangenissen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of por maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenaslraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamdo artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij on onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende u orden niet-opgenomen. Onderstaande artikel knippen wij uit Het Recht het orgaan der ehristene Volkspartij Verplichtend Onderwijs. Een der grootste hinderpalen wel ke dienen uit den weg geruimd te worden om gemakkelijker te komen tot de volksverheffing is: de onwe tendheid eruit bannen met het van jongs af te leiden op de ladder der wetenschap, opdat het op tijd zijne eigenweerde zou kunnen schatten en op gekomen stond zijne rechten als mensch zou kunnen eischen. Dit edel gedacht voert de Christene Volkspartij in zich en wou het uitvoe ren door toepassing van het verplich tend onderwijs, hetwelk gedeeltelijk dien onmetelijk diepen afgrond zou vullen, welke), nu bestaat tusschen arme en rijke. De arme, die veelal nooit eenig onderwijs heeft genoten, dient meestendeels tot slaaf van den rijke die door eene grondige studie (lank aan zijn geld) ten volle het weinig begrip van den ongeleerde heeft beseft en er daardoor een zeker werktuig van maakt hetwelk veelal voor gevolg heeft nen vurigen haat tusschen den arme en den bezitter. Daarom zeggen we in volle overtui ging dat het onderwijs zoo noodig ge geven is aan den mensch als bezorgd heid aan nen teederen boom waarvan men later de vruchten wil genieten zonder bezorgdheid zal hij voor vol wassen te zijn: krom groeien, vallen tot niets vergaan, zonder ooit eenig goed of voordeel aan de natuur weer gegeven te hebben. Zoo mag in vergelijking gesteld worden een volk, bij wie 't onderwijs on zijn work. 3de Vervolg. Diestukken zijn uiterst keurig afgewerkt en hun archaïsch karakter schenkt aan het ge heel eene bijzondere aantrekkelijkheid, zelfs geschiedkundige of folkloristische waarde, waarover Hannotiau zich ter dege ver- hoovaardigen mag. Ook was het een wensch van wijlen den Baron de Hauleville die werken in Ingelmunstersche tapijten te zien uitvoeren en deze op te hangen in de provinciale vergaderzaal van West-Vlaande- renjdoch gebrek aan middelen schijnt de eeni'ge oorzaak te zijn, waarom tot heden nog geen begin van uitvoering aan dit ver leidend ontwerp gemaakt werdkon echter dit gelukkig oogenblik welhaast aanbreken, onze stad zou een nieuw pronksieraad van Ylaamsche kunst rijker worden. Het ware evenwel verkeerd, uit hetgeen voorafgaat te willen opmaken, dat Hannotiau uitsluitend zijne onderwerpen te Brugge zoekt en vindt. Wel neen I daarvoor is hij een te veelzijdig kunstenaar,en,{al gaat zijne voorkeur tot het droornerige en het vrome, soort van stillevens met personen, hoezeer verwaarloosd wordt, 't mag nog in geboren gaven bezitten, 't zal op het einde de weerkaatsing zijn van het laatste der veelvuldige afgietsels van een beeld, dat op het einde nen niet- deugende domme plaasterklomp is geworden. Voor een onwetend volkwelvarend zijn is zoo onmogelijk als nen blinde een tweegevecht opdringen met nen scherpzienden persoon, hij zal u ant woorden: onmogelijk,'k moet eerst 't daglicht hebben; dat zoo een volk werke en zwoege, altijd zullen er eenige slimme jannen op uit zijn het door dwang of looze trekken de eer ste vruchten van zijnen arbeid af te persen. Opstaan zal het niet zoo lang zijn geest verstompt is en het onwe tend blijft. Zie in België, wat is de groote oor zaak van het stoffelijk en zedelijk verval van het volk, wie is er de schuld van dat de kinderen tot over korten tijd van 10-11 jaar op 't ge touw wierden gezet, en nu nog van aan dezen ouderdom aan egge of rol worden gespannen, om daar van jongs af hunne geesten te verstompen en hunne ledematen aan de verkwij ning bloot testellen? D'onwetendheid. Wat is de oorzaak van den vrou wenarbeid in de fabrieken waarvan de kindersterfte het ijselijkkenteeken en de aanhoudende werkeloosheid der manspersonen het treurig gevolg is? Altijd d'onwetendheid. En hoe dat Omdat hunne voorkomenden te weinig hunnen geest zijn ontwikkeld geweest die nooit vastbaar was voor eenig gedacht van kopverheffing, omdat ze te slaafsch bogen voor eeni- die woorden ook tegen elkander botsen toch wijdt hij wel zijne opmerkzaamheid aan andere onderwerpen, welke hij met evenveel brio behandelt en elders gaat opzoeken. Dit getuigen zijne acht teekeniQgen De Hoeve, afgenomen op de hofstede - De zeven Toren tjes», te Assebrouck; zijne schilderijen: Maal tijdtoebereidselen; Gerritje, Kaatje (i) en Jeitje (drie eerste stuks van eene geheele reeks herinneringen aan Zeeland), Oud ge sticht en Eene Antwerpsche vrouw (her inneringen aan de Scheldestad); Oud Brus sel; De Kalvarieberg{üitL\Qr medegebracht), De drie Zustersteden (oog onafgewerkt), zonder eene lange reeks teekeningen te ver geten voor Chs De Coster'3 Uilenspiegel, Baudelaire'8 Flew s du mal, Flaubert'8 Ten- tation de Sl Anloine en andere, verspreid bij Edmond Picard te Brussel, kunstliefheb bers te Parijs, te Brugge, te Lyon en elders. Onder Hannotiau's werken is er echter een waarbij de Bruggeling een oogenblik hoeft te verwijlen: het geldt zijn album, Villes mor- tes, aan Brugge opgedragen en in 1894, met een voorwoord van Emile Verliaeren, ver- ge mannen, zooals de belgische be waarders, die er alle belang bij had den het volk onwetend te houden om des te gemakkelijker te kunnen uit buiten. Laat ons het onderwijs verplich tend maken en een goede stap zal voorwaarts gedaan worden tot ver mindering der klienteel van verbete- ringscholen, rasphuizen en gevange nissen waar meest de kostgangers ervan binst hunne kinderjaren op de straat het begin van luiheid hebben opgedaan en den verpestenden stank van onthucht en zedeloosheid hebben ingeademd; bloemen die ontluiken moesten voor de zon eener lieve maat schappij, maar die door gemis aan opvoeding van het beschaafd wereld- tooneel zijn weggerukt geworden. Door het verplichtend schoolgang zou men dwang opleggen aan d'ouders zegt Woeste; aan de slechte ouders die zich onverschillig houden aan de toekomst hunner kinderen, ja; goede ouders dienen niet gedwongen te worden deze doen al het mogelijke om hunne kinders zooalshet betaamt op te voeden. Met vrijen keus van school, want alle gedachten moeten in vollen eer bied gehouden wordendat d'ouders hunne kinderen geven in d'handen van meesters naar hun gedacht, en ze zullen opgebracht worden zooals de natuur het vraagt volgens 's ouders wil. Dat we maar korte jaren meer van dergelijke wetten meer af zijn blijkt uit de machtige volksbeweging die sedert eenige jaren is tot stand ge komen tot groot spijt der oü bewaar ders die het gewaagd hebben door schenen. Het werk dat nooit meer zal her drukt worden, wijl de steenen doorstreept werden, bevat elf steendrukplaten en werd slechts op 70 exemplaren,thans bijna alle uit verkocht, getrokken. Daarin treft men aan Verdwenen luister (titelplaat), Godshuis, CalvariebergJeruzalemkracht, O.-L.- V.- herk. De hamer van den klokkenist, DeWoensdagmarkt, Gruulhuuse,Het Be gijnenhof, Oude rei en Binnenplaats der Malle. Hierin, meer dan in een zijner andere wer ken, heeft Hannotiau alles neergelegd wat hij voor onze stad gevoelt. Ik herhaal hier gedeeltelijk, wat er L'arl moderne bij zijne verschijning over schreef: Le peintre Hannotiau, épris des cités mortes et des rêves du passé, a retracé en lithographie quelques sites caractéristiques de cette ville de songe, Bruges, et le poète Emile Verhaeren s'est chargé de présenter l'ouvrage aux artistes. Librement choisies, les planches du peiatre sontplutót une éyo- cation,une impression recueillie, aucharnae "presque douloureux, qu'un recueil docu- mentaire. L'artiste a exprimó, sou vent avec justesse, l'intimité des cloitres, la mélanco- i allerhande loensche middelen die be weging tegen te houdenmaar dwaas hebben ze gehandeld, want wee hem die zich voor den volksstroom plaatsen durft, reeds zijn ze mee gesleurd en in de diepte zullen ze verdwijnen; iedere kiezing komen ze nog eens naar adem snakkend bo ven (de laatste onverwachte provin ciale kiezingen gaven er ons de schoonste bewijzen van) om dan die per en diepers te zinken; eens g'heel ten gronde, zullen de goudhoopen hen toelaten een laatste sparteling te geven, waarna de kreet der veront- weerdigde volksmenigte de verpes tende geur zal zijn hunner rottende beenderen. G. Vandevoorde. Hoe onderwijs en vermindering van ellen de, ook vermindering van misdrijven mede brengen, daar levert Engeland ons een spre kend bewijs van. In het jaar 1869 werden 9,4 per duizend inwoners in 't gevang gestoken. In 1879 nog slechts 6,9 per duizend inwo ners. In 1890, 3,3 per duizend. In 1898, 2,4 per duizend. In Engeland kost een gevangene 39,16 pond sterling s'jaars of 995 fr. Een kind dat ter school gaat kost er slechts 2,6 pond of 57.50 fr. Zeker John Knox schreef dus overtijds met veel gelijk iedere nieuwe leerling in onze scholen gebracht is een vermeedering van den algemeenen rijkdom van het land. Duitschland ook is een sprekend bewijs van de vruchten die een degelijk onderwijs voor een land voortbrengen. Over 30 jaren werd Duitschland als een arm land gerekend. Jaarlijks verlieten er 200 a 300,000 Duit- schers hun land omdat zij er geen bestaan konden vinden, 't Is zoo niet meer tegen woordig. lh des öanaux ourlés de solitude, la paix mystiquedes béguinages tapissés de silence. Et la ferveur des fimes simples, que ca- chent les mantes aux plis hiératiques, ap- paralt, dans une poignante intensité, en cette planche qui montre les prostrations devant le Saint-Sépulcre en la mystérieuse église de Jèrusalem. En Emile Verhaeren zelf in zijne voorrede Et telle est la hantise toujours despotique de Bruges, que de toutes parts, commes jadis au temps des splendeurs, comme ja- dis au temps des agonies, les artistesaccou- rent vers elle, la regardant et l'aimant h maintenant a l'heure dela mort,jusquedar,s le cercueil. Dites les belles priöres dart, les beaux cantiques funèbres qu'iis lui dé- dient! Dites les bourdons tanguants et les cassantes volóes d'airain, qui s'entremêient dans la tourLe carrillouneur légendaire mourrait, que les poètes et les peintres hé- riteraient de tout son devoir et de tout son orgueil, a célébrer la ville unique éter- nellement. Medard Verkest, (Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD (1) Onlangs verkocht, op de Bolgiache tentoon stelling, te S' Petersburg.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 1