Kiezerslijst. De Zaak Dreyfus. Scholen en Herbergen. STADSNIEUWS. Men slaapt? fir is geen geld! 0 ad-Pompiers. Herbergiers. Velofeesten. Burgerstand der Stad Poperinghe. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. De Duitsche nijverheid en de duitsche han del hebben zich zoodanig ontwikkeld dat zij de gansche wereld met hunne produkten overstroomen. Verleden jaar waren er 500,000 geboorten meer dan sterfgevallen en slechts 20,000 auilschers verlieten hun land, en dan noch meest om zich in Duitsche ko loniën te gaan vestigen. Al dat nieuw volk vond dus een goed bestaan in zijn vaderland. Warom werd die bloei van Duitschland meest toegeschreven? Aan zijn onderwijs. Verge lijkt dan eens Spanje en Italië met voornoem de landen Welk verschilVan den eenen kant onderwijs en vooruitgang. Van den an deren kant onwetendheid en ellende. Is 't verstaanbaar, als de tegenwoordige tijden ons zulke treffende voorbeelden geven dat men nog menschon aantreft die vinden dat het volk te veel kan onderwezen zijn, en die het verplicht onderwijs als een gruwel aan zien? Is onderwijs nog niet meer noodzake lijk in België waar 't land overbevolkt is en waar ons bestaan vooral afhangt van nijver heid en handel? Daarom is 't dat de demo- kraten overal het volk goed voor oogen hou den 't belang van het onderwijshet heeft ongelukkiglijk op dit gebied nog veel verkeer de gedachten die dienen veranderd te wor den. De laatste week. De toekomende week zal dus het arrest der zaak Dreyfus worden gegeven. Op het huidige oogenblik mag men zeggen dat de generaals, die slechts steunen op leugens, vertelsels, tegenstrijdigheden en valsche stukken, verslagen werden, en dat de on schuld van Dreyfus teenemaal bewezen is. De onschuld werd bewezen door ofliciers van groote geleerdheid, gekende wetenschap pelijke mannen die allen hebben aangetoond dat Dreyfus de schrijver niet kan zijn van het bordereel. Hoe de ook tegen Dreyfus gestemd waren uit kazernegeest n schrik voor hunne over sten, anders oordeelen dan in den geest der onschuld, ware wraakroepend en het Ver brekingshof zou dan dra de zaak in handen nemen, zulk eerloos vonnis verbreken en Dreyfus vrijspreken. Hat niet belet dat de bedriegende en lie gende generaals eischen en schreeuwen dat Dreyfus, niettegenstaande alles, zal en moet worden her veroordeeld. De ongelukkige weet te veel van hunne eerloosheden, en daarom moet hij terug naar het Duivelseiland De vrijspraak van Dreyfus is de veroor deeling, de val der generaals, dan moet Mercier worden aangehouden en voor een hooger krijgshof worden verzonden. Builen twee uitzonderingen, drukten de rechters van Dreyfus nooit hunne gevoelens uit over de zaak. Zij blijven roerloos en niemand (wie weet misschien de generaals in 't geheim) kan in hunne ziel dringen. Eerloosheden en kuiperijen werden niette min op het laatste oogenblik door de gene raals in hot werk gesteld, om Dreyfus nog in het verderf te storten. Generaal Roget was in de laatste dagen in drukke briefwisseling met den verrader Esterhazy, die leugens op leugens stapelde en voor goud alles zou plegen. Welnu men zegt dat Roget in 't bezit is van een brief van Esterhazy waarin de ge wezen commandant zijne bekentenissen zou intrekken en nu weer ontkennen dat hij het bordereel schreef. Gelukkig dat Roget zelf in zijne verklarin gen zei dat Esterhazy een aartsleugenaar is. Wat Gavaignac betreft deze keerde weder te R^nnes. Zyn slachtoffer Dreyfus is op het punt hem te ontsnappen cn de hoogmoe dige pretendent naar den voorzitterszetel der Republiek wil nog hemel en aarde be wegen om den onschuldige in den geest der rechters te treffen. Generaal Roget had reeds met hem eene nachtelijke bijeenkomst. Men zegt dat Cavaignac nog het woord wil nemen voor het rekwisitorium, wat in strijd is met alle wetten. Uitspraak van het ministerie. Zaterdag werd de zaak Dreyfus in den mi nisterraad te Parijs druk besproken. Zoo Dreyfus wordt vrijgesproken is de taak van het kabinet geëindigd en zal het zijn ontslag geven. Wordt de martelaar integendeel veroor deeld, dan gaat de zaak opnieuw voor het verbrekingshof, dat ineens het vonnis van den krijgsraad zal vernietigen, en Dreyfus bepaald vrijspreken, daar zijne onschuld nu de wereld door is gekend en de krijgsraad den onschuldige slechts zou veroordeelen om de eerloozen te redden. Maatregelen voor de uitspraak zijn genomeD, voor de laatste zitting van den krijgsraad. Men zal de gehoorzaal ontruimen, zoodra de krijgsraad van de beraadslaging in de zaal terug keerd en dagbladschrijvers zullen alleen toegelaten zijn met de getuigen. 100 gendarmen zullen tusschen het ver hoog en de toehoorders gesteld zijn. Op het onderwijzerscongres te Oostende, werd medegedeeld dat het paters-klooster- land van M. Beernaert, het schoolgebied van Thielt, geene enkele gemeenteschool meer telde. In de vergadering van gisteren, werd ook bekend gemaakt, dat talrijke oud-gemeente scholen in Oost-Vlaanderen in jenever-kroe gen werden herschapen. B. v. te Heurne draagt de oude school thans voor opschrift: In den Handboog en te Melle werd de school in twee herber gen hermaakt voor uithangberd dragende In de Gemeenteschool En zoo gebeurJe het overal dat de toog met alkoolfiesschen den lessenaar van den beschavenden onderwijzer verving 1 Zulke openbare, klirikale schandalen moe ten in Vlaanderen gebeuren, iu het aloude land der hervorming. Zulke ongehoorde dumperslreken geschie den in onze schoone gewesten om ons werk zaam en vlijtig Vlaamsche volk te verstom pen en te verbeesten. Liever de jeneverflesch, liever den dui- velsdrank dan het beschavende en ontsla- vende woord van een onderwijzer... Arm Vlaanderen, wat zijt ge diep gevallen en vervallen, sedert liberalen en vooruitstre- vers aan het vechten en 't ki akeelen gingen. De les is hard om slikken. Thans moeten wij alle veeten vergeten en al wat maar vrijgezind is diende als één man ons van het doodende klerikale juk te verlossen. De kiezerslijst, opgemaakt voor 1900-1901 is te raadplegen in het lokaal der liberale associatie, her berg De Zalm den Zondag van 9 tot 12 ure 's morgens. De kiezers, die vermeenen te re clameren, hebben nu den noodigen tijd om hunne bezwaren aan het kol- legie van burgemeester en schepenen schriftelijk te laten kennen tot den 31 October aanstaande. Wij wakkeren dus onze vrienden aan naarstig te onderzoeken of zij op de lijst met het aantal stemmen aan geduid zijn waartoe zij recht meenen te hebben. Bij zes weken hebben overal de gemeente- kiezingen plaats en tot hiertoe (met deze buitengewone warme en zonige dagen) schijnt iedereen in slaap gedompeld. Het wordt hoog tijd dat de liberale wer kers iedereen wakker schudden, want de klerikalen slapen nooit wanneer het geldt door bedrog cn omkooperij te kunnen zege pralen Binnen eene goede maand moet er slag ge leverd worden enzonder eenigen uitstel dien de men dadelijk al de noodige wapens te scherpen om 't dompersleger iu het (heilig) stof te doen vallen. Wanneer een onzer raadsleden het durft bestaan een voorstel te doen om een nuttig werk te doen verrichten, om mannen aan te stellen die met het onderhoud der hovin gen en openbare wandelingen gelast wor den, antwoordt onze volksminnende burge meester, Baron Surmont de Volsberghe-de Gheus de VoormezeeleEr is geen geld Maar wanneer het er op aankomt wijks- feesten in te richten om, met het oog op de aanstaande gemeentekiezingen, een zeker soort kiezers aan te werven en alzoo de zegepraal der klerikale partij te verzekeren, dan is er geld in overvloed. Sedert veertien dagen reeds zien wij groote plakbrieven die de feesten van October op St Pieterswijk aankondigen en voor welke men 300 fr. en meer zal verkwisten. Is het niet schandalig dat er geen geld is om nuttig werk te verrichten en dat er geld genoeg is om feesten en braspartijen te geven waar er geëten en gezopen wordt op eene heestelijke wijze. En dit alles wordt niet gedaan met het geld der lastenbetalers, welke onze beminnelijke Burgemeester be weert niet te durven lastig vallen Het is zondag 10 september dat deze maat schappij uitgenoodigd is om in de zaal der maatschappij S' Cecilia, hof S' Sebastiaan, een luisterlijk concert te geven. Vertrek uit Yperen ten 2 u. 34 Aankomst te Rorselaere 3 u. 04 Vertrek uit Roeselaere 7 u. 37 Aankomst in Yperen 8 u. 12 Prijs voor gaan en keeren. Tweede klas 1 fr. 75 Derde klas 1 fr. 15 De leden der Oud-Pompiers die begeeren deel te nemen aan dit uitstapje worden ver zocht zich te doen inschrijven in het lokaal der maatschappij de dagen der repetitien. Mijnheer de Opsteller van hel Weekblad, Geliefden volgenden oproep te doen in uw gazette a. u. b. Een syndikaat van brouwers komt zich te vormen in onze stad, met het doel al de herbergiers die aan hen verplicht zijn een nieuwe patent op te leggen ten hunnen voor- deele, met de limonade flesschen ons één frank per honderd duurder te doen betalen als gewoonte en dit bij den fabrikant dien zij willen. Iedereen verzet zich tegen die uitbuiting, daarom verzoeken wij al de herbergiers van Yper, bijzonderlijk de ver plichten, zich te vereenigen om te onder zoeken welke middelen er kunnen inge spannen worden om die baatzuchtige kapi talisten tegen te werken; wij doen dus eenen oproep in het algemeen om meeting te hou den Zaterdag 16n September om 8 1/2 ure in het voorloopig lokaal Café de l'Industrie bij J. Burgho op de Vandenpeereboomplaats. HET BESTUUR. Aan de liefhebbers der Velo-Ringstekin- gen roepen wij bijzonder hun aandacht, op zekere onrechtveerdigheden die er gepleegd worden gedurende die speeltjes die dikwijls onbemerkt blijven, dank de trouw die de konk urrenten tegeno ver de commissie hebben. Zoo hebben wij Zondag bestatigd te Zillebeke dat een persoon, deelmakende als kommis- saris, betrapt werd in de eerste ronde met een ring te veel aan de lans, daarop ge- schoven door een tweede persoon, dat in de tweede ronde dienzelfden komraissaris een ring stak met derf vinger oin hem bij de aankomst op de lans te wijffelen. Wat alle gezonde redens te boven gaat het is dat men juist dien kommissaris raad pleegde om te weten of Yperen den prijs van verst afgelegene en grootste getal mocht toegestaan worden en dat die heer inbracht dat het getuigschrift niet versch was afge leverd, gelukkig dat men recht vond door tusschenkomst van den huissier die 's an derendaags den voorzitter ging vinden en de zaak verheffende met M. Vuylsteke sche pen der gemeente. In het vervolg opgepast makkers. Feestkalander en Wedstrijden voor Velocipèden. 11 September, Oostvleteren: Snelloop en ringsteking. H September. HollebekeRingsteking. 11 Houthulst: Ringsteking. 12 Handzaeme: Ringsteking. 17 September, Brussel, koersen van 6 uren in velodroom. 17 September. Wulveringhem Snelloop en ringsteking. 18-19 September. Hamme Velodroom- koersen. 24 Sept. St Gillis (Brussel): velo festival. 24 PasschendaeleSnelloop en Ap- peltjeknap. 1 October. Ypres: Velo-Ringsteking, Pij- penkoers, versierde velos. De gemeenten zijn verzocht hunne feesten aan te kondigen. BURGERSTAND van den 1 tot den 8 September 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 5. Vrouwelijk gesl. 2. Huwelijken. Cornillie Camille, beeldhouwer en Ver hack Emma, modemaakster. Sterfgevallen. Dekaezemaeker Julie, 8 jaren, scholierster Rijselstraat. Mahieu Henri, 79 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Dehaese Julie, Onze lieve Vrouwstraat. Socquet Raymond, 39 jaren, zonder be roep, echtgenoot van Terrière Erène, Brielen buiten. Denoyelle Amboise, 68 jaren, schoenma ker, echtgenoot van Vandeputte Philomène, St. Janstraat. Vallaeys Reine, 17 jaren, strijkster, on gehuwd, St. Nikolaas buiten. Kinders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 1 Vrouwelijk gesl. 6 van den 1 tot den 7 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. Franciscus Verwaerde, brouwersgast en Lucie Teneur, dienstmeid. Overhjdens. Vrambout Flavie, 76 jaar, ongehuwd, Bruggestraat. Bulckaert Jules 55 jaar, echtgenoot van Rosalie Salomé, Wijk E. Kinders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 3. - Vrouwelijk gesl. 5. Jicht- en rheumatismlfjders ver minderen niet alleen hunne pijnen, maar ge nezen door het gebruik van den Elixir A. Vincent, apotheker, 33, rue de la Limite, Brussel. Depot bij M. C. Libotle, apotheker Boomgaardstraat, Yperen. Prijs: 3 fr. de flesch. (52) Reisduiven in het leger. Het mini sterie van oorlog houdt zich op dit oogenblik bezig met de kwestie der reisduiven. Er zou kwestie zijn van de briefwisseling bij middel van reisduiven toe te passen in het leger, vooral met het oog op de tele grammen, en duiven zouden te dien einde worden geleerd en afgericht, zooals het reeds in andere landen gebeurt. In alle garnizoenen en versterkte plaat sen zou dus eene afdeeling duivenmelkers gevormd worden. Brussel-zeehaven. In den loop der aanstaande lente zullen de werken van Brus- i tjfr-QhQ rgjljilltur»' Hij weet niet wat is recht en zal het nimmer weten, Wat hij eens heeft beloofd, heeft hij reeds lang ver beten, Zijn hoogmoed drijft den spot met allen die bestaan, Hij zegt dat iedereen mag naar de klunders gaan.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2