VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws». Handels- en Aimoncenblad. Alexander Hannotiau Veertiende jaar Zaterdag 16" September 1899. Nummer 38. Zij zijn kwaad. Dreyfus veroordeeld tot 10 jaar gevang. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Armoncen: 15 cent por drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij on onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. WaaromOmdat de christene de- mokraten zoo hevig als alle andere partij geprotesteerd hebben tegen de zeurderswet die Vandenpeereboom bet land wilde opdringen. In de oogen van den Bien Public de Metropole de Patrie en andere zijn we niets anders meer dan een hoop revolutionnairen. Moest dit nu nog waar zijn, we vragen aan die bladen wat zij ons zouden te verwijten hebben? Of zij soms ook, als 't hun voordeelig is, de revolutie niet ophemelen en zeke re revolutionnairen, niet onder hun ne bescherming nemen? 1. Heeft men ons in de katholieke Collegiën niet met den meesten lof gesproken van de belgen die in 1789 opstonden tegen de dwingelandij van Joseph II, van Oostenrijk die de macht van de priesters wat te veel wilde inkorten? Was de geestelijkheid op den eer sten rang niet in die revolutie? 2. Hebben «Bien Public enz. ooit aan Mgr, de Haerne of aan priester de Foere verweten een werkzaam deel genomen te hebben aan de om wenteling van 't jaar 30? 3. Wierd de opstand van Don Car los in Spanje over een twintigtal ja ren niet opgehemeld en aangemoe digd door de katholieken van gansch de wereld, bijzonderlijk van den Bien Public Weet iedereen niet dat die revolu tie van een baatzuchtigen prins, grootendeels geleid en gesteund werd door de katholiekste Spanjaards en hunne priesters, omdat Don Carlos meer macht had beloofd aan de gees telijken? 4. Toen over een vijftig jaren de katholieken van Zwitserland opston den tegen onrechtveerdige wetten der protestanten en gansch hun land te vuur en te zwaarde zetten, werden zij alsdan en met reden niet aange- en zijn werk. 4<ie Vervolg. Et celui-ci, Alexandre Hannotiau, qui ne regards a travers la vitre de son illusion, que la sans cesse étonnante et deuillante cité, réclamerait la plus large part d'inal- térable fidélité a la profonde et douce mor- töw Gij meent nu zeker dat dit heerlijk werk, heel en gansch aan Brugge gewijd, hier door de rijke familiën uitgevochten werd? Pas op voor de misgreep: het vond er één enkelen inschrijver! Inde Brusselsehe schilders wereld neemt Hannotiau, ter oorzake zijner gansch bijzon dere richting, ook eene afzonderlijke plaats is. Hij is stichter en trouw lid tevens van den kunstkring Pour l'art, waar hij mot Thys, Omer Coppens, Henri Oltevaere, Prosper Colmant, Eugène Laermans en Albert Ciam- berlani, den bijval der periodische tentoon stellingen wegdraagt en op welker laatste i moedigd door al de katholieken der wereld? 5. Wérden over jaar onze boeren van 1798, die, nadat Belgie regelma tig en wettelijk door Oosten rijk afge staan was aan Frankrijk, tegen de vreemden opstonden om 't wille van ze kere wettendie vooralde priesters trof fen niet opgehemeld Werden er te hun ner eer geen eerebeelden opgericht Stonden de katholieke bladen niet vol lof voor die helden die hadden durven opstaan tegen slechte wetten 6. Werden al de geweldige pogin gen der kath. Ierlanders tegen de protestansche Engelschen alhoewel zij sedert bijkans duizend jaren deel maken van 't engelsch rijk, niet goed gekeurd door de katholieken 7. Toen verleden jaar het volk, socialisten en radikalen in Italië op stond tegen het Italiaansch gezag, zag men geen katholieken met hen meê doen en voorname katholieken van Italië in hechtenis genomen en veroordeeld tot jaren gevang als me deplichtigen? En waren Bien Public Patrie en andere katholieke bladen, die lie gen of de waarheid spreken volgens het hun nuttig is, en dus in alles gee- ne zedelijke wet meer erkennen, de eerste niet om protest aan te teeke- nen tegen de aanhouding der revolu tionairen? 8. Zag men sedert 20 jaren al de katholieke bladen van Belgie niet al le Pogingen aanmoedigen der rotte koniDgSgezinde partijen van Frank rijk om zelfs door opstanden 't gezag fe hernemen? Voelde men niet schoon aan hun schrijven tijdens de zaak Dreyfus, dat zij niets beters vroegen dan een op stand in het leger, 't is te zeggen een revolutie, om 't republikeinsch be stuur, waar de gepommadeerde rijke standen niet veel te bassen hebben, omver te werpen? En die aartschijnheiligaards die men Bien Public, en Patrie, en Cour- (1898) hij met niet minder dan tien werken vertegenwoordigd was: Naaister, Klein Godshuis en Verschijning des Kardinaals alle drie verkocht aan den hr. Lowensohn Liedjeszanger, eigendom van den hr. Alb. Droit, te Courcelles; Soepuildeeling aan de armen, groot tafereel: Oud huis van den Pelikaan (langs de Groene rei te Brugge) en Het huis der Karthuizerstraat, beide tegenwoordig te Gent, op de Vierjaarlijk- sche tentoongesteld; Koeken bakken-, Ein de der godsdienstplechtigheid en de reeds genoemde akwarel Kaatje. Thans (Sept. 1899) staan bij hem op den ezel: een groot pastel (1.7o X 1,10), Goê Vrijdagavond te Brugge met dertig a veer tig figuren; twee schilderijen: Het lof is uit en Vrede (stil Begijnhofhoekje), alsmede een paar werken onlangs uit Ieperen medege bracht. Hij dweept met Leysdeze is zijn God, in wien hij gelooft en zweertdoch hij houdt niet minder van Braekeleeren kan, als deze ook binnenhuisjes malen, om hem jaloersch te maken. Bij de hooger opgegeven werken moet nog een groot decoratief doek vermeld worden, I rier, en Nieuws van den Dag, enz. i noemt, die walgelijke bladen met hun wezen bestreken met godsdien stig zeem om boeren en godvruchtige burgers te vangen, maar die voor eenige zedeleer hebben hun eigen be lang, zouden er iemand eene schande willen van maken omdat hij wat lui de protesteert tegen de schandelijkste wet, die in Belgie ooit is voorgedra gen geweest? Ha, mijnheeren, we zijn er wel fier over dat er zooveel kracht zit in onze partij, dat zij uw geroep durft trot- seeren voor de rechtvaardigheid. Wij zijn er fier over dat wij in de mate onzer krachten hebben bijgedragen om eenen onrechtvaardigen aanslag af te weren Als gij eens de verdrukten zult zijn, (en zonder eene zeurderswet is die dag nogal nakende), zult gij mis schien ook eens de oogen slaan op uw volk om stoute mannen te vinden, die 't onrecht, u aangedaan, zouden dur ven aanranden en ge zult dan mis schien met spijt bekennen dat ge on gelijk hebt gehad van 't krachtigste en 't stoutmoedigste gedeelte van uw volk van u te jagen. Want in tijden van vervorming, als deze waar we naartoe gaan, wee de partijen die kracht en moed en onverschrokken heid genoeg bezitten om zelve des noods hun recht te doen gelden. Zaterdag 7 September rond 5 ure komt ons het nieuws toe dat Dreyfus veroordeeld werd tot 10 jaar opsluiting in eene vesting. Die schandalige veroordeeling zal de gan- sche wereld door de grootste verontwaardi ging verwekken. Een wraakroepend vonnis! De onplichtigheid van den martelaar Dreyfus is dus zoo kaar als de zon bewezen. Gansch de beschaafde wereld, al de landen zonder eenige uitzondering, met het mach- met levensgroote personages, De inkomst van het RijselschSchuttersgild te Brugge, in 1442, voorstellend. Het bevindt zich in een hötel der Wetstraat, te Brussel, terwijl de oorspronkelijke schetsen behooren aan den Heer Melot, oud- minister van Schoone kun sten en burgemeester van Namen. Hannotiau heeft zijne werken zien aanwer ven voor Brussel, Parijs, Gent, Antwerpen, München, Londen, Petersburgen elders nog. Te Brugge alleen, tot wiens verheerlijking hij zijn machtig talent heeft dientsbaar ge steld, vindt er niet een! Hoe dient nu Hannotiau's kunst beoor deeld te worden? Naar mijne meening is zij meer het werk van iemand die voelt, dan van iemand die ziet: het stoffelijke is voor hem slechts een geraamte, dat hij zelf met vleesch belichaamt en met geest bezielt, en bij welke bewerking hij dan zijne eigene in geving volgt. Uit het hart komend, spreekt zijne kunst ddarom vooral tot het hart: zij is heel en al impressionnisme, meer berekend om indruk te maken op het gevoel des toe schouwers, dan wel om zijne zinnen door tige Duitschland aan het hoofd, een land dat schier alléén in die zaak betrokken was hebben de onplichtigheid bewezen van Dreyfus. Alléén 5 gegaloneerde fransche sabelsle pers, tegen 2 rechtzinnige officiers, begingen de gruwelijke daad iemand te veroordeelen... om aangenaam te zijn aan eenige meineedige generaals en ministers die valsche stukken maakten en valsche eeden aflegden Zulk wraakroepend vonnis is eene bloe dige vlek in de geschiedenis van Frankrijk. Voor ons, Vlamingen, die voortdurend op de bres staan om in ons eigen vaderland al den noodlottigen invloed dier nieuwe bar baren te bevechten, is dit vonnis voorzeker koren op onzen molen. De hevige bewierookers en franskiljon- sche aanklevers en verblinde verdedigers van chez nous, zijn het harte in. Pauvre France, och arme Overal vermaledijdt men het land, dat zulke ongehoorde, schandalige, laffe gru welen pleegt tegenover den grooten marte laar dezer eeuw. Overal gaan vervloekingen en verwen- schingen uit miljoenen monden op tegen dit Fransche leger, tegen die verkankerde en verrotte generaals,die met bedriegen en liegen hunne afschuwelijke schelmerijen verbergen. Ze hebben voor eeuwig op Frankrijk het brandmerk geprent hunner ongehoorde schanddadenen de veroordeeling van Dreyfus, is voor hen noodlottiger, ja erger dan een tweede Waterloo. Daar ten minste, op het slagveld, streden de franschen met open vizier, stierven ze met het wapen in de hand,... maar de hui dige legerhoofdmannen brachten thans ver raderlijke, laffe doodsteken toe, even als sluipmoordenaars I Ellendelingen, lafaards, bandieten.... we vinden geene uitdrukkingen genoeg om ze u in het judasgelaat te spuwen. Doch de wraak is nakend, dergelijke moor- derij van het openbare geweten kan, Gode zij dank, niet straffeloos blijven. De toekomst zal het ons ten overvloede bewijzen. Duitschland verklaart Dreyfus onplichtig. De Varwarts officieel orgaan der duit- schelle kleur, mooidoenerij en geliktheid te streelen. Verkiest hij, bij voorbeeld, voor zijne schil derijen, een achtergrond uit Brugge, dan is het hem niet te doen een stadszicht weer te geven, dat de lichtteekening in menige reis gidsen en voor het kijkraam der papier-en boekhandels reeds duizendmaal vermenigvul digd heeftmaar wel om eene passende om geving te vinden, voor de gedachten van weemoed, vroomheid, stilte of somberheid, welke hij vertolken wil. Wat hij ziet, maakt hij bruikbaar; doch wat hij voelt, schept hij zelf. In die richting heeft hij veel gemeens met Leo Frederic, Jef Leempoels en Edm. Van Hove. Hannotiau is beier teekenaar dan schil der; hij is bovenal een dichter met de teekenstift. Juist nu, omdat hij phanta- seert, wordt hij door sommigen minder ge smaakt. wijl zij beweren dat een schilder, in 't weergeven van stadszichten, moet waar en écht blijven. Hier rijst de vraag, ofzulks, tegenover een kunstenaar, eene grief wordt? Medard Verkest. (Wordt voortgezet). H E r

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 1