Kiezerslijst. STADSNIEUWS. Het verbroederingsfeest van Roeselare. Burgerstand der Stad Poperinghe. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. sche soci ilisten, en dat zeker niet kan ver- dacht warden van vriendschap voor Willem II, verklaarde dat er slechts misdadige dom- koppen kunnen zijn om te twijfelen aan de I oprechtheid der getuigenis, aangaande Drey fus, getuigenis die plechtig .afgekondigd werd door het Duitsck gouvernement. De indruk verwekt te Londen. Ziehier wat de correspondent van den Fi garo schrijft: Het nieuws verwekte eerst eene groote verslagenheid waarop onmiddeltjk van alle kanten verontwaardigingskreten volgden die al overtroffen wat men kan bedenken. Nooit zag ik zulke losbarsting van woede tegen Frankrijk, in de kringen en op straat. Ik hoorde hier zulke pijnlijke woorden van afkeuring, gevoegd aan zulke uitdrukkingen van diep medelijden voor Dreyfus, dat ik ze niet zal herhalendan volgden bedreigingen, vooral die meening uitgedrukt door vele lie den 't Is met de tentoonstelling gedaan; er zal er geene zijn Genegenheidsbewijzen aan Dreyfus De verontwaardiging in Europa. In Engeland. De meening der Engelsche drukpers kan vertolkt worden in wat V Aurore schreef: Het verdikt is een zelfmoord der Fran- sche natie. Het is een Sedan. De Daily Chronicle stelt voor een natio nale genegenheidspetitie te zenden aan Drey fus. Millioenen bijtredingen zijn verzekerd. In Oostenrijk-Hongarie Te Triest. Nauwelijks was het vonnis hier gekend of eene betooging had plaats. Eene overgroo- te menigte vergaderde voor het fransch con- sultaat en riepLeve Dreyfus! De politie moest er tusschenkomen en]de betoogers verdrijven. Het consulaat wordt bewaakt. Te Budapest. Volksoploopen. Eene overgroote menigte wachtte hier met koortsige ontroering voor de koffiehuizen. Toen het nieuws der veroordeeling toekwam ging een dubbele kreet op: Weg met Mer- cier! Leve Dreyfus Men liep naar het fransch consultaat. Dit werd bewaakt door agenten te paard. De protestbetooging werd er zeer ernstig en dreigend. In Italië. Tegen de tentoonstelling Aanhoudingen. De Crispiniaansche bladen in Italië stellen voor de fransche tentoonstelling te boycot- teeren, ten teeken van protestatie tegen het vonnis van Rennes. Te Napels had hevige protestbetoogingen plaats Het werd er zoo geweldig en drei gend tegen de Franschen dat er verscheidene aanhoudingen moesten worden gedaan. In Holland. In al de hollandsche bladen is de veront waardiging algemeen. Dit arrest, zeggen Het Vaderland, N. Haarlemsche Courant en anderen, bant Frankrijk uit al de beschaafde naties. Dagbladen vragen de hollandsche markt te ontruimen van al de fransche waarden en de tentoonstelling van 1900 te boycoteeren. De beeltenis van Mercier en de fransche vlag verbrand. Uit New-York seint men dat generaal Mercier in beeltenis werd verbrand, terzelf- dertijd als het fransch vaandel te Indiana polis, onder de toejuichingen eener over groote menigte. Al de Amerikaanscbe bladen schandvlek ken Frankrijk en de hoofdorganen der fran sche pers noemen dit het laagst gevallen land der beschaafde wereld. De kiezerslijst, opgemaakt voor 1900-1901 is to raadplegen in het lokaal der liberale associatie, her berg De Zalm den Zondag van 9 tot 12 ure 's morgens. De kiezers, die vermeenen te re clameren, hebben nu den noodigen tijd om hunne bezwaren aan hetkol- legie van burgemeester en schepenen schriftelijk te laten kennen tot den 31 October aanstaande. Wij wakkeren dus onze vriend m aan naarstig te onderzoeken of zij op de lijst met het aantal stemmen aan geduid zijn waartoe zij recht meenen te hebben. Zooals wij in onze vorige nummers aan gekondigd hadden, is de muziekmaatschap pij der Oud-Pompiers Zondag 11. naar Roe selare geweest, waar zij een vriendelijk en gulhartig onthaal genoten heeft. Aan de sta tie waren de turners en de maatschappij St Cecilia om hen te ontvangen. Bij hare aankomst werd zij door de maat schappij Sint Cecilia verwelkomd, die ter harer eer de Brabaconne aanhief, terwijl de bestuurleden van beide genootschappen elk ander hartelijk de hand drukten. Na de eerste plechtplegingen schaarden beide maatschappijen zich in stoet en, onder het spelen van schoone pas-redoublés ver trokken zij naar het Park St Sebastiaan, waar de verbroedering zou plaats hebber. Daar gaf de muziek der Oud-Pompiers een Schoon Concert, dat op de luidruchtigste wijze toegejuicht werd en, na het eerste deel werd der Maatschappij door den heer De Laere voorzitter, een prachtigen palmtak aangeboden als aandenken van het verbroe deringsfeest en hulde aan het talent van den muziekmeester en zijne muzikanten. Talrijke eereleden hadden de harmonie naar Roeselare vergezeld en waren in het park to:gelaten geweest, maar onder hen bevonden zich een zestal kaloten van het roodste rood, (dat volkje durft alles) die weldra aangemoest werden en voorzichtig zonder veel beslag werden uitgenoodigd hun glaasje bier te ledigen en ten spoedigsten mogelijk het lokaal te verlaten, wilden zij niet het affront aangedaan worden schan delijk uit het park geleid te zijn. Onder die zes indringers bemerkten wij een zekeren Vandecastelle, Bouckaert-Terrier, Leo De- bruyne, en de gebroeders Dehouck allen van Yperen, die neusdruipend wegleekten gelijk droeve jongens. Het feest te Roeselare was gulhartig en vrolijk, de innigste vriendschap heerschte onder al de leden der beide Maatschappijen en men vermaakte zich tot op het oogen- blik dat het tijd werd om aan den terug keer te denken. Stoetsgewijze en al spelende vertrok men van het park naar het lokaal der maat schappij (het hötel de Commerce) waar een maal de Oud-Pompiers verwachtte. Eindelijk trokken de Oud-Pompiers naar de statie, vergezeld van hunne Roeselaar- sche vrienden en van eene massa volk dat juichte en jubbelde op het gehoor der vro lijke pas-redoublés welke de Oud-Pompiers bij hun vertrek uitvoerden. Hier te Yperen was bet muziek met on geduld verwacht en duizende personen ver drongen zich aan de statie om, als naar ge woonte, de Oud-Pompiers te vergezellen naar hun lokaal. Maar Ja, het schijnt dat er een schrikkelijke maar was. Onze beminnelijke burgemeester, de wel- - edele en hooggeboren heer Baron Surmont de Volsberghe-de Gheus de Voormezeele, die niet lijden kan dat men de Oud-Pompiers zooveel eer aandoet bij hunne terugkomst van een uitstapje, had dea Kommandant doen verwittigen dat zij bij hunne tehuis komst maar mochten spelen tot aan de Mondstraat en dat zij van daar zonder het minste gerucht zich naar hun lokaal moes ten begeven. Hoe kleingeestig, hoe willekeurig dit be vel ook was, de Oud-Pompiers onderwier pen er zich aanmaar het volk dat op dien maatregel niet voorbereid was, begon te huilen en te schreeuwen, braakte verwen- schingen uit tegen onzen welbeminden bur gemeester, och arme! en begon eindelijk te zingen van O Vandenpeereboom, A bas Malou, en de Allons enfants de la patrie, dat hooren en zien ervan vergingen. De ooren van onzen geliefden Burgemees ter zullen zeker niet weinig getuit hebben, Zondag avond, wanneer de Yperlingen spra ken over den kleingcestigen maatregel wel ken onze burgervader genomen had ieder een vroeg zich af of die maatregel ging toegepast worden aan al de muziekmaat schappijen die van een uitstapje terugkeer den, of indien dit slechts de Oud-Pompiers betrof. Want, zei het volk, indien onze mu zikanten niet spelen mogen, wij zullen zin gen dat het lundert en spijts burgemeester, politie en gendarmen zullen wij telkenmale de terugkomst der Oud-Pompiers vieren en toejuichen. En het volk heeft overschot van gelijk. Waarom heeft de heer Surmont den zelf den maatregel niet toegepast aan dat ficute- muziek van Roubaix, vertegenwoordigd door den zeer achtbaren heer Richard de Poorter die Yperen sedert zes jaren verlaten heeft Altijd twee maten en twee gewichten Feestkalander en Wedstrijden voor Velocipèden. 17 September, Brussel, koersen van 6 uren in velodroom. 17 September. Wulveringhem Snelloop en ringsteking. 18 Sept. Antwerpen 6da sectie (Velfeesten) 18-19 September. Hamme Velodroom- koersen. 20 Sept. Aeltert- Snelkoersen 24 Sept. Alveringhem Eierkoers. 24 Sept. 6 uren koers 24 Sept. Brussel Longchamp. 24 Sept. St Gillis (Brussel): velo festival. 24 PasschendaeleSnelloop en Ap- peltjeknap. 1 October Jette St Pierre Snelkoers 1 October. Ypres: Velo-Ringsteking, Pij- penkoers, versierde velos. De gemeenten zijn verzocht hunne feesten aan te kondigen. BURGERSTAND van den 1 tot den 8 September 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 7. Huwelijken. Verheyden Prosper, gemeente bediende, en Lambin Augusta, zonder beroep. Houtman Arthur, bediende der accisen, en Bruynoghe Augusta, winkelbedienster. Sterfgevallen. Volbout Leopold, 64 jaren, herbergier, ongehuwd, Brielen buiten. Bossaert Elise, 16 jaren, zonder beroep, St. Nikolaas buiten. Calmein Lucie, 85 jaren, zonder beroep, weduwe van Pollée Félix, Lange Thourout- straat. Einders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 1 Vrouwelijk gesl. 3 van den 7 tot den 14 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 2. Overlijdens. Vermeulen Amelie, 83 jaar, zonder beroep weduwe van Joseph Vrambout Ste Anna- straat. Cornette Rosalie 55 jaar, kant werkster, echtgenoote van Auguste Carton, Boeschepestraat. Einders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 8. Vrouwelijk gesl. 2. 't iishandeSen der Ezeis aan 'i Strand. Jicht- en rheumatismlijders ver minderen niet alleen hunne pijnen, maar ge nezen door het gebruik van den Elixir A. Vincent, apotheker, 33, rue de la Limite, Brussel. Depot bij M. C. Libotle, apotheker Boomgaardstraat, Yperen. Prijs: 3 fr. de flesch. (53) Veurne. Spoorwegongeluk. De trein 2176, alhier maandagavond te 6 uren vertrokken naar Gent en Brussel, is voorbij de statie van Handzaeme op eene tilbury ge botst welke zich op de spoorbaan bevond. Voerman en paard werden gedood. De statieoverste van Gortemarcq, door den treinoverste verwittigd, heeft de noodige manschappen ter plaats gezonden om de slachtoffers weg te nemen en de baan op te ruimen. Men zegt dat de barreel open was geble ven. Een onderzoek is aan den gang. Al de laatste verhandelingen van ge neeskunde wijzen de Waltery Pil aan, niet alleen als het beste purgeermiddel, 'waar ook als het beste recept om de slijmen en de ziekten veroorzaakt door de vochten en de bloedgebreken te bestrijden. Nog al waar. Een dienstmeid biedt zich bij eene dame aan om als meid te wor den aangenomen. Meisie> zegt de dame, indien gij geen certificaat hebt kan, ik niet weten waarom gij in uwen laatsten dienst weggegaan zijt. Maar, zegt de meid, ik vraag ook aan Madame niet waarom hare laatste meid haar verlaten heeft. De pen weigert om zoo te zeggen de wreedaardi ge tooneelen, die men nog dagelijks langsheen de zeekust, namelijk te Oostende, Blankenberghe en Ileyst met de ezels ziet gebeuren, in woorden over te brengen. Met afgrijzen wendt het oog des vreemdeling® zijne blikken af van het bedroevend en akelig schouwspel dat zich voor hem opdoeteene koud- rilling doorloopt al zijne zenuwen bij 't zien van zooveel barbaarscliheid, zijn hart krimpt van me delijden en zijn geest vraagt zich af of hij in we zenlijkheid de grenzen van een beschaafd land te buiten is!.... IJdele beschavingl De verontwaardiging stijgt ten top bij eiken be zoeker die menschlievende gevoelens bezit en die helaas de pijnlijke bestatiging moet opdoen dat hier, aan dezen eenzamen kant, waar de zonnige hemel, de frissche zeelucht, de zandige duinen en de gansche natuur samenwerken om lichaam en geest er op te beuren en te herstellen, zulke uitbui ting van de zwakke krachten der ondergeschikte wezens mag plaats grijpen. De koude onverschilligheid der inwoners tegen over de dagelijksche onmenschelijkheden op arme weerlooze ezels gepleegd, alsmede de algemeene plichtverwaarloozing der gezagvoerenden tegen over 't onophoudelijk en 't gruwelijk dierenmis- handelen wettigen de meening, dat men zich te vergeefs hier in een beschaafd land waant. En moet het u verwonderen, o lezer, verplaats u met den geest aan den zeekant!.,, 't Is stikkend heet! Het gloeiend zand der kust verdrijft en ver dampt de luwe koeltjes, welke de eeuwig rollende golven der zee aanbrengen Alles blaakt van den hevigen zonnegloed.'t Is moordend haotl onuit- houdbaar 1 Mcnechen en dieren verzuchten naar verkwikking, ieder schepsel zo«kt lommer en be schuttingen tegen do brandende zonnestralen! En nochtans daar verder in 't schroeiend zand staat eene rei ezels vastgebonden aan een ruw op geslagen palen work. Loodzwaar drukt de over groote vormloozezadel op hun verhit lijf. Afgemat, hakend van dorst, trappelend van on geduld, zinkend in 't zengend zand wachten zij daar in koortsige houding vol vrees naar het oogenblik waarop hun leidensreize begint. Zonder meester en zonder bescherming zijn ze voor het gansche seizoen aan de ongelegenheden van hun ongelukkig bestaan overgelaten. Voor hen is er geen genade, zij zijn hun lijdens oord ingetreden en zullen er, zoolang hun een spiertje kracht bijblijft, de renbaan der mishande ling op- en afloopen. De badstedelijke overheid heeft nu ook weer da jaarlijksche schatting geinnigd, het loon tusschen drijver en bezitter is bedongen, de onmenschelijke uitbuiting is in ging. En wiis die oiganac Een onverantwoordelijke ezelsboer, die hun tweemaal daags water en wat karig voedsel geeft en ze gedu rende den Winter aan oenen dntnenboer voor den kost overlaat. Droge distels en zure stroostengels betalen daar hun winterwerk. Wie is thans hun drijver? Een jonge bengel, een onverlaat, meestal een woesteling van 10 tot 15 jaar, die nooit een let ter maakte of eene les aanhoorde. Een ellange klup - pel van een paar centimeters dik is alles wat hij hanteeren moet om zijn bedrijf uit te voeren. Hu I hopdaar worden de arme ezels uit hunne mijmeringen losgerukt! Daar stormt een gansche drom jongens en meisjes den zeedijk af,en besprin gen met onverdoovend gejok en geraas de zadels der verschrikte en bevende dieren; 't is al een strijd, eengeruk en een gevecht met stijgbeugel en teugel, wie dezen of genen ezel zal bestijgen. Ju I jo hot haar! zoo buldert het voort. Reeds zijn de grootste helden, de moedigste dwingelan den vooruit 1 Met rukken van hier naar daar, met stomp van hiel en teen, met slag van zweep en steel geraakt de gansche karavaan in gang, op weg, langsheen de zeedijk. En in welke wanverhouding van last tot kracht loopen en sukkelen de arme dieren vooit. Noch recht noch wet zijn er te duchten, de vermaaklust viert hier lossen teugel aan de mishandeling. Het arme dier moet zijn' tusschentydigen mees ter, zijn' berijder al het genot verschaffen dat in dezes grenzenlooze ikzucht met den betaalden prijs der koers opweegt. Loopen en springen over kuil en heuvel, over berg en dal, in 't mulle drijfzand zonder acht op vermoeienis en onmacht. Voort! De tol is betaald, voortElke cent moet tiendubbele voldoening geven en thans vallen de slagen als hagel op het ontzenuwd gestel der arme dieren;'t is een eindlooze kampstrijd om ginder verre 't eerst te geraken. VooruitVoortZonder rusten Zonder genade Zij begrijpen geen Jijden, Geen rechter, noch rechtsman komt ooit hunnen dwazen drift verkoe len. Slaan en blijven slaan dat is het middel om de beloofde drinkcenten te krijgen, al zijpelt het zwarte bloed tusschen de striemen der opengeklopte huid. Tel de slagen zoo ge den moed hebt als de op tocht reeds uren duurde ener onafgebroken veer tig of vijftig slagen per minuut op het kranke en magere lijf dier afgetobde slaven neerkomen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2